*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 470895 φορές)

Lasid, victor123, Oliver, gismix, casperini και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 521
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1820 στις: Απρίλιος 13, 2023, 09:34:52 πμ »
Τα χρονοδιαγράμματα βγαίνουν κάθε χρόνο.. Στη δική μου δδε μέχρι και τη Δευτέρα δεν είχε έρθει κάτι σχετικο Το 2019 η εγκύκλιο για πάγωμα ήρθε 11/6 κ εκλογές 7/7, οπότε γύρω στις 24/4 αναμένεται κάτι σχετικο

Σε άλλη ΔΔΕ, γειτονική αυτής που προανέφερα και μεγάλη πληθυσμιακά, αναρτήθηκε o ονομαστικός χαρακτηρισμός όσων βγαίνουν υπεράριθμοι. Εκεί έγραφε επίσης ότι την Τετάρτη μετά το Πάσχα θα αναρτηθεί η πρόσκληση για δήλωση προτίμησης σχολείων από τους υπεράριθμους, και ταυτόχρονα θα αναρτηθεί ο επικαιροποιημένος πίνακας μοριοδότησης όλων των υπολοίπων (μετά τις τυχόν ενστάσεις που έχουν ήδη προηγηθεί). Ίσως σε αυτή τη ΔΔΕ, εντελώς οριακά, να έχουν προλάβει να τοποθετήσουν τους υπεράριθμους (αν υποθέσουμε ότι γύρω στις 24/4 θα παγώσουν οι διαδικασίες) και όλοι οι υπόλοιποι να πάνε για μετά τις εκλογές (πρώτες ή δεύτερες, θα φανεί).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:20:13 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1781
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1821 στις: Απρίλιος 13, 2023, 09:45:28 πμ »
Σε άλλη ΔΔΕ, γειτονική αυτής που προανέφερα και μεγάλη πληθυσμιακά, αναρτήθηκε o ονομαστικός χαρακτηρισμός όσων βγαίνουν υπεράριθμοι. Εκεί έγραφε επίσης ότι την Τετάρτη μετά το Πάσχα θα αναρτηθεί η πρόσκληση για δήλωση προτίμησης σχολείων από τους υπεράριθμους, και ταυτόχρονα θα αναρτηθεί ο επικαιροποιημένος πίνακας μοριοδότησης όλων των υπολοίπων (μετά τις τυχόν ενστάσεις που έχουν ήδη προηγηθεί). Ίσως σε αυτή τη ΔΔΕ, εντελώς οριακά, να έχουν προλάβει να τοποθετήσουν τους υπεράριθμους (αν υποθέσουμε ότι γύρω στις 24/4 θα παγώσουν οι διαδικασίες) και όλοι οι υπόλοιποι να πάνε για μετά τις εκλογές (πρώτες ή δεύτερες, θα φανεί).
Πριν από λίγη ώρα ρώτησα τον γραμματέα πυσδε της δικής μου δδε κ μου είπε ότι συνεχίζουν κανονικά κ μεσα στις διακοπές Πάσχα τις συνεδριάσεις γιατί δεν τους έχει έρθει κάποια ειδοποίηση γραπτή ή προφορικη για αναστολή διαδικασιών ή εξαίρεσής τους, από αναστολη και μέχρι όποια φάση προλαβουν
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2023, 09:47:39 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1822 στις: Απρίλιος 13, 2023, 07:44:45 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.

Είμαι χρόνια στο κουρμπέτι και γνωρίζω πολύ καλά το νόμο των υπηρεσιακών μεταβολών. Φέτος όμως μου τυχαίνει κάτι που δεν προβλέπεται από το νόμο  αλλά  δε νομίζω να απαγορεύεται. Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Έχω κάνει αίτηση βελτίωσης και παράλληλα είμαι και υπεράριθμος. Για την ειδικότητά μου υπάρχει ένα κενό με το οποίο μπορώ να ρυθμίσω την υπεραριθμία μου. Αποτελεί όμως τη δεύτερη επιλογή μου.

Η πρώτη επιλογή μου θα προκύψει στη φάση των βελτιώσεων,σύμφωνα με τις πηγές μου.

Έχω σκοπό λοιπόν, να ρυθμίσω την υπεραριθμία μου με τη δεύτερη επιλογή μου ,ώστε να καπαρώσω τη θέση (έχω τα περισσότερα μόρια μεταξύ των υπεράριθμων), και στη φάση των βελτιώσεων να διεκδικήσω την πρώτη επιλογή μου.

Υπάρχει κανένα κώλυμα σ'αυτο; Δηλαδή, μπορώ να αλλάξω οργανική ,δις ,κατά την ίδια περίδο υπηρεσιακών μεταβολών;

 Προσωπικά δε βλέπω να απαγορεύεται από κάπου αλλά θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που έχει παρόμοια εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4021
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1823 στις: Απρίλιος 13, 2023, 08:30:11 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.

Είμαι χρόνια στο κουρμπέτι και γνωρίζω πολύ καλά το νόμο των υπηρεσιακών μεταβολών. Φέτος όμως μου τυχαίνει κάτι που δεν προβλέπεται από το νόμο  αλλά  δε νομίζω να απαγορεύεται. Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Έχω κάνει αίτηση βελτίωσης και παράλληλα είμαι και υπεράριθμος. Για την ειδικότητά μου υπάρχει ένα κενό με το οποίο μπορώ να ρυθμίσω την υπεραριθμία μου. Αποτελεί όμως τη δεύτερη επιλογή μου.

Η πρώτη επιλογή μου θα προκύψει στη φάση των βελτιώσεων,σύμφωνα με τις πηγές μου.

Έχω σκοπό λοιπόν, να ρυθμίσω την υπεραριθμία μου με τη δεύτερη επιλογή μου ,ώστε να καπαρώσω τη θέση (έχω τα περισσότερα μόρια μεταξύ των υπεράριθμων), και στη φάση των βελτιώσεων να διεκδικήσω την πρώτη επιλογή μου.

Υπάρχει κανένα κώλυμα σ'αυτο; Δηλαδή, μπορώ να αλλάξω οργανική ,δις ,κατά την ίδια περίδο υπηρεσιακών μεταβολών;

 Προσωπικά δε βλέπω να απαγορεύεται από κάπου αλλά θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που έχει παρόμοια εμπειρία.

Εγώ έτσι όπως το ακούω κι επειδή η τοποθέτηση σου ως υπεράριθμος προηγείται χρονικά των βελτιώσεων, όταν τρέξουν οι βελτιώσεις, η οργανική σου θα είναι η νέα, την οποία δε θα έχεις υπηρετήσει κι άρα δε θα δικαιούσαι τη βελτίωση. Το ζήτημα είναι αν θα το πιάσει το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ ή κάποιος άλλος που θέλει βελτίωση και θα του φας τη θέση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:20:13 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1781
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1824 στις: Απρίλιος 13, 2023, 09:06:43 μμ »
Εγώ έτσι όπως το ακούω κι επειδή η τοποθέτηση σου ως υπεράριθμος προηγείται χρονικά των βελτιώσεων, όταν τρέξουν οι βελτιώσεις, η οργανική σου θα είναι η νέα, την οποία δε θα έχεις υπηρετήσει κι άρα δε θα δικαιούσαι τη βελτίωση. Το ζήτημα είναι αν θα το πιάσει το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ ή κάποιος άλλος που θέλει βελτίωση και θα του φας τη θέση.
Λογική η σκέψη αλλά κατά την άποψη μου δίνεται ειδικά στον υπεράριθμο η δυνατότητα να μην υπηρετήσει τη νέα θέση όπως λέει η β διευκρινηση στη 10 σελ εγκυκλίου μεταθέσεων . Οπότε δε θα είναι αυτό το εμποδιο

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1781
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1825 στις: Απρίλιος 13, 2023, 09:22:22 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.

Είμαι χρόνια στο κουρμπέτι και γνωρίζω πολύ καλά το νόμο των υπηρεσιακών μεταβολών. Φέτος όμως μου τυχαίνει κάτι που δεν προβλέπεται από το νόμο  αλλά  δε νομίζω να απαγορεύεται. Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Έχω κάνει αίτηση βελτίωσης και παράλληλα είμαι και υπεράριθμος. Για την ειδικότητά μου υπάρχει ένα κενό με το οποίο μπορώ να ρυθμίσω την υπεραριθμία μου. Αποτελεί όμως τη δεύτερη επιλογή μου.

Η πρώτη επιλογή μου θα προκύψει στη φάση των βελτιώσεων,σύμφωνα με τις πηγές μου.

Έχω σκοπό λοιπόν, να ρυθμίσω την υπεραριθμία μου με τη δεύτερη επιλογή μου ,ώστε να καπαρώσω τη θέση (έχω τα περισσότερα μόρια μεταξύ των υπεράριθμων), και στη φάση των βελτιώσεων να διεκδικήσω την πρώτη επιλογή μου.

Υπάρχει κανένα κώλυμα σ'αυτο; Δηλαδή, μπορώ να αλλάξω οργανική ,δις ,κατά την ίδια περίδο υπηρεσιακών μεταβολών;

 Προσωπικά δε βλέπω να απαγορεύεται από κάπου αλλά θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που έχει παρόμοια εμπειρία.
Νομίζω ότι το πυσδε θ κολλήσει στην 6γ του Αρ 14 του πδ50/96 όπου αναφέρει ότι όσοι εκπκοι δεν επιθυμούν ν  κάνουν άρση υπέρ μπορούν να διεκδικήσουν θέση με βελτιωση . Προφανώς εξυπακούεται κ το αντίστροφο ότι δηλ όσοι επιθυμούν ν κάνουν άρση δεν συνεχίζουν στις βελτιώσεις. Όλοι γνωρίζουμε ότι στην εκπαιδευτική νομοθεσία δεν υπάρχει πρόβλεψη για κάθε υποπερίπτωση οπότε τα πυσδε στηρίζονται και στις διασταλτικες ερμηνείες εκ του ρόλου τους ως ανεξάρτητου γνωμοδοτικού οργάνου. Πάντως έχεις δίκιο ότι δεν απαγορεύεται καταφανεστατα από την υπάρχουσα νομοθεσια

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1826 στις: Απρίλιος 13, 2023, 09:40:36 μμ »
Παιδιά, συγγνώμη. Θα ήθελε/μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι η βελτίωση θέσης για μόνιμους, ποιος και πότε τι δικαιούται και πότε χρονικά γίνονται οι αιτήσεις;
Ξέρω για απόσπαση, για μετάθεση και την προτεραιότητά σου σε τοποθετήσεις όντας υπεράριθμος.


Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2023, 09:43:12 μμ από gpap93 »

Συνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2263
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1827 στις: Απρίλιος 13, 2023, 09:54:46 μμ »
Παιδιά, συγγνώμη. Θα ήθελε/μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι η βελτίωση θέσης για μόνιμους, ποιος και πότε τι δικαιούται και πότε χρονικά γίνονται οι αιτήσεις;
Ξέρω για απόσπαση, για μετάθεση και την προτεραιότητά σου σε τοποθετήσεις όντας υπεράριθμος.


Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μετάθεση είναι όταν αλλάζει η οργανική σου και μεταφέρεσαι σε άλλο ΠΥΣΔΕ. Βελτίωση θέση είναι ουσιαστικά μετάθεση εντός ΠΥΣΔΕ. Αλλάζει η οργανική σου αλλά εξακολουθείς να ανήκεις στο ίδιο ΠΥΣΔΕ. Οι μεταθέσεις είναι μια διαδικασία που είναι κοινή για όλους και συνήθως η αίτηση γίνεται πριν το τέλος του χρόνου και οι δηλώσεις προτίμησης την άνοιξη. Οι βελτιώσεις είναι εσωτερικό θέμα του κάθε ΠΥΣΔΕ και συνήθως βγαίνουν αργότερα. Σε κάθε περίπτωσεις μετατιθέμενοι και αιτούντες βελτίωση συγκρίνονται μεταξύ τους με τα μεταθετικά τους μόρια για το ποιός θα πάει που.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2023, 09:58:01 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 521
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1828 στις: Απρίλιος 13, 2023, 09:54:47 μμ »
Παιδιά, συγγνώμη. Θα ήθελε/μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι η βελτίωση θέσης για μόνιμους, ποιος και πότε τι δικαιούται και πότε χρονικά γίνονται οι αιτήσεις;
Ξέρω για απόσπαση, για μετάθεση και την προτεραιότητά σου σε τοποθετήσεις όντας υπεράριθμος.

Με πέντε λέξεις, θεωρήστε τη βελτίωση ως "μετάθεση εντός της ίδιας περιοχής". Δηλαδή, το να είσαι τοποθετημένος στο Χ σχολείο και να κάνεις αίτηση για να φύγεις από αυτό, επιλέγοντας κατόπιν ανάμεσα από όσα έχουν οργανικά κενά στην ειδικότητα. Όπου, βεβαίως, η σύγκριση με όσους άλλους ζητούν βελτίωση, γίνεται με βάση τα μόρια μεταθέσεων. Οι αιτήσεις κατά κανόνα γίνονται τον Οκτώβριο ή Νοέμβριο και αφορούν σε βελτίωση που θα ισχύσει από το επόμενο σχολικό έτος. Η δήλωση προτίμησης γίνεται γύρω στον Απρίλιο ή Μάιο, μόλις ανακοινωθούν τα οργανικά κενά.

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1829 στις: Απρίλιος 13, 2023, 10:15:44 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ, παιδιά! Είστε φοβεροί. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Οι τοποθετήσεις σε κάθε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ γίνονται με την εξής σειρά;
Σε οργανικά:
1) Υπεράριθμοι
2) όσοι έρχονται από μεταθέσεις/βελτιώσεις και νεοδιοριστοι για οριστική τοποθέτηση

Και σε λειτουργικά:
1) αποσπάσεις μαζί με αυτούς που θα διοριστούν φέτος


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2023, 10:20:31 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1830 στις: Απρίλιος 13, 2023, 10:19:43 μμ »
Νομίζω ότι το πυσδε θ κολλήσει στην 6γ του Αρ 14 του πδ50/96 όπου αναφέρει ότι όσοι εκπκοι δεν επιθυμούν ν  κάνουν άρση υπέρ μπορούν να διεκδικήσουν θέση με βελτιωση . Προφανώς εξυπακούεται κ το αντίστροφο ότι δηλ όσοι επιθυμούν ν κάνουν άρση δεν συνεχίζουν στις βελτιώσεις. Όλοι γνωρίζουμε ότι στην εκπαιδευτική νομοθεσία δεν υπάρχει πρόβλεψη για κάθε υποπερίπτωση οπότε τα πυσδε στηρίζονται και στις διασταλτικες ερμηνείες εκ του ρόλου τους ως ανεξάρτητου γνωμοδοτικού οργάνου. Πάντως έχεις δίκιο ότι δεν απαγορεύεται καταφανεστατα από την υπάρχουσα νομοθεσια

Συγκεκριμένα γράφει:"Οι εκπαιδευτικοί που δεν επιθυμούν ή δεν κατέστη δυνατόν να τοποθετηθούν σε
σχολεία της ίδιας ή όμορης ομάδας, σύμφωνα με την ανωτέρω διαδικασία, μπορούν να
τοποθετηθούν ύστερα από δήλωσή τους σε κενές θέσεις σχολείων της ίδιας περιοχής
μετάθεσης κατά τη διαδικασία των βελτιώσεων - οριστικών τοποθετήσεων, συγκρινόμενοι
με όλους τους εκπαιδευτικούς που ζητούν μετάθεση- βελτίωση – οριστική τοποθέτηση (σε
περίπτωση που δεν έχουν υποβάλει αίτηση βελτίωσης θέσης) ."


Αναφέρεται στη δυνατότητα του υπεράριθμου να συμμετάσχει στη διαδικασία των βελτιώσεων,ακόμη κι αν δεν έχει κάνει αίτηση βελτίωσης.  Εγώ έχω κάνει αίτηση βελτίωσης. Άρα έχω δικαίωμα συμμετοχής άσχετα  με την υπεραριθμία.

Εγώ συνάδελφοι το βλέπω ως εξής: Θεωρητικά η ρύθμιση της υπεραριθμίας είναι μια διαδικασία που εξαναγκάζεσαι  να ακολουθήσεις. Πρακτικά βέβαια μόνο θετικά έχει.

Αντίθετα η βελτίωση είναι μια μεταβολή που επιδιώκεις και επιθυμείς.

Συνεπώς, μπαίνω στην διαδικασία της ρύθμισης αναγκαστικά αλλά δε σημαίνει πως αυτό θα πρέπει να μου στερήσει τη δυνατότητα της βελτίωσης γιατί τότε θα έμοιαζε με τιμωρία.

Φυσικά θέμα υπηρέτησης νέας οργανικής ,όπως έγραψε κάποιος συνάδελφος,δεν υφίσταται.

ΥΓ. Ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους που απάντησαν άμεσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2023, 10:21:23 μμ από MHXMHX »

Συνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2263
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1831 στις: Απρίλιος 13, 2023, 10:23:10 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ, παιδιά! Είστε φοβεροί. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Οι τοποθετήσεις σε κάθε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ γίνονται με την εξής σειρά;
Σε οργανικά:
1) Υπεράριθμοι
2) όσοι έρχονται από μεταθέσεις/βελτιώσεις και νεοδιοριστοι για οριστική τοποθέτηση

Και σε λειτουργικά:
1) αποσπάσεις μαζί με αυτούς που θα διοριστούν φέτος

Οι νεοδιόριστοι κανονικά τοποθετούνται πρώτα (θεωρούνται στη διάθεση, άρα προηγούνται). Στην παρελθόν όμως ΠΥΣΔΕ τοποθέτησαν τους αποσπασμένους πρίν βγούν οι διορισμοί οπότε η σειρά έγινε αποσπασμένοι - νεοδιόριστοι. Τα πρώτα που αναφέρεις είναι σωστά.

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1832 στις: Απρίλιος 13, 2023, 10:37:43 μμ »
Οι νεοδιόριστοι κανονικά τοποθετούνται πρώτα (θεωρούνται στη διάθεση, άρα προηγούνται). Στην παρελθόν όμως ΠΥΣΔΕ τοποθέτησαν τους αποσπασμένους πρίν βγούν οι διορισμοί οπότε η σειρά έγινε αποσπασμένοι - νεοδιόριστοι. Τα πρώτα που αναφέρεις είναι σωστά.
Ευχαριστώ και πάλι! Καλή Ανάσταση!



« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2023, 10:38:34 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4021
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1833 στις: Απρίλιος 13, 2023, 10:55:42 μμ »
Λογική η σκέψη αλλά κατά την άποψη μου δίνεται ειδικά στον υπεράριθμο η δυνατότητα να μην υπηρετήσει τη νέα θέση όπως λέει η β διευκρινηση στη 10 σελ εγκυκλίου μεταθέσεων . Οπότε δε θα είναι αυτό το εμποδιο

Έχεις απόλυτο δίκιο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160281
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 620
Σύνολο: 648

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.