*

Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπ. υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ....κλπ  (Αναγνώστηκε 94898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ

Σας μιλάει το emmaki που έχει την εμπειρία της, σας μιλάω εγώ που έχω την δική μου και έχω αντιμετώπιση ένα σωρό στραβόξυλα όλα με επιτυχία είτε με το καλό είτε ακόμα με καυγά (όπως είπε και το emmmaki) και το έκανα αυτό και όταν ήμουν αναπληρωτής και τώρα που είμαι μόνιμος. Στην δική μου την δουλειά δεν σηκώνω κουβέντα να μου πει κάποιος να κάνω "ότι νάνε" γιαυτό και τώρα όλοι την δική μου συμβουλή αποζητάνε.

Είπε το emmaki μια σημαντική κουβέντα "Μην υποβαθμίζετε τη δουλειά σας!"
Ποια δουλειά θα μου πείτε όταν πρώτα πρέπει να έχουμε προσωπικότητα και οντότητα ως εκπαιδευτικοί και επιστήμονες.
Όταν το βασικά στοιχεία της επιστήμης, η λογική και η μεθοδολογία καταστρατηγείτε με το άκουσον άκουσον επιχείρημα ότι να μην κοιτάμε τι λένε οι νόμοι για το κακομοίρικο το παιδάκι το οποίο τι θα κάνει στα άλλα μαθήματα. Επειδή φωνάζουν κάποιοι συνάδερφοι, οι Δ/ντες με γράφουν, έχω και άλλες δουλειές, κουράστηκα κλπ κλπ.

Η γελοιότητα των επιχειρημάτων είναι απίστευτη. Υποβαθμίζει όλο τον εκπαιδευτικό κλάδο όλη την επιστημοσύνη μας την νοημοσύνη μας  αλλά και όλους μας ως προσωπικότητες.
Προσωπικά αν ήμουν σε σχολείο που συνάδερφος έκανε τέτοια αίσχη και δεν σοβαρευόταν αφού του εξηγούσα το λάθος του, θα είχε μια αφιερωμένη αναφορά στο πρόσωπο του. Όχι τόσο για τον ίδιο ο οποίος κατά εμένα δεν είναι καν εκπαιδευτικός αλλά περισσότερο για τους άλλους που μπορεί να νομίζουν ότι αυτός είναι ο διαστρεβλωμένος ρόλος μας στο σχολείο αλλά και για να πάρουν το μήνυμα όσοι ώθησαν τον "συνάδερφο" να λειτουργήσει ως ένα θύμα, ως ένα πρόβατο που τρώει το σερβιρισμένο τριφύλλι που λέει ας φάμε φέτος και ας πιούμε ξεχνώντας ότι έρχεται το Πάσχα και η σούβλα που του αναλογεί.

Σοβαρότητα μηδέν, επιστημοσύνη μηδέν, λογική μηδέν, εκπαιδευτικός 000, λειτουργία επιπέδου babysiter.

Αιδώς

 δεν έχεις καταλάβει τπτ απ' όσα λέγονται όλες αυτές τις μέρες!
λυπάμαι...
δεν έχω να σου πω τπτ άλλο!
λυπάμαι...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
και τελευταία φορά που αραδιάζεις τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
και τελευταία φορά που αραδιάζεις τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς...

δεν κατάλαβα, εγώ μιλάω για συναδέρφους που λειτουργούν εκτός κάθε παιδαγωγικής διδακτικής και οποιασδήποτε επιστημονική λογικής. Εσύ τι θίγεσαι ?

Αντί να εκνευρίζεσαι και να μου λες τι μπορώ και τι δεν μπορώ να λέω κάνε την αυτοκριτική σου, δες την λογική των επιχειρημάτων μου, αν έχω κάνει κάπου λάθος πολύ ευχαρίστως αν μου το εξηγήσεις επιστημονικός να το αναθεωρήσω και να σου δώσω το δίκιο που σου αναλογεί.

Μέχρι τότε οφείλω να κάνω κριτική στα κακός κείμενα της δουλειάς μας. Όχι για τόσο για τους συναδέλφους που δεν λειτουργούν όπως θα έπρεπε αλλά κυρίως για τους άλλους τους νέους που θα έρθουν μετά από αυτούς και θα αντιμετωπίσουν τους άλλους της γενικής και τον δ/ντη του σχολείου και θα του λένε ο περσινός τα έκανε αυτά, με αποτέλεσμα να βρεθεί σε αφόρητη πίεση. Αυτός ο νέος συνάδελφος εγώ δεν θέλω να καεί.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Τι θα έκανες kinegiros αν η αναπληρώτρια της α φάσης δεν θέλει να φύγει από την π.σ. γιατί είναι εκεί χρόνια και για το παιδί έχει διοριστεί και μια φυσικός με το πρόγραμμα που θέλει και αυτή να κάνει τις ώρες της; 21+21 ώρες 42?...τι παρουσιολόγιο θα κρατείται; (αν δεχτεί να φύγει για άλλο νησί που έχει κενό η άλλη αναπληρώτρια που και αυτή δεν φταίει;)

Πακέτο, αλλά δεν είναι δική σου δουλειά αυτό. Είναι δουλειά της Δ/νσης.
Εξηγούμε.

Η Δ/νση έχει πάρει σαφή εντολή να σου δώσει Π.Σ. και τίποτα άλλο. Όταν λέμε Π.Σ. μιλάμε πάντα στα μαθήματα τις ειδικότητας τους Α και Β και όχι την παρωδία που ειπώθηκε σε άλλα μηνύματα.
Αν τώρα υπάρχει άλλη περίπτωση όπως λες τότε η λύση για την Δ/νση είναι απλή. Στέλνει την φιλόλογο την άλλη ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ εκεί που υπάρχει ανάγκη. Η άλλη συνάδερφος μπορεί να πάει και σε Τ.Ε. και σε ειδικό σχολείο και σε ΚΕΔΔΥ. Βρίσκετε στην απόλυτη ευχέρεια της δ/νσης να τον στείλει όπου θέλει.
Δεν υπάρχει λοιπόν φταίει δεν φταίει η άλλη φιλόλογος, υπάρχει μόνο η ανάγκη και ή πας ή παραιτήσε.
Είναι λοιπόν πρόβλημα της Δ/νσης και όχι δικό σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
οι μαθηματικοι παίρνουν ως μάθημα ανάθεσης όλα τα μαθήματα των ΠΕ04?

εδώ δες

http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od18_09_08_1411.php

στο γυμνάσιο κάνει ως Β ανάθεση Γεωγραφία και Φυσική.

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Τι θα έκανες kinegiros αν η αναπληρώτρια της α φάσης δεν θέλει να φύγει από την π.σ. γιατί είναι εκεί χρόνια και για το παιδί έχει διοριστεί και μια φυσικός με το πρόγραμμα που θέλει και αυτή να κάνει τις ώρες της; 21+21 ώρες 42?...τι παρουσιολόγιο θα κρατείται; (αν δεχτεί να φύγει για άλλο νησί που έχει κενό η άλλη αναπληρώτρια που και αυτή δεν φταίει;)

Πακέτο, αλλά δεν είναι δική σου δουλειά αυτό. Είναι δουλειά της Δ/νσης.
Εξηγούμε.

Η Δ/νση έχει πάρει σαφή εντολή να σου δώσει Π.Σ. και τίποτα άλλο. Όταν λέμε Π.Σ. μιλάμε πάντα στα μαθήματα τις ειδικότητας τους Α και Β και όχι την παρωδία που ειπώθηκε σε άλλα μηνύματα.
Αν τώρα υπάρχει άλλη περίπτωση όπως λες τότε η λύση για την Δ/νση είναι απλή. Στέλνει την φιλόλογο την άλλη ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ εκεί που υπάρχει ανάγκη. Η άλλη συνάδερφος μπορεί να πάει και σε Τ.Ε. και σε ειδικό σχολείο και σε ΚΕΔΔΥ. Βρίσκετε στην απόλυτη ευχέρεια της δ/νσης να τον στείλει όπου θέλει.
Δεν υπάρχει λοιπόν φταίει δεν φταίει η άλλη φιλόλογος, υπάρχει μόνο η ανάγκη και ή πας ή παραιτήσε.
Είναι λοιπόν πρόβλημα της Δ/νσης και όχι δικό σου.

το θέμα kinegiros είναι πως η διεύθυνση δεν έχει σαφή γνώση του προγράμματος και των περιορισμών του ή ας πούμε καλύτερα των όρων του, ακόμη...είναι στο ψάξιμο...αλλά είναι πρόβλημά τους όπως λες...η φιλόλογος που είναι εκεί είναι φυσικό να μην θέλει να αλλάξει θέση μετά από 3 χρόνια, νησί αλλά δεν είναι στο χέρι της...πρέπει η β θμια να επιβληθεί...τέλος...σωστό...αλλά και αυτοί είναι καλοί και φιλότιμοι άνθρωποι και δεν θέλουν να δυσαρεστήσουν κανένα...αλλά δεν βλέπω άλλη λύση...αν ήμουν απλή αναπληρώτρια να πάω στο ΚΕΔΔΥ...αλλά

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
gogona έτσι όπως τα λες είναι., το θέμα είναι πως αργά ή γρήγορα θα μάθουν τους όρους, ειδικά όταν μιλήσεις με τους ανθρώπους της επιμόρφωσης πιστεύω ότι θα ξεκαθαρίσουν.
Την λύση την είπαμε.... οτιδήποτε άλλο είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Οποιος εχει εφευρει τη μηχανη ταυτοχρονης παρουσιας σε 2 σχολεια τις ιδες ωρες ας κοπιασει διοτι οι εκπαιδευτικοι του προγραμματος θα τη χρειαστουμε μιας και διατιθεμεθα μονο σε π.σ. για συμπλήρωση ωραριου και επουδενι σε αλλο ειδικο πλαισιο οπως υπαγορευει η λογικη...

πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί σκας

δεν είναι δική ευθύνη, θα κάνεις αυτό που μπορείς και αυτό που προβλέπεται και δεν σκας για τίποτα

Μακάρι να ήταν τόσο απλό. Ένα θα πω μόνο. Ότι ο διευθυντής του σχολείου μου ε'ιπε οτι να βγάλω το φίδι από την τρύπα μόνη μου γιατί στο τέλος παρόλο πο δεν είναι δική μου ευθύνη εγώ θα κατηγορηθώ...Πως να μην σκάω;;;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Οποιος εχει εφευρει τη μηχανη ταυτοχρονης παρουσιας σε 2 σχολεια τις ιδες ωρες ας κοπιασει διοτι οι εκπαιδευτικοι του προγραμματος θα τη χρειαστουμε μιας και διατιθεμεθα μονο σε π.σ. για συμπλήρωση ωραριου και επουδενι σε αλλο ειδικο πλαισιο οπως υπαγορευει η λογικη...

πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί σκας

δεν είναι δική ευθύνη, θα κάνεις αυτό που μπορείς και αυτό που προβλέπεται και δεν σκας για τίποτα

Μακάρι να ήταν τόσο απλό. Ένα θα πω μόνο. Ότι ο διευθυντής του σχολείου μου ε'ιπε οτι να βγάλω το φίδι από την τρύπα μόνη μου γιατί στο τέλος παρόλο πο δεν είναι δική μου ευθύνη εγώ θα κατηγορηθώ...Πως να μην σκάω;;;

Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται. Αυτοί που κατέχουν θέση ευθύνης ας αναλάβουν τις ευθύνες τους.
Ποιος σοβαρός άνθρωπος θα σε κατηγορήσει ? Σταθερή θέση να έχεις και να μην φοβάσαι τίποτα! Άστους να κανονίσουν αυτοί. Εσύ κάνε αυτό για το οποίο σε διόρισαν και να μην ανακατεύεσαι στο τι θα κάνουν την άλλη συνάδερφο σου.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
και τελευταία φορά που αραδιάζεις τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς...

δεν κατάλαβα, εγώ μιλάω για συναδέρφους που λειτουργούν εκτός κάθε παιδαγωγικής διδακτικής και οποιασδήποτε επιστημονική λογικής. Εσύ τι θίγεσαι ?

Αντί να εκνευρίζεσαι και να μου λες τι μπορώ και τι δεν μπορώ να λέω κάνε την αυτοκριτική σου, δες την λογική των επιχειρημάτων μου, αν έχω κάνει κάπου λάθος πολύ ευχαρίστως αν μου το εξηγήσεις επιστημονικός να το αναθεωρήσω και να σου δώσω το δίκιο που σου αναλογεί.

Μέχρι τότε οφείλω να κάνω κριτική στα κακός κείμενα της δουλειάς μας. Όχι για τόσο για τους συναδέλφους που δεν λειτουργούν όπως θα έπρεπε αλλά κυρίως για τους άλλους τους νέους που θα έρθουν μετά από αυτούς και θα αντιμετωπίσουν τους άλλους της γενικής και τον δ/ντη του σχολείου και θα του λένε ο περσινός τα έκανε αυτά, με αποτέλεσμα να βρεθεί σε αφόρητη πίεση. Αυτός ο νέος συνάδελφος εγώ δεν θέλω να καεί.

πρώτα απ' όλα να είσαι άνθρωπος!
και μετά επιστήμονας,καθηγητής και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο!
πρόσεξε τους χαρακτηρισμούς σου!
δεν έχει σημασία αν απευθύνονται σε μένα ή σε κάποιον άλλο συνάδελφο!
και στην τελική είτε θες είτε όχι έτσι όπως τα ακούς είναι τα πράγματα!
τώρα,αν εσύ θέλεις να βοηθήσεις,κάντο,αν δε θέλεις,δεν είσαι σε θέση να κρίνεις και πόσο δε μάλλον να απευθύνεις τέτοιους χαρακτηρισμούς!
δε θα κάτσουν οι συνάδελφοι να αναλώσουν όλο τους το χρόνο να συνετίσουν τους υπόλοιπους!!
το παιδί τους ενδιαφέρει!
κι αν είναι να βοηθηθεί το παιδί,ας κάνει και μουσική!
μπορείς να μη πιάνεις αυτά που σου λέω!
κι ούτε έχω την απαίτηση!
σέβομαι τα χρόνια σου και την εμπειρία σου,αλλά μέχρι εκεί!
εδώ θα εκφράζουμε αυτό που πιστεύουμε!
δεν είμαστε ούτε για να κρίνουμε ούτε για να βριζόμαστε!
αλλιώς να λείπουμε απο'δω μέσα!
τελειώνει εδώ η συζήτηση μαζί μου!
ευτυχώς που είσαι κι εσύ στο επάγγελμα και μας βγάζεις ασπροπρόσωπους αλλιώς την είχαμε κάτσει ομαδικώς!!! ;)


Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
mitsy  επειδή δεν ΘΕΛΕΙΣ να καταλάβεις ότι ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ αλλά ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ μόνο αυτό κατάλαβε ότι πρέπει να είσαι και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.
Σε προσέλαβαν να κάνεις μια δουλειά, αν δεν θες να την κάνεις ΠΑΡΑΙΤΗΣΟΥ, αλλά ποτέ μα ποτέ μην πας να παρουσιάσεις τον τρόπο που εσύ ΦΑΝΤΑΖΕΣΕ ή σε ΒΟΛΕΥΕΙ να κάνεις την δουλειά σου ως τον πλέον σωστό.

Είσαι νέα στην δουλειά και καλό είναι να προσπαθείς να ακούσεις και να καταλάβεις τι σου λένε κάποιοι με μεγαλύτερη εμπειρία από εσένα.

Ένα από τα σημερινά μαθήματα είναι το κάτωθι. Είπες
Παράθεση
δε θα κάτσουν οι συνάδελφοι να αναλώσουν όλο τους το χρόνο να συνετίσουν τους υπόλοιπους!!
το παιδί τους ενδιαφέρει!

στο καθηκοντολόγιο σου λέει
Παράθεση
6. Πληροφορούν και συμβουλεύουν τα μέλη της σχολι−
κής κοινότητας για θέματα ειδικής αγωγής και συνεργά−
ζονται με τους σχολικούς συμβούλους της περιφερείας
τους και με το προσωπικό του οικείου ΚΔΑΥ.

Το να εκπαιδεύσεις τους συναδέρφους γενικής είναι σε πληροφορώ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ από το να κάνεις ότι σου λέει ο κάθε άσχετος με την ειδική αγωγή μόνο και μόνο για να μην ακούς γκρίνια για μια χρονιά που θα είσαι περαστική από ένα σχολείο.
Αν αλλάξει αυτή η στάση που έχουν αρκετοι συνάδερφοι και ειδικότερα μερικοί αναπληρωτές που το μόνο που τους νοιάζει είναι πότε θα περάσει η χρονιά, τότε σιγά σιγά οι μόνιμοι της γενικής θα αλλάξουν στάση και η δουλειά μας με τα παιδιά θα γίνει αποτελεσματικότερη.

επιμένεις ότι
Παράθεση
κι αν είναι να βοηθηθεί το παιδί,ας κάνει και μουσική!
μπορείς να μη πιάνεις αυτά που σου λέω!

Δεν θα σου ξαναπώ γιατί κάνεις λάθος στην άποψη σου τα έχω ήδη γράψει. Το μόνο που θα σε ρωτήσω είναι να προσπαθήσεις να φανταστείς ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ έχω την άποψη που έχω. Πίστεψε με δεν είναι ότι δεν σε έχω καταλάβει. Σε έχω. Σκέψου εσύ λοιπόν για πιο λόγο δεν συμφωνώ μαζί σου.

Ακούμε μαθαίνουμε και προσαρμοζόμαστε. Για όλα υπάρχει ένας λόγος.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2010, 06:53:28 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
mitsy  επειδή δεν ΘΕΛΕΙΣ να καταλάβεις ότι ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ αλλά ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ μόνο αυτό κατάλαβε ότι πρέπει να είσαι και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.
Σε προσέλαβαν να κάνεις μια δουλειά, αν δεν θες να την κάνεις ΠΑΡΑΙΤΗΣΟΥ, αλλά ποτέ μα ποτέ μην πας να παρουσιάσεις τον τρόπο που εσύ ΦΑΝΤΑΖΕΣΕ ή σε ΒΟΛΕΥΕΙ να κάνεις την δουλειά σου ως τον πλέον σωστό.

Είσαι νέα στην δουλειά και καλό είναι να προσπαθείς να ακούσεις και να καταλάβεις τι σου λένε κάποιοι με μεγαλύτερη εμπειρία από εσένα.

Ένα από τα σημερινά μαθήματα είναι το κάτωθι. Είπες
Παράθεση
δε θα κάτσουν οι συνάδελφοι να αναλώσουν όλο τους το χρόνο να συνετίσουν τους υπόλοιπους!!
το παιδί τους ενδιαφέρει!

στο καθηκοντολόγιο σου λέει
Παράθεση
6. Πληροφορούν και συμβουλεύουν τα μέλη της σχολι−
κής κοινότητας για θέματα ειδικής αγωγής και συνεργά−
ζονται με τους σχολικούς συμβούλους της περιφερείας
τους και με το προσωπικό του οικείου ΚΔΑΥ.

Το να εκπαιδεύσεις τους συναδέρφους γενικής είναι σε πληροφορώ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ από το να κάνεις ότι σου λέει ο κάθε άσχετος με την ειδική αγωγή μόνο και μόνο για να μην ακούς γκρίνια για μια χρονιά που θα είσαι περαστική από ένα σχολείο.
Αν αλλάξει αυτή η στάση που έχουν αρκετοι συνάδερφοι και ειδικότερα μερικοί αναπληρωτές που το μόνο που τους νοιάζει είναι πότε θα περάσει η χρονιά, τότε σιγά σιγά οι μόνιμοι της γενικής θα αλλάξουν στάση και η δουλειά μας με τα παιδιά θα γίνει αποτελεσματικότερη.

επιμένεις ότι
Παράθεση
κι αν είναι να βοηθηθεί το παιδί,ας κάνει και μουσική!
μπορείς να μη πιάνεις αυτά που σου λέω!

Δεν θα σου ξαναπώ γιατί κάνεις λάθος στην άποψη σου τα έχω ήδη γράψει. Το μόνο που θα σε ρωτήσω είναι να προσπαθήσεις να φανταστείς ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ έχω την άποψη που έχω. Πίστεψε δεν είναι ότι δεν σε έχω καταλάβει. Σε έχω. Σκέψου εσύ λοιπόν για πιο λόγο δεν συμφωνώ μαζί σου.

Ακούμε μαθαίνουμε και προσαρμοζόμαστε. Για όλα υπάρχει ένας λόγος.


συμφωνώ με όσα λες
και έτσι πρέπει να κάνουμε
ο τρόπος σου δε μου αρέσει!
είσαι αγενής με τάσεις ολοκληρωτισμού!


Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ


Ναι όταν βγαίνω από τα ρούχα μου είμαι κάποιες φορές αυτά που μου καταλογίζεις απέναντι σε ενήλικες.

Όταν μου το λένε το αποδέχομαι. Ζητώ ειλικρινά συγνώμη αν ήμουν αγενής απέναντι σου mitsy.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ


Ναι όταν βγαίνω από τα ρούχα μου είμαι κάποιες φορές αυτά που μου καταλογίζεις απέναντι σε ενήλικες.

Όταν μου το λένε το αποδέχομαι. Ζητώ ειλικρινά συγνώμη αν ήμουν αγενής απέναντι σου mitsy.

τώρα έχεις αυτό που λέμε..πέτσα...ανθρωπιά!
ελπίζω να το διατηρήσεις! ;)


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159978
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.