*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)  (Αναγνώστηκε 146499 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 28, 2013, 06:05:51 μμ »
όχι για την απο κλάδο σε κλάδο στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:41 »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 28, 2013, 06:11:03 μμ »
bitch, μια ερώτηση ακόμα γιατί δείχνεις να ξέρεις πολλά και λέω να σε εκμεταλλευτώ.  :D Υπάρχει κάποια χρονική περίοδος που δέχονται τις αιτήσεις για μετάταξη; Ή μπορώ να υποβάλλω όποτε θέλω εγώ; Υπάρχει επίσης κάποια συγκεκριμένη περίοδος που βγαίνουν τα αποτελέσματα αν πήρα ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #100 στις: Μάρτιος 28, 2013, 06:16:27 μμ »
μας ειπαν προφορικά - το τονίζω -  ότι θα δεχτουν και εντός απριλίου τέτοιες αιτήσεις αλλα επειδή πολλά έχουν δει τα μάτια μου, στην θέση σου θα την υπέβαλα ως τέλος μαρτίου το αργότερο ώστε να μην μπορούν να πατήσουν στο εκπρόθεσμο της αίτησης.

τα αποτελέσματα βγαίνουν όποτε συνεδριάσει το ΚΥΣΔΕ για το θεμα αυτό.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 28, 2013, 06:29:33 μμ »
Υπάρχει προθεσμία λοιπόν. Γιατί όμως δεν ανακοινώνουν αυτές τις προθεσμίες για να γνωρίζει ο κόσμος; Αν την στείλω αύριο με ταχυδρομείο θα γίνει δεκτή λόγω σφραγίδας ταχυδρομείου; Εντωμεταξύ θα στείλω αίτηση και για μετάταξη στην Α/θμια. Ποια από τις 2 θα εξεταστεί πρώτη οεο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:41 »

Αποσυνδεδεμένος astari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 28, 2013, 06:44:21 μμ »
Εγώ έκανα αίτηση μετάταξης από τον κλάδο ΠΕ18.13 στον κλάδο ΠΕ04.04.  Υπάλληλος στο τμήμα μετατάξεων του Υπουργείου μου είπε πως πρέπει να κλείσω πενταετία και επειδή δεν πληρώ τις προϋποθέσεις θα απορριφθεί η αίτηση. Έκανα όμως την αίτηση με βάση το νόμο 2413/1996, για τον οποίο στο τμήμα μετατάξεων ήταν γενικόλογοι (δεν γνώριαζαν πολλά). Τελικά τι ισχύει; Καλύπτομαι και με το πέρας της διετίας και τον μόνιμο διορισμό για να μην απορριφθεί η αίτησή μου;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 28, 2013, 06:57:56 μμ »
Υπάρχει προθεσμία λοιπόν. Γιατί όμως δεν ανακοινώνουν αυτές τις προθεσμίες για να γνωρίζει ο κόσμος; Αν την στείλω αύριο με ταχυδρομείο θα γίνει δεκτή λόγω σφραγίδας ταχυδρομείου; Εντωμεταξύ θα στείλω αίτηση και για μετάταξη στην Α/θμια. Ποια από τις 2 θα εξεταστεί πρώτη οεο;

ο νόμος όριζε τον οκτώβριο και μάρτιο ως περίοδο υποβολής αιτήσεων οπότε δεν ειναι ανάγκη να το ανακοινώνουν συνέχεια. Απο εκει και πέρα ο 4024 αναφέρει ότι αιτήσεις μεταταξης μπορούν να υποβάλλονται all year round  αλλά ως τώρα έχουν κρατηθεί οι παλιές ημερομηνίες ( ίσως απο κεκτημένη ταχύτητα , συμβαίνει καμιά φορά ! κακώς,δεν το συζητάμε, αλλά συμβαίνει ) . Το πότε θα εξεταστούν εξαρτάται απο΄το πότε θα  μπει το θέμα στην ημερήσια διάταξη των συνεδριάσεων του ΚΥΣΔΕ. Μπορεί δηλαδή να μπουν και τα δύο ειδη μεταταξης στην ίδια συνεδρίαση μπορεί και όχι.

Εγώ έκανα αίτηση μετάταξης από τον κλάδο ΠΕ18.13 στον κλάδο ΠΕ04.04.  Υπάλληλος στο τμήμα μετατάξεων του Υπουργείου μου είπε πως πρέπει να κλείσω πενταετία και επειδή δεν πληρώ τις προϋποθέσεις θα απορριφθεί η αίτηση. Έκανα όμως την αίτηση με βάση το νόμο 2413/1996, για τον οποίο στο τμήμα μετατάξεων ήταν γενικόλογοι (δεν γνώριαζαν πολλά). Τελικά τι ισχύει; Καλύπτομαι και με το πέρας της διετίας και τον μόνιμο διορισμό για να μην απορριφθεί η αίτησή μου;

εμείς δεν έχουμε τέτοια ενημέρωση. Για αιτήσεις μετάταξης απο κλάδο σε κλάδο στην ίδια βαθμίδα δεν μας έχουν ενημερώσει για υποχρέωση πενταετίας. Και στο λέω με αρκετή σιγουριά διότι σήμερα συζητούσαμε αυτό ακριβώς το ζήτημα στο γραφειο. Θα το κοιτάξω πάλι και θα επανέλθω πάντως γιατι μου ακούγεται πολύ περίεργο...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος astari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 28, 2013, 07:11:55 μμ »
Σε ευχαριστώ bitch για το ενδιαφέρον. Ελπίζω να βγάλεις άκρη γιατί μέχρι στιγμής δεν μπόρεσαν να μου απαντήσουν:δικηγόρος, αιρετός, η δδε στην οποία ανήκω και το τμήμα μετατάξεων. ΟΥΦ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 01, 2013, 05:15:53 μμ »
Λοιπόν, επανέρχομαι επί του θέματος!!

Μετά απο αρκετό ψάξιμο σήμερα, ισχύει το οργουελικό ( παραφρασμένο) : όλες οι ΔΔΕ ειναι ίσες αλλά μερικές ΔΔΕ είναι πιο ίσες απο άλλες...

τουτ' έτσιν ότι ενώ είχε αλλάξει το ζήτημα, εμείς δεν είχαμε ενημερωθει σχετικά.  >:( >:(
Σύμφωνα λοιπόν και με το τελευταίο ανακοινωθέν ισχύει το εξής:

Για μετατάξεις απο κλάδο σε κλάδο απαιτείται 5ετής υπηρέτηση - και κλεισμένη 2ετία απο το ΦΕΚ διορισμού.

Για μετατάξεις απο εκπ/κός σε διοίκηση εκτός υπουργείου παιδείας ισχύει επίσης 5ετής υπηρέτηση ( οκ, αυτό το ξέραμε) - και επίσης κλεισμένη 2ετία απο το ΦΕΚ διορισμού.

Για μετατάξεις απο εκπ/κός σε διοικηση εντός υπουργείου παιδείας, ισχύει να έχει κλείσει διετία απο το ΦΕΚ διορισμού. ( και αυτό γνωστό ).

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1702
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 01, 2013, 05:31:43 μμ »
Περαν των αναδημοσιευσεων που κανουν ολοι απο τη ΔΔΕ Φθιωτιδα, υπάρχει κάποιος που να ειναι σε γραφείο και να την είδε; Αν δεν έρθει επισημα στο καθε γραφείο,δεν μπορουμε να καταχωρησουμε και τις άλλες στηριζόμενοι το τι γραφει το καθε site ουτε μπορεις να στηριχτεις στο τι θα σου πει ο καθενας στο Υπουργειο. Εμεις που τους πηραμε σημερα για καποια αμφισβητουμενη περιπτωση προυπηρεσίας, μας είπαν "καντε ό,τι νομίζετε"

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 01, 2013, 05:36:26 μμ »
Μιλάς για μετατάξεις απο κλάδο σε κλάδο; Σε εμάς έστειλαν σήμερα το έγγραφο που έπρεπε να στείλουν...πέρισυ!! Άρα δεν είμαστε οι μόνοι που δεν το είχαμε!!

Θα κοιτάξω αύριο τον αριθμό εγγράφου και θα σου πω.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος astari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 01, 2013, 06:00:44 μμ »
Bitch θερμά ευχαριστώ για την ενημέρωση. Να που λοιπόν ισχύει η πενταετία για μετάταξη από κλάδο σε κλάδο. Μήπως τυχαίνει να σας έχουν ενημερώσει επίσημα και για το Ν. 2413/1996 (αρθ. 42 παρ 10-15), που δίνει τη δυνατότητα για μετάταξη από συγκεκριμένους κλάδους (ΔΕ1, ΤΕ1, ΠΕ17 και ΠΕ18). Το νόμο τον χρησιμοποιούν σε αποφάσεις μετατάξεων από κλάδο σε κλάδο και δεν βρήκα κάπου ότι τροποποιείται ή καταργείται λόγω της υποχρεωτικής παρέλευσης της πενταετίας. Σε αυτόν στήριξα την αίτηση μετάταξής μου, μιας και δεν έκλεισα πενταετία και ανήκω και στον κλάδο ΠΕ18. Στο τμήμα μετατάξεων ήταν αόριστοι,  μου είπαν να κάνω αίτηση και ότι προκύψει.


Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 01, 2013, 06:09:10 μμ »
αν θυμάμαι καλά ο 2413 αναφέρεται στην ελληνόγλωσση εκπαίδευση στο εξωτερικό και τις αποσπάσεις στο εξωτερικό ( και διοικητικών υπαλλήλων για τη στήριξη των γραφείων συντονιστών εξωτερικου). Το συγκεκριμένο άρθρο θα το κοιτάξω και θα σου πω, αλλά εκ πρώτης όψεως δε μου λέει κάτι...
Θα επανέλθω.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος astari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 01, 2013, 06:15:27 μμ »
Bitch μία διευκρίνιση το άρθρο 42 έχει τίτλο διοικητικό προσωπικό των σχολείων μειονοτικής εκπαίδευσης και άλλες διατάξεις. Οι επίμαχες παράγραφοι είναι οι κάτωθι:
 
10. Εκπαιδευτικοί δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης των κλάδων ΔΕ1, ΤΕ1, ΠΕ17 και ΠΕ18 του άρθρου 14 του ν. 1566/1985 (ΦΕΚ 167 Α'), που υπηρετούν κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου σε δημόσια σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και έχουν τα προσόντα διορισμού σε θέσεις αλλού κλάδου, μετατάσσονται σε προσωρινές προσωποπαγείς θέσεις του κλάδου αυτού, οι οποίες συνιστώνται με την πράξη μετάταξης.

11. Η μετάταξη γίνεται με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και θρησκευμάτων, υστέρα από προ τάση του Κεντρικού Υπηρεσιακού Συμβουλίου Δευτε­ροβάθμιας Εκπαίδευσης και αίτηση των ενδιαφερομένων που υποβάλλεται εντός έτους από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου.

12. Οι μετατασσόμενοι σης προσωρινές προσωποπαγείς θέσεις άλλου κλάδου μπορούν να εντάσσονται σε κενούμενες θέσεις της ίδιας ειδικότητας του κλάδου αυτού κατά τη διαδικασία της προηγούμενης παραγράφου. Από την ένταξη τους σε τακτικές θέσεις καταρ­γούνται ισάριθμες προσωρινές προσωποπαγείς θέσεις.

13. Για όσο χρονικό διάστημα εξακολουθούν να υφίστανται προσωρινές προσωποπαγείς θέσεις στον κλά­δο μετάταξης δεν πληρούνται με διορισμό ισάριθμες τακτικές θέσεις της ίδιας ειδικότητας του κλάδου από τον οποίο έγινε η μετάταξη.

14. Οι μετατασσόμενοι κατά τη διαδικασία του παρόντος άρθρου επανακατατάσσονται σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 1505/1984 (ΦΕΚ 194 Α') σε μισθολογικό κλιμάκιο που αντιστοιχεί με τα έτη υπηρεσίας και προϋπηρεσίας με αφετηρία το εισαγωγικό κλιμάκιο του νέου κλάδου, στον οποίο γίνεται η μετάταξη.

Μακάρι να βγάλεις άκρη. Εμένα πάντως ούτε το τμήμα μετατάξεων ούτε αιρετός δεν μπόρεσαν να μου λύσουν την απορία.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη από κλάδο σε κλάδο (Δευτεροβάθμιας)
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 01, 2013, 06:19:14 μμ »
επανήλθα !!
η παρ. 15 του εν λόγω άρθρου αναφέρει
η σχετική προθεσμία υποβολής αίτησης για μετάταξη, υποβάλλεται απο τους ενδιαφερόμενους εντός έτους απο τη δημοσίευση του παρόντος. ( δλδ ως και το 1997).
Εμπιπτεις σε αυτή την κατηγορία ;

επίσης, θα σου πω την προσωπικη μου γνώμη και κοίταξε την σχετική νομοθεσία (συνδυαστικά 4024 και 4057)

οι μετατασσόμενοι σε συνιστώμενες προσωποπαγείς θέσεις, ειναι υπό καθεστώς ΙΔΑΧ , και από τους πρώτους που βλέπουν αυτή την εποχή την πόρτα της εξόδου. Ίσως για καλό σου να απορρίφθηκε η αίτησή σου τελικά. Ψάξτο!
θα ρωτήσω πάντως και παραπάνω.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.