*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 213229 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drj

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #490 στις: Μάρτιος 20, 2007, 09:50:44 μμ »
Πάντως όσον αφορά τον νομικό θέμα νομίζω ότι οι μόνοι που ίσως να κινδυνεύουν είναι αυτοί που διορίστηκαν από τον πίνακα. Αυτοί που πέρασαν με ΑΣΕΠ, έδωσαν κάποιες εξετάσεις και πέτυχαν, δημιουργείται δηλαδή ένα τετελεσμένο, πράγμα που δεν ισχύει για όσους διορίστηκαν με πίνακα. Το έχει ψάξει κανείς αυτό?

Είναι προτιμότερη η σιωπή από την (εξ αμελείας θέλω να πιστεύω) παραπληροφόρηση. Αυτό που λες είναι εντελώς αβάσιμο. Ο νόμος δεν κάνει διαχωρισμούς.

Καλό να ακούγονται όλες οι απόψεις. Το παραπάνω δεν το είπα έτσι, απλά θυμάμαι μια περίπτωση πριν 3 χρόνια 32 ή 34 καθηγητών που ήταν μαθηματικοί, φυσικοί κλπ οι οποίοι έδωσαν ΑΣΕΠ (δεν ξέρω πως) και πέτυχαν. Μάλιστα είχαν διοριστεί με ξεχωριστό ΦΕΚ. Η ΕΠΕ είχε προσφύγει δικαστικά και αυτοί δικαιώθηκαν γιατί είχαν πετύχει μέσω εξετάσεων ή κάτι τέτοιο και τώρα είναι μόνιμοι. Το θυμάμαι καλά γιατί τότε έστελναν όλοι mail στη λίστα της ΕΠΕ για αυτό το θέμα.
   Δεν θυμάμαι όμως τις λεπτομέρειες της απόφασης, οπότε ίσως αυτά που λέω να είναι ανακρίβειες δε νομίζω όμως ότι ζημιώνεται κανένας με λίγη περισσότερη πληροφόρηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:18 »

Αποσυνδεδεμένος GPav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #491 στις: Μάρτιος 20, 2007, 10:02:02 μμ »
καλησπέρα και από εμένα δεν είναι πολύ δύσκολο να καταλάβετε ότι ο λόγος που γράφτηκα είναι καθαρά για το θέμα του ΠΔ και το Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20 (το θέμα δηλαδή του post αυτου).

είμαι ακόμα φοιτητής σε ΤΕΙ της Κρήτης και έχω να πω ότι από χθες είμαι ενήμερος για το τι γίνετε και θα συνεχίσω να ενημερώνομαι και να ενημερώνω, δεν θέλω να πω πολλά προσωπικά στοιχειά ακόμα γιατί το θέμα ειναι λίγο δύσκολο αλλά να ξέρετε ότι και το ΤΕΙ 'μου' είναι ενήμερο. Θα είμαι σε επαφή με το ιστό-χώρο σας για να ενημερώνομαι.


--
Δεν υπάρχουν μόνο προβλήματα σήμερα, υπάρχουν και ευκαιρίες, αρκεί να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά για να τις δούμε.

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #492 στις: Μάρτιος 20, 2007, 10:04:03 μμ »
Πάντως όσον αφορά τον νομικό θέμα νομίζω ότι οι μόνοι που ίσως να κινδυνεύουν είναι αυτοί που διορίστηκαν από τον πίνακα. Αυτοί που πέρασαν με ΑΣΕΠ, έδωσαν κάποιες εξετάσεις και πέτυχαν, δημιουργείται δηλαδή ένα τετελεσμένο, πράγμα που δεν ισχύει για όσους διορίστηκαν με πίνακα. Το έχει ψάξει κανείς αυτό?

Είναι προτιμότερη η σιωπή από την (εξ αμελείας θέλω να πιστεύω) παραπληροφόρηση. Αυτό που λες είναι εντελώς αβάσιμο. Ο νόμος δεν κάνει διαχωρισμούς.

Καλό να ακούγονται όλες οι απόψεις. Το παραπάνω δεν το είπα έτσι, απλά θυμάμαι μια περίπτωση πριν 3 χρόνια 32 ή 34 καθηγητών που ήταν μαθηματικοί, φυσικοί κλπ οι οποίοι έδωσαν ΑΣΕΠ (δεν ξέρω πως) και πέτυχαν. Μάλιστα είχαν διοριστεί με ξεχωριστό ΦΕΚ. Η ΕΠΕ είχε προσφύγει δικαστικά και αυτοί δικαιώθηκαν γιατί είχαν πετύχει μέσω εξετάσεων ή κάτι τέτοιο και τώρα είναι μόνιμοι. Το θυμάμαι καλά γιατί τότε έστελναν όλοι mail στη λίστα της ΕΠΕ για αυτό το θέμα.
   Δεν θυμάμαι όμως τις λεπτομέρειες της απόφασης, οπότε ίσως αυτά που λέω να είναι ανακρίβειες δε νομίζω όμως ότι ζημιώνεται κανένας με λίγη περισσότερη πληροφόρηση.

Ναι αλλά τώρα η Δεύτερη προσφυγή του ΣΤΕΜΠ είναι κατά του ΑΣΕΠ2004. Μήπως λοιπόν οι περιπτώσεις που συγκρίνεις είναι διαφορετικές?

Αποσυνδεδεμένος kotsiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • fuck the system
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #493 στις: Μάρτιος 20, 2007, 10:17:38 μμ »
Φίλε kotsiaris , μετάταξη σε τι? Ως τι?
Dr Michael , έτσι πρέπει να γίνεται. Να στηρίζουμε τους σύλλογους αποφοίτων μας. όταν όμως δεν υπάρχουν?
Θα πάμε μια και καλή στον καινούριο!

Εννοώ μετάταξη σε άλλο υπουργείο εκτός υπουργείου παιδείας. Δεν το διευκρίνησα καλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:18 »

Αποσυνδεδεμένος kotsiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • fuck the system
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #494 στις: Μάρτιος 20, 2007, 10:19:46 μμ »

Εάν έχεις προσληφθεί παρανόμως ή παρατύπως μπορούν να σε απολύσουν και μετά την μονιμοποίηση, μέχρι 3-4 χρόνια. Καρατσεκαρισμένο!!!


Ποιός προσλήφθηκε παράνομα ή παράτυπα ???????????

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #495 στις: Μάρτιος 20, 2007, 10:24:37 μμ »

Εάν έχεις προσληφθεί παρανόμως ή παρατύπως μπορούν να σε απολύσουν και μετά την μονιμοποίηση, μέχρι 3-4 χρόνια. Καρατσεκαρισμένο!!!


Ποιός προσλήφθηκε παράνομα ή παράτυπα ???????????

Νομίζω ότι ο paphar το είπε υποθετικά για να δείξει ότι αν υπάρξει τέτοια περίπτωση τότε λειτουργούν με απόλυση άσχετως με το πόσα χρόνια υπάρχει μονιμοποίηση και δεν απευθύνοταν σε κάποιον/κάποιους συγκεκριμένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2007, 10:28:09 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #496 στις: Μάρτιος 21, 2007, 12:28:16 πμ »
Το θέμα είναι ένα! Λειτουργήστε ως "εξακτινωμένοι" (αυτό μου αρέσει πολύ , το άκουσα στα Π.Ε.Κ πρώτη φορά!) και διαδώστε σε όλους τους υπόλοιπους φοιτητές , απόφοιτους , διορισμένους του ΠΔ 268/2004 για αυτόν τον καινούριο σύλλογο , ώστε να γραφτούμε και να γίνουμε μέλη του!

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #497 στις: Μάρτιος 21, 2007, 01:02:37 πμ »
Καλό είναι να βγεί μία συνολική ανακοίνωση για την δημιουργία του συλλόγου και τους επιτακτικούς λόγους δημιουργίας του.
Επίσης καλό θα ήταν να φτιαχτεί ένας δικτυακός τόπος όπου να μπορούν να γραφτούν όσοι ενδιαφέρονται  έγκυρα για ενισχύσουν οικονομικά το σύλλογο (εξοδα δικηγόρου κτλ) και να ενημερώνονται τα μέλη του συλλόγου (αντι-ΣΤΕΜΠ) για όλα τα τεκτενόμενα και τα επόμενα βήματα που πρέπει να πάρθουν.
Θεωρώ ότι πρέπει να ενημερώσω γραπτά και με στοιχεία πέραν αυτού του forum τον σύλογο φοιτητών του ΤΕΙ μου.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #498 στις: Μάρτιος 21, 2007, 08:23:11 πμ »
Έτσι μπράβο! Το γοργόν (και ενημερώνειν) και χάρειν έχει!

Αποσυνδεδεμένος kotsiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • fuck the system
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #499 στις: Μάρτιος 21, 2007, 09:14:06 πμ »
Μαζί σας είμαι συνάδελφοι

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #500 στις: Μάρτιος 21, 2007, 09:16:38 πμ »
Αυτό που ξέρω από γνωστό δικηγόρο είναι οτι είναι πολύ δύσκολο να ακυρωθεί προεδρικό διάταγμα. Ακόμα και άν γίνει, θα πρέπει έγκαιρα (μπορεί και την επόμενη μέρα) να αντικατασταθεί απο ένα αντίστοιχο τροποποιημένο. Επίσης, μου είπε οτι δεν γίνεται να απολυθούμε όλοι εμείς οι διορισμένοι γιατί πολύ απλά θα υπάρχει πρόβλημα με τις αποζημιώσεις. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι μετάταξη.

Αυτά μου είπε ο δικηγορος αυτός.
προσωπικα, δεν εγινα καθηγητρια πληροφορικης για να με κανουν μεταταξη σε μια νομαρχια και να γινω γραφειας!!!!!!!Μια αναγκαστικη μεταταξη με προσβαλει!!!αν καποιοι βαλευονται και ετσι....τι να πω?

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #501 στις: Μάρτιος 21, 2007, 09:25:14 πμ »
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες για την μετάταξη σε άλλο υπουργείο αλλά δυστυχώς ο φόβος αυτός υπάρχει γενικότερα σε περίπτωση που μειωθούν πολύ οι θέσεις για καθηγητές πληροφορικής, μπορεί να γίνει αναγκαστική μετάταξη, αν δεν μπορεί να σε απασχολήσει το υπουργείο ως καθηγητή για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αυτό βέβαια ανεξαρτήτως της σχολής που έχεις τελειώσει.

Αποσυνδεδεμένος automation

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #502 στις: Μάρτιος 21, 2007, 09:31:23 πμ »
Θα πρότεινα ο σύλλογος να ονομαστεί "Πανελλήνιος Σύλλογος Καθηγητών Κλάδου ΠΕ20 Πληροφορικής". Και αυτό γιατί δεν ξέρουμε εάν τα επόμενα χρόνια θελήσει το ΥΠΕΠΘ να ενταχθούνε και άλλα πτυχία με γνωστικό αντικείμενο την πληροφορική και να μην χρειάζεται να γίνονται καταστατικές γενικές συνελεύσεις για να αλλάξουν άρθρα του καταστατικού που θα προσδιορίζουν ποια πτυχία θα μπορούν να γραφτούν στον σύλλογο. Ίσως θα πρέπει να βάλουμε και ένα άρθρο στο καταστατικό το οποίο να μην αφήνει τον σύλλογο να κινηθεί νομικά κατά π.δ. που συμπληρώνουν τον ΠΕ20 (εάν όμως αλλάζουν το Π.Δ., δηλαδή βγάζουν κάποιο ή κάποια πτυχία τα οποία ήταν στο ΠΕ20 τότε να μπορεί να κινηθεί νομικά για να υποστηρίξει τα δικαιώματα των μελών του) για να μην επαναληφθεί ποτέ ξανά στο μέλλον τέτοιο φαινόμενο και να μην υποστούν άλλοι άνθρωποι την ίδια ψυχική (και όχι μονο) ταλαιπωρία. Και απ' ότι έχω μάθει δεν έχει ξανασυμβεί σε άλλους κλάδους ΠΕ, αυτό που συμβαίνει στον ΠΕ20. Δεν έχει κινηθεί κανένας κατά π.δ. που συμπληρώνει άλλον κλάδο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2007, 03:44:49 μμ από automation »

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #503 στις: Μάρτιος 21, 2007, 09:35:26 πμ »
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες για την μετάταξη σε άλλο υπουργείο αλλά δυστυχώς ο φόβος αυτός υπάρχει γενικότερα σε περίπτωση που μειωθούν πολύ οι θέσεις για καθηγητές πληροφορικής, μπορεί να γίνει αναγκαστική μετάταξη, αν δεν μπορεί να σε απασχολήσει το υπουργείο ως καθηγητή για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αυτό βέβαια ανεξαρτήτως της σχολής που έχεις τελειώσει.


Συναδέλφισσα , τι λές ; Μετάταξη γίνεται μόνο μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου. Δηλαδή μπήκαμε στο Παιδείας και θα μας πάνε σε άλλο υπουργείο χωρίς την θέλησή μας?

Ποιος τα λέει αυτά? Δηλαδή κάποιος που πέρασε με ΑΣΕΠ στην εκπαίδευση ή με προυπηρεσία , μαζεύοντας μόρια σαν ωρομίσθιος και αναπληρωτής σε άλλον τόπο , και κατάφερε να μονιμοποιηθεί , τώρα θα μεταταχθεί σε άλλο άσχετο με το αντικείμενό του , ΥΠΟΥΡΓΕΊΟ?


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160458
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 842
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 765
Σύνολο: 786

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.