*

Αποστολέας Θέμα: Σύλλογος διδασκόντων  (Αναγνώστηκε 20479 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 01:19:10 μμ »
Για πάρε λίγο τα πάνω σου, γιατί όταν γίνεσαι χαλί να σε πατήσουν, σε πατάνε και με βρώμικα παπούτσια. Βάλε όριο γιατί η χρονιά τώρα αρχίζει και θα σε πρήξουν. ό,τι θες εδώ είμαστε.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:36:30 »

Αποσυνδεδεμένος limnioti

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 01:52:07 μμ »
ritalamp σε ευχαριστω για την ηθικη υποστηριξη, είμαι τοσο πεσμένη ψυχολογικά με όλο αυτό το ζήτημα, που περπατάω στο δρόμο και δεν ξέρω που πάω. Είμαι τυπικη στο σδχολείο και με το παραπάνω... διανύω καθημερινά για να φτάσω πάνω από 100 χιλ.,  φτάνω πρώτη από όλους και φεύγω με τους τελευταίους, αφήνω το παιδί μου όταν σχολάει να με περιμένει στο δρόμο μισή και μία ώρα ωσπου να πάω να το πάρω, γιατί δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει και δεν έχω τη δυνατότητα να πληρώσω γυναίκα. Εχω φορτωθεί 8 διαφορετικά γνωστικά αντικείμενα στο σχολείο, δεν έφερα καμία αντίρρηση για το πρόγραμμα και τις ώρες που πάω, δεδομένουτ ότι υπάρχει μέρα που ξεκινάω πρώτη ώρα και σχολάω έβδομη, κι όταν πήγαν να πω ότι απουσίασα από το σύλλογο γιατί δεν είδα πουθενά μια έγγραφη ανακοίνωση με αποτέλεσμα να το αμελήσω άκουσα να με βρίζουν με το χειρότερο τρόπο. παραδεχτηκα οτι  φταίω, αλλά  αυτός ο ψυχολογικός πόλεμος που υφίσταμαι είναι απερίγραπτος. ευχαριστώ και πάλι για όλα
Θα συμφωνήσω με όλους εως τώρα .Εκείνο που έχω να σου πω από την πλευρά μου είναι πως όταν δεν επιτρέψεις στον άλλον να ε προσβάλει δεν θα το κάνει.Όταν αποδέχεσαι την συμπεριφορά του θα το επαναλάβει.Γιαυτό κοιτα τον στα μάτια και απαιτησε να μη σου ξαναμιλήσει με αυτό τον τρόπο από δω και πέρα
What goes around, comes around

Αποσυνδεδεμένος bella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 10:19:19 πμ »
καλημερα σε ολους. καταρχας να σας ευχαριστησω για τη βοηθεια που μου δωσατε αυτες τις μερες. Ξερω πως γινομαι κουραστικη αλλα θα ηθελα να μου απαντησετε, αν γνωριζετε, στα εξης: α) εστω οτι ο διευθυντης μου κανει εγγραφη αναφορα στη ββαθμια, σε ποσο καιρο σε καλουν σε απολογια; οταν ειναι να υπογραφει η μονιμοποιηση σου ή πιο νωρίς; και β) διαβασα στο καθηκοντολογιο οτι σε περιπτωση αδικαιολογητης αποχης απο τα καθηκοντα ο διευθυντης οφειλει πρωτα να συμβουλευσει τον εκπαιδευτικο σε κλιμα συναδελφικης αλλυλεγγυης, επειτα να ενημερωσει το συλλογο, επειτα προφορικα τον προϊσταμενο και εφοσον δεν πετυχει τιποτε και συνεχιζεται το προβλημα τοτε να να αναφερθει εγγραφως. εγω υποκειμαι σε αυτη την κατηγορια ή η ¨τιμωρια" μου πρεπει να ειναι η εγγραφη αναφορα κατευθειαν; συγνωμη που σας κουραζω, αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει.....ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 11:10:45 πμ »
Από αυτά που λές για το καθηκοντολόγιο (δεν το έψαξα ομολογώ  :-[) φαίνεται ότι είναι μια, του κλέφτη, δυο, τρεις, τέσσερις! Έλεος δηλαδή, αν ήταν να περνάμε πειθαρχικά έτσι δε θα κάναμε καθόλου μάθημα, όλο στο ΠΥΣΠΕ ή στο ΠΥΣΔΕ θα ήμασταν.

Εφόσον δικαιολογήθηκε η απουσία σου στο πρακτικό (κακώς κατά την άποψή μου έπρεπε να καταγραφεί ότι δεν ήσουν ενήμερη) έχει λήξει το ζήτημα, άστον να κουρεύεται. Κι αν σου ξαναμιλήσει άσχημα πές του να χαλαρώσει λίγο γιατί η φίλη σου η Ρίτα έχει βαρύ χέρι.  ;D ;D ;D
Ξεκόλλα από αυτό και κάνε τη  δουλειά σου όπως πριν κι αν ξανασυμβεί το οτιδήποτε πήγαινε στον Προϊστάμενο και πες του ότι ο διευθυντής σ' έχει βάλει στο μάτι. (ακούγεται λίγο θα το πω στο μπαμπά μου, αλλά με τη νοοτροπία που έχει το σούπερ στέλεχος, σανίδα βρεγμένη του χρειάζεται)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:36:30 »

Αποσυνδεδεμένος limnioti

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 11:25:17 πμ »
καλημερα σε ολους. καταρχας να σας ευχαριστησω για τη βοηθεια που μου δωσατε αυτες τις μερες. Ξερω πως γινομαι κουραστικη αλλα θα ηθελα να μου απαντησετε, αν γνωριζετε, στα εξης: α) εστω οτι ο διευθυντης μου κανει εγγραφη αναφορα στη ββαθμια, σε ποσο καιρο σε καλουν σε απολογια; οταν ειναι να υπογραφει η μονιμοποιηση σου ή πιο νωρίς; και β) διαβασα στο καθηκοντολογιο οτι σε περιπτωση αδικαιολογητης αποχης απο τα καθηκοντα ο διευθυντης οφειλει πρωτα να συμβουλευσει τον εκπαιδευτικο σε κλιμα συναδελφικης αλλυλεγγυης, επειτα να ενημερωσει το συλλογο, επειτα προφορικα τον προϊσταμενο και εφοσον δεν πετυχει τιποτε και συνεχιζεται το προβλημα τοτε να να αναφερθει εγγραφως. εγω υποκειμαι σε αυτη την κατηγορια ή η ¨τιμωρια" μου πρεπει να ειναι η εγγραφη αναφορα κατευθειαν; συγνωμη που σας κουραζω, αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει.....ευχαριστω
Καλημέρα bella.καταρχήν θα συμφωνήσω με την  Ritalamp.
Σκέψου μόνο τη εμμονή πρέπει να έχει κάποιος μαζί σου και με τον οποιοδήποτε για να το τραβήξει τόσο μακριά.Να είσαι σίγουρη πως κανείς δεν θέλει να μπλέξει με τον προϊστάμενο και δη ο διευθυντής σου. Για σένα τα πράγματα έχουν να άνουν μόνο με την τήρηση του ωραρίου σου.Για εκείνον όμως τα καθήκοντα του είναι πιο διευρημένα γιαυτό και του δόθηκε αυτή η θέση και τα χρήματα.Κανείς δεν θα ήθελε να έχει τον προϊσταμενο στα πόδια του άθε λιγο αι λιγάκι και ειδικά εκείνος να είσαι βέβαιη

Θα σου πω πως την πρώτη χρονιά είχα ένα ανεκδιήγητο  καβγά με την προϊσταμένη μου.Μου χτύπησε το χέρι στο τραπέζι αι μου είπε να περάσω έξω.Αν και ήμουν ψαρωμένη της απάντησα πως αφου΄ε΄΄ίναι έτσι να αναλάβει τις ευθύνες της και να ενημερώσει γονείς και προϊστάμενο πως δεν μπορούμε να συνεργαστούμε και να φέρουμε σε πέρας τη σχολική χρονιά.Να δεις πως έστρωσε...Σήμερα είμαστε φίλες
Χαλαρωσε λοιπόν βάλε την καλή σου διάθεση και συνέχισε τη δουλεία σου χωρίς να του δίνεις σημασία.
What goes around, comes around

Αποσυνδεδεμένος bella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 12:07:22 μμ »
χιλια ευχαριστω!!!!!! :D  :D  :Dμου φτιάξατε το κεφι!! ριτα, αυτο με το βαρυ χερι θα το χρησιμοποιησω, αλλα βάζοντας τον αντρα μου να το διαθέτει, γιατι κι ο αγιος φοβερα θελει....! αν και ειμαι νεοδιοριστη και δεν τα ξερω ολα, σε ο,τι θελησετε θα σας βοηθησω. θα σας πω αν εχω νεοτερα απο το σχολειο και το "δερβεναγα"!!!

Αποσυνδεδεμένος limnioti

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 12:11:09 μμ »
Θέλουμε όλοι ήθος ,θάρρος και όταν χρειάζεται και λίγο θράσος αλλιώς δεν επιβιώνουμε
What goes around, comes around

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 12:12:34 μμ »
χιλια ευχαριστω!!!!!! :D  :D  :Dμου φτιάξατε το κεφι!! ριτα, αυτο με το βαρυ χερι θα το χρησιμοποιησω, αλλα βάζοντας τον αντρα μου να το διαθέτει, γιατι κι ο αγιος φοβερα θελει....! αν και ειμαι νεοδιοριστη και δεν τα ξερω ολα, σε ο,τι θελησετε θα σας βοηθησω. θα σας πω αν εχω νεοτερα απο το σχολειο και το "δερβεναγα"!!!




Τέλεια! Άλλα γιατί ρε συ να πέσεις στο στερεότυπο με τον άντρα σου; Πες του ότι είμαι νηπιαγωγός και θα φοβηθεί περισσότερο.  ;D ;D ;D ;D ;)
Καλά, αρκετά με τις σαχλαμάρες, περιμένουμε νέα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος bella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 05:53:39 μμ »
καλησπερα! βρε τι δικιο που ειχατε!!! κι ο αγιος φοβερα θελει.... μολις αγριεψα λιγακι ο δερβεναγας - διευθυντης αλλαξε τροπαρι.... σημερα ολη μερα με επρηξε να μου λεει το ποσο καλος ειναι, ποσο συμπαραστεκεται στους νεους εκπαιδευτικους (μη χειροτερα) και μετα μου ελεγε συνεχεια "ε, για να δεις εγω σε κάλυψα, ε σε κάλυψα" τι αλλο θα δουν τα ματακια μου και θα ακουσουν τα αυτακια μου!!!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 06:26:55 μμ »
καλησπερα! βρε τι δικιο που ειχατε!!! κι ο αγιος φοβερα θελει.... μολις αγριεψα λιγακι ο δερβεναγας - διευθυντης αλλαξε τροπαρι.... σημερα ολη μερα με επρηξε να μου λεει το ποσο καλος ειναι, ποσο συμπαραστεκεται στους νεους εκπαιδευτικους (μη χειροτερα) και μετα μου ελεγε συνεχεια "ε, για να δεις εγω σε κάλυψα, ε σε κάλυψα" τι αλλο θα δουν τα ματακια μου και θα ακουσουν τα αυτακια μου!!!!!
bella αυτά είναι πολύ ευχάριστα νέα. Και σίγουρα ήταν και μια χρήσιμη εμπειρία για σένα :) από δω και πέρα θα ξέρεις τι να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις ;)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 06:33:57 μμ »
Μπράβο Μπέλλα!!!
Τι μαθαίνουμε λοιπόν; Κι ο διευθυντής θέλει τη νηπιαγωγό του!!! ;D ;D ;D ;D

Κανονικά βέβαια έπρεπε να του πεις ότι ελπίζεις να μη χρειαστεί να σε καλύψει ξανά για δικό του λάθος, αλλά από σήμερα θα είμαστε πολύ καλές και δε θα λέμε τέτοια (εγώ δηλαδή, γιατί εσύ φαίνεσαι καλός άνθρωπος  :-[).
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος limnioti

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 09, 2008, 01:00:42 πμ »
Μπράβο bella.Χαίρομαι που σου μεταφέραμε όλη μας την "καλή' διάθεση και που πήρε ο κύριος τη θέση που του αξίζει.Καλή συνέχεια και ό,τι χρειαστείς στο πλευρό σου
What goes around, comes around

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 03:44:21 μμ »
Καλησπέρα.

Θα ήθελα, αν γνωρίζει κάποιος να μου πεί αν στις συνεδριάσεις του συλλόγου διδασκόντων είναι υποχρεωμένοι να παρευρίσκονται και συνάδελφοι που εργάζονται στο σχολείο με διάθεση απο άλλο σχολείο και την ημέρα που συγκαλείται ο σύλλογος δεν έχουν μάθημα στο σχολείο αυτό αλλά σε εκείνο που είναι κανονικά τοποθετημένοι.

Αν είναι δυνατόν να βρούμε και κάποια εγκύκλιο, Π.Δ. ή κάποιο άλλο επίσημο έγγραφο που να το λέει ρητώς ακόμη καλύτερα.

Το καθηκοντολόγιο δεν αναφέρει τίποτα σχετικό.
Η παιδεία δεν αποτελεί πλήρωσιν κάδου, αλλά αφήν λαμπτήρος...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: σύλλογος διδασκόντων
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 12:26:38 μμ »
Όσοι έχουν οργανική σε ένα σχολείο αλλά α) απουσιάζουν με άδεια (ανατροφής τέκνου, αναρωτική κλπ) ή β) είναι αποσπασμένοι σε άλλο σχολείο, πρέπει να υπογράφουν πρακτικά ή επιστολές ή έγγραφα του συλλόγου του σχολείου που ανήκουν οργανικά για θέματα ζωτικής σημασίας του σχολείου;

Συγκεκριμένα, έστω ότι το κτίριο του σχολείου είνα έτοιμο να πέσει και θεωρείται επικίνδυνο. Ο σύλλογος κάνει κινήσεις σε πολεοδομία, πολιτικούς μηχανικούς, δικηγόρους κλπ και πληρώνει από την τσέπη του.
Ρωτάω αν θα πρέπει αυτοί οι καθηγητές που ανέφερα παραπάνω να βάζουν το όνομά τους και την υπογραφή τους στις αποφάσεις του συλλόγου (πρακτικό συλλόγου, επιστολές προς υπευθύνους, εξώδικα προς υπευθύνους κλπ), καθώς και αν θα πρέπει να συμμετέχουν στα έξοδα;

αναφέρομαι σε τέτοιας ζωτικής σημασίας θέματα που αφορούν την ύπαρξη του σχολείου...
Από τη στιγμή που και αυτοί οι καθηγητές έχουν οργανική στο σχολείο δεν θα έπρεπε να βάζουν την υπογραφή τους και να συμμετέχουν στα έξοδα; ή εξαιρούνται από τέτοιες διαδικασίες επειδή την τρέχουσα χρονιά απουσιάζουν από το σχολείο; Νομικά τι στέκει;

και αν νομικά δεν στέκει επειδή δεν θεωρούνται μέλη του συλλόγου για την τρέχουσα χρονιά επειδή απουσιάζουν, τότε μήπως όλα τα έγγραφα να σταλούν ως "εργαζόμενοι πολίτες σε ένα σχολείο" και όχι σαν "σύλλογος ενός σχολείου"; (για να μην κολλάμε στις λέξεις)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160533
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 622

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.