*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές στο Λύκειο  (Αναγνώστηκε 217754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #266 στις: Μάρτιος 28, 2011, 02:36:43 μμ »
Κάτι μου λέει ότι έχουμε να κάνουμε "ερευνητική εργασία" που θα πάει σύννεφο...  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:45:54 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #267 στις: Μάρτιος 28, 2011, 03:23:43 μμ »
Ρε παιδιά εγώ είμαι η παράξενη ή είναι φυσιολογικό που θέλω να πω: "ας γελάσω ειρωνικά, χα χα ΧΑ!!" Τι κουραφέξαλα είναι αυτά...Επιστροφή στις δέσμες και μάλιστα αυτή τη φορά με επίπεδο δάπεδο και για αλλαγή και μια εργασία. Εδώ τους βάζεις μια ερώτηση ανάπτυξης δέκα σειρών και δεν γράφουν τίποτα ή αντιγράφουν το βοήθημα κι αυτοί λένε για εργασίες. Άιντε άιντε!!!

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #268 στις: Μάρτιος 28, 2011, 03:38:06 μμ »
Ρε παιδιά εγώ είμαι η παράξενη ή είναι φυσιολογικό που θέλω να πω: "ας γελάσω ειρωνικά, χα χα ΧΑ!!" Τι κουραφέξαλα είναι αυτά...Επιστροφή στις δέσμες και μάλιστα αυτή τη φορά με επίπεδο δάπεδο και για αλλαγή και μια εργασία. Εδώ τους βάζεις μια ερώτηση ανάπτυξης δέκα σειρών και δεν γράφουν τίποτα ή αντιγράφουν το βοήθημα κι αυτοί λένε για εργασίες. Άιντε άιντε!!!

Μα δεν το καταλαβες τι γινεται?? Την εργασια θα την ετοιμαζουν οι καθηγητες στα φροντιστηρια ή στα ιδιαιτερα , οπως γινεται και με τις εργασιες στο ανοιχτο Πανεπιστημιο για να περνουν τις ενοτητες.Η Διαμαντοπ. κανει αναπτυξη στην παραπαιδεια για να κινηθει λιγο το χρημα.......

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #269 στις: Μάρτιος 28, 2011, 03:48:54 μμ »
Ρε παιδιά εγώ είμαι η παράξενη ή είναι φυσιολογικό που θέλω να πω: "ας γελάσω ειρωνικά, χα χα ΧΑ!!" Τι κουραφέξαλα είναι αυτά...Επιστροφή στις δέσμες και μάλιστα αυτή τη φορά με επίπεδο δάπεδο και για αλλαγή και μια εργασία. Εδώ τους βάζεις μια ερώτηση ανάπτυξης δέκα σειρών και δεν γράφουν τίποτα ή αντιγράφουν το βοήθημα κι αυτοί λένε για εργασίες. Άιντε άιντε!!!

Μα δεν το καταλαβες τι γινεται?? Την εργασια θα την ετοιμαζουν οι καθηγητες στα φροντιστηρια ή στα ιδιαιτερα , οπως γινεται και με τις εργασιες στο ανοιχτο Πανεπιστημιο για να περνουν τις ενοτητες.Η Διαμαντοπ. κανει αναπτυξη στην παραπαιδεια για να κινηθει λιγο το χρημα.......

Άντε πάλι!!! Ρε φίλε γιατί θες να με συγχύσεις μεσημεριάτικα. Τι θα πει "όπως στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο";;;; Για να προσέχουμε λίγο τι λέμε, άντε γιατί έχει παραγίνει αυτό με το ΕΑΠ! Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Από δω κάνετε από κει, το πρόβλημά σας είναι πάντα το ΕΑΠ. Αμάν!!!! Υπενθυμίζω απλώς την παράθεση ενός συναδέλφου σε άλλο θέμα γι' αυτό το ζήτημα: "ο οποιοσδήποτε θιγόμενος φοιτητής/απόφοιτος ή οι διοικήσεις των ίδιων των ιδρυμάτων  θα μπορούσαν να ασκήσουν διώξεις με όσα προβλέπει ο Νόμος περί συκοφαντικής δυσφήμισης, διασποράς ψευδών ειδήσεων με δόλο, ηθική βλάβη και ένα σωρό άλλα. Και το διαδίκτυο σε τέτοιες περιπτώσεις "χάνει την ανωνυμία του"
(βλ. http://www.pde.gr/index.php?topic=22785.60).

Και στην τελική το θέμα είναι άλλο. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:45:54 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #270 στις: Μάρτιος 28, 2011, 04:29:47 μμ »
Συμφωνώ είναι ντροπή να λέγονται αυτά για το ΕΑΠ. Τουλάχιστον δεν ισχύουν για όλους τους φοιτητές, όπως ακριβώς συμβαίνει σε κάθε πανεπιστήμιο. Κάποιοι σκίζονται να το βγάλουν και όσοι γνωρίζουν απο κοντά το θέμα ξέρουν αυτό που λέω οτι ισχύει (ιδίως για τα μεταπτυχιακά).

Ας γυρίσουμε όμως εντός θέματος. Ζητώ και εγώ συγνώμη για το off topic.

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #271 στις: Μάρτιος 28, 2011, 04:40:37 μμ »
Όσον αφορά τη συζητησή σας για το νέο Λύκειο, υπάρχει ένα μάθημα που θα εισαχθεί και ονομάζεται : "Σχέδιο έρευνας". Το μάθημα αυτό αντικαθιστά την Τεχνολογία της Α λυκείου που ούτως ή άλλως ήταν Σχέδιο έρευνας και περιελάμβανε έρευνα και πειραματισμό. Το μάθημα της Τεχνολογίας θα έπρεπε να ονομάζεται Σχέδιο Έρευνας ή έρευνα και πειραματισμός κανονικά στο Λύκειο μιας και οι μαθητές γράφουν μια ερευνητική εργασία

Το Υπουργείο δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα στο Σχέδιο έρευνας και θα διδάσκεται και στις 3 τάξεις του Λυκείου. Ξέρει κανείς ποιοι κλάδοι θα το διδάσκουν;;

To πιο σωστό είναι να το διδάσκουν οι κλάδοι που δίδασκαν Τεχνολογία υποθέτω, μιας και η δομή του μαθήματος είναι περίπου η ίδια ή θα είναι η ίδια. Γνωρίζει κανείς κάτι ;

Oi κλάδοι που διδάσκουν τεχνολογία θα πρέπει οποσδήποτε να κινητοποιηθούν ΑΜΕΣΑ!!!!!!!!!! Το θεωρώ τελείως 'αδικο να αφαιρεθεί από αυτούς το Σχέδιο έρευνας και να δωθεί σε άλλους κλάδους. Οι κλάδοι που το διδάσκουν θα πρέπει να είναι οι ίδιοι
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2011, 04:42:31 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος phorum18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #272 στις: Μάρτιος 28, 2011, 05:32:09 μμ »
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=391821&sms_ss=facebook&at_xt=4d9033013b98a0d3%2C0

οι τελικές προτάσεις για τα λύκεια

Eργασίες που θα εκπονούν και θα παραδίδουν οι μαθητές ανά τετράμηνο, θα βαθμολογούνται και ο βαθμός αυτός θα συνυπολογίζεται για την εισαγωγή στα ΑΕΙ και ΤΕΙ



χωρίς σχόλια

Μια σχεδόν αδιάβλητη διαδικασία (Πανελλήνιες) υπήρχε σε αυτό το μπάχαλο που λέγεται Ελλάς και πάνε να το διαλύσουν!

Εντελώς γελοία πρόταση

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #273 στις: Μάρτιος 28, 2011, 06:09:12 μμ »
Για αυτές τις λεγόμενες Εργασίες θα υπάρχει κάποιο ελάχιστο προαπαιτούμενο; (πχ απο 15 σελίδες και πάνω, με συγκεκριμένο μέγεθος γραμματοσειράς, με συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα κτλ) ή θα είναι μπάτε σκύλοι αλέστε; Και ποιός μου λέει εμένα - ως γονιός μιλάω τώρα - ότι το δικό μου παιδί δε θα κάτσει να ξεσκιστεί να την κάνει και το χ κολλητηλίκι του καθηγητή ( ιδιαίτερο θες να το πεις, παιδί συναδέλφου θες να το πεις, συγγένεια, φιλία όπως θες - ειδικά στην επαρχία όλα αυτά παίζουν) δε θα κανει μια σελιδα με το ζόρι και ο καθηγητής θα το βαθμολογήσει με άριστα;
Θέλω να πω, με ποιόν τρόπο α. θα κατοχυρωθεί ο μαθητής ότι θα λάβει αντικειμενική βαθμολογία στις εργασίες του και β. δε θα δινει ο μικρότερος αδελφός την εργασία του μεγαλύτερου αδελφού; Θα δημοσιεύονται οι εργασίες κάπου ηλεκτρονικά; Προβλέπεται κάτι τέτοιο;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #274 στις: Μάρτιος 28, 2011, 06:26:23 μμ »
Κάθε πέρισυ και καλύτερα.
Αντί να αποδεσμεύσουν το Λύκειο από τις εισαγωγικές εξετάσεις στην τριτοβάθμια, θέλουν να χώσουν τους μαθητές ακόμα περισσότερο στην εξειδίκευση και να τους κάνουν να "τρέχουν" κανονικά από την Β' Λυκείου.
Η ΑΔ προσπαθεί να φτιάξει ένα επικίνδυνο μείγμα ΙΒ και τωρινού συστήματος.
Πρώτα το φροντιστήριο/ιδιαίτερο θα είναι το νέο σλόγκαν.
Παρεμπιπτόντως, όλες αυτές οι αλλαγές στα σχολεία και οι συγχωνεύσεις κλπ δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Μπορεί κάποιος να ψάξει/θυμίσει τι ακριβώς είχε συναποφασιστεί τότε στην Μπολόνια;  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος phorum18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #275 στις: Μάρτιος 28, 2011, 06:43:05 μμ »
Τα φροντιστήρια/ιδιαίτερα δεν πρόκειται ποτέ να σταματήσουν

Προτείνω επίσης να δοθούν κουπόνια εκπαίδευσης ώστε να ενισχυθούν τα ιδιωτικά σχολεία, να έχω την επιλογή να στείλω το παιδί μου εκεί που θέλω εγώ και όχι να κάνει μάθημα με 30 πακιστανολαβανούς

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #277 στις: Μάρτιος 28, 2011, 06:47:59 μμ »
Για αυτές τις λεγόμενες Εργασίες θα υπάρχει κάποιο ελάχιστο προαπαιτούμενο; (πχ απο 15 σελίδες και πάνω, με συγκεκριμένο μέγεθος γραμματοσειράς, με συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα κτλ) ή θα είναι μπάτε σκύλοι αλέστε; Και ποιός μου λέει εμένα - ως γονιός μιλάω τώρα - ότι το δικό μου παιδί δε θα κάτσει να ξεσκιστεί να την κάνει και το χ κολλητηλίκι του καθηγητή ( ιδιαίτερο θες να το πεις, παιδί συναδέλφου θες να το πεις, συγγένεια, φιλία όπως θες - ειδικά στην επαρχία όλα αυτά παίζουν) δε θα κανει μια σελιδα με το ζόρι και ο καθηγητής θα το βαθμολογήσει με άριστα;
Θέλω να πω, με ποιόν τρόπο α. θα κατοχυρωθεί ο μαθητής ότι θα λάβει αντικειμενική βαθμολογία στις εργασίες του και β. δε θα δινει ο μικρότερος αδελφός την εργασία του μεγαλύτερου αδελφού; Θα δημοσιεύονται οι εργασίες κάπου ηλεκτρονικά; Προβλέπεται κάτι τέτοιο;

Καλά, έχεις απόλυτο δίκιο!!! Κοίτα να δεις ζητήματα που προκύπτουν! Αν δεν δημοσιεύονται κάπου οι εργασίες, έστω στην ιστοσελίδα του σχολείου (αν και αυτό δεν φτάνει) είναι πολύ εύκολο κάποιοι να μην κάνουν καν εργασία και να παίρνουν βαθμό, ενώ άλλοι θα σκίζονται. Δεν νομίζω ότι μπορεί να ελεγχθεί. Ας σκεφτούμε μόνο τον αριθμό των μαθητών. Είναι δυνατόν να δημοσιεύονται όλες αυτές και να ελέγχονται.

Και το άλλο, στην περίπτωση που δημοσιεύονται ποιος μου λέει εμένα ότι δεν θα μπαίνουν είτε μαθητές είτε οποιοσδήποτε έχει αναλάβει "να βοηθήσει" τον μαθητή και δεν θα "κλέβουν" θέματα. Γιατί είναι πολύ εύκολο να γίνει παράφραση μιας εργασίας κι αν βάλεις και κανά δυο καινούργια στοιχεία βου-α-λα μια νέα εργασία. Θα γίνει της κακομοίρας! Άλλωστε δεν μπορεί να επιβληθεί η πρωτοτυπία, οπότε θα καταλήξουμε να βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια θέματα να κάνουν το γύρο της Ελλάδας. Τα θέματα της Αθήνας, του χρόνου στη Θεσσαλονίκη και πάει λέγοντας.

Μα καλά αυτό δεν το σκέφτηκαν οι φωστήρες του υπουργείου;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #278 στις: Μάρτιος 28, 2011, 06:49:32 μμ »
Τα φροντιστήρια/ιδιαίτερα δεν πρόκειται ποτέ να σταματήσουν

Προτείνω επίσης να δοθούν κουπόνια εκπαίδευσης ώστε να ενισχυθούν τα ιδιωτικά σχολεία, να έχω την επιλογή να στείλω το παιδί μου εκεί που θέλω εγώ και όχι να κάνει μάθημα με 30 πακιστανολαβανούς

φοβάμαι ότι δεδομένου ότι οι "πακιστανοαλβανοί" έχουν δικαίωμα να λαμβάνουν δωρεάν παιδεία απο τα ελληνικά σχολεία, θα είναι και αυτοί - και μάλιστα λόγω δηλωθέντος εισοδήματος μη σου πω θα έρχονται και πρώτοι στην σειρά- δικαιούχοι του εν λόγω κουπονιού....οπότε, πάλι το πρόβλημα θα συνεχίζεις να το έχεις... :P :P ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #279 στις: Μάρτιος 28, 2011, 06:55:13 μμ »
Για αυτές τις λεγόμενες Εργασίες θα υπάρχει κάποιο ελάχιστο προαπαιτούμενο; (πχ απο 15 σελίδες και πάνω, με συγκεκριμένο μέγεθος γραμματοσειράς, με συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα κτλ) ή θα είναι μπάτε σκύλοι αλέστε; Και ποιός μου λέει εμένα - ως γονιός μιλάω τώρα - ότι το δικό μου παιδί δε θα κάτσει να ξεσκιστεί να την κάνει και το χ κολλητηλίκι του καθηγητή ( ιδιαίτερο θες να το πεις, παιδί συναδέλφου θες να το πεις, συγγένεια, φιλία όπως θες - ειδικά στην επαρχία όλα αυτά παίζουν) δε θα κανει μια σελιδα με το ζόρι και ο καθηγητής θα το βαθμολογήσει με άριστα;
Θέλω να πω, με ποιόν τρόπο α. θα κατοχυρωθεί ο μαθητής ότι θα λάβει αντικειμενική βαθμολογία στις εργασίες του και β. δε θα δινει ο μικρότερος αδελφός την εργασία του μεγαλύτερου αδελφού; Θα δημοσιεύονται οι εργασίες κάπου ηλεκτρονικά; Προβλέπεται κάτι τέτοιο;

Καλά, έχεις απόλυτο δίκιο!!! Κοίτα να δεις ζητήματα που προκύπτουν! Αν δεν δημοσιεύονται κάπου οι εργασίες, έστω στην ιστοσελίδα του σχολείου (αν και αυτό δεν φτάνει) είναι πολύ εύκολο κάποιοι να μην κάνουν καν εργασία και να παίρνουν βαθμό, ενώ άλλοι θα σκίζονται. Δεν νομίζω ότι μπορεί να ελεγχθεί. Ας σκεφτούμε μόνο τον αριθμό των μαθητών. Είναι δυνατόν να δημοσιεύονται όλες αυτές και να ελέγχονται.

Και το άλλο, στην περίπτωση που δημοσιεύονται ποιος μου λέει εμένα ότι δεν θα μπαίνουν είτε μαθητές είτε οποιοσδήποτε έχει αναλάβει "να βοηθήσει" τον μαθητή και δεν θα "κλέβουν" θέματα. Γιατί είναι πολύ εύκολο να γίνει παράφραση μιας εργασίας κι αν βάλεις και κανά δυο καινούργια στοιχεία βου-α-λα μια νέα εργασία. Θα γίνει της κακομοίρας! Άλλωστε δεν μπορεί να επιβληθεί η πρωτοτυπία, οπότε θα καταλήξουμε να βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια θέματα να κάνουν το γύρο της Ελλάδας. Τα θέματα της Αθήνας, του χρόνου στη Θεσσαλονίκη και πάει λέγοντας.

Μα καλά αυτό δεν το σκέφτηκαν οι φωστήρες του υπουργείου;

έλα μου ντεεεε....!!
ίσως τις εργασίες να έπρεπε να τις γράφουν οι μαθητές στο σχολείο παρουσία του καθηγητή και σε θέματα που τυχαία θα κληρώνονταν ενώπιον των  μαθητών και των καθηγητών και που θα είναι διαφορετικά κάθε χρόνο... και αυτές τις εργασίες να τις διορθώνουν άλλοι - άσχετοι- καθηγητές.
τι να πω...σαν ιδέα η εκπόνηση εργασίας  είναι καλή, δε λέω...αλλά στην πράξη κάπου κολλάει το πράγμα μου φαίνεται....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160209
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.