*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!  (Αναγνώστηκε 18003 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 28, 2007, 01:35:19 πμ »
Παράθεση
Το μόνο κακό είναι όταν δουλέψεις 2 χρόνια αναπληρωτής και κάπου εκείνη τη στιγμή δίνεις ασεπ και είσαι αποτυχών, τότε δεν έχεις ελπίδα να σε ξαναπάρουν.

Δε νομίζω. Αν είσαι αναπληρωτής μέσω "του δρόμου του Θεού" (ΑΣΕΠ). Τότε έχεις : 8+8 μόρια (περίπου από τις 2 χρονιές αναπλήρωσης) + Χ (τα μόρια του προηγούμενου ΑΣΕΠ ) δια του 2 = γύρω στα 20 μόρια, ακόμα κι αν στο νέο ΑΣΕΠ είσαι αποτυχών.

Παράθεση
Αν όμως γράψεις στο διαγωνισμό καλά έστω και κάτω από τη βάση παίρνεις τα μόριά σου και σε ξαναπαίρνουν τρίτη χρονιά και έτσι τελειώνει όλη η ταλαιπωρία.

Καλά και κάτω από τη βάση; Μάλλον βάση διορισμού εννοείς Syllas;

Παράθεση
Επίσης κακό είναι να σε πάρουν τη δεύτερη χρονιά μετά το ασεπ για αναπληρώτρια και μετά να ακολουθεί άλλος ασεπ, τότε πρέπει να γράψεις ή πάρα πολύ καλά και πάλι δεν είσαι σίγουρος.

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να είχες περίπου 15 μόρια. Προσθέτουμε τα 6-8 της αναπλήρωσης και αφαιρούμε τα μισα της επιτυχίας = πάνω από 15. Επομένως σου αρκούν 5-6 μόρια επιτυχίας στο νέο ΑΣΕΠ (60-62 βαθμός χωρίς προσαυξήσεις)
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:27:21 »

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 28, 2007, 05:04:44 μμ »
Συνάδελφοι  καταθέτω και γω την άποψή μου μιας και ανήκω στην κατηγορία  συναδέλφων για την οποία μιλάτε.

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 28, 2007, 05:25:20 μμ »
Επανήλθα.........! Ήμουν οριακά μη διοριστέος στον ΑΣΕΠ του 2005 αλλά δόξα τω Θεώ με κάλεσαν  ωρομίσθιο και αποκόμισα 3,3 περίπου μόρια.Την εφετινή χρονιά λοιπόν με κάλεσαν αναπληρωτή(δεύτερη παρτίδα) με 13,3 απο ΑΣΕΠ 2005 + 3,3 απο ωρομισθία.Εφέτος  δίνω και ΑΣΕΠ και περιμένω .Σε κάθε περίπτωση ,στον ανανεωμένο πίνακα αναπληρωτών που θα βγεί  αναμένω να ΄χω τα μισά του ΑΣΕΠ του 2005 ,ήτοι 6,65, τα 3,3 απο την ωρομισθία και τα 8,7 περίπου απο την αναπλήρωση =18,65. Η επιφύλαξή μου όμως όπως και πολλών συναδέλφων είναι α) πως έχουμε γράψει στον εφετινό ΑΣΕΠ β)ποιά θα είναι η βάση του διαγωνισμού πλήν προσαυξήσεων γ)και πόσοι απ΄αυτούς που ανήκουν στο 40% και βρίσκονται μπροστά μας θα φύγουν απο τον  ενιαίο πίνακα με αποτέλεσμα τη βελτίωση της σειράς μας.Αυτές οι σκέψεις απασχολούν πολλούς-πολλούς συναδέφους αυτές της ημέρες και η καθυστέρηση στην έκδοση των αποτελεσμάτων επιτείνει την αγωνία όλων μας.Υπάρχει δηλαδή περίπτωση κάποιος που δούλεψε πέρυσι αναπληρωτής να μην επαναπροσληφθεί εφέτος.Βλέπετε λοιπόν οτι η αγωνία υμών των ΠΕ02 διαδραματίζεται σε πολλά επίπεδα.Ξέχασα κάτι πολύ σημαντικό:συγχαρητήρια για το επίπεδο της συζήτησης !

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 28, 2007, 06:18:42 μμ »
imak, θεωρώ ότι με 18,65 μόρια χωρίς να υπολογίζεις τα μόρια του φετινού ΑΣΕΠ είσαι από τα μεγάλα φαβορί για την επαναπρόσληψή σου ως αναπληρωτή . Πρώτα όμως σου εύχομαι να είσαι στους διοριστέους του ΑΣΕΠ κι έτσι να ξεμπερδέψεις αμέσως.Από τα 3 ερωτήματα που βάζεις το μόνο που μπορεί να απαντηθεί είναι το τρίτο: το 40% αντιστοιχεί σε 280 άτομα.Θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι υπάρχει περίπτωση κάποιος που δούλεψε πέρυσι αναπληρωτής να μην επαναπροσληφθεί φέτος.Όμως για να γίνει αυτό θα πρέπει ή να είναι στους αποτυχόντες του φετινού ΑΣΕΠ ή να μην έδωσε διαγωνισμό με συνέπεια να μην πάρει μόρια.Πέρσι η βάση  για αναπλήρωση στους φιλολόγους ήταν γύρω στα 17 μόρια για το πρώτο κύμα προσλήψεων(τέλη Σεπτέμβρη) και γύρω στα 14,5 μόρια για το δεύτερο κύμα(αρχές Οκτώβρη).Στις τελευταίες προσλήψεις (αρχές Φεβρουαρίου) έφτασε μέχρι περίπου τα 13 μόρια.Για φέτος νομίζω ότι η βάση για αναπλήρωση θα ανέβει λίγο-ίσως στα 20-22 μόρια για το πρώτο κύμα- λόγω της βάσεως 55 του ΑΣΕΠ και με δεδομένο βέβαια ότι θα πάρουν και φέτος γύρω στους 1000 αναπληρωτές(στο σύνολο), όπως πέρσι και πρόπερσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:27:21 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 30, 2007, 01:24:02 πμ »
Επανήλθα.........! Ήμουν οριακά μη διοριστέος στον ΑΣΕΠ του 2005 αλλά δόξα τω Θεώ με κάλεσαν  ωρομίσθιο και αποκόμισα 3,3 περίπου μόρια.
Οριακά μη διοριστέος και μόνο ωρομίσθιος; οριακά όταν λέμε, εννοούμε κάτω ή πάνω από 74; ή είχες προσυξήσεις και με την αφαίρεσή τους έπεσες πιο χαμηλά; ή είχες πολύ μεγάλο πτυχίο;

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 30, 2007, 07:46:46 πμ »
Syllas , σύμφωνα με τα στοιχεία που αναφέρει ο imak, ο τελικός βαθμός της γραπτής του εξέτασης στον προηγούμενο ΑΣΕΠ ήταν 73.3 χωρίς τις προσαυξήσεις.Η βάση διορισμού ήταν γύρω στα 75.5 μόρια μαζί με τις προσαυξήσεις.Ήμουν κι εγώ στους επιτυχόντες- μη διοριστέους του προηγούμενου διαγωνισμού με καλή σειρά στον πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 30, 2007, 04:08:35 μμ »
Syllas, o

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 30, 2007, 04:22:12 μμ »
Συγγνώμη για το άστοχο μήνυμα! Ο syrrahm με κάλυψε. Εγώ με τον ΑΣΕΠ του 2005 μπήκα για πρώτη φορά στον ενιαίο με 13,3 περίπου μόρια .Ωστόσο ,αυτά δεν ήταν αρκετά για αναπλήρωση αλλά μόνο για ωρομισθία.Εφέτος Syllas πράγματα θα είναι πιο δύσκολα και για τους νεοεισελθόντες και για τους υπάρχοντες του ενιαίου.Ας είμαστε όμως αισιόδοξοι τη στιγμή που περιμένουμε τους κυρίους του ΑΣΕΠ να πράξουν το καθήκον τους.Ταλαιπωρούνται ψυχικά χιλιάδες υποψήφιοι και οι οικογένειές τους χωρίς να έχει δοθεί κάποιο χρονοδιάγραμμα έκδοσης των αποτελεσμάτων.Μήπως ,λέω εγώ ,η πρακτική  αυτή εντάσσεται στην ψυχοπαιδαγωγική εκπαίδευσή μας;  ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 30, 2007, 04:48:14 μμ »
Γειά σας παιδιά και αν Μαθηματικός επειδή παρακολουθώ την συζήτησή σας θελω να πω κάτι που  αφορά εσάς αλλά δεν με αφήνει και εμένα τελείως αδιάφορη.
Κατ αρχήν να σας ευχηθώ καλά αποτελέσματα   και μέχρι τότε που μακάρι να είναι συντομα, καλή αντοχή
Κοίταξα τον πίνακα ΠΕ02 με τους φετινούς αναπληρωτές και είδα  αναπληρωτές που πήγαν με 5-  μόρια στην Κρήτη και Λέσβο κ.α. χωρίς να είναι τρίτεκνοι.Το είδα δυο φορές για να είμαι σίγουρη στο τι θα πω.
Αν σκεφτείται  οτι παίρνει αρκετούς, (μπορεί να μην είναι όσοι χρειάζονται  κάτι που γίνεται σε όλους τους κλάδους)  εγω σκέφτομαι και λέω οτι αν κάποιος θέλει να πάει αναπληρωτής μήπως να δήλωνε και απομακρισμένες περιοχές ή και νησάκια? .Ειδικά αν δεν έχει και οικογενειακές υποχρεώσεις να ήταν και πιο έύκολα
Βέβαια δεν θα σας πω εγω τι να κάνετε, αλλά ειδικά οι νέοι κοιτάξτε τους περυσινούς με πόσα μόρια πήγαν
Γνωρίζω οτι ο ΑΣΕΠ θα έχει τις ανατροπές του στην πίνακα ,αλλά αυτή θα είναι μεγάλη αν η βάση διορισμού είναι υψηλή
Ο imak θα μπορούσς νομίζω να πάει αναπληρωτής με 13,3 μόρια, αλλά εξαρτάται και απο τι περιοχές δήλωσε
Καλά σας αποτελέσματα.Μακάρι να είστε όλοι διοριστέοι και να μην σας ξανα-απασχολήσει το θέμα της Αναπλήρωσης


Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 30, 2007, 05:09:55 μμ »
Vikoulaki ,αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι είναι σίγουρα τρίτεκνοι απλώς έχουν κάποια ελάχιστη προϋπηρεσία (ακόμα και 1 μόριο) που τους προτάσσει έναντι υμών των ελευθέρων  ;)Για να το επιβεβαιώσεις διαστάυρωσε το όνομα  με την αντίστοιχη θέση του ενιαίου πίνακαι και  πρόσεξε το κουτάκι που αναγράφει "τρίτεκνος" Ο syrrahm, άλλωστε,  έδωσε σε προηγούμενη απάντησή του τις βάσεις πρόσληψης αναπληρωτών. Προσωπικά ,οπουδήποτε στον ελλαδικό χώρο κι αν με καλέσουν θα μεταβώ(εννοείται πως προτιμώ νησί της άγονης γραμμής)Εφέτος που δούλεψα πρώτη χρονιά ως αναπληρωτής τοποθετήθηκα στην πρώτη επιλογή μου. Το που θα μας καλέσουν εξαρτάται  απο τη  θέση μας στον ενιαίο πίνακα, απο τη σειρά  των προτιμήσεών μας, απο τις προτιμήσεις των άλλων  και  απο τα κενά των περιοχών.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 30, 2007, 05:56:49 μμ »
Γειά σας παιδιά και αν Μαθηματικός επειδή παρακολουθώ την συζήτησή σας θελω να πω κάτι που  αφορά εσάς αλλά δεν με αφήνει και εμένα τελείως αδιάφορη.
Κοίταξα τον πίνακα ΠΕ02 με τους φετινούς αναπληρωτές και είδα  αναπληρωτές που πήγαν με 5-  μόρια στην Κρήτη και Λέσβο κ.α. χωρίς να είναι τρίτεκνοι.Το είδα δυο φορές για να είμαι σίγουρη στο τι θα πω.

Σίγουρα πρέπει να είναι τρίτεκνοι, αλλιώς γιατί δεν κάλεσαν κι εμένα με 12 περίπου μόρια, αν και είχα βάλει ναι σε όλα;

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 30, 2007, 06:20:35 μμ »
Δυστυχως με πρόδωσαν τα ματάκια μου και το ποντικάκι.Κοιτούσα άλλη στήλη και οχι αυτή των τρίτεκνων παρόλο που το έλεγξα 2 φορές γιατι σκέφτηκα αν κάνω λάθος κάποιος θα μου την πει, αλλά εντάξει είστε ευγενικοί
Σκέφτηκα να το σβήσω το μήνυμα μήπως κάποιος νέος μπερδευτεί, αλλά το έσωσαν οι pariel kai o imak
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2007, 02:16:50 μμ από vikoulaki »

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 05, 2007, 12:32:52 μμ »
Παιδιά καλημέρα!
Έχω να υποβάλλω μια ερώτηση και χρειάζομαι ειλικρινά τη βοήθειά σας, γιατί έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για τα πάντα..όχι μόνο για το αδιάβλητο του ασέπ αλλά και για τη δική μου νοημοσύνη.
Υπολόγισα τα μόριά μου με τις πιο δυσοίωνες προβλέψεις (για τα φετινά αποτελέσματα) και με μόρια ασεπ 2005 + 2007 θα έχω 19,125 μόρια.
Επειδή έχω τρελλαθεί με όσα διαβάζω στο topic για το αδιάβλητο του ασέπ θέλω κάποιος να μου πει αν έχω σοβαρές πιθανότητες για αναπληρώτρια ή έστω ωρομίσθια, ώστε να έχω το νου μου γιατί έχω ακούσει μέχρι και ότι καλούν κάποιον στο τηλ., το αφήνουν να χτυπήσει 1 φορά και μετά το κλείνουν γράφοντας δίπλα ''δε βρέθηκε'' και μετά χάνεις τη σειρά σου!! Επίσης έχω βάλει ναι σε όλες τις περιοχές και ειλικρινά θέλω να μπω σε τάξη έστω και στην Κολοπετινίτσα (έτσι γράφεται;!).
Να συμπληρώσω επίσης ότι ο ενιαίος πίνακας ποτέ δεν ανοίγει!! Μια φορά τον άνοιξα και είδα το όνομά μου από 1500 σειρά που είχα στους επιτυχόντες, είχε πάει 3000 περίπου :'(
Αυτά. Πάω τώρα στο topic για το αδιάβλητο να προσπαθήσω να βοηθήσω στην εξιχνίαση της υπόθεσης :)
Ελπίζω να δει κάποιος το μήνυμα και να με βοηθήσει :-[

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι αναπληρωτές (ΠΕ02) - ερώτηση!
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 05, 2007, 01:11:27 μμ »
Για να πει κάποιος με περισσότερη σιγουριά αν έχεις πιθανότητες για αναπληρώτρια ή ωρομίσθια πρέπει πρώτα να δει τους ανανεωμένους πίνακες των αναπληρωτών.Πάντως με 19,125 μόρια(μου αρέσει που έχεις υπολογίσει και τα δεκαδικά χωρίς να έχουν βγει αποτελέσματα ΑΣΕΠ) και με βάση την εμπειρία των δύο προηγούμενων χρόνων εκτιμώ ότι έχεις πάρα πολλές πιθανότητες για ωρομίσθια και αρκετές για αναπληρώτρια.Βέβαια, επαναλαμβάνω ότι όταν βγουν οι πίνακες θα μιλάμε πιο σίγουρα.
Αν προσληφθείς αναπληρώτρια , θα δεις το όνομά σου στο διαδίκτυο .Μην ανησυχείς λοιπόν για το τηλεφώνημα. Αν σε καλέσουν ωρομίσθια, αυτό θα γίνει τηλεφωνικώς.Εγώ πέρσι είχα φτάσει στο σημείο να τους παίρνω τηλέφωνο σχεδόν κάθε μέρα, όταν ήξερα ότι η σειρά μου πλησίαζε.Πρέπει να τους ενοχλείς τακτικά στο τηλ. και αυτοί έχουν υποχρέωση να σε ενημερώνουν.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πώς το 1500 έγινε 3000, ή είναι σε διαφορετικούς πίνακες;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 907
Σύνολο: 909

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.