*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές στο Λύκειο  (Αναγνώστηκε 217726 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #630 στις: Μάρτιος 31, 2011, 05:35:18 μμ »
Εγώ πάλι πιστεύω ότι θα το κάνει ένας. Κάποιες φορές αυτός ο ένας θα είναι Βιολόγος, γιατί σε όποιο λύκειο υπάρχει θα περισσεύει. Κάτι τέτοιο θα είναι αντιπαιδαγωγικό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:02:30 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #631 στις: Μάρτιος 31, 2011, 05:36:16 μμ »
Και στα αρχαία στο γυμνάσιο που είναι δύο μαθήματα (πχ Οδύσσεια/Ηρόδοτος + αρχαία κείμενα γραμματική) και πολλές φορές άλλος καθηγητής και μπαίνουν διαφορετικά διαγωνίσματα ακόμη και στο τέλος της χρονιάς, τελικά ένας βαθμός βγαίνει ως μέσος όρος. Μπορεί λοιπόν το ίδιο να γίνει και για το μάθημα φυσικές επιστήμες της Α Λυκείου. Μην προτρέχουμε ως προς τις αναθέσεις...
Πιστευω πως παιζουν μεγαλο ρολο οι αναθεσεις γιατι ειναι εργασια.
Επισης οι ωρες που θα βγαινουν  σε καθε μαθημα με το Νεο Λυκειο , θα ειναι ΝΕΕΣ καθε Νεο σχολικο ετος.......ολα θα ειναι νεα......ανανεωσιμα.......οπως το μνημονιο......



Σαφώς και παίζει ρόλο η ανάθεση ως προς το ποιες οργανικές θέσεις θα δημιουργηθούν ή θα παραμείνουν έτσι όπως αλλάζει ο σχολικός χάρτης. Με άλλα λόγια ποιοι και πόσοι θα έχουν δουλειά από του χρόνου.

Αυτό που ήθελα να πω, και ίσως δεν έγινε κατανοητό, είναι ότι μπορεί ο φυσικός να διδασκει φυσική, ο χημικός χημεία και ο βιολόγος βιολογία. Δεν υπάρχει πουθενα κάποιος περιορισμός ως προς το να ανατεθεί μάθημα σε δύο (ή περισσότερους) διδάσκοντες και να βγαινει μέσος όρος των ξεχωριστών βαθμολογιών. Αντίθετα η μέχρι τώρα πρακτική έχει αποδείξει ότι γίνεται.


Τέλος ας μην ξεχνάμε ότι αυτή είναι η πρόταση που κατατέθηκε στο ΕΣΥΠ και πιθανώς να υπάρξουν αλλαγές ανάλογα με το ποιες (και από ποιους) αντιδράσεις θα υπάρξουν το επόμενο διάστημα. :-\

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #632 στις: Μάρτιος 31, 2011, 05:37:04 μμ »
νέο σχολείο για αυτούς σημαίνει ότι ονομάζω αλλιώς τα πράγματα γιατί ονομάζοντας την άλγεβρα μτην γεωμετρία μαθηματικά και την φυσική με την χημεία επιστήμες δεν σημαίνει ότι μειώνεται ο αριθμός των μαθημάτων. να μας τρελάνουν θέλουν. όσον αφορά το θέμα των πανελληνίων δύο μέρες τώρα ακούμε το πως δεν θα είναι κάνεις όμως δεν λέει πως θα είναι.

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #633 στις: Μάρτιος 31, 2011, 05:45:52 μμ »
νέο σχολείο σημαίνει μειώνω τις οργανικές με διάφορες αλχημείες, συμπιέζω το κόστος κι όλα αυτά επικαλούμενος παιδαγωγικά κριτήρια... μέχρι να με πάρουν είδηση όλοι (γονείς-μαθητές) θα πουλάω αλλαγή! Ύστερα, θα τους κατηγορήσω ότι δεν συμμορφώθηκαν στο όραμά μου και δυστυχώς πρέπει να επαναματα-αλλάξουμε τα πάντα... φτου κι απ' την αρχή! Σε κάθε περίπτωση ο μόνος υπεύθυνος είναι οι βλάκες που πιστεύουν στις κουτουράδες μου, ποτέ εγώ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:02:30 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #634 στις: Μάρτιος 31, 2011, 05:59:01 μμ »
ύλη πανελληνίων θα υπάρχει ;;;μάλλον όχι απ ό,τι κατάλαβα σωστα;;

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #635 στις: Μάρτιος 31, 2011, 06:02:39 μμ »
Δεν θα υπαρχει συγκεκριμενη υλη .Κατι σαν το τεστ δεξιοτητων φαντασου το ....το ειπε αλλωστε δεν θελει να αποστηθιζουν οι νεοι μαθητες . κοινώς φέξε μου και γλίστρησα
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #636 στις: Μάρτιος 31, 2011, 06:06:09 μμ »
καλάαα της μουρλής θα γίνει αλί σ αυτούς που θα δώσουν το 2013 κάτι σαν το 2012 μου κάνει :)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #637 στις: Μάρτιος 31, 2011, 06:09:23 μμ »
ύλη πανελληνίων θα υπάρχει ;;;μάλλον όχι απ ό,τι κατάλαβα σωστα;;

Γιατί θα υπάρχουν βιβλία; :-\
Ο ΟΕΔΒ καταργήθηκε και αντικαθίσταται από νέο φορέα (Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου) που θα έχει την ευθύνη για το σχεδιασμό, την οργάνωση και το συντονισμό της παραγωγής και διανομής των σχολικών βιβλίων, τόσο σε έντυπη όσο και σε ηλεκτρονική μορφή.
Τα βιβλία της Α λυκείου θα έπρεπε ήδη να τυπώνονται...

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #638 στις: Μάρτιος 31, 2011, 06:22:41 μμ »
Παρανοια...σκεψου μονο οτι η υπουργος δηλωσε στα καναλια πως επιτελους στην Α λυκειου θα υπαρχουν πλεον μονο μαθηματα γενικης παιδειας (λες και υπηρχαν μεχρι τωρα κατευθυνσεις χα,χα..) και πως τα μαθηματα θα ειναι πλεον μονο 8 (δηλαδη 12 αν σκεφτεις οτι το 9ωρο γλωσσας ειναι 3 μαθηματα και αλλα 3 το 6ωρο φυσικων επιστημων)..!!ποιον κοροιδευουν τελοσπαντων...!!

Αποσυνδεδεμένος Mariaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #639 στις: Μάρτιος 31, 2011, 06:23:40 μμ »
4 υποχρεωτικά μαθήματα μόνο;;;;
Έχω περιέργεια (και ανησυχία) να δω το σχέδιο του "νέου λυκείου"...

την τελευταια 20ετια οποιος υπουργος εκανε μεταρρυθμιση με σημαια την καταργηση των φροντιστηριων οδηγησε στην γιγαντωση τους...κατι αναλογο θα συμβει και τωρα..μονο και μονο οτι θα μετραει ο βαθμος και στις 3 ταξεις του λυκειου αρκει...

νομιζω οτι τα παραπανω ειναι σωστα. Το οτι μετραει ο βαθμος απο την Α' λυκειου αρκει για να καταλαβουμε απο τωρα τι εχει να γινει..οχι μονο δεν θα καταργηθουν τα φροντιστηρια...  Φροντιστηρια για τα φροντιστηρια θα εχουμε...

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #640 στις: Μάρτιος 31, 2011, 06:23:58 μμ »
δηλαδή ό,τι ξέραμε χοντρικά να το ξεχάσουμε ,σημειώσεις από την αρχή ,βοηθήματα ένα σκασμο λεφτά και άντε πάλι μελέτη σε νέες ύλες καλά κάνω και δεν έχω προσωπικές σημειώσεις ειδικά στ αρχαία θα τις κάνω μια και καλή ....για να δούμε τα λατινικά άραγε θ αλλάξουν ;;;; ;D

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #641 στις: Μάρτιος 31, 2011, 06:31:46 μμ »
Πιστεύω ότι ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να διδάσκει νόμιμα ιδιωτικά μαθήματα το απόγευμα. Όχι όμως σε μαθητές του σχολείου του και έως ένα αριθμό ωρών. Να δηλώνει στο σχολείο τα μαθήματα αυτά και φυσικά να φορολογείται. Στην περίπτωση που θα παρανομεί να τιμωρείται ακόμη και με έξοδο από το δημόσιο. Αυτό ισχύει στην Γερμανία με την διαφορά ότι εκεί ο εκπαιδευτικός έχει καθημερινά περισσότερες ώρες εργασίας και αμείβεται με υπερδιπλάσιο μισθό. Σπάνια κάνουν επιπλέον μαθήματα...

Για να δούμε πόσες ώρες θα διδάσκεται το κάθε μάθημα σε ένα τυπικό λύκειο με ένα μέσο αριθμό μαθητών θα πρέπει να γνωρίζουμε το σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια και την βαρύτητα των μαθημάτων σε κάθε σχολή.

Στην Α κατηγορία σίγουρα θα δίνουν εξετάσεις στην γλώσσα και στα μαθηματικά, στην ΑΒ στην γλώσσα και στα αντίστοιχα μαθηματικά και στην Γ γλώσσα και αρχαία.
 Στην Α κατηγορία ανάλογα με τις σχολές επιπλέον θα δίνουν φυσική και χημεία ή φυσική και πληροφορική ή χημεία και βιολογία και στις άλλες κατηγορίες τα αντίστοιχα μαθήματα.

Σε όλα τα λύκεια θα επιλέγουν οι μαθητές όλα τα αυτά τα μαθήματα και μάλιστα σε όλες τις τάξεις. Πιθανόν να απαιτείται και η επιλογή μαθημάτων εμβάθυνσης.  Αν τώρα σε ορισμένα τμήματα οι μαθητές θα είναι λίγοι ακόμα καλύτερα. Θα γίνεται καλύτερο μάθημα και δεν επηρεάζεται ο αριθμός ωρών ανά ειδικότητα.

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #642 στις: Μάρτιος 31, 2011, 06:33:38 μμ »
4 υποχρεωτικά μαθήματα μόνο;;;;
Έχω περιέργεια (και ανησυχία) να δω το σχέδιο του "νέου λυκείου"...


την τελευταια 20ετια οποιος υπουργος εκανε μεταρρυθμιση με σημαια την καταργηση των φροντιστηριων οδηγησε στην γιγαντωση τους...κατι αναλογο θα συμβει και τωρα..μονο και μονο οτι θα μετραει ο βαθμος και στις 3 ταξεις του λυκειου αρκει...

νομιζω οτι τα παραπανω ειναι σωστα. Το οτι μετραει ο βαθμος απο την Α' λυκειου αρκει για να καταλαβουμε απο τωρα τι εχει να γινει..οχι μονο δεν θα καταργηθουν τα φροντιστηρια...  Φροντιστηρια για τα φροντιστηρια θα εχουμε...
αν κόψει τα φροντιστηρια θα χάσει αρκετά έσοδα το κράτος από τους φόρους ενώ θα αυξηθεί και η ανεργία μιας και αρκετοί καθηγητές απασχολούνται σε αυτά οπότε τα φροντιστήρια δεν κλείνουν.

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #643 στις: Μάρτιος 31, 2011, 06:41:08 μμ »
Για να δούμε πόσες ώρες θα διδάσκεται το κάθε μάθημα σε ένα τυπικό λύκειο με ένα μέσο αριθμό μαθητών θα πρέπει να γνωρίζουμε το σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια και την βαρύτητα των μαθημάτων σε κάθε σχολή.

Σε όλα τα λύκεια θα επιλέγουν οι μαθητές όλα τα αυτά τα μαθήματα και μάλιστα σε όλες τις τάξεις. Πιθανόν να απαιτείται και η επιλογή μαθημάτων εμβάθυνσης.  Αν τώρα σε ορισμένα τμήματα οι μαθητές θα είναι λίγοι ακόμα καλύτερα. Θα γίνεται καλύτερο μάθημα και δεν επηρεάζεται ο αριθμός ωρών ανά ειδικότητα.
Noμιζω πως τα πανεπιστημια θα θεσουν προαπαιτουμενα μαθηματα για την εισαγωγη σε σχολες..αρα θα κατευθυνουν ετσι και τα παιδια σε συγκεκριμενες επιλογες!!τωρα οσον αφορα το υπουργειο με βαση τον τροπο που λειτουργει μαλλον θα βαλει κατωτατο οριο μαθητων στα επιλεγομενα μαθηματα..οποτε ας μην εχουμε και πολλες ελπιδες για ταυτοχρονη διδασκαλια πολλων μαθηματων επιλογης!!αλλωστε γι αυτο και θελαν μεγαλα λυκεια και καναν τις συγχωνευσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2011, 06:43:08 μμ από antonis2200 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160160
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 737
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.