*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ από πίνακα???  (Αναγνώστηκε 11671 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gadget

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΠΔΣ από πίνακα???
« στις: Απρίλιος 06, 2009, 11:33:31 μμ »
Μόλις διάβασα στο club των αναπληρωτών ότι το υπουργείο από του χρόνου θα κάνει προσλήψεις πδς από τον πίνακα των αναπληρωτών. Χλωμό μου φαίνεται κ πολύ καλό για να είναι αληθινό.... Λέτε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:56 »

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 07, 2009, 12:12:58 πμ »
Μακάρι να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο γιατί ο τρόπος επιλογής των διδασκόντων στην Π.Δ.Σ. είναι ντροπή για τον εκπαιδευτικό κλάδο.Εγώ τυγχάνω διορισμένη αλλά αρνούμαι κατηγορηματικά να συνεργαστώ με ανθρώπους που έστειλε στα σχολεία με post it σημειωματάκι ο διευθυντής εκπαίδευσης επειδή κάπιοι γονείςπήγαν και κλάφτηκαν-με την υψιστη αναξιοπρέπεια- για να αποκτήσουν προυπηρεσία τα παιδιά τους. Και πράγματι είμαι πολύ υπερήφανη για το χαρακτηρισμό "στρμμένη" που μου προσήψαν :o
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος agh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 07, 2009, 02:09:25 πμ »
Μακάρι να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο γιατί ο τρόπος επιλογής των διδασκόντων στην Π.Δ.Σ. είναι ντροπή για τον εκπαιδευτικό κλάδο.Εγώ τυγχάνω διορισμένη αλλά αρνούμαι κατηγορηματικά να συνεργαστώ με ανθρώπους που έστειλε στα σχολεία με post it σημειωματάκι ο διευθυντής εκπαίδευσης επειδή κάπιοι γονείςπήγαν και κλάφτηκαν-με την υψιστη αναξιοπρέπεια- για να αποκτήσουν προυπηρεσία τα παιδιά τους. Και πράγματι είμαι πολύ υπερήφανη για το χαρακτηρισμό "στρμμένη" που μου προσήψαν :o
Σε παρακαλώ συνάδελφε μη γενικεύεις.Είμαι επιτυχούσα στον προηγούμενο ασεπ κ μέσω αυτού ήμουν πέρυσι ωρομίσθια στο πρωινό ωρολόγιο πρόγραμμα.Φέτος δυστυχώς είμαι πρόσθετη χωρίς να γνωρίζω καν τον διευθυντή του σχολείου ακόμα κ τώρα-μετά από μήνες.Απλά μένω παραμεθώριο κ δεν υπάρχουν καθηγητές απ'ότι φαίνεται.Τη θέση μου την αξίζω κ με το παραπάνω κ πιστεύω πως όσοι δουλεύουμε π.δ.σ. είμαστε αδικημένοι απ'όλες τις απόψεις.

Παρακαλάω κ γω να παίρνουν απ'τον πίνακα από δω κ στο εξής.Μάλλον επειδή πέφτει πολύ 'βίσμα',οι πιο πολλοί μπορεί να νιώθουμε κ υποχρεωμένοι για τις 'τζάμπα' ώρες που δουλεύουμε με αποτέλεσμα να μη μιλάει κανείς.

Αισθάνομαι πολύ άθλια δουλεύοντας 10 ώρες τη βδομάδα γ' λυκείου με πολύ προσωπική δουλειά κ έξοδα(αφού ούτε καν για φωτοτυπίες κ μαρκαδόρους δε διαθέτει το σχολείο για μας)να πλησιάζει Πάσχα,να το θεωρώ δεδομένο ότι δε θα πληρωθώ κ να μη γίνεται αναφορά πουθενά κ κανείς να μη θέλει να αντιδράσει γιατί νιώθει κ τυχερός που επιλέχτηκε!!!!

Θα ήθελα να κάνουμε ένα γκάλοπ για το πόσοι θα δουλεύαμε αφιλοκερδώς στην πρόσθετη..........

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 07, 2009, 02:12:49 πμ »

Μακάρι να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο γιατί ο τρόπος επιλογής των διδασκόντων στην Π.Δ.Σ. είναι ντροπή για τον εκπαιδευτικό κλάδο.Εγώ τυγχάνω διορισμένη αλλά αρνούμαι κατηγορηματικά να συνεργαστώ με ανθρώπους που έστειλε στα σχολεία με post it σημειωματάκι ο διευθυντής εκπαίδευσης επειδή κάπιοι γονείςπήγαν και κλάφτηκαν-με την υψιστη αναξιοπρέπεια- για να αποκτήσουν προυπηρεσία τα παιδιά τους. Και πράγματι είμαι πολύ υπερήφανη για το χαρακτηρισμό "στρμμένη" που μου προσήψαν :o


Θεωρείς ότι όλοι όσοι έχουν διδάξει και διδάσκουν στην ΠΔΣ είναι αναξιοπρεπείς γιατί έστειλαν τους γονείς τους να κλαφτούν; Μα κανένας δεν άξιζε;
Καλά κάνεις που είσαι περήφανη, αλλά ποιος σου ζήτησε να συνεργαστείς μαζί τους ως διορισμένη και ποιος σε χαρακτηρίζει "στριμμένη";

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:56 »

Αποσυνδεδεμένος agh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 07, 2009, 03:26:00 πμ »
Εγώ τυγχάνω διορισμένη αλλά αρνούμαι κατηγορηματικά να συνεργαστώ με ανθρώπους που έστειλε στα σχολεία με post it σημειωματάκι ο διευθυντής εκπαίδευσης επειδή κάπιοι γονείςπήγαν και κλάφτηκαν-με την υψιστη αναξιοπρέπεια- για να αποκτήσουν προυπηρεσία τα παιδιά τους. Και πράγματι είμαι πολύ υπερήφανη για το χαρακτηρισμό "στρμμένη" που μου προσήψαν :o
Το ίδιο βέβαια πρέπει να πεις κ για πολλούς μόνιμους συναδέλφους σου,μιας μόνο εγώ έχω 2 φίλους που είναι μόνιμοι,μέσω πρόσθετης κ μόνο!

Κ κάτι άλλο να αρνείσαι να συνεργαστείς με άτομα που δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους,δεν προσφέρουν στην εκπαίδευση κ.λ.π. κ όχι επειδή δεν έχουν την ταμπέλα του μόνιμου ή του αναπληρωτή ή του ωρομίσθιου που επίσης πολλοί απ'αυτούς ανήκουν στην κατηγορία με τους αναξιοπρεπείς πατεράδες όπως ανέφερες.Δλδ πες μου το λόγο γιατί εσύ να αξίζεις πιο πολύ σα καθηγήτρια από κάποιον που κάνει το αντίστοιχο μάθημα πρόσθετη ???δεν το καταλαβαίνω....
Κ το λόγο που δε συνεργάζεσαι?δε σε ενδιαφέρει το καλό των μαθητών σου?Ποιος είναι ο εκπαιδευτικός λόγος που δε συνεργάζεσαι?

Μη νομίζεις ότι διαφέρεις σε κάτι από μας εκτός απ'το ότι πληρώνεσαι κάθε μήνα κ αυτό θα γίνεται εφόρου ζωής.

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 07, 2009, 04:37:01 πμ »
Μακάρι να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο γιατί ο τρόπος επιλογής των διδασκόντων στην Π.Δ.Σ. είναι ντροπή για τον εκπαιδευτικό κλάδο.Εγώ τυγχάνω διορισμένη αλλά αρνούμαι κατηγορηματικά να συνεργαστώ με ανθρώπους που έστειλε στα σχολεία με post it σημειωματάκι ο διευθυντής εκπαίδευσης επειδή κάπιοι γονείςπήγαν και κλάφτηκαν-με την υψιστη αναξιοπρέπεια- για να αποκτήσουν προυπηρεσία τα παιδιά τους. Και πράγματι είμαι πολύ υπερήφανη για το χαρακτηρισμό "στρμμένη" που μου προσήψαν :o

Δεν πιστευώ να υπάρχει κάποιος που να διαφωνεί σε αξιοκρατικό τρόπο επιλογής για τν ΠΔΣ, τουλάχιστον να το πει δημόσια.
Από εκεί και πέρα είναι εκπαιδευτικά απαράδεκτο να βάζουμε σε κατηγορίες συναδέλφους και ειδικά ανάλογα με την σύμβαση εργασίας που έχουν.
Η δική μας υποχρέωση είναι να κάνουμε την δουλεία μας με τον καλύτερο τρόπο και με απώτερο σκοπό την πρόοδο των παιδίων και όχι να απαξιώνουμε συναδέλφους .
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 07, 2009, 04:04:09 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι γράφοντας το μηνυμα είχα υπ' όψη μου συγκεκριμένα παραδείγματα. δεν είχα σκοπό να γενικεύσω βέβαια. Όσο για τη συνεργασία που ζήτησαν να έχουν ήταν να τους πω τι σκόπευα να βάλω σε εξετάσεις στο τέλος της χρονιάς (Θουκυδίδη ή Ξενοφώντα στην α λυκείου). Εννοείται ότι δε θα έλεγα  σε κανένα και ακόμα περισσότερο σε άτομα που ήξερα με ποιον τρόπο προσλήφθηκαν.Λέω ένα μεγάλο μπράβο σε όσους προσλήφθηκαν αξιοπρεπώς στην ΠΔΣ αλλά πιστεύω ότι όλοι γνωρίζετε ότι ένας τρόπος προσληψης πομπάζει από παντού πρέπει να αλλάξει.Όσο για συναδέλφους που έγιναν όνιμοι μόνο από πρόσθετη είναι ένα μεγάλο θέμα για τον τροπο με τον οποίο πρέπει κανείς να γίνεται μόνιμος και θα ανοίξουμε μεγάλη συζήτηση εκτός θέματος. Σαφώς δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν. Μίλησα απλώς για γεγονός τρόπου πρόσληψης στην ΠΔΣ που έγινε στην Ηλεία πριν 3 χρόνια και έφτασε μέχρι και σε διαμαρτυρία από την τοπική ΕΛΜΕ.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 07, 2009, 04:09:16 μμ »
που έστειλε στα σχολεία με post it σημειωματάκι ο διευθυντής εκπαίδευσης.


υποθέτω δε διαβάσατε αυτή τη λεπτομέρεια όσοι μου επιτεθήκατε.Εκτός κι αν το θεωρείτε φυσιολογικό. Τότε πάω πάσο. Εχουμε διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 07, 2009, 04:19:13 μμ »

Εγώ δεν έκανα καμιά επίθεση. Ρώτησα μόνο, κανένας από αυτούς που ασχολήθηκαν στην ΠΔΣ δεν άξιζε;
Αντίθετα εσύ ξεκίνησες με επίθεση απαξιωτική και προσβλητική για όλους.
Οι γενικεύσεις, γνωρίζοντας μεμονωμένες περιπτώσεις δεν κάνουν καλό.
 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 07, 2009, 04:27:50 μμ »
Πράγματι διαπιστώνω ότι κι εγώ ήμουν επιθετική και ζητώ συγνώμη αν προσέβαλλα κάποιον.Βέβαια συνεχίζω να υποστηρίζω ότι το παραθυρο ΠΔΣ για μόνιμο διορισμό αποτελεί όνειδος και αυτό ήθελα να υποστηρίξω γράφοντας την προσωπική μου εμπειρία που πριν από χρόνια όπως κατάλαβες είχε δημιουργήσει ιδιαίτερο σάλο σε κάποιο μέρος. Πρέπει να μπουν αντικειμενικά κριτήρια για όποιον δδάσκει εστω και μια ώρα στα σχολεία.Μακάρι λοιπόν να εφαρμοστεί πίνακας γιατί προς το παρόν η ΠΔΣ είναι '"μπάτε σκύλοι αλέστε", ιδιαίτερα στα αστικά κέντρα.
σαφώς δεν ήθελα να προσβάλλω συναδέλφους που δουλεύουν με οποιαδήποτε σύμβαση εργασίας στο σχολείο.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος billmaniat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 07, 2009, 05:07:32 μμ »
Είναι γεγονός ότι οι προσλήψεις  στην ΠΔΣ από το ερχόμενο σχολικό έτος θα πραγματοποιούνται από τους πίνακες αναπληρωτών - ωρομισθίων.
Ένα αίτημα της ΠΕΑ γίνεται αποδεκτό ύστερα από πολλές πιέσεις, έτσι αναμένεται να ξεκαθαρίσει το τοπίο και η διαφάνεια στις προσλήψεις, ενώ συγχρόνως ενισχύονται οι πίνακες προϋπηρεσίας.
Δύναμή μας το δίκιο μας.

Βασίλης Μανιατάκος
Οργανωτικός Γραμματέας ΠΕΑ

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 07, 2009, 05:11:02 μμ »
Συγχαρητήρια για τις προσπάθειες σας.Άντε να γίνει και κάτι καλό.Θα ξεκαθαρίσει το τοπίο

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 07, 2009, 05:23:55 μμ »
επειδή ένα χρόνο τώρα στο pde δεν είδα την ΠΕΑ παρά ελάχιστες φορές να εμφανίζεται και να παίρνει θέση για το οτιδήποτε, θα ήθελες συνάδελφε να μας πεις ποιες πιέσεις εννοείς, πότε έγιναν και από ποιους; ευχαριστώ προκαταβολικά για την ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 07, 2009, 05:38:12 μμ »
επειδή ένα χρόνο τώρα στο pde δεν είδα την ΠΕΑ παρά ελάχιστες φορές να εμφανίζεται και να παίρνει θέση για το οτιδήποτε, θα ήθελες συνάδελφε να μας πεις ποιες πιέσεις εννοείς, πότε έγιναν και από ποιους; ευχαριστώ προκαταβολικά για την ενημέρωση.
+

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160209
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.