*

Αποστολέας Θέμα: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;  (Αναγνώστηκε 122952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Claire1616

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 12:56:39 μμ »
Εγώ Claire προτιμώ να πάρω το companion για τους εξής λόγους: έχει την προφορά των λέξεων και αρχίζει να εξοικειώνεται με αυτό, έχει τη γραμματική πιο αναλυτικά από το coursebook και ασκήσεις τις οποίες τις χρησιμοποιώ ως επαναληπτικές πριν από τα τεστς. Περί ορέξεως, βέβαια, .....

Βάβαια και είναι πολύ χρήσιμο και απ'ότι κατάλαβα το παιδάκι έχει κάνει κάποια πράγματα από Αγγλικά με τη μητέρα του, η οποία είναι σε αρκετά καλό επίπεδο, οπότε θα το χρησιμοποιήσω κι αυτό ώστε να μην περιορίσω τις δυνατότητες του παιδιού..   Ευχαριστώ πάρα πολύ!! ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:22:43 »

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #169 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 07:31:23 πμ »
O Grivas εξακολουθεί να δίνει δωρεάν τα teacher's;Ξέρει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #170 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 08:21:20 πμ »
ναι!

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #171 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 12:20:07 μμ »
Ξέρεις αν μαζί με τα βιβλία,στέλνουν δωρεάν και τα CDs?Είδα τιμές αστρονομικές για τη σειρά English for Adults!

Την έχει δουλέψει κανείς τη σειρά;Κανένα σχόλιο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:22:43 »

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #172 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 04:03:39 μμ »
Ξέρεις αν μαζί με τα βιβλία,στέλνουν δωρεάν και τα CDs?Είδα τιμές αστρονομικές για τη σειρά English for Adults!

Την έχει δουλέψει κανείς τη σειρά;Κανένα σχόλιο;

Τα CDs δεν είναι δωρεάν, αλλά είναι 1+1 δώρο, όπως και τα βιβλία. Οι πληροφορίες αυτές είναι από άτομα που παρήγγειλαν πρόσφατα. Εγώ τα είχα πάρει πριν λίγα χρόνια και έδιναν μόνο ένα άλλο βιβλίο της επιλογής μου δωρεάν. Σύνολο για τα βιβλία του καθηγητή μαζί με τα Class Audio CDs, περίπου 77 ευρώ (μαζί με τα έξοδα του κούριερ). Τα βιβλία, κατά τη γνώμη μου πάντως, αξίζει να τα δουλέψεις. Είμαι πολύ ευχαριστημένη και δε τ'αλλάζω εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #173 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 08:10:32 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες dreamer.Θα τα δοκιμάσω! :)

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #174 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 08:26:49 μμ »
Τα σχολικά βιβλία που εισήχθησαν φέτος αξίζει να χρησιμοποιηθούν σαν υλικό; Ένα εξ αυτών έχει συγγραφεί από μια καθηγήτριά μου στην Αγγλική του ΑΠΘ. Μάς είχε πει τότε ότι είναι με βάση τη νέα μέθοδο διδασκαλίας ξένων γλωσσών, η οποία και θα εφαρμοστεί πανελλαδικώς σε μερικά χρόνια. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από ιδιαίτερα, ούτε έχω διδάξει σε φροντιστήριο ή σε σχολείο, οπότε και δεν ξέρω με ποια κριτήρια πρέπει να αξιολογείται ένα βιβλίο ούτε ποιοι εκδοτικοί οίκοι και σειρές βιβλίων είναι στην κορυφή της λίστας των καθηγητών. Το δε χειρότερο είναι ότι τα βιβλία για ένα μόνο επίπεδο κοστίζουν τουλάχιστον 70-80 ευρώ, μαζί με το συνοδευτικό υλικό, πράγμα που καθιστά ασύμφορη την αγορά αυθεντικών βιβλίων από πρωτάρηδες καθηγητές ξένων γλωσσών.
ΥΓ. Όποιος θέλει να κάνει προετοιμασία σε μαθητές που ενδιαφέρονται να δώσουν ξένη γλώσσα ως ειδικό μάθημα πού μπορεί να βρει υλικό; Υπάρχουν βιβλία; Όταν έδωσα πριν χρόνια, η καθηγήτριά μου μού είχε προτείνει ένα βιβλίο αποκλειστικά για τη μετάφραση, ενώ κάναμε επανάληψη της γραμματική για το Proficiency και χρησιμοποιούσε τα θέματα των προηγούμενων ετών ως υλικό. Τώρα που η μετάφραση έχει καταργηθεί, τα θέματα μού θυμίζουν λίγο πολύ το ΚΠΓ:

http://www.alfavita.gr/old/66451

Δυστυχώς το επίπεδο είναι κάπου μεταξύ Β2-Γ1. Το δε Γ1 το αποδίδω με πολλή φειδώ κι αυτό λόγω του θέματος της έκθεσης. Δε θυμάμαι να είχαμε τέτοια θέματα στο FCE, ούτε καν στο αμερικάνικο.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #175 στις: Ιανουάριος 06, 2013, 12:19:02 μμ »
παιδιά ως private tutor τα έχω ψάξει όλα, δεν αξίζουν τα Express Publishing, Burlington, Grivas κτλ.
Μακράν ο πιο σωστός εκδοτικός οίκος με δωρεάν παράδοση και δωρεάν το βιβλίο φυσικά (και σου μιλάνε με μέγιστη ευγένεια!)
είναι η Super Course Publishing! (συγκρίνατε βιβλία ECPE με άλλα της αγοράς απλά δεν υπάρχει σύγκριση).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2013, 12:22:46 μμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #176 στις: Ιανουάριος 06, 2013, 05:16:03 μμ »
παιδιά ως private tutor τα έχω ψάξει όλα, δεν αξίζουν τα Express Publishing, Burlington, Grivas κτλ.
Μακράν ο πιο σωστός εκδοτικός οίκος με δωρεάν παράδοση και δωρεάν το βιβλίο φυσικά (και σου μιλάνε με μέγιστη ευγένεια!)
είναι η Super Course Publishing! (συγκρίνατε βιβλία ECPE με άλλα της αγοράς απλά δεν υπάρχει σύγκριση).

Ποιο βιβλίο σού δίνουν και αποστέλλουν δωρεάν; Του μαθητή και των ασκήσεων ή και του καθηγητή; Μα πώς τους συμφέρει κάτι τέτοιο; Θα μού πεις, αν ο καθηγητής μείνει ευχαριστημένος από το βιβλίο, θα το προτείνει στους μαθητές του καο θα κερδίσει ο οίκος σε πωλήσεις.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #177 στις: Ιανουάριος 06, 2013, 08:12:52 μμ »
του καθηγητή, απλά ο manager στον συγκεκριμένο οίκο ήταν απλά ΤΕΛΕΙΟΣ! άμεση εξυπηρέτηση, ευγενικός
αντίθετα σε άλλους εκδοτικούς οίκους σου λένε γράψου πρώτα μέλος (χάνεις 1-2 ώρες), μετά παραγγέλνεις υποχρεωτικά
βιβλία μαθητή και του καθηγητή με 50% έκπτωση (της τιμής που αυτοί επιβάλλουν φυσικά), Sir! sir no! ΥΓ μακράν καλύτερο του Griva και των άλλων (τα έχω δουλέψει αρκετά και τα άλλα)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2013, 08:32:34 μμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #178 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 11:46:57 μμ »
Τω όντι, επιβάλλουν όποια τιμή γουστάρουν. Μιλάμε για τουλάχιστον 40 ευρώ το σετ για Β1 και άνω. Θυμάμαι όταν είχα πρωτοξεκινήσει ξένες γλώσσες η μάνα μου γκρίνιαζε γιατί το κόστος των βιβλίων ήταν υπερβολικά υψηλό ακόμη και για αρχάριους. Καλά στα γαλλικά είχαμε υποχρεωθεί να αγοράσουμε κι ένα βιβλίο καλλιγραφίας, γιατί οι Γάλλοι ακόμη και τώρα γράφουν καλλιγραφικά. Το ίδιο ισχύει και για τα ρώσικα. Πότε παρήγγειλες από το Super Course Publishing; Μπήκα στον ιστοχώρο τους (http://www.supercourse.gr/), αλλά δε βρήκα ούτε τις τιμές των βιβλίων ούτε γράφει πουθενά ότι αποστέλλονται δωρεάν ΔΩΡΕΑΝ βιβλία για τους καθηγητές. Και πώς αποδεικνύεται ότι κάποιος είναι καθηγητής, ειδικά αν δε διδάσκει σε φροντιστήριο αλλά ασχολείται μόνο με ιδιαίτερα; Υποθέτω ότι δίνουν δωρεάν όλο το πακέτο, όχι μόνο το βιβλίο που απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο στον καθηγητή. Θα μού πεις, κι ουσιαστικά είναι του μαθητή με λυμένες τις ασκήσεις, ίσως και με κάποιες σημειώσεις. Δεν ξέρω αν δίνουν και των ασκήσεων λυμένο. 

Πότε γίνεται η έκθεση βιβλίων για τις ξένες γλώσσες στη Θεσσαλονίκη; Εξακολουθούν να δίνουν δωρεάν βιβλία στους καθηγητές ή τώρα με την κρίση πάνε κι αυτά; Αυτή εδώ δεν είναι η έκθεση;

http://www.hau.gr/?i=learning.el.efl-book-exhibitions

Για τις άλλες γλώσσες δε γίνονται εκθέσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2013, 02:50:31 πμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #179 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 03:04:53 πμ »
Παιδιά, Μπουκουβάλας και πάλι Μπουκουβάλας!
Μου έδωσε όλα όσα του ζήτησα εντελώς δωρεάν! Και θα μου έστελνε κι άλλα, αν του ζήταγα! Και είμαι και Κρήτη! Νομίζω δε ότι δεν πλήρωσα καν ταχυδρομικά και μου τα έστειλε και με Courier! (Πέρυσι αυτό.) Αληθεύει αυτό με τα CD, αλλά σε σχέση με τα λιγοστά που προσφέρουν όλοι οι άλλοι, είναι άρχοντας!
Πληκτρολογήστε litera στο Google και θα σας βγάλει πιθανότατα την ιστοσελίδα του. Παρά κάποια ατοπήματα στη θεωρία της Γραμματικής που εντόπισα, νομίζω ότι τα βιβλία του συγκεντρώνουν τα περισσότερα θετικά στοιχεία σε σχέση με τους άλλους εκδοτικούς οίκους, των οποίων τα βιβλία συχνά δημιουργούν προβλήματα στους μαθητές....
Δοκιμάστε τον!

Δεν διαφωνώ ότι ο Μπουκουβάλας έχει κάποια καλά βιβλία, αλλά όχι ότι είναι καλύτερα από τα άλλα. Και από ποιά άποψη, τα βιβλία των άλλων εκδοτικών οίκων δημιουργούν προβλήματα? Όλα τα βιβλία έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Και για την ιστορία, μια φορά που χρησιμοποίησα coursebook του εν λόγω οίκου, οι μαθητές βαριόνταν όσο δεν παίρνει και αναγκάστηκα να χρησιμοποιώ συνέχεια υλικό από το Internet για να κάνουμε δουλειά.

Σε ποιο βιβλίο αναφέρεσαι; Η σειρά "Adventures" μού κέντρισε την προσοχή. Ως μαθήτρια είχα το "Let's Go 1" και μάς άρεσε πολή, επειδή εξιστορούσε τις περιπέτειες μιας παρέας εφήβων.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #180 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 03:23:37 πμ »
Μολις μπηκα στο site της express και κοιταω βιβλια για junior. http://www.expresspublishing.com.gr/category/15-fairyland.aspx#book-112 Δειτε κι εσεις! Μονο σ εμενα φαινονται πανακριβα; Και παρα πολλα; τι απ αυτα χρειαζεται και τι οχι;
Αν εχει πολιτικη κι εδω να μη στελνει δωρεαν σε καθηγητες η να μην κανει εκπτωση στους μαθητες (αν παραγγειλεις απο κει) πως να ζητησεις απο τους γονεις να τα αγορασουν; Και πως να τ αγορασεις κι εσυ δλδ;

100 ευρώπουλα για τέτοιο επίπεδο; ΠΑΝάκριβα! Σε λίγο θ'αρχίσουμε να διδάσκουμε τα μαθήματά μας χρησιμοποιώντας αποκλειστικά τζαμπέ υλικό από το διαδίκτυο: πχ Muzzy από το YouTube.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #181 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 03:26:45 πμ »
Η μόνη εταιρεία που πέρσυ τουλάχιστον έδινε τα πάντα δωρεάν ήταν η Hamilton House. Πήρα το Toy Box Aj+Bj το οποίο και δούλεψα με τον γιο μου και μου άρεσε πολύ (και στο παιδί). Δεν έδιναν flashcards (που δε χρειάστηκα μιας και έχω πάρα πολλές από άλλες εταιρείες και διάφορες που έφτιαξα εγώ) και cds τα οποία αγόρασα με αντικαταβολή.

Και κάτι ακόμα: γιατί δεν σκέφτεστε να παραγγείλετε μέσω internet; Στην Αγγλία, απ'όσο μου έχουν πει, τα έχουν πολύ πιο φθηνά. Βέβαια, μιλάμε για ξένες εταιρείες αλλά ας πρόσεχαν και οι δικοί μας! Μια περουσία για να πάρεις βιβλία που τελικά μπορεί να μη ξαναχρησιμοποιήσεις; Αμάν με αυτό το καρτέλ των βιβλίων!!!! Όλο καρτέλ είμαστε στην Ελλάδα, όλο κάτι βγαίνει στη φόρα και τελικά τίποτα δε γίνεται!

Γιατί δε διατίθενται τα βιβλία ΚΑΙ σε pdf, ώστε να είναι φτηνότερα; Μπορούμε να έχουμε μαζί μας το φορητό ή έστω έναν υποφορητό. Στο κάτω-κάτω εκ των πραγμάτων θα χρειαστεί το ίντερνετ και η διαδραστική διδασκαλία. Οι καιροί άλλαξαν και τώρα πια αλλάζουν με ραγδαίους ρυθμούς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 580
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 574
Σύνολο: 587

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.