*

Αποστολέας Θέμα: Συνδικαλισμός στην εκπαίδευση - Μια άλλη πρόταση  (Αναγνώστηκε 12296 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Συνδικαλισμός στην εκπαίδευση - Μια άλλη πρόταση
« στις: Αύγουστος 21, 2012, 03:17:54 μμ »
Συνάδελφε ΡΑ... δράττωμαι του σχολίου σου για να προτείνω ένα πείραμα:

Θα ανοίξουμε ένα νέο τόπικ. Εκεί... με ψευδώνυμα θα μπορούμε εμείς τα μέλη να προτείνουμε υποψηφίους .. με τα ισχύοντα ψευδώνυμα.

Εάν οι προτεινόμενοι συμφωνήσουν ότι θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν, βλέποντας φυσικά και την περιρρέουσα ατμόσφαιρα στήριξης.. τότε γιατί να μην βγουν οι μάσκες και να βάλουν όντως υποψηφιότητα;
Όταν έρθει η ώρα να ανακοινώσουν το πραγματικό τους όνομα εδώ στο pde

Προσωπικά δεν το κρύβω.. ότι προτεινόμενο θα είχα και τον ΡΑ, και kmos, geochem, Aris81, boldboy, bitch, και Damien, και crimson, , panos2, miltosmpi, albedo, ericPaker, gvasilis, aggelhor, jimy100, mackis, physikos13, joap, Patreas και ένα σωρό συναδέλφους που αρθρώνουν λόγο ... Απολογούμαι για όσους δεν αναφέρθηκα.. έχω όμως τις προτεινόμενες λίστες..Όσων δηλαδή παρακολουθώ τις παρεμβάσεις ανελλιπώς... Υπάρχουν πολλοί που κατά την συναδελφική μου γνώμη θα τιμούσαν τα ψηφοδέλτια με την παρουσία τους και την εκπαιδευτική ζωή με την δράση τους...
Kαι οι προτάσεις θα είναι άρτιες αν η πλειοψηφία από εδώ εκφράσει γνώμη... Οπωσδήποτε η λίστα είναι ελλιπής..

Σίγουρα μεταξύ τους υπάρχουν και αναπληρωτές..και αδιόριστοι... Ας κάνουμε εσωτερικές pde εκλογές και θα βρούμε τρόπο να αναδείξουμε παραπέρα όλες τις φωνές και προτάσεις...

Τι λέτε;;;;;;;;
::)


Το σχετικό μήνυμα που προκάλεσε την δημιουργία της εναλλακτικής πρότασης είναι:

Και τι πρόβλημα έχει αυτός. Σάμπως θα μπει σε τάξη να διδάξει. Γραφείο τύπου έχει καταντήσει. Αντε το πολύ πολύ να αντιδράσει γιατί του κόψαν τον Βαθμό Α

Συνάδελφε φέτος στις συνδικαλιστικές εκλογές, προτείνω να ανανεώσουμε ΠΛΗΡΩΣ την σύνθεση του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ, αλλά και την σύνθεση των Δ.Σ.των διαφόρων τοπικών ΕΛΜΕ.

ΠΛΗΡΩΣ!

Να φύγουν ΟΡΙΣΤΙΚΑ όλοι αυτοί που εκπροσωπούν κόμματα ( ή και τον εαυτό τους μόνο σε πολλές περιπτώσεις, μαζί με την "ρουσφετοκρατία". τις "χάρες", την αναξιοκρατία, και τα "κόλπα"), και να αναδειχθούν άνθρωποι που απλά θα θέλουν να προσφέρουν στον κλάδο ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΣ από τον προσωπικό τους χρόνο ( Και που ΟΜΩΣ ΔΕΝ θα ακούνε καν τα αιτήματα για "χάρες" και "ρουσφέτια").
Διότι αν γίνουν πάλι εκλογές και αναδειχθούν οι ίδιες νοοτροπίες, ξέρεις πολύ καλά ότι θα προκύψει ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ το δυσάρεστο συμπέρασμα ότι η πλειοψηφία είναι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένη από την στάση του συνδικαλιστικού μας οργάνου.
Διευκρινίζοντας δε ότι συμφωνώ με το σχόλιό σου, επισημαίνω ότι έχω την αίσθηση ( την βεβαιότητα , αλλά το λέω "κομψά") πως η πλειοψηφία ψηφίζει στις συνδικαλιστικές εκλογές τα πρόσωπα που εκπροσωπούν την νοοτροπία που κατέστρεψε τον συνδικαλισμό του κλάδου, με μοναδικό σκοπό "να έχει μούτρα" να ζητήσει "χάρη" ( ρουσφέτι δηλαδή) όταν και όποτε την χρειαστεί.

Υ.Γ. Πιθανότητες να διορθώσουμε το "τέρας" του κομματικού -ρουσφετολογικού συνδικαλισμού "εν μία νυκτί" ( ο οποίος φτιάχτηκε με την έγκριση και την υποστήριξη της πλειοψηφίας μέσα σε δεκαετίες με αρχή το 1982), ΔΕΝ υπάρχουν.
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με την δική μας ανανέωση ( να αλλάξουμε επιλογές, αξιακό κώδικα, τις απόψεις μας περί "σωστού και λάθους" βρε αδερφέ!), και ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ( και αφού υποστούμε ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ τις συνέπειες των επιλογών που κάναμε εδώ και δεκαετίες σε όλα τα επίπεδα της καθημερινότητάς μας) θα βελτιωθεί η κατάσταση.
Θα μου πεις...
Βιαζόμαστε!
Καταστρέφονται τα πάντα!
Εμ, έτσι είναι η ζωή: Πρώτα πληρώνουμε τις συνέπειες των λανθασμένων επιλογών μας ( Και εδώ έχουμε συσσωρεύσει λανθασμένες επιλογές ΔΕΚΑΕΤΙΩΝ) , μετά καταλαβαίνουμε  τα λάθη( αυτό δεν συμβαίνει πάντα μάλιστα), μετά ξεκαθαρίζουμε το τι θέλουμε, μετά θέτουμε στόχους, μετά αναπτύσσουμε στρατηγική επίτευξης των στόχων που έχουμε θέσει, και μετά από πολύ χρόνο και πολύ προσπάθεια, έρχονται κάποια αποτελέσματα ( όχι πάντα θετικά).

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2012, 05:19:01 μμ από Stelios »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: συνδικαλισμός στην εκπαίδευση- μια άλλη πρόταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: συνδικαλισμός στην εκπαίδευση- μια άλλη πρόταση
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 21, 2012, 03:26:39 μμ »
Συνάδελφε cd
Οποιαδήποτε προσπάθεια μπορεί να "ταράξει τα νερά" προς την κατεύθυνση της αλλαγής, πρέπει να είναι ευπρόσδεκτη από όλους μας.
Επομένως, συμφωνώ με την πρότασή σου, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, και εύχομαι ολόψυχα να αλλάξει η πλειοψηφία στάση, πρακτικές και αξιακό κώδικα ( απόψεις περί "σωστού και λάθους" δηλαδή) ώστε να μπορέσει στο προσεχές μέλλον να αναδείξει τις υγιείς δυνάμεις της και να καταλάβει επιτέλους το τι θέλει ( είναι από τα πρώτα βήματα της αλλαγής, ΜΕΤΑ την συνειδητοποίηση του λάθους φυσικά).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: συνδικαλισμός στην εκπαίδευση- μια άλλη πρόταση
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 21, 2012, 03:32:45 μμ »
Είναι σημαντικό που συμφωνείς συνάδελφε ΡΑ και ελπιδοφόρο..
Εκείνο όμως που προέχει.. είναι να υπάρχει όπως προανέφερες γενικότερη σύμπνοια,
αλλά και η άποψη των διαχειριστών του φόρουμ:

Θέλω να πω..
προβλέπεται να αξιοποιήσουμε τον κοινό αυτό χώρο για το στάδιο μόνο της διαμόρφωσης ενός πλαισίου που φυσικά δεν θα εκπροσωπεί το pde, παρά μόνο θα κοινοποιείται ευρύτερα μέσα από αυτό;

Δεσμεύομαι να ζητήσω την άποψη ή την άδεια των διαχειριστών...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2012, 03:35:09 μμ από cd »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: συνδικαλισμός στην εκπαίδευση- μια άλλη πρόταση
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 21, 2012, 03:41:49 μμ »
Διαφωνώ.. είναι ζήτημα και προσώπων...

Εδώ μέσα έχουν προταθεί με απλά, μεστά λόγια όλα όσα θα επέτρεπαν μία πρώτη εξυγίανση του συστήματος αποσπάσεων.. εδώ μέσα έχουν προταθεί απλές λύσεις αξιοποίησης προσωπικού, που δεν οδηγεί σε αυξήσεις ωραρίου.. εδώ μέσα έχουν προταθεί απλά πράγματα, που όμως δεν συμφέρουν κάποιους...

Τις κρίσεις τις δημιουργούν μαζικές συμπεριφορές προσώπων...
Θα βγούμε από αυτές με προσωπικές μαζικές παρεμβάσεις...
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: συνδικαλισμός στην εκπαίδευση- μια άλλη πρόταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: συνδικαλισμός στην εκπαίδευση- μια άλλη πρόταση
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 21, 2012, 03:43:51 μμ »
Συνάδελφε kmos, δεν διαφωνώ μαζί σου.
Επισημαίνω απλά, ότι ΔΕΝ τίθεται κανένα θέμα αιτημάτων του κλάδου.
Έτσι και αλλιώς, το συνδικαλιστικό μας όργανο δεν εκπροσωπεί τίποτε άλλο πέραν του κομματικού ρουσφετολογικού συνδικαλισμού της δεκαετίας του '80. Είναι ένα "άδειο κέλυφος", το οποίο ΔΕΝ μπορεί να εκπροσωπήσει τίποτε πια.


Απλά ακόμα και οι τυπικές ( και "κατόπιν εορτής") ανακοινώσεις του, κάνουν μεγάλη ζημιά  στον κλάδο ο οποίος ΦΥΣΙΚΑ και πρέπει να κινηθεί προς την κατεύθυνση της κοινής λογικής, αποκτώντας μία εκπροσώπηση που να ταιριάζει σε λειτουργούς οι οποίοι είναι επιφορτισμένοι με την διαπαιδαγώγηση των νέων.

Γι' αυτό, και πρέπει να ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ τα λάθη μας, και το τι θέλουμε από εδώ και πέρα, και κατόπιν να αλλάξουμε τις απόψεις περί "σωστού και λάθους", ώστε να μπορέσουμε αλλάξουμε και επιλογές αποκτώντας αυτό που ταιριάζει στο έργο που έχουμε αναλάβει εντός της κοινωνίας μας.



ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΜΥΑΛΑ ΛΟΙΠΟΝ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2012, 03:45:41 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: συνδικαλισμός στην εκπαίδευση- μια άλλη πρόταση
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 21, 2012, 04:01:13 μμ »
Έλεος με την εκλογολογία! Και τις εκλογές...
Δεν θέλουμε εκλογές άλλες φτάνει, όποιος πρόκανε και όπως όπως να βγει ας κάνει τη δουλειά του και οι υπόλοιποι τη δική μας! Όποιος καταλαβαίνει πέντε πράγματα και εκφράζει γνώμη δεν είναι ούτε απαραίτητα πρόβατο, ούτε υποψήφιος πολιτικός!!
Άστε μας ησύχους καλά φάγατε τόσα χρόνια, έχετε μαζέψει και για τα δισέγγονά σας :P

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: συνδικαλισμός στην εκπαίδευση- μια άλλη πρόταση
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 21, 2012, 04:04:06 μμ »
Προσωπικά θα ήθελα να το δοκιμάσουμε... Εάν αλλάξεις γνώμη kmos.. είσαι καλοδεχούμενος..
Γιατί σε τέτοιου είδους κινήσεις χρειάζονται:
 και οι ιδεαλιστές,
 και οι επαναστάτες, και οι αισιόδοξοι
 και οι ορθολογιστές
 και οι ρεαλιστές
 και οι αλληλέγγυοι..
 και οι συνήγοροι του διαβολάκου


Διάλεξε κατηγορία..
 υπάρχουν 20, 30, 10? Θέλουμε να τους γνωρίσουμε
και γιατί όχι; Να τους ψηφίσουμε... Χειρότερα να γίνουν τα πράγματα.. δεν παίζει
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: συνδικαλισμός στην εκπαίδευση- μια άλλη πρόταση
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 21, 2012, 04:22:55 μμ »
Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Ας παίξω τον ρόλο του κακού. Που αυτή η λογική δυστυχώς για εμάς επικρατει στην πλειοψηφία του ελληνικού λαού
Μου λέτε να πληρώσω φόρους. Με τι ανταπόδωση;
- Παιδεία: Αν δεν τα σκάσω στα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα το παιδι δεν προχωράει. Ακόμα και οι καθηγητές του σχολείου μου το λένε.
- Υγεία: Έχεις φράγκα δίνεις φακελάκι έζησες αλλιώς στις 3 του μακαρίτη άλλος μπαίνει μες στο σπίτι.
-Ασφάλεια: Κυρία μου το ξέρω ότι σας κλέβουν αλλά αφού τα άτομα φυλάνε τους πολιτικούς ποιον να στείλω.
έτσι και εγώ δεν πληρώνω τίποτα και θέλω να ιδιωτηκοποιηθούν τα πάντα και να απολυθούν οι ΔΥ

Εσύ λοιπόν στα παραπάνω του ρίχνεις άδικο; Αφού μέχρι τώρα το μόνο που σε ένοιαζε ήταν να τρουπώσεις, να χώσεις τον συνάδελφο, να κοροιδέψεις το σύστημα και άλλα. Και αν δεν το έκανες το ανέκτηκες.

Sorry παίδες end of time. Don't cry for me Argentina....
Και εσείς μου λέτε να οργανωθούμε, να κάνουμε να δείξουμε.
Τα πράγματα είναι απλά no money no honey. Αυτή είναι η πραγματικότητα


Αγαπητέ συνάδελφε.
Προσωπικά, ΟΥΤΕ συμμετείχα  στο "παιχνιδάκι" που περιγράφεις γλαφυρότατα( Πήγα στρατό "χωρίς μέσο", έψαξα και βρήκα δουλειά σε φροντιστήριο "χωρίς μέσο", "έφαγα τα μούτρα μου όταν συνειδητοποίησα το πως μπήκαν κάποιοι γνωστοί-φίλοι σε ιδιωτικά σχολεία, "έφαγα τα μούτρα μου" όταν είδα γνωστούς φίλους να μπαίνουν μέσω ΠΔΣ μόνιμοι στο Δημόσιο, έφυγα από τα φροντιστήρια μετά από συνεχή παρουσία 10 ετών-όπου αγωνίστηκα και πέτυχα να μην είμαι "γλύφτης", "καραγκιόζης" και "δήθεν"-διότι ήμουν διοριστέος του ΑΣΕΠ. Διορίστηκα σε απομακρυσμένο νησί με 'ορους "δυσπρόσιτου"), ΟΥΤΕ το ανέχθηκα ( μιλούσα παντού και πάντα εναντίον του. Σχεδόν παντού και πάντα, εισέπραττα στην καλύτερη περίπτωση ειρωνίες διαφόρων διαβαθμίσεων - φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις πως "δεν μασάω" από αυτές- και στην χειρότερη κανονικότατο ΠΟΛΕΜΟ από τον οποίο έχασα πολλά σε πολλά επίπεδα-δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες).
Περιττό να αναφέρω, ότι οι προσωπικές ιστορίες ΔΕΝ έχουν καμία αξία μια και επισκιάζονται από την συμπεριφορά της πλειοψηφίας ( αισθάνομαι άσχημα που μίλησα για τον εαυτό μου, μια και θεωρώ ότι δεν έχει αξία κάτι τέτοιο. Δεν θα το έκανα αν δεν "μου ζητούσες πληροφορίες" εσύ).
Φυσικά, τώρα έχω το κεφάλι ψηλά. Και αυτός ήταν ο σκοπός μου εξ' αρχής. Δεν έκανα ότι έκανα από "κουταμάρα".
Το έκανα συνειδητά, ξέροντας ότι πήγαινα "κόντρα" σε αυτό που οι περισσότεροι συμπολίτες θεωρούσαν σωστό.
Τώρα, "φάγαμε τα μούτρα μας" όλοι μαζί.

Σχετικά με την ελάχιστη αποδοτικότητα των φόρων μας: Βεβαίως και έχεις δίκιο.
Μην ξεχνάς όμως, ότι η λειτουργία της χώρας είναι τέτοια ( και αυτό σχετίζεται σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα με το τι πρακτικές, πολιτικές και αξίες επικροτούσε η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΜΑΣ εδώ και 30-40 χρόνια) ώστε να μην έχει αποδοτικότητα καμία σχεδόν διεργασία.
Συνεπώς, βεβαίως και θα πονέσουμε όλοι πολύ μέχρι να καταλάβουμε τα λάθη μας, να ξεκαθαρίσουμε το τι θέλουμε, να θέσουμε στόχους, να διαλέξουμε μεθοδολογία επίτευξης στόχων, να προσπαθήσουμε και να αποδώσει η προσπάθειά μας.
"Μαγικές λύσεις" του τύπου "πρέπει να την γλιτώσουμε χωρίς συνέπειες για την εδώ και 30-40 χρόνια στάση μας", ΔΕΝ υπάρχουν.

Υ.Γ. Μου άρεσε που έκανες "τον δικηγόρο του διαβόλου" "κάνοντας τον κακό".
Θεωρώ ότι κάτι τέτοιο προάγει υπό προϋποθέσεις τον διάλογο.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: συνδικαλισμός στην εκπαίδευση- μια άλλη πρόταση
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 21, 2012, 04:32:40 μμ »

[...] Όποιος καταλαβαίνει πέντε πράγματα και εκφράζει γνώμη δεν είναι ούτε απαραίτητα πρόβατο, ούτε υποψήφιος πολιτικός!!



Απόλυτα σεβαστή η άποψή σας, κανείς δεν ισχυρίσθηκε το αντίθετο.



Άστε μας ησύχους καλά φάγατε τόσα χρόνια, έχετε μαζέψει και για τα δισέγγονά σας :P


Η φράση η παραπάνω είναι μη αποδεκτή. Γιατί με την λογική που το θέσατε παραπάνω, ούτε όσοι αποφασίζουν να εμπλακούν πιο άμεσα και ενεργά είναι αήθεις και εκμεταλλευτές.


@kmos

όντως ήμασταν  ::) off topic
Ευόδωσε το πράγμα και αποκτήσαμε δικό μας τόπικ.  Όσο για να περισωθεί κάτι.. αν δεν μιλάμε για συμφέροντα, μιλάμε να περισώσουμε την αξιοπρέπειά μας.. Όσο για τα σκάγια.. , οι πυροβολισμοί έχουν ήδη ξεκινήσει..
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: συνδικαλισμός στην εκπαίδευση- μια άλλη πρόταση
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 21, 2012, 05:51:28 μμ »
Kmos   
ναι, πραγματικα πιστευω ότι έχουμε τη δυναμη να αλλάξουμε και τη λαμογιά και τη δομή της ελληνκής κοινωνίας. Όχι σε μια μέρα, ούτε με χαδάκια στ΄αυτιά!

Αλλά το οφείλουμε στον εαυτό μας να προσπαθήσουμε. Αλλιώς δεν δικαιούμαστε ουτε να στηλιτεύουμε τα κακώς κείμενα ούτε να προτείνουμε ο,τιδήποτε. Αν επιλέξουμε τη "μούγκα στη στρούγκα"  τότε η μόνη επιλογή ειναι πότε πότε να κάνουμε μπεεεεε ...και ως εκεί!!

Αρνούμαι να πιστέψω πως δεν υπάρχουν πραγματικοί λειτουργοί  ανάμεσά μας. Γιατί αν δεν υπάρχουν εκατό φορές τέτοια να μας κάνουν και λίγα θα είναι!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: συνδικαλισμός στην εκπαίδευση- μια άλλη πρόταση
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 21, 2012, 06:08:59 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 04:36:54 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: συνδικαλισμός στην εκπαίδευση- μια άλλη πρόταση
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 21, 2012, 06:18:10 μμ »
το λάθος πάντα είναι οτι περιμένουμε ο δίπλα να ξεκινήσει πρώτος και μετά εμείς να ακολουθήσουμε.

Δεν είναι ανάγκη να δώσεις το όνομά σου στη φάση αυτή. Μπορείς όμως να προτείνεις. Μη μένεις οκνός, μη μένεις θεατής. Η σιωπή ειναι συνενοχή.

Να προτείνω κάτι; ( και το έχουν προτεινει και άλλοι πριν απο μένα αλλά ίσως να πρέπει να προταθεί μαζικά στις συνελεύσεις πλέον : να υπάρχει μάξιμουμ στις θητείες των αιρετών: πχ δύο θητείες και χαίρεται - να πάρει σειρά ο επόμενος). Διαπλοκές υπάρχουν. Βρίθει ο τόπος. Διότι υπάρχουν αυτοί πού τις αποδέχονται και αυτοί που τις αγνοούν. Καιρός να υπάρξουν και αυτοί που τις αντιμάχονται.

μπεεεε.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: συνδικαλισμός στην εκπαίδευση- μια άλλη πρόταση
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 21, 2012, 06:28:00 μμ »

Πόσοι από εμάς είναι έτοιμοι να αφήσουμε το εγώ και τα προνόμια μας για το εμείς;

και θα δώσουμε το μεροκάματα σε κάποιον που το έχει περισσότερη ανάγκη;


ελάχισστοι και το ξέρεις! Αυτό δε σημαινει ότι πρέπει μονίμως να είμαστε στην αφανεια όμως. Και για να είμαι ειλικρινής, όχι εγώ δε θα δώσω το μεροκάματό μου σε κάποιον άλλον γιατί το δουλεύω και με το παραπάνω και το αξίζω. Θα δεχτώ όμως να ξεβολευτώ γενικότερα αν είναι να φύγουν απ΄τη μέση τα αιώνια φίδια που χωρίς να κάνουν ποτέ κάτι, νομίζουν ότι είναι κάποιοι  και έχουν την έπαρση του απόλυτου μηδενικού.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: συνδικαλισμός στην εκπαίδευση- μια άλλη πρόταση
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 21, 2012, 06:37:56 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 04:39:14 μμ από kmos »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159936
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 664
Σύνολο: 676

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.