*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές στο Λύκειο  (Αναγνώστηκε 217730 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #616 στις: Μάρτιος 31, 2011, 04:42:36 μμ »
1 ώρα στη β λυκείου... οπότε 4 συνολικά
Δεν μπήκα στην διαδικασία να υποτιμήσω καμια άλλη επιστήμη σε αυτή τη συζήτηση.
Άλλωστε έκανα και μια ερώτηση πριν , αν υπάρχουν άνθρωποι που υποτιμούν τη βιολογίαέναντι των άλλων θετικών επιστημών. Δεν θεώρησα ότι τα έχουν βάλει με τους βιολόγους. Η εξήγησή μου είναι ότι το μάθημα απομακρύνεται γιατί δεν υπάρχουν λεφτά. Όχι γιατί μασ μισούν οι χημικοί και οι φυσικοί. ΚΑταλαβαίνω όμως πως μέσα σε αυτό το αρνητικό κλίμα μπορεί να αισθάνονται κάποιοι ότι απειλείται η επαγγελματική τους επιβίωση από άλλους επιστημονικούς κλάδους. Και αυτό όδηγεί σε παρανοήσεις.
Στην Α λυκείου δεν υπήρχε και δεν υπάρχει βιολογία
Στη Β υπήρχε μια ώρα για όλους, τώρα υπάρχει μόνο ένα τμήμα 2ωρο ή κανένα. Έγώ που είμαι βιολόγος θα διάλεγα Η/Υ. Οπότε καμιά ώρα στη Β λυκείου
Στη Γ μόνο ένα τμήμα για ιατρικές και συναφείς σχολές (οι οποίοι δεν θα κάνουν Υπολογιστές!) 4+ (2)
4 σίγουρα.
Έτσι σε ένα 5 τάξιο λύκειο οι ώρες τις βιολογίας από 12 γίνονται 4-8.
Εσύ δεν νομίζεις ότι χρειάζονται να ξέρουν τα παιδιά για το σώμα τους, για το περιβάλλον , για τη ζωή? ΔΕν λέω κόψε από Χημεία και Φυσική. Λέω τουλάχιστο μη βάζεις το Δίλλημα Η/Υ η Βιολογία. Αυτό είναι μια αρχή, και όπως αντιλαμβάνεσαι μια τέτοια πρόταση δεν αυξάνει τις ώρες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:11 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #617 στις: Μάρτιος 31, 2011, 04:50:42 μμ »
ολα χρειαζονται...απλα μερικοι εχασαν το δασος και εβλεπαν (βλεπουν ) το δεντρο.Αυτο ειναι το θεμα μου.Πριν μερικες σελιδες βγηκε καποιος και ελεγε για τα θρησκευτικα μετα βγηκαν οι βιολογοι γκρινίαζαν για τους πληροφορικους και καποιοι τα εβαλαν ως συνηθως με τους φιλολογους.ειναι σοβαρα πραγματα αυτα;; Εγω πλεον εχω παψει να ελπιζω στην επ.αποκατασταση  μου εχουν κανει την παιδεια σαν τα μουτρα του παγκαλου(κ@@) ;D :-[Ας ενωθουμε λοιπον ολοι μαζι(ουτοπικο το ξερω )μπας και γινει κατι καλο στην παιδεια και ας μεινω εξω απ αυτην εγω ,εσυ και ο παραδιπλα..
Ασχετο..ολα αυτα που ανακοινωθηκαν χθες πως ακριβως αποσυνδεουν το σχολειο με το ΑΕΙ ακομα δεν καταλαβα... :-\ Που ειναι η αυτοτελεια του Λυκειου οεο;;;
οσο για τους υπολογιστες οσες ωρες και να επιλεξουν τα παιδια παλι σε φροντιστηρια θα απευθυνθουν αρα τι καίγεστε ;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2011, 04:53:21 μμ από Αναστασια 76 »
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #618 στις: Μάρτιος 31, 2011, 04:54:37 μμ »
1 ώρα στη β λυκείου... οπότε 4 συνολικά
Δεν μπήκα στην διαδικασία να υποτιμήσω καμια άλλη επιστήμη σε αυτή τη συζήτηση.
Άλλωστε έκανα και μια ερώτηση πριν , αν υπάρχουν άνθρωποι που υποτιμούν τη βιολογίαέναντι των άλλων θετικών επιστημών. Δεν θεώρησα ότι τα έχουν βάλει με τους βιολόγους. Η εξήγησή μου είναι ότι το μάθημα απομακρύνεται γιατί δεν υπάρχουν λεφτά. Όχι γιατί μασ μισούν οι χημικοί και οι φυσικοί. ΚΑταλαβαίνω όμως πως μέσα σε αυτό το αρνητικό κλίμα μπορεί να αισθάνονται κάποιοι ότι απειλείται η επαγγελματική τους επιβίωση από άλλους επιστημονικούς κλάδους. Και αυτό όδηγεί σε παρανοήσεις.
Στην Α λυκείου δεν υπήρχε και δεν υπάρχει βιολογία
Στη Β υπήρχε μια ώρα για όλους, τώρα υπάρχει μόνο ένα τμήμα 2ωρο ή κανένα. Έγώ που είμαι βιολόγος θα διάλεγα Η/Υ. Οπότε καμιά ώρα στη Β λυκείου
Στη Γ μόνο ένα τμήμα για ιατρικές και συναφείς σχολές (οι οποίοι δεν θα κάνουν Υπολογιστές!) 4+ (2)
4 σίγουρα.
Έτσι σε ένα 5 τάξιο λύκειο οι ώρες τις βιολογίας από 12 γίνονται 4-8.
Εσύ δεν νομίζεις ότι χρειάζονται να ξέρουν τα παιδιά για το σώμα τους, για το περιβάλλον , για τη ζωή? ΔΕν λέω κόψε από Χημεία και Φυσική. Λέω τουλάχιστο μη βάζεις το Δίλλημα Η/Υ η Βιολογία. Αυτό είναι μια αρχή, και όπως αντιλαμβάνεσαι μια τέτοια πρόταση δεν αυξάνει τις ώρες.

Πάντως υπάρχει στην β λυκείου 2ωρο επιλογής + 2 ώρες εμβάθυνση.
Και στην γ λυκείου 4ωρο επιλογής +2 ώρες εμβάθυνση.
Αυτό που λες ότι δεν θα επιλέγουν οι μαθητές βιολογία αντί υπολογιστών δεν με πείθει.  Όσοι (τουλάχιστον) θα στραφούν προς τα ιατρικά και βιοτεχνολογικά θα επιλέγουν απ’ την β λυκείου το μάθημα.
Επίσης ένας βιολόγος έχει μερίδιο απ’ το 6ώρο μάθημα της πρώτης λυκείου και απ’ το μάθημα Αρχές  Φυσικών και Περιβαλλοντικών Επιστημών της β λυκείου που είναι 2ωρο.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #619 στις: Μάρτιος 31, 2011, 04:59:21 μμ »
Με μια γρήγορη σκέψη αναστασία, δεν θυμάμαι να βγήκε βιολόγος να κατηγορήσει την πληροφορική.
Και το θέμα δεν είναι η επαγγελματική αποκατάσταση (για το υπουργείο είναι). Μην το πάρεις σαν επίθεση αυτό.

1 μάθημα . 1 βαθμός, ένας καθηγητής = Φυσικο-Χημικός στην Α (που είναι το σωστό), Κυρίως Χημικός στη Β για να συμπληρώσει ώρες (που είναι λογικό).
Επαναλαμβάνω από 12 σε 4-8
Και ο γιατρός σου θα σου λέει θα σου έλεγα τι έχεις, είναι καινούργια ασθένεια, αλλά δεν μπορώ να ανοιξω τον υπολογιστή για να ενημερωθώ. (εντάξει υπερβολές). Γιατί να υπάρχει τέτοιο δίλλημα ? Αυτά τα δύο μπορούν να συνδυαστούν. Είμαστε μέρος του κόσμου όπου η έρευνα προχωράει και στα δύο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2011, 05:03:04 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:35:11 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #620 στις: Μάρτιος 31, 2011, 05:01:24 μμ »
Με μια γρήγορη σκέψη αναστασία, δεν θυμάμαι να βγήκε βιολόγος να κατηγορήσει την πληροφορική.
Και το θέμα δεν είναι η επαγγελματική αποκατάσταση (για το υπουργείο είναι). Μην το πάρεις σαν επίθεση αυτό.

1 μάθημα . 1 βαθμός, ένας καθηγητής = Φυσικο-Χημικός στην Α (που είναι το σωστό), Κυρίως Χημικός στη Β για να συμπληρώσει ώρες (που είναι λογικό).
Επαναλαμβάνω από 12 σε 4-8
οκ...μη δουλευομαστε και μεταξυ μας τωρα...ακου δεν ειναι το θεμα μας η επ.αποκ. το πιστευεις αυτο που λες;; λες δλδ οτι ολες αυτες οι σελιδες εδω γεμισαν απο καλους καθηγητες που το μονο που σκεφτονται ειναι οι μαθητες τους...ελα τωρα...(δεν επιτιθεμαι)αλλα καποια πραγματα ειναι ολοφανερα..
 ;) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2011, 05:04:04 μμ από Αναστασια 76 »
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #621 στις: Μάρτιος 31, 2011, 05:05:29 μμ »
Και στα αρχαία στο γυμνάσιο που είναι δύο μαθήματα (πχ Οδύσσεια/Ηρόδοτος + αρχαία κείμενα γραμματική) και πολλές φορές άλλος καθηγητής και μπαίνουν διαφορετικά διαγωνίσματα ακόμη και στο τέλος της χρονιάς, τελικά ένας βαθμός βγαίνει ως μέσος όρος. Μπορεί λοιπόν το ίδιο να γίνει και για το μάθημα φυσικές επιστήμες της Α Λυκείου. Μην προτρέχουμε ως προς τις αναθέσεις...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #622 στις: Μάρτιος 31, 2011, 05:06:12 μμ »
Δικαίωμα Αναστασία. Δεν θα χαθούν οι επιστήμες μας.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #623 στις: Μάρτιος 31, 2011, 05:06:59 μμ »
Με μια γρήγορη σκέψη αναστασία, δεν θυμάμαι να βγήκε βιολόγος να κατηγορήσει την πληροφορική.
Και το θέμα δεν είναι η επαγγελματική αποκατάσταση (για το υπουργείο είναι). Μην το πάρεις σαν επίθεση αυτό.

1 μάθημα . 1 βαθμός, ένας καθηγητής = Φυσικο-Χημικός στην Α (που είναι το σωστό), Κυρίως Χημικός στη Β για να συμπληρώσει ώρες (που είναι λογικό).
Επαναλαμβάνω από 12 σε 4-8
Και ο γιατρός σου θα σου λέει θα σου έλεγα τι έχεις, είναι καινούργια ασθένεια, αλλά δεν μπορώ να ανοιξω τον υπολογιστή για να ενημερωθώ. (εντάξει υπερβολές). Γιατί να υπάρχει τέτοιο δίλλημα ? Αυτά τα δύο μπορούν να συνδυαστούν. Είμαστε μέρος του κόσμου όπου η έρευνα προχωράει και στα δύο.
ξαναλεω δεν ειπα οτι δεν χρειαζεται το μαθημα της βιολογια ή της πληροφορικης .αντιθετως ..ειπα ολα χρειαζονται...δεν καταλαβα γιατι δεν θελεις να καταλαβεις...  :(
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #624 στις: Μάρτιος 31, 2011, 05:07:25 μμ »
 ;D ;D
Δικαίωμα Αναστασία. Δεν θα χαθούν οι επιστήμες μας.
Τα βλεπω ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #625 στις: Μάρτιος 31, 2011, 05:10:37 μμ »
Α και δεν σε κατηγόρησα για αυτά που λές. ούτε εννούσα κάτι άλλο από αυτό που έγραψα
Έχεις δίκιο!
και εγώ ανησυχώ για τη δουλειά μου, αλλά ο λόγος που θέλω να μάθει ένα παιδί γιατί αρρωσταίνει, δεν είναι επειδή θέλω δουλειά. (αυτό το σχόλιο αφορά μόνο εμένα και δεν είναι κατηγορία εναντίον σου -οτι δηλαδή εσύ θέλεις το αντίθετο)

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #626 στις: Μάρτιος 31, 2011, 05:15:20 μμ »
Α και δεν σε κατηγόρησα για αυτά που λές. ούτε εννούσα κάτι άλλο από αυτό που έγραψα
Έχεις δίκιο!
και εγώ ανησυχώ για τη δουλειά μου, αλλά ο λόγος που θέλω να μάθει ένα παιδί γιατί αρρωσταίνει, δεν είναι επειδή θέλω δουλειά. (αυτό το σχόλιο αφορά μόνο εμένα και δεν είναι κατηγορία εναντίον σου -οτι δηλαδή εσύ θέλεις το αντίθετο)
:) ειδες τι σου ειναι ο διαλογος... ;D το κορυφαιο που διαβα ομως  ηταν οτι το γνωστο αναψυκτικο δρα και σαν αντισύλληψη ...κορυφαιο!!!!! Τωρα καταλαβα γιατι εχει πολλες πωλησεις και εκτρωσεις επισης. ;) >:( :(
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #627 στις: Μάρτιος 31, 2011, 05:18:15 μμ »
Και για όσους βλέπουν την διδασκαλία των επιστημών ανταγωνιστικά. Προβλέπω το εξής περιστατικό σε 10 χρόνια
-Πως γεννήθηκα μαμά?
-Ο βιολόγος μου ήταν κακός! και η Coca cola χαλασμένη
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2011, 05:19:51 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #628 στις: Μάρτιος 31, 2011, 05:23:55 μμ »
Και στα αρχαία στο γυμνάσιο που είναι δύο μαθήματα (πχ Οδύσσεια/Ηρόδοτος + αρχαία κείμενα γραμματική) και πολλές φορές άλλος καθηγητής και μπαίνουν διαφορετικά διαγωνίσματα ακόμη και στο τέλος της χρονιάς, τελικά ένας βαθμός βγαίνει ως μέσος όρος. Μπορεί λοιπόν το ίδιο να γίνει και για το μάθημα φυσικές επιστήμες της Α Λυκείου. Μην προτρέχουμε ως προς τις αναθέσεις...
Πιστευω πως παιζουν μεγαλο ρολο οι αναθεσεις γιατι ειναι εργασια.
Επισης οι ωρες που θα βγαινουν  σε καθε μαθημα με το Νεο Λυκειο , θα ειναι ΝΕΕΣ καθε Νεο σχολικο ετος.......ολα θα ειναι νεα......ανανεωσιμα.......οπως το μνημονιο......

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #629 στις: Μάρτιος 31, 2011, 05:35:01 μμ »
Έβγαλαν εντελώς και την Αστρονομία που, σαν μάθημα επιλογής της Β λυκείου, είχε κάθε χρόνο φανατικούς οπαδούς πολλούς μαθητές της Β τάξης σε πολλά λύκεια.  >:( Στο δικό μας σχολείο την τελευταία πενταετία σχηματίζονταν κάθε χρόνο 2 τμήματα αστρονομίας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160172
  • Σύνολο θεμάτων: 19216
  • Σε σύνδεση σήμερα: 737
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.