*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1543127 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demodos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5320 στις: Ιούλιος 20, 2014, 11:24:25 πμ »
Δυστυχώς ο antonispe20 εκφράζει λίγο ακόμψα και έχοντας πιθανόν αλλάξει θέση με αυτά που έλεγαν οι ευγενείς ειδικότητες (ΠΕ02, ΠΕ03) για
την δική του ειδικότητα πέρυσι αυτήν την εποχή.
Πιθανόν πέρυσι αυτήν την εποχή ήταν υποψήφιος για διαθεσιμότητα (κλάδοι γυμναστών, πληροφορικής κλπ) και ενώ είχε
την αγωνία του οι υπόλοιπες ειδικότητες αδιαφορούσαν στην καλύτερη περίπτωση ή έκαναν και σχόλια του τύπου " Να φεύγει
και κανένας γιατι δεν έχουμε γραφειο να κάτσουμε".
Επίσης όταν ανακοινώθηκε ή αύξηση των 2 ώρων οι πιο πολύ συνάδελφοι αδιαφόρησαν. Στο σχολείο που ήμουν (Αθήνα) οι φιλόλογοι
έλεγαν "Σιγα τι έγινε 2 ώρες είναι! Εχουμε τόσες ώρες φιλολογικά που δεν έχουμε πρόβλημα συμπλήρωσεις ωραρίου".
Οταν το Σεπτέβριο κατάλαβαν ότι 2 ώρες σημαίνει 10% του προσωπικού να πλεονάζει τρέχαμε να μην μας πάρουν τις
ώρες ιστορίες οι ξενόγλωσσες!!!
Δυστυχώς η δευτεροβάθμια είναι κατακερματισμένη σε κλάδους που ο καθένας κοιτάει να βολευτεί.
Εσείς που είστε στα Νησία πλήρωνετε και θα πληρώνετε την αδιαφορία του κλάδου στην αύξηση των 2 ώρων.
Οι βολεμένοι στα σπίτια τους θέλουν να γίνουν όσες λιγότερες μεταθέσεις, γιατί η μετάθεση σημένει ότι θα έρθούν στην περιοχή τους
άλλοι με πολυ περισσότερα μόρια που θα τους δυσκολέψουν σε περίπτωση που ζητήσουν βελτίωση θέσης. Καλύτερα αναπλήρωτές
σου λέει.
Ξέρω θα πείτε ότι αυτά είναι .... αντσυναδελφικά!!!

Για σκεφτείτε όμως τι κάνατε εσείς πέρυσι το καλοκαίρι για τους συναδελφους που τέθηκαν σε διαθεσιμότητα και πάνε για απόλυση
πολλοί από αυτούς!!
Τι κάνατε όταν είπαν ότι περίσευουν γυμναστές, ξενόγλωσσοι, πληροφορικοί κλπ. και σκοπεύουν να τους βγάλουν σε διαθεσιμότητα;
Μήπως είπατε ότι εμένα δεν με αφορά, εγω είμαι βασικός και αναντικατάστατος κλάδος;

Το ίδιο σας κάνει και ο antonispe20 τώρα, θεωρώντας ότι αυτός είναι βολεμένος.

Αν όλοι οι συνάδελφοι στην δευτεροβάθμια καταλάβουμε ότι πρέπει να είμαστε ενωμένοι και ότι γίνεται στην εκπαίδευση μας αφορούν
όλους ανεξάρτητα κλάδου και θέσεις τότε ίσως θα σταματήσουμε να είμαστε του κλότσου και του μπάτσου.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:31 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5321 στις: Ιούλιος 20, 2014, 11:29:03 πμ »
Εν μέρει με antonispe20 και αλλο τόσο με anyname θα συμφωνήσω.

Κατά τα άλλα: "Ελληνες, ο πιο έξυπνος λαός του κόσμου"!

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5322 στις: Ιούλιος 20, 2014, 11:33:58 πμ »
respect στον τρόπο κατάθεσης και στο περιεχόμενο της άποψης του demodos1
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5323 στις: Ιούλιος 20, 2014, 11:39:38 πμ »
Troll....troll...καλως ηρθες....αψογη τοποθετηση demodos1....

φιλοι μου θα πρεπει να συγχωρησουμε τον antonispe20 διοτι δεν εχει μεγαλο εμπειρικο αποθεμα...θα αποκτησει ομως μεγαλωνοντας... ;D
"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:31 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5324 στις: Ιούλιος 20, 2014, 11:41:27 πμ »
Τα νούμερα αυτά μου φαίνονται πολύ περίεργα....αλλά από την άλλη σκέφτομαι θεολόγους, ξενόγλωσσους, γυμναστές, οικονομολόγους συμαδέλφους με δεκαετία στα δυσπρόσιτα που πέρασα, με την απογοήτευση κάθε χρόνο ζωγραφισμένη στα πρόσωπά τους και παρακαλάω τουλάχιστον να ανοίξουν φέτος οι περιοχές γι αυτούς, να γυρίσουν στα σπίτια τους και για μας έχει ο θεός και του χρόνου...

Την γενική μου άποψη την παρέθεσα εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=29393.5166
Και ναι, ανήκω σε μία από τις ειδικότητες που παρέθεσες, και μαζί κι όλα τ' άλλα...(δυσπρόσιτα, 10ετία κλπ.) κι έχω γνωρίσει και χειρότερες καταστάσεις από τη δική μου.
Λοιπόν, οι περιοχές δεν θα ανοίξουν όπως προείπα και πριν 2 μέρες και τους λόγους τους γνωρίζουμε όλοι. Τα πράγματα θα ισορροπήσουν με τα χρόνια αν δεν αλλάξει κάτι στην πορεία.
Κάποιος είπε ένα ωραίο για του χρόνου:"αίτηση μετάθεσης θα μπορούν να κάνουν οι αξιολογούμενοι θετικά" και διαβάζοντάς το μειδίασα και σκέφτηκα ότι όσο σατανικό κι αν είναι, ενδέχεται να έχει δόση αλήθειας (βλέπει ΠΠΣ).

Στη φουρνιά μας έλαχε κακή συγκυρία δυστυχώς και πληρώνουμε τη νύφη...σε κάποιους άλλους της γεννιάς μου έλαχε και η συγκυρία να μην υπάρχει ΑΣΕΠ όταν πήραμε πτυχίο και να αναμένουμε χρόνια στην τότε γνωστή επετηρίδα μέχρι ο Αρσένης το 1997 ανακοινώσει τη διενέργεια του πρώτου διαγωνισμού το 1998.
Επειδή αρκετοί από εσάς που γράφετε εδώ κρίνω ότι ηλικιακά είστε αρκετά μικρότεροι, πώς θα σας φαινόταν να έχετε κλείσει 8ετία στην επετηρίδα, να είσαι λίγο πριν την πηγή για νερό, και ξαφνικά να σας λένε: "δώσε ΑΣΕΠ να διοριστείς;"
Επειδή διαγωνίστηκα πανελλαδικά 3 φορές για να διοριστώ, γιατί σνόμπαρα τον 1ο διαγωνισμό που ήταν και γελοίος και δεν ασχολήθηκα (και μάλιστα έδινα με τους μαθητές μου που εγώ τους είχα προετοιμάσει για το παν/μιο), βρίσκομαι τώρα στο χάλι που αναφέρεται από όλους, στον εγκλωβισμό!
Αν το δείτε έτσι, και το κάνετε το κύριο θέμα στη ζωή, θα χάσετε τη ζωή την ίδια!
Κι επειδή ως λαός δεν φημιζόμαστε για την οργανωτικότητά μας και τη συλλογικότητά μας, πάλι του χρόνου εδώ θα είμαστε και θα λέμε τα ίδια...για αιρετούς, για κενά, για αποκρύψεις, για βολέματα ημέτερων...Όλα αυτά δεν θα αλλάξουν ποτέ κατά την ταπεινή μου άποψη γιατί έτσι λειτουργεί το σύστημα-και το σύστημα είμαστε εμείς!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5325 στις: Ιούλιος 20, 2014, 11:54:53 πμ »
@ anyname, πολύ σωστά το θέτεις.
καθόλου σωστά δεν το θέτει,
ο antonispe20 διατύπωσε μια πραγματικότητα (την ίδια άποψη για την πραγματικότητα έχω διατυπώσει και εγώ πρόσφατα), αν δε μας αρέσει η πραγματικότητα ή δεν την αντέχουμε, δε μπορούμε να θέτουμε θέματα αποκλεισμού συναδέλφων από τη συζήτηση,
όσον αφορά το θέμα των λειτουργικών κενών στα μεγάλα ΠΥΣΔΕ του λεκανοπεδίου (ανάλογη για να μην πω χειρότερη είναι η πραγματικότητα στα μεγάλα ΠΥΣΔΕ εκτός Αττικής) θέλω να μου πείτε πόσους αναπληρωτές χρειάστηκε να πάρει το 2013 -14 στο λεκανοπέδιο,
εδώ λέμε ότι σε κάποιες ειδικότητες μετακινήθηκαν το φθινόπωρο συνάδελφοι εντός περιφέρειας Αττικής,
σε κάθε περίπτωση το θέμα αφορά όλους όσους ζητούν μετάθεση ή όχι (είναι γνωστό και στον πλέον ανίδεο περί τα διοικητικά ότι οι υπηρεσιακές μεταβολές από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ επηρεάζουν και πάρα πολλούς που δε ζητούν καν μετάθεση πχ διαθεσίτες, και ναι υπάρχουν ακόμα στο λεκανοπέδιο διαθεσίτες με πολλά μόρια δηλαδή συνάδελφοι που είχαν πάρει την πολυπόθητη μετάθεση με το σπαθί τους και όχι συγκυριακά),
το θέμα αφορά όλους με ή χωρίς παιδιά εφόσον έχουν υπηρετήσει πραγματικά τη θητεία τους για εύλογο χρονικό διάστημα (3-5 χρόνια) στις δύσκολες απομακρυσμένες νησιωτικές και ηπειρωτικές περιοχές και έχουν κυριολεκτικά εγκλωβιστεί στα βάθη του τούνελ χωρίς ορατό φως στον ορίζοντα.
ΥΓ Μεγάλο πράγμα τελικά το timing, ή σε φτιάχνει ή σε καταστρέφει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2014, 12:07:56 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος GPMATH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5326 στις: Ιούλιος 20, 2014, 12:00:54 μμ »
διαίρει και βασίλευε!Μόνο ενωμένοι μπορούμε να σηκώσουμε κεφάλι.Όμως είμαστε σε νήμα για τις μεταθέσεις.Αν κάποιος γνωρίζει τα αποτελέσματά του μπορεί να αναφέρει ειδικότητα,μόρια,περιοχή που πήρε ή δεν πήρε μετάθεση μπας και έχουμε μία εικόνα.

Αποσυνδεδεμένος nikchem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5327 στις: Ιούλιος 20, 2014, 12:05:43 μμ »
Για να βάλουμε λοιπόν τα πράγματα στην θέση τους !

Το Υπουργείο Παιδείας είναι το υπουργείο όπου κάθε υπουργός του (και ήταν πάρα πολλοί) θέλει να βάλει την
σφραγίδα του με κατ' επίιφαση μεταρρυθμίσεις και άλλα τέτοια γελοία όπως τα ονομάζουν αυτοί.
Τα αποτελέσματα γνωστά ..............

Οι όροι του παιχνιδιού άλλαξαν γιατί απλά δεν μπορούν πλέον να κάνουν διορισμούς ούτε από παραθύρια, εξώπορτες,
καταπακτές κλπ παρακάμπτοντας ΑΣΕΠ και επετηρίδα αλλά και γιατί πρέπει να μειωθεί το κόστος λειτουργίας της εκπαίδευσης ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ !!
Φυσικά ενώ στο υπόλοιπο δημόσιο ισχύει το 1 προς 10 σε εμάς ισχύει το 1 προς 100 και το βλέπουμε στους διορισμούς.
Φέτος διορίστηκε ΕΝΑΣ (1) ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ (ναι ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ) χημικός !!!
Γιατί άραγε ;;;

Φυσικά ΟΥΤΕ καν από έτη φωτός μακριά η σκέψη για βελτίωση της παιδείας, αυτό δεν χρειάζεται ... Άλλωστε όπως ανέφερε
πρόσφατα η αυτοκράτειρα της Ευρώπης κατά την επίσκεψη της στην Αθήνα "στο ελάντα θέλουμε γκαρσόνια και τουρισμός".....

Φυσικά και ένας νορμάλ οργανισμός θέλει οι εργαζόμενοί του να είναι ευχαριστημένοι για να είναι παραγωγικότεροι, ειδικότερα όταν είναι στον τόπο
συμφερόντων τους. Αλλά πως να γίνει όταν πλεον δεν έχουμε λεφτά για διορισμούς ή δεν θέλουμε να κάνουμε για κάποιο λόγο πολλές μεταθέσεις στην Δευτεροβάθμια ;
Για ποιόν λόγο άραγε;;;

Φυσικά τους όρους του παιχνιδιού που λέτε δεν τους άλλαξε το κράτος αλλά οι δυνάμεις οικονομικής κατοχής το οποίο βέβαια και είναι και χειρότερο και πιο ταπεινωτικό
από ότιδήποτε άλλο !! Αν έχουμε καταλάβει όπως έγραψε ο πρωθυπουργός σήμερα "Η Νεα Μεταπολίτευση έχει ξεκινήσει".
Το θέμα είναι ποιός την ξεκίνησε, πότε, με ποιό σκοπό και με ποιό τελικά γενόμενο αποτέλεσμα.

Συμπερασματικά ας είμαστε πιο συγκρατημένοι όταν κάνουμε επίθεση σε συναδέλφους ειδικά σε αυτούς που φτύνουν αίμα σε κάθε είδους νησιά, ενώ άλλοι ζουν στην θαλπωρή του σπιτιού τους από τον πρώτο πρώτο διορισμό .....   

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5328 στις: Ιούλιος 20, 2014, 12:13:07 μμ »
silkcut,εχεις απολυτο δικιο η πραγματικοτητα ειναι σκληρη και το timing παιζει καθοριστικο ρολο...ομως πρεπει να αναγνωρισουμε οτι το υπουργειο δεν μας υπολογιζει ως οντοτητες σοβαρες...μπορει οντως να μην εχει δυνατοτητες να λυσει ολα τα προβληματα μας ...ομως οι εγκλωβισμενοι ειναι πεταμενοι σαν τσουβαλια...ταμενοι για ανθρωποθυσια...τουλαχιστον ας απαλυνει οπου μπορει ολους τους συναδελφους....αλλα δεν υπαρχει τετοια διαθεση...και επιπλεον δεν ειμαστε ενωμενοι ως κλαδος οπως προανεφεραν εκλεκτοι συναδελφοι...
"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5329 στις: Ιούλιος 20, 2014, 12:16:47 μμ »
Την γενική μου άποψη την παρέθεσα εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=29393.5166
Κάποιος είπε ένα ωραίο για του χρόνου:"αίτηση μετάθεσης θα μπορούν να κάνουν οι αξιολογούμενοι θετικά" και διαβάζοντάς το μειδίασα και σκέφτηκα ότι όσο σατανικό κι αν είναι, ενδέχεται να έχει δόση αλήθειας (βλέπει ΠΠΣ).
Στη φουρνιά μας έλαχε κακή συγκυρία δυστυχώς και πληρώνουμε τη νύφη...σε κάποιους άλλους της γεννιάς μου έλαχε και η συγκυρία να μην υπάρχει ΑΣΕΠ όταν πήραμε πτυχίο και να αναμένουμε χρόνια στην τότε γνωστή επετηρίδα μέχρι ο Αρσένης το 1997 ανακοινώσει τη διενέργεια του πρώτου διαγωνισμού το 1998.
Επειδή αρκετοί από εσάς που γράφετε εδώ κρίνω ότι ηλικιακά είστε αρκετά μικρότεροι, πώς θα σας φαινόταν να έχετε κλείσει 8ετία στην επετηρίδα, να είσαι λίγο πριν την πηγή για νερό, και ξαφνικά να σας λένε: "δώσε ΑΣΕΠ να διοριστείς;"
Αν το δείτε έτσι, και το κάνετε το κύριο θέμα στη ζωή, θα χάσετε τη ζωή την ίδια!
Κι επειδή ως λαός δεν φημιζόμαστε για την οργανωτικότητά μας και τη συλλογικότητά μας, πάλι του χρόνου εδώ θα είμαστε και θα λέμε τα ίδια...για αιρετούς, για κενά, για αποκρύψεις, για βολέματα ημέτερων...Όλα αυτά δεν θα αλλάξουν ποτέ κατά την ταπεινή μου άποψη γιατί έτσι λειτουργεί το σύστημα-και το σύστημα είμαστε εμείς!
respect, μου θύμισες τα δικά μου..
ΥΓ Ανατροπή , αιφνιδιασμός ήταν είναι και θα είναι το μοτίβο του υπουργείου μας είτε λέγεται ΥΠΕΠΘ είτε ΥΠΔΜΘ είτε ΥΠΑΙΘΠΑ είτε ΥΠΑΙΘΑ κλπ..., στατιστικά από τη δεκαετία του 1980 και μετά μπορούμε να πούμε ότι ανά 10ετία (περίπου) έχουμε και μια μεγάλη ανατροπή, αιφνιδιασμό κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2014, 12:18:42 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5330 στις: Ιούλιος 20, 2014, 12:19:02 μμ »
Για να βάλουμε λοιπόν τα πράγματα στην θέση τους !

Το Υπουργείο Παιδείας είναι το υπουργείο όπου κάθε υπουργός του (και ήταν πάρα πολλοί) θέλει να βάλει την
σφραγίδα του με κατ' επίιφαση μεταρρυθμίσεις και άλλα τέτοια γελοία όπως τα ονομάζουν αυτοί.
Τα αποτελέσματα γνωστά ..............

Οι όροι του παιχνιδιού άλλαξαν γιατί απλά δεν μπορούν πλέον να κάνουν διορισμούς ούτε από παραθύρια, εξώπορτες,
καταπακτές κλπ παρακάμπτοντας ΑΣΕΠ και επετηρίδα αλλά και γιατί πρέπει να μειωθεί το κόστος λειτουργίας της εκπαίδευσης ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ !!
Φυσικά ενώ στο υπόλοιπο δημόσιο ισχύει το 1 προς 10 σε εμάς ισχύει το 1 προς 100 και το βλέπουμε στους διορισμούς.
Φέτος διορίστηκε ΕΝΑΣ (1) ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ (ναι ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ) χημικός !!!
Γιατί άραγε ;;;

Φυσικά ΟΥΤΕ καν από έτη φωτός μακριά η σκέψη για βελτίωση της παιδείας, αυτό δεν χρειάζεται ... Άλλωστε όπως ανέφερε
πρόσφατα η αυτοκράτειρα της Ευρώπης κατά την επίσκεψη της στην Αθήνα "στο ελάντα θέλουμε γκαρσόνια και τουρισμός".....

Φυσικά και ένας νορμάλ οργανισμός θέλει οι εργαζόμενοί του να είναι ευχαριστημένοι για να είναι παραγωγικότεροι, ειδικότερα όταν είναι στον τόπο
συμφερόντων τους. Αλλά πως να γίνει όταν πλεον δεν έχουμε λεφτά για διορισμούς ή δεν θέλουμε να κάνουμε για κάποιο λόγο πολλές μεταθέσεις στην Δευτεροβάθμια ;
Για ποιόν λόγο άραγε;;;

Φυσικά τους όρους του παιχνιδιού που λέτε δεν τους άλλαξε το κράτος αλλά οι δυνάμεις οικονομικής κατοχής το οποίο βέβαια και είναι και χειρότερο και πιο ταπεινωτικό
από ότιδήποτε άλλο !! Αν έχουμε καταλάβει όπως έγραψε ο πρωθυπουργός σήμερα "Η Νεα Μεταπολίτευση έχει ξεκινήσει".
Το θέμα είναι ποιός την ξεκίνησε, πότε, με ποιό σκοπό και με ποιό τελικά γενόμενο αποτέλεσμα.

Συμπερασματικά ας είμαστε πιο συγκρατημένοι όταν κάνουμε επίθεση σε συναδέλφους ειδικά σε αυτούς που φτύνουν αίμα σε κάθε είδους νησιά, ενώ άλλοι ζουν στην θαλπωρή του σπιτιού τους από τον πρώτο πρώτο διορισμό .....   

Η τοποθέτησή σου με συμπληρώνει και προσπαθώ για τον εαυτό μου να επαναλαμβάνω το μότο "κράτα μικρό καλάθι" γιατί δυστυχώς ανήκουμε σε μία κατηγορία κρατικών υπαλλήλων πλέον για τους οποίους δεν κόπτεται ουδείς!
Η παιδεία ήταν και είναι άλλωστε ταξική!
Το πράγμα θα συνεχίσει με συμβασιούχους (βλ.ΕΣΠΑ) και δεν νοιάζεται ουδείς εάν η 10ετία στην άγονη γίνει 15ετία και βάλε.
Συνεπώς, επειδή ενότητα δεν υπάρχει πια-ίσως υπήρχε κάποτε- και η διάσπαση ξεκίνησε από το 1998 (με τους ασεπίτες και μη...δεν θυμάστε ίσως τι έλεγαν οι τότε μόνιμοι στα σχολεία γιατί ίσως ήσασταν πολύ μικροί), και συνεχίστηκε με πάντιους τρόπους, καθένας προσπαθεί να βρει τρόπους βελτίωσης της κατάστασής του.
Το βέβαιο είναι ότι επαναφορά στην κατάσταση προ 10ετίας δεν θα υπάρξει-ούτε μισθολογικά ούτε διοικητικά (αν εκφράζω καλά το δεύτερο), συνεπώς ψυχραιμία και διορατικότητα.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5331 στις: Ιούλιος 20, 2014, 12:22:20 μμ »
Πολύ σωστά και τα σκέφτεσαι και τα εκφράζεις :).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5332 στις: Ιούλιος 20, 2014, 12:27:12 μμ »
respect, μου θύμισες τα δικά μου..
ΥΓ Ανατροπή , αιφνιδιασμός ήταν είναι και θα είναι το μοτίβο του υπουργείου μας είτε λέγεται ΥΠΕΠΘ είτε ΥΠΔΜΘ είτε ΥΠΑΙΘΠΑ είτε ΥΠΑΙΘΑ κλπ..., στατιστικά από τη δεκαετία του 1980 και μετά μπορούμε να πούμε ότι ανά 10ετία (περίπου) έχουμε και μια μεγάλη ανατροπή, αιφνιδιασμό κλπ.
Αγαπητέ silkcut γκρινιάζουμε, και καλά κάνουμε, αλλά έχω φίλους κολλητούς, που εργάζονταν ως εκπ/κοί στον ιδιωτικό τομέα και εξαναγκάστηκαν σε φευγιό στο εξωτερικό έχοντας κλείσει την 4η δεκαετία της ζωής τους (καμμένοι από χέρι ούτως ή άλλως δηλαδή) με όρους και απολαβές τραγικές...γιατί ποιος κόπτεται να πληρώσει έναν φιλόλογο πχ. στην Αγγλία που είχε εδώ 20 χρόνια εμπειρία σε ιδιαίτερα;
Το πρόβλημα είναι ευρύτερο και εμείς βλέπουμε το γιατί κολλήσαμε στη Σίκινο, στην Κάσο ή στην Πωγωνιανή...
Ναι, το λογικό και ανθρώπινο θα ήταν να απεγκλωβιστούμε από αυτά τα μέρη εφόσον τα παραυπηρετήσαμε και να πάμε σε πιο "πολιτισμένα" μέρη (μην παρεξηγηθώ αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ).
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΗΓΕΣΙΑ (ξύπνιοι είστε, με πιάνετε)
Πολλά είπα...καλή σας συνέχεια!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5333 στις: Ιούλιος 20, 2014, 12:29:08 μμ »
Η ανακίνηση του 'ξεχασμένου' θέματος της κατάργησης της επετηρίδας διατρανώνει το πόσο μάταια και αδιέξοδη είναι η συζήτηση περί δικαίου ή αδίκου, ηθικού ή ανήθικου. Σωστά φωνάζει ένας διοριστέος ΑΣΕΠ του 2008, που ακόμα είναι αδιόριστος, θεωρώντας εαυτόν αδικημένο, αλλά εξίσου σωστά φωνάζει και κάποιος που το 1998 βρισκόταν στα πρόθυρα του διορισμού και η κατάργηση της επετηρίδας του αφαίρεσε αυτό του το δικαίωμα. Τα συμπεράσματα είναι δύο. Αφενός το τι είναι δίκαιο και σωστό πολλές φορές εξαρτάται από αυτό που βολεύει τον καθένα, και αφετέρου την πολιτική ηγεσία ποτέ δεν την ενδιέφερε τι είναι δίκαιο και σωστό, αλλά η άγρα ψήφων.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160320
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 733
Σύνολο: 753

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.