*

Αποστολέας Θέμα: εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων  (Αναγνώστηκε 4608 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofia25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων
« στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:36:22 πμ »
καλημερα! περυσι δουλεψα αναπληρωτρια και απο τον ιουνιο λαμβανω ταμειο ανεργιας . μου ηρθε το εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων και πρεπει να πληρωσω133 ευρω. μεσα αναφερει ομως πως αν λαμβανεις επιδομα ανεργιας  και δεν εχεις πραγματικα εισοδηματα κατα το χρονο της παραπανω εισφορας κανεις αιτηση για νεα εκκαθαριση .απο την εφορια ομως δεν με αφησαν να κανω αιτηση γιατι ειχαμε εισοδηματα μεχρι τον Ιουνιο δεν αναφερει ομως πουθενα για εισοδηματα το 2011. τελικα το πληρωνουμε;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:31 »

Αποσυνδεδεμένος Dimitrios 66

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 12:44:17 μμ »
καλημερα! περυσι δουλεψα αναπληρωτρια και απο τον ιουνιο λαμβανω ταμειο ανεργιας . μου ηρθε το εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων και πρεπει να πληρωσω133 ευρω. μεσα αναφερει ομως πως αν λαμβανεις επιδομα ανεργιας  και δεν εχεις πραγματικα εισοδηματα κατα το χρονο της παραπανω εισφορας κανεις αιτηση για νεα εκκαθαριση .απο την εφορια ομως δεν με αφησαν να κανω αιτηση γιατι ειχαμε εισοδηματα μεχρι τον Ιουνιο δεν αναφερει ομως πουθενα για εισοδηματα το 2011. τελικα το πληρωνουμε;;;;
   Aν δουλεψες το 2010 ναι

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 01:02:39 μμ »
καλημερα! περυσι δουλεψα αναπληρωτρια και απο τον ιουνιο λαμβανω ταμειο ανεργιας . μου ηρθε το εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων και πρεπει να πληρωσω133 ευρω. μεσα αναφερει ομως πως αν λαμβανεις επιδομα ανεργιας  και δεν εχεις πραγματικα εισοδηματα κατα το χρονο της παραπανω εισφορας κανεις αιτηση για νεα εκκαθαριση .απο την εφορια ομως δεν με αφησαν να κανω αιτηση γιατι ειχαμε εισοδηματα μεχρι τον Ιουνιο δεν αναφερει ομως πουθενα για εισοδηματα το 2011. τελικα το πληρωνουμε;;;;

Απαλλάσσεσαι από τις εισφορές αν ήσουν στο ταμείο ανεργίας το 2010. Εγώ γι' αυτό το λόγο δεν πληρώνω εισφορά αλληλεγγύης

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 01:25:21 μμ »
Το σημείωμα αναφέρει σε κάποιο σημειο:

Υποβάλλετε αιτηση για νέα εκκαθάριση εφόσον λαμβάνετε επίδομα ανεργίας, έστω κι αν το 2010 είχατε εισοδήματα (αρα δεν τους ενδιαφέρουν τα εισοδηματα του 2010;) και δεν έχετε πραγματικα εισοδηματα κατα το χρόνο της παραπανω εισφοράς.
Εκει ειναι το λεπτό σημειο.
Εγω μπορώ να δώσω 2 ερμηνειες:
α)Μαλλον εννοουν το έτος 2011 από την αρχή του. Δηλαδή αν κάποιος δουλεψε 2-3 μήνες από την αρχή του 2011 και μετα βγήκε στο ταμειο ανεργιας μεχρι τωρα->αρα πρεπει να πληρωσει.
b)Κατα το χρόνο εισφοράς εννοουν την περιόδο που βγηκε η αποφαση άρα δεν πληρωνει οποιος ειναι στο ταμειο.

Μας συμφερει το β αλλά μάλλον το κρατος διαλεγει το α. Και απ οτι φαινεται η Sofia το επιβεβαιωνει.
Υπάρχουν κάποιοι που δουλεψαν στην αρχή του 2011 τωρα ειναι στο ταμειο ανεργίας, εκαναν νεα εκκαθαριση που τους απαλλασει από την εισφορα;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:31 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 01:33:02 μμ »
Την εισφορά πληρώνουν όσοι είχαν εισόδημα άνω των 12000 ευρώ, έτσι; Ή άλλαξε κι αυτό;

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:49:41 μμ »
Την εισφορά πληρώνουν όσοι είχαν εισόδημα άνω των 12000 ευρώ, έτσι; Ή άλλαξε κι αυτό;

Ισχυει για ποσα πάνω από 12000

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 03:44:53 μμ »
Εμένα μου ήρθε να πληρώσω 128 ευρώ ενώ αυτή την στιγμή είμαι στο ταμείο ανεργείας. Πήγα στον οαεδ και μου έβγαλαν μια βεβαίωση ότι είμαι στο ταμείο ανεργίας απο 28/6 μεχρι και την ημέρα που πήγα και στην συνέχεια πήγα στην εφορία και κατάθεσα τα χαρτία μου στο υπάλληλο ο οποίος μου είπε ότι εφόσον παιρνω ταμείο απαλλάσομαι. Τον ρώτησα και που να ξέρω τελικά τι έγινε  κα μου είπει να πάρω τηλ σε λιγο καιρό με το πρωτόκολλο της αίτησης και να ρωτήσω τι εγινε.

Αποσυνδεδεμένος sofia25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 05:14:57 μμ »
πηγα παλι σημερα για να καταθεσω τα χαρτια και η υπαλληλος οχι μονο δεν με αφησε αλλα ηταν και αποτομη! αν εχεις εισοδηματα απο 1-1-2011 μου ειπε οτι  δεν μπορεις να κανεις αιτηση ασχετα αν παιρνεις τωρα ταμειο ανεργιας .

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 07:41:29 μμ »
πηγα παλι σημερα για να καταθεσω τα χαρτια και η υπαλληλος οχι μονο δεν με αφησε αλλα ηταν και αποτομη! αν εχεις εισοδηματα απο 1-1-2011 μου ειπε οτι  δεν μπορεις να κανεις αιτηση ασχετα αν παιρνεις τωρα ταμειο ανεργιας .

από το σίτε της Γενικής Γραμματείας
"    10.Παρόλο που είμαι άνεργος έλαβα εκκαθαριστικό σημείωμα ειδικής εισφοράς.Τι πρέπει να κάνω;
    Οι μακροχρόνια άνεργοι που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα του ΟΑΕΔ, καθώς και όσοι λαμβάνουν επίδομα ανεργίας για το έτος 2011 εξαιρούνται από την υποχρέωση καταβολής της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης. Η εξαίρεση ισχύει ακόμη κι αν το 2010 είχαν εισοδήματα, όμως κατά το χρόνο της βεβαίωσης δεν έχουν πραγματικά εισοδήματα. Δεν αποστέλλονται εκκαθαριστικά σε όσους συμπεριλαμβάνονται στην απο 25/08/2011 λίστα ανέργων του ΟΑΕΔ και με την προυπόθεση ότι το 2010 είχαν πραγματικό εισόδημα μόνο απο μισθωτές υπηρεσίες. Στους υπόλοιπους άνεργους αποστέλλονται εκκαθαριστικά.
    Προκειμένου να εξαιρεθείτε από την καταβολή της ειδικής εισφοράς, μετά τη λήψη του εκκαθαριστικού σημειώματος, θα υποβάλετε στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., αίτηση νέας εκκαθάρισης προσκομίζοντας τη βεβαίωση του Ο.Α.Ε.Δ. ότι είστε εγγεγραμμένος στα μητρώα του, ως μακροχρόνια άνεργος, ή ότι λαμβάνετε επίδομα ανεργίας και με υπεύθυνη δήλωση ότι δεν αποκτάτε πραγματικά εισοδήματα."

http://www.gsis.gr/faq/faq_ekt_eisforas.html#q_10

Αποσυνδεδεμένος sofia25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: εκκαθαριστικο σημειωμα εισφορων
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 08:19:35 μμ »
 μου ειπε οτι δεν μπορω να κανω υπευθυνη δηλωση οτι δεν αποκταω πραγματικα εισοδηματα γιατι το 2011 ειχα εισοδηματα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.