*

Αποστολέας Θέμα: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 300152 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3386
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #616 στις: Μάιος 06, 2016, 01:39:54 μμ »
Συνάδελφοι, μήπως ξέρετε πού θα βρω περιλήψεις της Ιστορίας Κατεύθυνσης για μια επανάληψη της τελευταίας στιγμής; Υπάρχει στο εμπόριο κάτι τέτοιο ή στο διαδίκτυο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:02:46 »

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #617 στις: Μάιος 07, 2016, 06:08:18 μμ »
Όχι. Ακριβώς το αντίθετο. Πάντα υπάρχει τρόπος να τοποθετηθεί χρονικά ένα γεγονός. Μπορεί να είναι γενικός, τύπου "κατά τη διάρκεια της Κρητικής Πολιτείας" ή "κατά το 19ο αιώνα". Ορισμός χωρίς χρονική τοποθέτηση θα χάσει μισό με ένα μόριο.
Δηλαδή ,ακόμη και αν στο σχολικό βιβλίο δεν αναφέρεται στο συγκεκριμένο σημείο κάποιος χρονικός προσδιορισμός ,πρέπει ο μαθητής να βάλει χρονική τοποθέτηση ειδική ( λχ το 1946 ) αν αναφέρεται στο βιβλίο είτε γενική ( πχ κατά τον 19 αιώνα )αν δεν αναφερεται...αν υπαρχει ειδικη χρονικη αναφορα στο βιβλιο και ο μαθητης γραψει γενικη,αυτο ειναι λαθος ε;
ωστόσο σε κάποιους ορισμούς πχ ταξικά κόμματα ,εμβάσματα δε μπορεί να υπάρξει χρονική τοποθέτηση γιατί δεν είναι γεγονότα...έτσι δεν είναι;οπότε εκεί δε θα χρειαστεί έτσι;

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #618 στις: Μάιος 07, 2016, 06:12:36 μμ »
Ενδεικτικά ο παρακάτω  ορισμός θεωρείται ελλιπής ως προς την χρονική τοποθέτηση ;
   Κρητική Χωροφυλακή :  Η πρώτη κυβέρνηση της Κρητικής Πολιτείας, μεταξύ άλλων, ίδρυσε και την Κρητική Χωροφυλακή που στελεχώθηκε με Ιταλούς αξιωματικούς και υπαξιωματικούς (καραμπινιέρους).
Αξίζει να προστεθεί ότι, με την έκρηξη της Επανάστασης στο Θέρισο, οι επαναστάτες (με προκηρύξεις που τοιχοκόλλησαν στα Χανιά) συνιστούσαν στη χωροφυλακή να μην υπακούει στις διαταγές του Πρίγκιπα.
Μετά τη συγκρότηση της Προσωρινής κυβέρνησης Κρήτης, Η χωροφυλακή, που υποστήριζε τον Πρίγκιπα, δεν ήταν σε θέση να ελέγχει τα πράγματα, καθώς μάλιστα πολλοί χωροφύλακες αυτομόλησαν προς τους επαναστάτες.
Τέλος, μετά τη νέα ρύθμιση του κρητικού ζητήματος (1906), το οριστικό κείμενο των μεταρρυθμίσεων προέβλεπε την οργάνωση Κρητικής Χωροφυλακής με εντελώς νέο σχήμα.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #619 στις: Μάιος 07, 2016, 06:35:17 μμ »
Μου φαίνεται επαρκής.Να ακούσω και άλλες απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:02:46 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #620 στις: Μάιος 07, 2016, 06:54:53 μμ »
Ενδεικτικά ο παρακάτω  ορισμός θεωρείται ελλιπής ως προς την χρονική τοποθέτηση ;
   Κρητική Χωροφυλακή :  Η πρώτη κυβέρνηση της Κρητικής Πολιτείας, μεταξύ άλλων, ίδρυσε και την Κρητική Χωροφυλακή που στελεχώθηκε με Ιταλούς αξιωματικούς και υπαξιωματικούς (καραμπινιέρους).
Αξίζει να προστεθεί ότι, με την έκρηξη της Επανάστασης στο Θέρισο, οι επαναστάτες (με προκηρύξεις που τοιχοκόλλησαν στα Χανιά) συνιστούσαν στη χωροφυλακή να μην υπακούει στις διαταγές του Πρίγκιπα.
Μετά τη συγκρότηση της Προσωρινής κυβέρνησης Κρήτης, Η χωροφυλακή, που υποστήριζε τον Πρίγκιπα, δεν ήταν σε θέση να ελέγχει τα πράγματα, καθώς μάλιστα πολλοί χωροφύλακες αυτομόλησαν προς τους επαναστάτες.
Τέλος, μετά τη νέα ρύθμιση του κρητικού ζητήματος (1906), το οριστικό κείμενο των μεταρρυθμίσεων προέβλεπε την οργάνωση Κρητικής Χωροφυλακής με εντελώς νέο σχήμα.

Καταρχάς, αυτό το πράγμα δεν είναι ορισμός. Αν σε άσκηση γλώσσας ζητούσατε ορισμό και σας έγραφε κάποιος αυτό, θα το θεωρούσατε σωστό; Όχι, γιατί μετά μας φταίνε οι μαθητές που δεν ξέρουν να μιλάνε ελληνικά.

Η συγκόλληση πληροφοριών μέσα από το βιβλίο δεν αποτελεί ορισμό. Επίσης, όπως έχω επαναλάβει, οι ορισμοί αποτελούνται από μία με δύο προτάσεις, με βάση τις οδηγίες της επιτροπής εξετάσεων. Για το συγκεκριμένο ορισμό τώρα -αν ζητηθεί, που το θεωρώ σχεδόν απίθανο-, θεωρώ την πρώτη και την τελευταία πρόταση επαρκή. Η δεύτερη και η τρίτη πρόταση δεν αποτελούν σε καμία περίπτωση μέρος ορισμού, ειδικά η δεύτερη που δεν αφορά καν τη δράση της ίδιας της χωροφυλακής, αλλά το τι είπε κάποιος στη χωροφυλακή να κάνει. Τέλος, είναι ελλιπής χρονικά, γιατί λείπει οποιαδήποτε αναφορά σε χρονική τοποθέτηση. Ένα 1899-1905 (το οποίο προκύπτει εύκολα) ή ακόμα και ένα "Μετά την ανακήρυξη-συγκρότηση-δημιουργία, κλπ της Κρητικής Πολιτείας (1898), η Κρητική Χωροφυλακή ...." δεν είναι δύσκολο να το γράψει ένας μαθητής.

Επαναλαμβάνω: Ο ορισμός χρειάζεται οπωσδήποτε χρονική και χωρική τοποθέτηση. Για να στο θέσω πολύ απλά, ταξικά κόμματα και εμβάσματα δεν έχεις στο Βυζάντιο ούτε στην Ανταρκτική του 21ου αιώνα, οπότε κάτι θα πρέπει να μπει και εκεί. Και όχι, τίποτα δε θεωρείται αυτονόητο στον ορισμό, το ξέρουμε αυτό από τη γλώσσα. Οπότε ναι, θα χρειαστεί και εκεί.

ΥΓ. Επαναλαμβάνω ότι μεταφέρω τις οδηγίες που πήρα από συγκεκριμένο βαθμολογικό και ξέρω ότι η πλειοψηφία των συναδέλφων διορθώνει έτσι. Επειδή το θέμα των ορισμών ανακύπτει συχνά, ξαναέκανα αυτή τη συζήτηση με συναδέλφους διορθωτές λίγο πριν το Πάσχα. Ήταν ακριβώς αυτής της άποψης.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #621 στις: Μάιος 07, 2016, 07:36:38 μμ »
Ορθώς τα ενδιάμεσα αποτελούν λεπτομέρειες αλλά δεν θα έκοβαν κάτι για τις παραπάνω πληροφορίες ή όχι;Δεν έχω δει πουθενά το συγκεκριμένο ορισμό και δεν είμαι βεβαία.Δυστυχώς είμαι της λεπτομέρειας.  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2016, 07:39:31 μμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #622 στις: Μάιος 07, 2016, 07:56:36 μμ »
Ορθώς τα ενδιάμεσα αποτελούν λεπτομέρειες αλλά δεν θα έκοβαν κάτι για τις παραπάνω πληροφορίες ή όχι;Δεν έχω δει πουθενά το συγκεκριμένο ορισμό και δεν είμαι βεβαία.Δυστυχώς είμαι της λεπτομέρειας.  :-\

Και εγώ θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί αυτός ο ορισμός, καθώς δεν επαρκούν οι πληροφορίες του βιβλίου. Θεωρώ επίσης ότι δεν πρόκειται να μπει "συνδυαστικός" ορισμός, δεδομένου ότι στη συντριπτική πλειοψηφία των οδηγιών της επιτροπής ο ορισμός αποτελείται από 1 πρόταση, σε λίγες περιπτώσεις από 2.

Δεν γνωρίζω τι θα έκανε κάθε διορθωτής στη συγκεκριμένη περίπτωση, εγώ πάντως θα έκοβα 1 μόριο, γιατί λείπει η χρονική τοποθέτηση και γιατί είναι διπλάσιος έως τριπλάσιος από αυτό που ορίζεται ως ορισμός. Και τα ενδιάμεσα δεν αποτελούν απλώς λεπτομέρειες, είναι εντελώς άσχετα με το τι είναι η Χωροφυλακή. Δεν ξέρω αν είμαι τόσο της λεπτομέρειας προσωπικά, είμαι σίγουρα οπαδός της σαφήνειας, της ακρίβειας και την ανταπόκρισης σε συγκεκριμένα ζητούμενα. Συζητώντας πάντως και με άλλους βαθμολογητές -κάθε φορά που είχα κάποιο δίλημμα, ρωτούσα κάποιον παλιότερο για δεύτερη ή και τρίτη γνώμη-, στους ορισμούς καταλήγουμε να είμαστε λιγότερο ανεκτικοί στις περιττές πληροφορίες, σε αντίθεση με τις ερωτήσεις ανάπτυξης και τις πηγές, όπου σε γενικές γραμμές δεν κόβονται μόρια.

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #623 στις: Μάιος 09, 2016, 11:54:20 πμ »
Αν για την κρητική χωροφυλακή γραφαμε ..." Η πρώτη κυβέρνηση της Κρητικής πολιτείας ( νέο πολιτικό σχήμα που διαμορφώθηκε μετά την αναχώρηση ξένων ναυαρχων στις 10 Δεκεμβρίου 1898)μεταξύ άλλων ίδρυσε την κρητική χωροφυλακή...
Ή διευκρίνιση της παρένθεσης θεωρείται επαρκής για χρονική τοποθέτηση;
Γενικότερα αν η χρονολογία του ορισμού μπει στην παρένθεση,δεν είναι σφάλμα ,σωστά;
Όσον αφορά τα επιπλέον σε ερωτήσεις απαπτυξης και πηγών ,δηλ .όσα και να είναι ( πχ 4-5 παράγραφοι )δε θα κόψουν;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #624 στις: Μάιος 09, 2016, 04:03:05 μμ »
To βιβλίο του Δερτιλή "Ιστορία του Ελληνικού Κράτους"  το έχετε υπόψιν σας;
(ειναι Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης και αυτο απο μόνο του δίνει εγγύηση, αλλα θέλω να γνωρίζω αν είναι καταλληλο για επιλογή πηγών; 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #625 στις: Μάιος 09, 2016, 04:15:01 μμ »
Ναι αλλά και από ιστορία του ελληνικού έθνους,Βακαλόπουλο και φυσικά υπάρχουν βοηθήματα αποκλειστικά με πηγές.Για παράδειγμα εκδόσεις ελληνοεκδοτική και Όμιλος Συγγραφέων Καθηγητών.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #626 στις: Μάιος 09, 2016, 04:35:08 μμ »
Ευχαριστώ. To θέλω και για μένα (γιαυτό ρωτάω),
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #627 στις: Μάιος 09, 2016, 09:30:38 μμ »
Αν για την κρητική χωροφυλακή γραφαμε ..." Η πρώτη κυβέρνηση της Κρητικής πολιτείας ( νέο πολιτικό σχήμα που διαμορφώθηκε μετά την αναχώρηση ξένων ναυαρχων στις 10 Δεκεμβρίου 1898)μεταξύ άλλων ίδρυσε την κρητική χωροφυλακή...
Ή διευκρίνιση της παρένθεσης θεωρείται επαρκής για χρονική τοποθέτηση;
Γενικότερα αν η χρονολογία του ορισμού μπει στην παρένθεση,δεν είναι σφάλμα ,σωστά;
Όσον αφορά τα επιπλέον σε ερωτήσεις απαπτυξης και πηγών ,δηλ .όσα και να είναι ( πχ 4-5 παράγραφοι )δε θα κόψουν;

Η παρένθεση δεν είναι πρόβλημα. Γιατί να είναι;
Όσο για τη συγκεκριμένη χρονολόγηση που προτείνεις, έχω μια μικρή ένσταση. Δίνεις χρονολόγηση της Κρητικής Πολιτείας, όχι της πρώτης κυβέρνησης, η οποία ορκίζεται το 1899, λίγο μετά την έγκριση του πρώτου συντάγματος. Οπότε το σίγουρο είναι ότι η Χωροφυλακή ιδρύεται μετά το 1899. Ωστόσο, εγώ θα το έπαιρνα σωστό, μόνο και μόνο για την προσπάθεια του παιδιού να δώσει επαρκή χρονολόγηση, η οποία στο κάτω κάτω είναι και σωστή, αλλά όχι πλήρης.  Καλό θα είναι να είμαστε προσεκτικοί, γιατί στο συγκεκριμένο ζήτημα το βιβλίο δίνει πιο σαφείς πληροφορίες. Παραμένει βέβαια φοβερή λεπτομέρεια και επαναλαμβάνω ότι δεν νομίζω ότι μπορεί να τεθεί ως ζητούμενο ο συγκεκριμένος ορισμός.

Στο θέμα των περιττών πληροφοριών, πάντα είναι θέμα έκτασης. Αν το παιδί πρέπει να γράψει 2 παραγράφους και γράψει ολόκληρο κεφάλαιο, ε, 1 μοριάκι θα το χάσει. Και δικαιως. Αν γράψει 1-2 παραγράφους παραπάνω, προφανώς και δε θα κοπεί κάτι.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #628 στις: Μάιος 09, 2016, 09:42:29 μμ »
To βιβλίο του Δερτιλή "Ιστορία του Ελληνικού Κράτους"  το έχετε υπόψιν σας;
(ειναι Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης και αυτο απο μόνο του δίνει εγγύηση, αλλα θέλω να γνωρίζω αν είναι καταλληλο για επιλογή πηγών;

Είναι καλό. Η αλήθεια είναι είχε καιρό να εμφανιστεί συγκεντρωτική ιστορία της νεότερης Ελλάδας, μετά τον Σβορώνο και τον Clogg, που πλέον θεωρούνται παρωχημένα. Και θεωρώ ότι είναι και καλό για επιλογή πηγών, γιατί όχι; Η Ιστορία του Ελληνικού Έθνους και ο Βακαλόπουλος θεωρούνται πλέον παρωχημένα ακαδημαϊκά. Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως πηγές για το σχολικό μάθημα.

Αυτό που είναι εξαιρετικό, αλλά πλέον μιλάμε για επένδυση είναι η Ιστορία της Ελλάδας του 20ου αιώνα, σε επιμέλεια Χρήστου Χατζηιωσήφ. Από αυτό έχει πέσει σίγουρα πηγή. Αλλά είναι πολύτομο και ακριβό. Εγώ προσπαθώ και το παίρνω τόμο τόμο με κόπο και δάκρυ. Αλλά είναι άλλης κλάσης έργο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2016, 09:50:07 μμ από elranna »

Αποσυνδεδεμένος Thanasis24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Audentes fortuna iuvat
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #629 στις: Μάιος 12, 2016, 01:29:20 μμ »
Του Δερτιλή το είχαμε επεξεργαστεί αρκετές φορές στη σχολή. Το ίδιο και για το σύγγραμμα του Χατζηιωσήφ (τον είχα και καθηγητή). Αν και μας είχε πει πως οι πηγές που υπάρχουν είναι πιο ''ψαγμένες'' πιστεύω πως άνετα ένας καλός μαθητής μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτές τις πηγές.
Παραπάνω είχα διαβάσει κάτι για τους ορισμούς στην Ιστορία. Οι ορισμοί είναι συνήθως 2-3 γραμμές. Το Κρητικό Ζήτημα δεν έχει τόσους πολλούς ορισμούς, όσο το κεφάλαιο με τα κόμματα ή το πρώτο κεφάλαιο. Αυτό δε σημαίνει πως δε μπορούν να ρωτήσουν τι ήταν οι ροπαλοφόροι. Αλλά σε καμία περίπτωση δε χρειάζεται ένας τόσο μακροσκελής ορισμός.
Knowledge
Empowers
You

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 872
Σύνολο: 873

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.