*

Αποστολέας Θέμα: Νεο Λυκειο και β γλωσσα  (Αναγνώστηκε 43561 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 05, 2011, 04:26:30 μμ »
Στα γυμνασιο 2ωρο,τιποτα καινουριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:21:27 »

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 05, 2011, 04:32:03 μμ »
@bitch . Γαργαρα τα γαλλικα; Σου εχει απαγγειλλει κανεις Baudelaire πρωτοτυπο;Να ακουσεις τις ηχοποιητικες λεξεις ,το ρυθμο,τη μουσικοτητα;Κατσε καλα,μη λες τετοια θα μας κοψουν κι απο το γυμνασιο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 05, 2011, 05:06:02 μμ »
@bitch . Γαργαρα τα γαλλικα; Σου εχει απαγγειλλει κανεις Baudelaire πρωτοτυπο;Να ακουσεις τις ηχοποιητικες λεξεις ,το ρυθμο,τη μουσικοτητα;Κατσε καλα,μη λες τετοια θα μας κοψουν κι απο το γυμνασιο

χαχαχαχαααααα όχι, δε μου έχει απαγγείλει κανείς Baudelaire αλλά κάτι έργα με τον Ντεπαρτιέ - που είναι θεός ο άνθρωπος κατά τα άλλα- παιδιά, εμένα με αναγούλιασαν.... σκέψου να σου λέει ο άλλος ερωτόλογα τύπου λεσαμιουέ νταλαντιγντί ζε μαπελ κουσκουαλάάααααααγ.... ε δε μπορώ....γελάωωωωωωωω σόρρυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!
(απ΄την άλλη - όπως έλεγε και στην ταινία - εγώ είμαι στρατιωτικός και τα λέω τσεκουράτα ...( και μ αρέσει να τα ακούω και τσεκουράτα.....η γαλατική αβρότητα κι εγώ...παντελώς άγνωστοι όμως....)...(ωστόσο εδώ κολλάει και η απάντηση της ταινίας ...εσύ στρατηγέ, ρούφα τ΄ αυγό σου!! )....  οκ κορίτσια...πάω για ομελέτα!!!!  ;D ;D ;D ;D ;D
( ή για να το πω γαλλικά με προφορά ΛΕΠΑ βέβαια - ω ρέ βουάρ!!! ) :P :P

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 05, 2011, 07:33:20 μμ »
Γιατι ρε παιδια τα γερμανικα δεν εχουν γγγγ;Αυτα τα στερεοτυπα πρεπει να ανατραπουν.Μονο κακο κανουν.Ως εκπαιδευτικοι δεν πρεπει να αναπαραγουμε στερεοτυπα.Εχετε προσπαθησει,περα απο προτζεκτ κτλ,να συνδεσετε το μαθημα με την γλωσσα,στο δημοτικο;Να κανετε συγκριση φαινομενων;Ξερετε με τι ενδιαφερον παρακολουθουν τα παιδια ,γιατι αναγκαζονται να ανασυρουν γνωσεις απο την ελληνικη γραμματικη;Να επιβεβαιωσουν τις γνωσεις τους η να τις ξεσκονισουν;Μη μου πειτε τωρα,γραμματικη τους κανεις μονο;Οχι βεβαια!Αλλα οταν ενεταξα και αυτο το συγκριτικο κομματι μεσα στο μαθημα,τα παιδια με κοιτουσαν με προσοχη,με ρωτουσαν"κυρια πως τα ξερετε αυτα;"και σαν τρελα σηκωναν το χερι για να απαντησουν!Το δοκιμασα 3 χρονιες πριν αυτο, και διαπιστωσα οτι οι μαθητες αντιμετωπιζαν το μαθημα με ολο και αυξανομενη σοβαροτητα.Οταν το σκεφτηκα καλυτερα ειδα οτι με τον τροπο τουτο,ενεργοποιησα την λεγομενη "αυθεντια του δασκαλου"και αυτο λειτουργησε ως κινητρο.Το λυκειο, τα παμε, τζαμπα καει η λαμπα,χαμενη υποθεση ηταν.Για τη β γλωσσα γενικοτερα στο ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα,ισχυει αυτο που λενε στα αγγλικα,με μια μικρη παραλλαγη:We are sitting in the catbird's shit(seat)Συμφωνω με  spasiklaki σε ολα.Καποια μαθηματα προωθουνται απο συγκεκριμενους κυκλους να ξερεις,απο διαφορα λομπι
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2011, 07:42:18 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:21:27 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 05, 2011, 07:41:44 μμ »
Αν υπηρετεί κάποιος στην Αττική ας κάνει μια βόλτα την Κυριακή στις 4 από το Τιτάνια στη συνάντηση των Συλλόγων Γαλλικής και Γερμανικής να μάθουμε και εμείς οι μακρινοί τι γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 05, 2011, 08:11:01 μμ »
Γιατι ρε παιδια τα γερμανικα δεν εχουν γγγγ;Αυτα τα στερεοτυπα πρεπει να ανατραπουν.Μονο κακο κανουν.Ως εκπαιδευτικοι δεν πρεπει να αναπαραγουμε στερεοτυπα.Εχετε προσπαθησει,περα απο προτζεκτ κτλ,να συνδεσετε το μαθημα με την γλωσσα,στο δημοτικο;Να κανετε συγκριση φαινομενων;Ξερετε με τι ενδιαφερον παρακολουθουν τα παιδια ,γιατι αναγκαζονται να ανασυρουν γνωσεις απο την ελληνικη γραμματικη;Να επιβεβαιωσουν τις γνωσεις τους η να τις ξεσκονισουν;Μη μου πειτε τωρα,γραμματικη τους κανεις μονο;Οχι βεβαια!Αλλα οταν ενεταξα και αυτο το συγκριτικο κομματι μεσα στο μαθημα,τα παιδια με κοιτουσαν με προσοχη,με ρωτουσαν"κυρια πως τα ξερετε αυτα;"και σαν τρελα σηκωναν το χερι για να απαντησουν!Το δοκιμασα 3 χρονιες πριν αυτο, και διαπιστωσα οτι οι μαθητες αντιμετωπιζαν το μαθημα με ολο και αυξανομενη σοβαροτητα.Οταν το σκεφτηκα καλυτερα ειδα οτι με τον τροπο τουτο,ενεργοποιησα την λεγομενη "αυθεντια του δασκαλου"και αυτο λειτουργησε ως κινητρο.Το λυκειο, τα παμε, τζαμπα καει η λαμπα,χαμενη υποθεση ηταν.Για τη β γλωσσα γενικοτερα στο ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα,ισχυει αυτο που λενε στα αγγλικα,με μια μικρη παραλλαγη:We are sitting in the catbird's shit(seat)Συμφωνω με  spasiklaki σε ολα.Καποια μαθηματα προωθουνται απο συγκεκριμενους κυκλους να ξερεις,απο διαφορα λομπι

να σου πω - απο δημοτικό δεν έχω μεγάλη εμπειρία και δε μπορώ να μιλησω εμπεριστατωμένα γιαυτό και θα το αποφύγω. Στο Λύκειο πάντως, αυτό που λες με την "αυθεντία του δασκάλου" λειτούργησε και σε μένα. ¨οταν τους πλάκωσα στο φωνητικό αλφάβητο τους άρεσε τόσο που μετά έφερναν λεξικά και καθομασταν στο διάλλειμα και διαβάζαμε ..προφορά....τους έκανε κλικ αυτό. Επίσης, στα παιδιά αρέσει η προφορά του καθηγητή να πλησιάζει όσο το δυνατόν αυτή των native speakers.  Εγώ λόγω φοίτησης σε ξένο σχολείο το είχα στο φυσικό αλλά συχνά θυμάμαι μου λέγανε "κυρία, σήμερα να μας μιλήσετε....αυστραλέζικα και την άλλη φορά αμερικάνικα του νότου..." Με τον τρόπο αυτο αισθάνονταν και αυτά άνετα να προσπαθούν να μιλούν με προφορά όσο καλύτερα μπορούσαν.
Νομίζω ότι άμα κάνεις κλικ με κάποιον τρόπο στα παιδιά δεν έχει σημασία αν είσαι δημοτικό ή λύκειο, θα σε ακολουθήσουν. Όπως συνηθίζω να λέω πάντα, αν εσύ ως καθηγητής το πάρεις στα σοβαρά το ζήτημα τα παιδιά δεν έχουν άλλη επιλογή παρά να ακολουθήσουν. Ειδικά άμα τα πείσεις κιόλας ότι πραγματικά ξέρεις τι σου γίνεται και ασχολείσαι, φτιάχνεις πράγματα, ασκήσεις, υλικό γενικά. Αν απλά πηγαινοφέρνεις το βιβλίο και ρίχνεις μια ματιά στο διαλλειμα, τα παιδιά το καταλαβαίνουν και φυσικά σε γράφουν.

τώρα όσο για τα γερμανικά, ναι βρε παιδί μου κι αυτά έχουν γγγγ αλλά άλλο να λες "βαγούμ" που μυρίζει βαρβατίλα και άλλο να λες "ισέ βλάάκάααας" ( σόρρυ αλλά δεν ξέρω γρι γαλλικά για να βάλω κάτι γαλλικό με γγγ)
Πάντως, εννοείται ότι αυτό δε θα το πεις στα παιδιά. Στα παιδιά θα πεις ότι όλες οι γλώσσες χρειάζονται και όσες περισσότερες μάθουν τόσο καλύτερα θα είναι για αυτά. Δεν πάνε όμως όλες οι γλώσσες σε όλα τα παιδιά - καλώς ή κακώς. τα παιδιά από μόνα τους θα επιλέξουν τι θέλουν. Εγώ ας πούμε έκανα το λάθος με την κόρη μου να την βάλω δυο χρόνια ιταλικά γιατί ξέρω κι εγώ και θα μπορούσα να τη βοηθήσω...για δύο χρόνια πλήρωνα πλήρωνα και μία λέξη δεν έμαθε τίποτα....στο μεταξύ μου φώναζε ότι ήθελε ισπανικά, τελικά την έγραψα ισπανικά και τώρα ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά με τα ισπανικά - έχει σχεδόν εμμονή.... Τι θέλω να πω; ότι δε μπορείς να επιβάλλεις τίποτα στα παιδιά στον τομέα αυτό.Πρέπει ελεύθερα να επιλέξουν. Και εμείς οφείλουμε να σεβαστούμε την επιλογή τους έστω και αν αυτό μας στοιχίζει τις οργανικές μας κάποιες φορές.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 05, 2011, 09:52:11 μμ »
καλό είναι αυτό και μπράβο του.Και σεις τυχεροί που τον έχετε!! Μήπως ειστε δυσπρόσιτο οπότε γίνεται και με λιγότερους μαθητές;
Κάθε άλλο. Είμαστε μεγάλο σχολείο, σε μεγάλη πόλη, πρωτεύουσα νομού Κεντρ. Ελλάδα

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 05, 2011, 10:35:53 μμ »
καλό είναι αυτό και μπράβο του.Και σεις τυχεροί που τον έχετε!! Μήπως ειστε δυσπρόσιτο οπότε γίνεται και με λιγότερους μαθητές;
Κάθε άλλο. Είμαστε μεγάλο σχολείο, σε μεγάλη πόλη, πρωτεύουσα νομού Κεντρ. Ελλάδα

Ε ΤΟΤΕ, ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ !!!!! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟΝ!!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 06, 2011, 11:59:21 πμ »
Συμφωνω απολυτως με την bitch στο οτι αν κανεις κλικ στα παιδια θα σε ακολουθησουν οτι κι αν κανεις και επισης στο οτι δεν μπορεις να επιβαλλεις τιποτα στα παιδια.
Νομιζω πως οι περισσοτερες απο εμας τις ΠΕ05  οργανικες δεν εχουμε οποτε δεν χανουμε κατι χειροπιαστο.
Διεκδικουμε απλα την ευκαιρια απο το συστημα να δειξουμε ποιες ειμαστε, ποια ειναι η γλωσσα που διδασκουμε και να πεισουμε τους μαθητες να μας ακολουθησουν.
Και ο λογος που τα εχουμε παρει τοσο πολυ ειναι  γιατι ουτε αυτη την ευκαιρια δε μας δινουν.

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 06, 2011, 04:04:43 μμ »
Le jeu en vaut la chandelle ,για το λυκειο γιατι ειναι 7 ωρες ,το 1/3 μιας οργανικης.Στο δημοτικο η αποτιμηση ειναι θετικη,μαλιστα στην πολη μου ειναι αυτη τη στιγμη ουσιαστικα μοιρασμενα τα τμηματα στην Ε και ΣΤ .Διαλεγουμε εμεις βιβλιο (γαλλ/γερμ) ενω στα αγγλικα κανουν του Υπουργειου γι'αυτο και συχνα λενε τα παιδια καλυτερα μιλω γαλλικα με 2 χρονια παρα αγγλικα με 4 .Απευθυνομαι στη bitch που δε γνωριζει τη δουλεια που γινεται στο δημοτικο στη β' ξενη γλωσσα κυριως απο ορεξατες ωρομισθιες που δε χανουν ουτε ενα σεμιναριο.Και μας ειδες τι ευγενικες που ειμαστε παροτι μας ψιλοκοροιδευεις τη γλωσσα που σπουδασαμε.Αντε γιατι κολλησαμε χουγια απο τους μαθητες.Ειδες κουλτουρα; Καμμια δε σου απαντησε πώς ακουγονται τ'αγγλικα γιατι ολες ξερουμε αγγλικα .Μονο οταν δε γνωριζεις κατι το απορριπτεις(να θυμηθουμε και τα κυρηγματα του Γαλλ.Διαφωτισμου)
Παντα με αγαπη

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 06, 2011, 04:25:04 μμ »
Καλέ Κυριακή, δε σας κοροϊδεύω - προς Θεού!! Κακώς το εξέλαβες έτσι!!   Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ακούγονται κάπως... και το πώς "ακούς" κάτι δεν έχει να κάνει με το αν το γνωρίζεις ή όχι.... φυσικά και δε θα βγω  - ουτε το έκανα και ποτέ - να πω κάτι τέτοιο στους μαθητές μου. Αλλά απ' την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί δε μπορώ να εκφράσω την προσωπική μου άποψη όταν μιλάω μεταξύ ενηλίκων. Ευπρόσδεκτες είστε να κάνετε το ίδιο για τα αγγλικά.

Δεν έχει να κάνει με κουλτούρα ή ευρωπαϊκό διαφωτισμό ή ο,τιδήποτε το πώς ακούγεται σε κάποιον μια άλλη γλώσσα. Αυτό που λες θα είχε λογική αν ας πούμε έλεγα " τα γαλλικά ειναι άχρηστα" εκεί να επιχειρηματολογήσετε υπέρ ή κατά   και φυσικά θα είχατε και δίκιο να θυμώσετε. Ίσα ίσα - η άποψή μου είναι πως όλες οι γλώσσες είναι χρήσιμες και όσες περισσότερες γνωρίζουν τα παιδιά τόσο καλύτερα θα πορευτούν στη ζωή τους. Και επίσης, όσες φορές έγραψα σ αυτό το θέμα, αναφέρθηκα γενικά στους ξενόγλωσσους και την ξενόγλωσση εκπ/ση - δεν περιορίστηκα μόνο στα αγγλικά ή τα γαλλικά ή ο,τιδήποτε.

Όσο για αυτό που είπες για το Δημοτικό, χαίρομαι που ειναι έτσι τα πράγματα για τα γαλλικά/γερμανικά. Μακάρι να επεκταθεί και για ιταλικά/ισπανικά! Μόνο μια χρονιά δούλεψα σε δημοτικό και τότε υπήρχαν μόνο τα αγγλικά οπότε φυσικά και δεν έχω εικόνα πώς δουλευουν οι άλλες γλώσσες σε αυτή τη βαθμίδα εκπ/σης. Είναι θετικότατη εξέλιξη ότι μπήκε η β' ξένη γλώσσα εκεί. Μακάρι να ανοίξουν και οργανικές  και για εσάς! (είδες ...μεγαλοψυχία οι αγγλικούδες;  ;) ;)  ) 

Καλό απόγευμα σε όλες σας!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 06, 2011, 04:26:43 μμ »
Πιστευω πως le jeu en vaut la chandelle γιατι νομιζω πως για  να δικαιολογηθει οργανικη θελει 12 ωρες-εδω ας βοηθησει η  Bitch παρακαλω!!

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 06, 2011, 04:34:21 μμ »
11 ωρες

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 06, 2011, 04:35:53 μμ »
Merci Antonis!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 678

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.