*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2024  (Αναγνώστηκε 133419 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giouliver

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #196 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 12:31:24 μμ »
Θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν γνωρίζει φυσικά, αν ένας εκπαιδευτικός ως αναπληρωτής έχει δουλέψει σε 2 ειδικότητες (έχει 2 πτυχία και ανήκει σε 2 διαφορετικά ΠΕ), όταν διοριστεί μετράνε τα μόρια και από τα 2 ΠΕ η μόνο από το ΠΕ με το.οποιο διορίστηκε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:36 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1791
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #197 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 01:18:18 μμ »
Θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν γνωρίζει φυσικά, αν ένας εκπαιδευτικός ως αναπληρωτής έχει δουλέψει σε 2 ειδικότητες (έχει 2 πτυχία και ανήκει σε 2 διαφορετικά ΠΕ), όταν διοριστεί μετράνε τα μόρια και από τα 2 ΠΕ η μόνο από το ΠΕ με το.οποιο διορίστηκε?
μετα το διορισμο σου ως μονιμ@ τα μόνα μορια που σε αφορουν ειναι τα μορια δυσμενων συνθηκων καθε σχολειου (υπολογιζονται με βαση τις συγκοινωνιακες συνθηκες/ δυσκολια προσβασης στο καθε σχολειο) δηλ ποσα μορια αυτου του ειδους αντιστοιχουσαν σε καθε σχολειο που υπηρετησες ως αναπληρωτ@ ή ωρομισθι@. Και απο οσο γνωριζω η καταγραφη αυτων των μοριων δεν εχει να κανει με ποια ειδικοτητα υπηρετησες στο καθε σχολειο, αλλα το ποσα Μ.Δ.Σ αντιστοιχουσαν σε αυτο

Αποσυνδεδεμένος Giouliver

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #198 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 01:34:57 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #199 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 03:24:58 μμ »
Καλησπέρα!
Έχω μια απορία μήπως τυχόν ξέρετε να με βοηθήσετε.Με ενδιαφέρει ένα σχολειο της περιοχής μου κ αντίστοιχα η εκαπιδευτικος της ειδικότητας μου ενδιαφέρεται για το δικό μου.Αμοιβαια δεν μπορούμε να κάνουμε γιατί δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις.Θα δηλώσω το σχολειο τη ςκ εκείνη το δικό μου,χωρίς να δηλώσουμε αλλά σχολεια.Το σύστημα θα το δει κ θα μας φέρει τη μια στη θέση της άλλης?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:36 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1791
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #200 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 03:42:01 μμ »
Καλησπέρα!
Έχω μια απορία μήπως τυχόν ξέρετε να με βοηθήσετε.Με ενδιαφέρει ένα σχολειο της περιοχής μου κ αντίστοιχα η εκαπιδευτικος της ειδικότητας μου ενδιαφέρεται για το δικό μου.Αμοιβαια δεν μπορούμε να κάνουμε γιατί δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις.Θα δηλώσω το σχολειο τη ςκ εκείνη το δικό μου,χωρίς να δηλώσουμε αλλά σχολεια.Το σύστημα θα το δει κ θα μας φέρει τη μια στη θέση της άλλης?
Δυστυχως οχι. Το συστημα θα σας χειριστει αυτονομα δηλ θα συγκριθεις καταρχας  για μεταθεση στην περιοχη που σε ενδιαφερει και στην συνεχεια για το σχολειο που σενδιαφερει (αν βεβαια παρεις μεταθεση) μαζι με ολους οσους επιθυμουν τα ιδια με σενα

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #201 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 03:46:06 μμ »
Μιλάμε για βελτίωση θέσης.Εσωτερικη μετάθεση δηλαδή.Αν εγώ δηλώσω μόνο το σχολειο της κ εκείνη μόνο το δικό μου δεν μπορούν να εμπλακούν άλλοι γιατί αν δε το πιάσω εγώ το δικό της απλά θα μείνω εγώ στη θέση μου κ αν εκείνη δεν πιασει το δικό μου απλά θα μείνει στη θέση της .Άλλοι δε θα εμπλακούν.Η ερώτηση είναι θα κάνει το συστημα την αμοιβαία τράμπα?

Αποσυνδεδεμένος miguel101

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #202 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 04:58:21 μμ »
Γειά σας γνωρίζετε πότε εμφανίζεται το κουμπί της ανάκλησης;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1791
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #203 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 05:06:19 μμ »
Μιλάμε για βελτίωση θέσης.Εσωτερικη μετάθεση δηλαδή.Αν εγώ δηλώσω μόνο το σχολειο της κ εκείνη μόνο το δικό μου δεν μπορούν να εμπλακούν άλλοι γιατί αν δε το πιάσω εγώ το δικό της απλά θα μείνω εγώ στη θέση μου κ αν εκείνη δεν πιασει το δικό μου απλά θα μείνει στη θέση της .Άλλοι δε θα εμπλακούν.Η ερώτηση είναι θα κάνει το συστημα την αμοιβαία τράμπα?
αρχικα να πω οτι αφου μιλας για εσωτερικη αμοιβαια μεταθεση  η διαδικασια(υποβολη αιτησεων)  γινεται (εστω κι αν δεν μπορεις φετος) εντος 15 ημερων απο οταν βγουν οι βελτιωσεις στο πυσδε της περιοχης σου και οχι εντος 15 ημερων απο τη διενεργεια των γενικων μεταθεσεων.
Επισης ως προς την εξεταση των βελτιωσεων και λοιπων εσωτερικων υπηρεσιακων μεταβολων να πω οτι δεν υπαρχει (ισως να εχουν οι μεγαλες δδε αθηνας) καποιο αντιστοιχο λογισμικο με αυτο του υπουργειου και η διαδικασια γινεται χειροκινητα.
Η περιπτωση που αναφερεις ειναι  μια "ειδικη"περιπτωση δηλ "αμοιβαια δια της πλαγίας". Προσωπικα εχω δει να γινεται αυτη η "πλάγια αμοιβαία".
Η νομοθεσια δεν το απαγορευει ρητα και κατα τη γνωμη μου ειναι στη διακριτικη ευχερεια του πυσδε. Συγκεκριμενα, 
η σχετικη νομθεσια αναφερει οτι :
πδ 50/96
"Άρθρο 15
Μεταθέσεις σε σχολείο της ίδιας περιοχής

  1. Οι μεταθέσεις εκπαιδευτικών από σχολείο σε σχολείο της ίδιας περιοχής μετάθεσης γίνονται ύστερα από αίτηση των ενδιαφερομένων, με βάση τις κενές θέσεις του άρθρου 4 αυτού του Π.Δ (δηλ τα οργανικα κενα που υπηρχαν ΠΡΙΝ απο τις μεταθεσεις. και τις τυχόν δημιουργούμενες κατά τη διαδικασία των μεταθέσεων.
μεχρι εδω λογικά δε θα εχει δημιουργηθει νεο οργανικο κενο στα υπο συζητηση σχολεια, εκτος αν καποιος τριτος συναδελφος φυγει με μεταθεση από τα σχολεια σας οποτε ειναι πιθανο να ανοιξει κενο που δυναται να επηρεασει τις εξελιξεις που εσεις θα αναμενετε
....
  6. Μετά τις τοποθετήσεις των υπεράριθμων εκπαιδευτικών, σύμφωνα με το άρθρο 14 του Π.Δ., τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια, σε συνεδρίασή τους, αναμορφώνουν τους πίνακες των κενών οργανικών θέσεων κατά το μέρος που τροποποιούνται από τις τοποθετήσεις των υπεραρίθμων.
αν υπαρξει υπεραριθμος σε καποιο απο τα σχολεια σας ισως να επηρεσατουν και οι δικες σας εξελιξεις. Υπαρχουν διαφορες υποπεριπτωσεις ως προς το τι θα συμβει εαν υπαρξει υπεραριθμια και ποιος θα ειναι ο υπεραριθμος
 Οι πίνακες αυτοί καθώς και οι κατάστασεις με τα ονοματεπώνυμα και τα στοιχεία των εκπαιδευτικών που μετατέθηκαν από άλλες περιοχές, αναρτώνται στην πινακίδα ανακοινώσεων των Συμβουλίων.
  7. Τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια με ανακοίνωσή τους, καλούν όλους τους εκπαιδευτικούς που υπέβαλλαν αίτηση για μετάθεση ή δήλωση για οριστική τοποθέτηση, καθώς και εκείνους που μετατέθηκαν από άλλες περιοχές να υποβάλλουν, μέσα σε πέντε (5) ημέρες δήλωση στην οποία να αναγράφουν τις συγκεκριμένες σχολικές μονάδες, όπου επιθυμούν να μετατεθούν ή να τοποθετηθούν. Στις δηλώσεις αυτές μπορούν να αναγραφούν κατά σειρά προτίμησης μέχρι είκοσι (20) σχολικές μονάδες".

Κι οταν λεω οτι ειναι στη διακριτικη ευχερεια του πυσδε εννοω οτι:

θα πρεπει καταρχας να εχει ενημερωθει (ατυπα) η γραμματεια πυσδε για τη βουληση σας και οτι εχετε υποβαλλει δηλωση προτιμησης για τα συγκεκριμενα σχολεια.
Στη συνεχεια θα πρεπει να δημιουργειται και στα 2 σχολεια οργανικο κενο τουλαχιστον 12 ωρων απο την τυχον φυγή της καθεμιάς απο το δικο της σχολειο γιατι ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΦΥΓΗ ΕΝΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ δημιουργει σωνει κ καλα οργανικο κενο πχ αν εσυ εχεις Υ.Ω = 18 ωρες και πλεοναζεις κατα 7ω  στο σχολειο σου, η φυγη σου θα δημιουργουσε ενα ελλειμμα 11 ωρων που δε θα δημιουργουσε οργανικο κενο, ενω αν πλεόναζες κατα 6 τοτε οντως θα δημιουργουνταν οργανικο κενο.
Εστω οτι θα δημιουργουνταν οργανικο κενο.
Στη συνεχεια ομως βρισκονται τα δυσκολα γιατι ναι μεν μπορει μονο οι 2 σας να ενδιαφεροσασταν για τα συγκεκριμενα σχολεια, οποτε εν γνωση του γραμματεα πυσδε που θα το εθετε στο συμβουλιο θεωρω οτι θα γινονταν αποδεκτη η τραμπα (εχω δει τετοιο σκηνικο), αλλα υπαρχει και το ενδεχομενο να υπαρχει και καποιος τριτος ενδιαφερομενος που να μπαινε σφηνα. Αυτο θα μπορουσε να συμβει στην εξης περιπτωση:
να φευγε απο το σχολειο σου προς καποιο ασχετο σχολειο ενας ετερος (δ) συναδελφος της ιδιας ειδικοτητας, εστω με Υ.Ω=18 και να δημιουργουσε ενα "απροσμενο" για σας τις 2 οργανικο κενο που να το καταλαμβανε ο τριτος με πχ Υ.Ω= 23 ω γεγονος που θα σου "χαλαγε" τη δικη σου μετακινηση γιατι στα +/- ωρων η φυγη σου δε θα δημιουργουσε τωρα πια οργανικο κενο για να "ανταλλαξετε" με την αλλη συναδελφο.
Εαν ομως μονο εσεις οι 2 ειστε οι ενδιαφερομενες,  τοτε με την προυποθεση ενημερωσης των υπευθυνων της δδε σας θεωρω πως εχετε πιθανοτητες, μιας και δεν το απαγορευει η νομοθεσια.
Και αν καποιος σκεφτονταν οτι θα υπηρχαν εκπκοι που δε θα γνωριζαν τα δημιουργουμενα κενα και οι οποιοι θα εκαναν ενσταση βλεποντας μετακινησεις σε σχολεια που δεν ειχαν αναρτηθει  κενα, ειναι γνωστο και αναρταται κιολας στις ιστοσελιδες των δδε η επισημανση να δηλωνονται και τα 20 σχολεια που δικαιουνται οι εκπκοι γιατι μπορει να υπαρξουν καραμπολες κατα τη διαδικασια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2023, 11:27:43 πμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος miguel101

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #204 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 08:37:02 μμ »
https://www.esos.gr/arthra/85379/dieykriniseis-os-pros-ti-themeliosi-dikaiomatos-metathesis-stin-eae-neodioriston?fbclid=IwAR3tzxZwpAYC5xoTbE4oBPPaSRCnFkFGlwitD9m6sTOimGY_MNJuhZOowKo

Εμείς του 22 που κάναμε αίτηση για την ΕΑΕ πριν βγει πως την ακυρώνουμε;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #205 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 08:44:44 μμ »
https://www.esos.gr/arthra/85379/dieykriniseis-os-pros-ti-themeliosi-dikaiomatos-metathesis-stin-eae-neodioriston?fbclid=IwAR3tzxZwpAYC5xoTbE4oBPPaSRCnFkFGlwitD9m6sTOimGY_MNJuhZOowKo

Εμείς του 22 που κάναμε αίτηση για την ΕΑΕ πριν βγει πως την ακυρώνουμε;
Μην αγχώνεσαι. Και να μην την ακυρώσεις ,θα την ακυρώσει η ΔΔΕ όταν θα γίνει ο έλεγχος καθώς δεν πληρείς τις προϋποθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1696
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #206 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 08:46:10 μμ »
https://www.esos.gr/arthra/85379/dieykriniseis-os-pros-ti-themeliosi-dikaiomatos-metathesis-stin-eae-neodioriston?fbclid=IwAR3tzxZwpAYC5xoTbE4oBPPaSRCnFkFGlwitD9m6sTOimGY_MNJuhZOowKo

Εμείς του 22 που κάναμε αίτηση για την ΕΑΕ πριν βγει πως την ακυρώνουμε;
Μιλα με τη διευθυνση που ανηκεις, στον έλεγχο των δεδομένων των αιτήσεων που κάνουν πάντα, θα εντοπισουν οτι δεν έχεις δικαιωμα και θα το κάνουν αυτοι

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #207 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 08:47:08 μμ »
Γειά σας γνωρίζετε πότε εμφανίζεται το κουμπί της ανάκλησης;

Πιθανόν το κουμπί ακύρωσης να ενεργοποιείται μετά το τέλος της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων. Η αλήθεια είναι δεν το γνωρίζω γιατί δεν το έχω χρειαστεί ποτέ, αλλά το θεωρώ λογικό.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1791
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #208 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 08:47:49 μμ »
https://www.esos.gr/arthra/85379/dieykriniseis-os-pros-ti-themeliosi-dikaiomatos-metathesis-stin-eae-neodioriston?fbclid=IwAR3tzxZwpAYC5xoTbE4oBPPaSRCnFkFGlwitD9m6sTOimGY_MNJuhZOowKo

Εμείς του 22 που κάναμε αίτηση για την ΕΑΕ πριν βγει πως την ακυρώνουμε;
δεν λεει κατι καινουριο αυτη η διευκρινηση  αφου η προυποθεση της τριετιας υπηρχε και στην εγκυκλιο.
Θα στην ακυρωσει η δδε οταν θα κανει τον ελγχο των προυποθεσεων. Μην  την ανακαλεσεις ομως γιατι μπορει να μην το παρουν χαμπαρι και να κανεις τη δουλεια σου. Το κουμπακι της  ανακλησης της αιτησης θα ενεργοπιηθει εντος νοεμβριου

Αποσυνδεδεμένος miguel101

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #209 στις: Οκτώβριος 26, 2023, 08:53:04 μμ »
Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση. Η αίτηση της γενικής που έκανα θα συνεχίσει να ισχύει κανονικά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 296
Σύνολο: 298

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.