*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές στο Λύκειο  (Αναγνώστηκε 217711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #770 στις: Απρίλιος 04, 2011, 05:10:44 μμ »
ΜΙΑ ΧΑΡΑ Landau θα ηταν .Δεν νομίζω να ειχε κανενας προβλημα.....θεωρεις οτι ηταν απειλη αυτο που ειπες;; χαχαχαχαχααααχα :P
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:47:50 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #771 στις: Απρίλιος 04, 2011, 05:19:03 μμ »
έχω μία απορία..

Τι θα συμβεί αν οι μόνιμοι δεν είναι πρόθυμοι να αναλάβουν projects και σε ορισμένα σχολεία δεν θα υπάρχουν εκπαιδευτικοί που να έχουν παρακολουθήσει τα αντίστοιχα επιμορφωτικά σεμινάρια;

Θα ψάχνουν για αναπληρωτές που έχουν παρακολουθήσει τα σεμινάρια; Τότε στους ενιαίους πίνακες θα έχουμε μία νέα υποειδικότητα σε κάθε ειδικότητα; Μας βλέπω να τρέχουμε όλοι στα σεμινάρια αν δεν μας τα κάνουν υποχρεωτικά οι του υπουργείου.

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #772 στις: Απρίλιος 04, 2011, 05:32:36 μμ »
Nα προτείνω κάτι.

Αφού οι φυσικοί,χημικοί και λοιποί θα έχετε ήδη τα μαθηματά σας, θα έχετε επομένως δουλειά, για πιο λόγο ως Α ανάθεση πρώτοι-πρώτοι να μην είναι οι καθηγητές που δίδασκαν τεχνολογία;; Δεδομένου βεβαίως των οδηγιών που έδινε τόσα χρόνια  το υπουργείο παιδείας για την διδασκαλία της Τεχνολογίας που ουσιαστικά ήταν ερευνητικές εργασίες σε διάφορους τομείς. Δεν θα ξαναφερθώ στα επιχειρήματα που έχω, παρέθεσα ούτως ή άλλως τις επίσημες οδηγίες του υπουργείου,όπου φαίνεται ξεκάθαρα η ερευνητική διάσταση που είχε το μάθημα και μάλιστα άπτονταν σε όλους τους τομείς της επιστήμης: φυσική, χημεία, ιστορία, πολιτισμός, κατασκευές, περιβάλλον κ.τ.λ.

ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΣΑΧΘΕΙ 

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙΤΕ ΚΛΑΔΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΕΤΕ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ
Η προσπάθεια αφαίρεσης με πειράζει πιο πολύ, διότι ήδη για τους άλλους κλάδους θα υπάρχουν αναθέσεις

Δεν λέω να μην μπουν και άλλοι κλάδοι. Αν περισεύουν ώρες και δεν μπορούν οι καθηγητές Τεχνολογίας, αναλαμβάνουν οι υπόλοιποι.

Έτσι δουλειά θα υπάρχει για όλους

Μια άλλη πρόταση, που την θεωρώ και ως παιδαγωγικά πιο ορθή είναι συνδιδασκαλία (2 καθηγητές στο μάθημα). Ο ένας του κλάδου που δίδασκαν τεχνολογία και ο άλλος της ειδικότητας. Έτσι θα γίνεται και πιο ουσιαστική δουλεία από τους μαθητές, καλύτερη οργάνωση των ομάδων. Άλλλωστε αυτό επιβάλλεται από τις διεθνείς πρακτικές να παρευρίσκονται 2 καθηγητές σε πραγματοποίηση εργασιών από ομάδες.
Η παρουσία των καθηγητών της Τεχνολογίας θα είναι απαραίτητη και των άλλων κλάδων τουλάχιστον από το 3 ώρο διδασκαλίας την εβδομάδα να παρευρίσκονται στις 1-2 ώρες υποχρεωτικά την εβδομάδα, δεδομένου ότι θα έχουν και άλλα μαθήματα να διδάξουν. Αν δίνεται η δυνατότητα παρουσίας σε όλες τις διδακτικές ώρες ακόμα καλύτερο. Οι καθηγητές Τεχνολογίας θα παρευρίσκονται οπωσδήποτε και στις 3 τάξεις του Λυκείου, μιας και πρεπει να συμπληρώσουν το ωράριο των 21 ωρών. Το τελευταίο, μάλιστα είναι και αρκετά παιδαγωγικό και πραγματικά μπορεί να γίνει άριστη δουλειά
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2011, 05:48:16 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #773 στις: Απρίλιος 04, 2011, 05:54:02 μμ »
To θέμα είναι ποιος θα εκπροσωπήσει όλους τους άλλους για να σου απαντήσει giannios.

H ερώτησή σου πρέπει να απευθυνθεί στον εργοδότη δηλαδή το Υπ. παιδείας. Θα ήταν όντως καλό από όλες τις απόψεις να είναι περισσότεροι από ένας οι εκπαιδευτικοί που θα συντονίζουν τους μαθητές και λόγω της φύσης του αντικειμένου.

Αυτό που θα καθορίσει τις ειδικότητες και σε ποιο ποσοστό αυτές θα εμπλακούν με το project θα είναι οι προτιμήσεις των μαθητών. Στις περιπτώσεις που ένα θέμα είναι διαθεματικό είναι σίγουρο κατά την γνώμη μου ότι θα προτιμηθούν εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων που δεν θα έχουν αντικείμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2011, 05:56:12 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:47:50 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #774 στις: Απρίλιος 04, 2011, 05:57:50 μμ »
Αυτή η δεύτερη giannios θα ήταν μια πραγματικά καλή και δίκαιη πρόταση. Πράγματι οι διεθνείς πρακτικές θέλουν δύο καθηγητές κατά τη διάρκεια της ερευνητικής εργασίας. Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι η εμπειρία κάποιου με την εξειδικευμένη γνώση κάποιου άλλου θα ωφελούσε τόσο τους ίδιους όσο και κυρίως τους μαθητές.
 
Εγώ πάντως, τόσο καιρό αυτό σου έλεγα -ως βοηθός καθηγητής να μπορεί να μπει ο τεχνολόγος- και συ επέμενες για την αποκλειστική ανάθεση στον κλάδο σας. :) :). Ας το τελειώσουμε όμως εδω αυτό το ζήτημα γιατί όπως είδες, υπάρχουν και κάποιοι που δικαίως ενοχλούνται που το πήραμε μονότερμα. ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #775 στις: Απρίλιος 04, 2011, 05:57:59 μμ »
Bre Giannio δεν διεκδικουμε τιποτα απο σενα ....μη βλεπεις παντου εχθρους....ηρεμησε λιγο ....τσακωνεσαι με ολους και με ολα ...κατανοητο το αγχος σου αλλα αν δεν το εχεις καταλαβει ολοι εδω μεσα εικάζουμε δεν γνωριζουμε τη προτιθεται να κανει η αυτου μεγαλειοτης...σχετικα παντως με την προταση σου και αυτη σωστη ακουγεται ..μια συνεργασια καθηγητων, αλλα τι ενδιαφερει τελικα ο τροπος ή το αποτελεσμα;; ποιου η βαθμολογια θα εχει βαρυτητα μεγαλυτερη ;και ο βαθμος θα παιζει καποιο ρολο και στο μαθημα του επιλεγμενου θεματος;; Υπαρχουν πολλες αποριες γι αυτο σου λεω ,μην απογοητευεσαι ...στην ελλαδα ζουμε σημερα υπαρχει νομος αυριο υπαρχει αλλα δεν ισχυει ;D ;) ηρεμησε λοιπον!!
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος aegeanel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #776 στις: Απρίλιος 04, 2011, 06:14:20 μμ »
Θεωρώ δεδομένο ότι όλες οι ειδικότητες θα αναλάβουν το project. Εδώ μιλάμε για Αλλαγές, άρα για ειδικά θέματα που προκύπτουν.
Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να "διαβάζουμε" ολόκληρα κατεβατά, (τα οποία έπαψα να διαβάζω από την 1η σελίδα από όπου κόπηκε το νήμα της συζήτησης) για τα οποία θα μπορούσε να ανοιχτεί άλλο θέμα.
Να μάθεις να δέχεσαι την ενόχληση κάποιων και ..περαιτέρω διευκρινίσεις στην ευγένειά σου.


Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #777 στις: Απρίλιος 04, 2011, 06:16:20 μμ »
Μηπως το project θα το αναλαβει ο ιδιος ο καθγητης που κανει ιδιαιτερα στον μαθητη; μιλαμε φυσικα για τον μονιμο συναδελφο.

ΥΓ.Το πρωι ελεγε δημοσιογραφος στον Σκαι οτι σκαει 65 ευρω την ωρα στον μονιμα του σχολειου για ιδιαιτερα στο παιδι του.Του εκανε και καλη τιμη σαν παλιος πελατης.μα 65 ευρω!Δηλαδη το διωρο 130 ευρω το μηνα 520 ευρω το μηνα απο ενα ιδιαιτερο λεμεεεεεεεεεεεεε...
(καταλαβες τωρα τι σημαινει επιτυχια και διορισμος στον ΑΣΕΠ η ακομα να το εμπεδωσεις ; )

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #778 στις: Απρίλιος 04, 2011, 06:17:20 μμ »
Αυτή η δεύτερη giannios θα ήταν μια πραγματικά καλή και δίκαιη πρόταση. Πράγματι οι διεθνείς πρακτικές θέλουν δύο καθηγητές κατά τη διάρκεια της ερευνητικής εργασίας. Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι η εμπειρία κάποιου με την εξειδικευμένη γνώση κάποιου άλλου θα ωφελούσε τόσο τους ίδιους όσο και κυρίως τους μαθητές.
 
Εγώ πάντως, τόσο καιρό αυτό σου έλεγα -ως βοηθός καθηγητής να μπορεί να μπει ο τεχνολόγος- και συ επέμενες για την αποκλειστική ανάθεση στον κλάδο σας. :) :). Ας το τελειώσουμε όμως εδω αυτό το ζήτημα γιατί όπως είδες, υπάρχουν και κάποιοι που δικαίως ενοχλούνται που το πήραμε μονότερμα. ;) ;)

Aυτό το βοηθός καθηγητή, δεν μου αρέσει. Επαναλαμβάνω ότι όλοι οι καθηγητές που διδάσκουν Τεχνολογία είμαστε απόφοιτοι εφαρμοσμένων επιστημών, πανεπιστημιακών σχολών και το 90% έχει και μεταπτυχιακό τουλάχιστον. Από που και ως που θα γίνω βοηθός καθηγητή, όταν τόσα χρόνια ο κλάδος μου δίδασκε ερευνητική εργασία καθαρά στους μαθητές;; M¨ηπως θες να μειωθεί και ο μισθός μας;;

Nα είμαστε λίγο πιο σοβαροί σε αυτά που λέμε. Αυτό λέγεται καταπάτηση επαγγελματικών δικαιωμάτων και μάλιστα πολύ σοβαρή

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #779 στις: Απρίλιος 04, 2011, 06:21:37 μμ »
Bre Giannio δεν διεκδικουμε τιποτα απο σενα ....μη βλεπεις παντου εχθρους....ηρεμησε λιγο ....τσακωνεσαι με ολους και με ολα ...κατανοητο το αγχος σου αλλα αν δεν το εχεις καταλαβει ολοι εδω μεσα εικάζουμε δεν γνωριζουμε τη προτιθεται να κανει η αυτου μεγαλειοτης...σχετικα παντως με την προταση σου και αυτη σωστη ακουγεται ..μια συνεργασια καθηγητων, αλλα τι ενδιαφερει τελικα ο τροπος ή το αποτελεσμα;; ποιου η βαθμολογια θα εχει βαρυτητα μεγαλυτερη ;και ο βαθμος θα παιζει καποιο ρολο και στο μαθημα του επιλεγμενου θεματος;; Υπαρχουν πολλες αποριες γι αυτο σου λεω ,μην απογοητευεσαι ...στην ελλαδα ζουμε σημερα υπαρχει νομος αυριο υπαρχει αλλα δεν ισχυει ;D ;) ηρεμησε λοιπον!!

Στις ερευνητικές εργασίες αξιολογείς την πρόοδο του μαθητή, τις παρουσιάσεις, την προσπάθεια που καταβάλλει, το αν έχει αναλάβει όλα τα στάδια που του έχεις θέσει. Δεν αξιολογείς τόσο το αν το αποτέλεσμα είναι εμφανισιακά ωραίο ή ακόμα και αν τα πειράματα έχουν το σωστό αποτέλεσμα. Μπορούν να μπαίνουν 2 βαθμολογίες, αλλά η αξιολόγηση σε αυτό το μάθημα είναι συνεχής και διαρκής, Είναι μια συνεχής επιβράβευση για κάθε λιθαράκι που προσθέτουν οι μαθητές ώστε να φτάσουν στη λύση προβλημάτων, στο να δημιουργήσουν.

Διαβάστε λίγο, τις οδηγίες διδασκαλίας της Τεχνολογίας Α Λυκείου που έχω παραθέσει και θα σας λυθούν όλες οι απορίες για το πως αξιολογούμε και τι κάνουμε στις ερευνητικές εργασίες

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2011, 06:25:43 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #780 στις: Απρίλιος 04, 2011, 06:23:04 μμ »
Μηπως το project θα το αναλαβει ο ιδιος ο καθγητης που κανει ιδιαιτερα στον μαθητη; μιλαμε φυσικα για τον μονιμο συναδελφο.

ΥΓ.Το πρωι ελεγε δημοσιογραφος στον Σκαι οτι σκαει 65 ευρω την ωρα στον μονιμα του σχολειου για ιδιαιτερα στο παιδι του.Του εκανε και καλη τιμη σαν παλιος πελατης.μα 65 ευρω!Δηλαδη το διωρο 130 ευρω το μηνα 520 ευρω το μηνα απο ενα ιδιαιτερο λεμεεεεεεεεεεεεε...
(καταλαβες τωρα τι σημαινει επιτυχια και διορισμος στον ΑΣΕΠ η ακομα να το εμπεδωσεις ; )

μμμ αυτο που γράφεις είναι μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα παράμετρος!! Μήπως τελικά να γινεται το project αλλά να βαθμολογείται από άσχετους με το μαθητή καθηγητές (όπως στις πανελλαδικές ;) Αξίζει όντως περαιτέρω σχολιασμού!!!


Αυτή η δεύτερη giannios θα ήταν μια πραγματικά καλή και δίκαιη πρόταση. Πράγματι οι διεθνείς πρακτικές θέλουν δύο καθηγητές κατά τη διάρκεια της ερευνητικής εργασίας. Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι η εμπειρία κάποιου με την εξειδικευμένη γνώση κάποιου άλλου θα ωφελούσε τόσο τους ίδιους όσο και κυρίως τους μαθητές.
 
Εγώ πάντως, τόσο καιρό αυτό σου έλεγα -ως βοηθός καθηγητής να μπορεί να μπει ο τεχνολόγος- και συ επέμενες για την αποκλειστική ανάθεση στον κλάδο σας. :) :). Ας το τελειώσουμε όμως εδω αυτό το ζήτημα γιατί όπως είδες, υπάρχουν και κάποιοι που δικαίως ενοχλούνται που το πήραμε μονότερμα. ;) ;)

Aυτό το βοηθός καθηγητή, δεν μου αρέσει. Επαναλαμβάνω ότι όλοι οι καθηγητές που διδάσκουν Τεχνολογία είμαστε απόφοιτοι εφαρμοσμένων επιστημών, πανεπιστημιακών σχολών και το 90% έχει και μεταπτυχιακό τουλάχιστον. Από που και ως που θα γίνω βοηθός καθηγητή, όταν τόσα χρόνια ο κλάδος μου δίδασκε ερευνητική εργασία καθαρά στους μαθητές;; M¨ηπως θες να μειωθεί και ο μισθός μας;;

Nα είμαστε λίγο πιο σοβαροί σε αυτά που λέμε. Αυτό λέγεται καταπάτηση επαγγελματικών δικαιωμάτων και μάλιστα πολύ σοβαρή

βρε giannos ήμαρτον πια!! τι μανία καταδίωξης σε΄εχει πιάσει; ΟΚ, προτείνω να είναι ο άλλος εκπ/κός ο βοηθός καθηγητής  και στους τεχνολόγους να δώσουμε τιμής ένεκεν και μια πανεπιστημιακή έδρα - είσαι ικανοποιημένος τώρα; ΕΛΕΟΣ!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #781 στις: Απρίλιος 04, 2011, 06:28:54 μμ »
Μηπως το project θα το αναλαβει ο ιδιος ο καθγητης που κανει ιδιαιτερα στον μαθητη; μιλαμε φυσικα για τον μονιμο συναδελφο.

ΥΓ.Το πρωι ελεγε δημοσιογραφος στον Σκαι οτι σκαει 65 ευρω την ωρα στον μονιμα του σχολειου για ιδιαιτερα στο παιδι του.Του εκανε και καλη τιμη σαν παλιος πελατης.μα 65 ευρω!Δηλαδη το διωρο 130 ευρω το μηνα 520 ευρω το μηνα απο ενα ιδιαιτερο λεμεεεεεεεεεεεεε...
(καταλαβες τωρα τι σημαινει επιτυχια και διορισμος στον ΑΣΕΠ η ακομα να το εμπεδωσεις ; )

μμμ αυτο που γράφεις είναι μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα παράμετρος!! Μήπως τελικά να γινεται το project αλλά να βαθμολογείται από άσχετους με το μαθητή καθηγητές (όπως στις πανελλαδικές ;) Αξίζει όντως περαιτέρω σχολιασμού!!!


Αυτή η δεύτερη giannios θα ήταν μια πραγματικά καλή και δίκαιη πρόταση. Πράγματι οι διεθνείς πρακτικές θέλουν δύο καθηγητές κατά τη διάρκεια της ερευνητικής εργασίας. Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι η εμπειρία κάποιου με την εξειδικευμένη γνώση κάποιου άλλου θα ωφελούσε τόσο τους ίδιους όσο και κυρίως τους μαθητές.
 
Εγώ πάντως, τόσο καιρό αυτό σου έλεγα -ως βοηθός καθηγητής να μπορεί να μπει ο τεχνολόγος- και συ επέμενες για την αποκλειστική ανάθεση στον κλάδο σας. :) :). Ας το τελειώσουμε όμως εδω αυτό το ζήτημα γιατί όπως είδες, υπάρχουν και κάποιοι που δικαίως ενοχλούνται που το πήραμε μονότερμα. ;) ;)

Aυτό το βοηθός καθηγητή, δεν μου αρέσει. Επαναλαμβάνω ότι όλοι οι καθηγητές που διδάσκουν Τεχνολογία είμαστε απόφοιτοι εφαρμοσμένων επιστημών, πανεπιστημιακών σχολών και το 90% έχει και μεταπτυχιακό τουλάχιστον. Από που και ως που θα γίνω βοηθός καθηγητή, όταν τόσα χρόνια ο κλάδος μου δίδασκε ερευνητική εργασία καθαρά στους μαθητές;; M¨ηπως θες να μειωθεί και ο μισθός μας;;

Nα είμαστε λίγο πιο σοβαροί σε αυτά που λέμε. Αυτό λέγεται καταπάτηση επαγγελματικών δικαιωμάτων και μάλιστα πολύ σοβαρή

βρε giannos ήμαρτον πια!! τι μανία καταδίωξης σε΄εχει πιάσει; ΟΚ, προτείνω να είναι ο άλλος εκπ/κός ο βοηθός καθηγητής  και στους τεχνολόγους να δώσουμε τιμής ένεκεν και μια πανεπιστημιακή έδρα - είσαι ικανοποιημένος τώρα; ΕΛΕΟΣ!!
Τα μαγαζακια εξω απο το ΕΑΠ τα γνωριζεις; ειναι αυτοι που αναλαμβανουν να γραφουν εργασιες για τους αργοσχολους φοιτητες .Βεβαια ο μονιμας στο σχολειο δεν θα γραφει την εργασια αλλα βαζει τον βαθμο.Εκει καπου θα γινει η μοιρασια αναμεσα στον καθηγητη και αυτον που ουσιαστικα θα κανει την εργασια.

ΥΓ. Μηπως θα προωθηθουν στο τελος οι συναδελφοι κατοχοι μεταπτυχιακων λεω μηπως ; Διοτι διοτι...

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #782 στις: Απρίλιος 04, 2011, 06:35:33 μμ »
Μηπως το project θα το αναλαβει ο ιδιος ο καθγητης που κανει ιδιαιτερα στον μαθητη; μιλαμε φυσικα για τον μονιμο συναδελφο.

ΥΓ.Το πρωι ελεγε δημοσιογραφος στον Σκαι οτι σκαει 65 ευρω την ωρα στον μονιμα του σχολειου για ιδιαιτερα στο παιδι του.Του εκανε και καλη τιμη σαν παλιος πελατης.μα 65 ευρω!Δηλαδη το διωρο 130 ευρω το μηνα 520 ευρω το μηνα απο ενα ιδιαιτερο λεμεεεεεεεεεεεεε...
(καταλαβες τωρα τι σημαινει επιτυχια και διορισμος στον ΑΣΕΠ η ακομα να το εμπεδωσεις ; )

μμμ αυτο που γράφεις είναι μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα παράμετρος!! Μήπως τελικά να γινεται το project αλλά να βαθμολογείται από άσχετους με το μαθητή καθηγητές (όπως στις πανελλαδικές ;) Αξίζει όντως περαιτέρω σχολιασμού!!!


Αυτή η δεύτερη giannios θα ήταν μια πραγματικά καλή και δίκαιη πρόταση. Πράγματι οι διεθνείς πρακτικές θέλουν δύο καθηγητές κατά τη διάρκεια της ερευνητικής εργασίας. Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι η εμπειρία κάποιου με την εξειδικευμένη γνώση κάποιου άλλου θα ωφελούσε τόσο τους ίδιους όσο και κυρίως τους μαθητές.
 
Εγώ πάντως, τόσο καιρό αυτό σου έλεγα -ως βοηθός καθηγητής να μπορεί να μπει ο τεχνολόγος- και συ επέμενες για την αποκλειστική ανάθεση στον κλάδο σας. :) :). Ας το τελειώσουμε όμως εδω αυτό το ζήτημα γιατί όπως είδες, υπάρχουν και κάποιοι που δικαίως ενοχλούνται που το πήραμε μονότερμα. ;) ;)

Aυτό το βοηθός καθηγητή, δεν μου αρέσει. Επαναλαμβάνω ότι όλοι οι καθηγητές που διδάσκουν Τεχνολογία είμαστε απόφοιτοι εφαρμοσμένων επιστημών, πανεπιστημιακών σχολών και το 90% έχει και μεταπτυχιακό τουλάχιστον. Από που και ως που θα γίνω βοηθός καθηγητή, όταν τόσα χρόνια ο κλάδος μου δίδασκε ερευνητική εργασία καθαρά στους μαθητές;; M¨ηπως θες να μειωθεί και ο μισθός μας;;

Nα είμαστε λίγο πιο σοβαροί σε αυτά που λέμε. Αυτό λέγεται καταπάτηση επαγγελματικών δικαιωμάτων και μάλιστα πολύ σοβαρή

βρε giannos ήμαρτον πια!! τι μανία καταδίωξης σε΄εχει πιάσει; ΟΚ, προτείνω να είναι ο άλλος εκπ/κός ο βοηθός καθηγητής  και στους τεχνολόγους να δώσουμε τιμής ένεκεν και μια πανεπιστημιακή έδρα - είσαι ικανοποιημένος τώρα; ΕΛΕΟΣ!!

Σοβαρά μιλάς;; To ίδιο είναι βοηθός καθηγητή;; Eίναι σαν να λες ότι είμαι σε ένα χώρο και κάνω βοηθητικές εργασίες, λόγω μη αντιστοιχίάς του αντικειμένου μου.
Τον βοηθό καθηγητή στην Αγγλία τον ρώτησες τι έχει τελειώσει.

Έχω δουλέψει σε ερευνητικό κέντρο και ξέρω πολύ καλά τι είναι βοηθός και τι όχι.

Και οι δύο καθηγητές πρέπει να είναι

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #783 στις: Απρίλιος 04, 2011, 06:38:35 μμ »
Μηπως το project θα το αναλαβει ο ιδιος ο καθγητης που κανει ιδιαιτερα στον μαθητη; μιλαμε φυσικα για τον μονιμο συναδελφο.

ΥΓ.Το πρωι ελεγε δημοσιογραφος στον Σκαι οτι σκαει 65 ευρω την ωρα στον μονιμα του σχολειου για ιδιαιτερα στο παιδι του.Του εκανε και καλη τιμη σαν παλιος πελατης.μα 65 ευρω!Δηλαδη το διωρο 130 ευρω το μηνα 520 ευρω το μηνα απο ενα ιδιαιτερο λεμεεεεεεεεεεεεε...
(καταλαβες τωρα τι σημαινει επιτυχια και διορισμος στον ΑΣΕΠ η ακομα να το εμπεδωσεις ; )

μμμ αυτο που γράφεις είναι μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα παράμετρος!! Μήπως τελικά να γινεται το project αλλά να βαθμολογείται από άσχετους με το μαθητή καθηγητές (όπως στις πανελλαδικές ;) Αξίζει όντως περαιτέρω σχολιασμού!!!


Αυτή η δεύτερη giannios θα ήταν μια πραγματικά καλή και δίκαιη πρόταση. Πράγματι οι διεθνείς πρακτικές θέλουν δύο καθηγητές κατά τη διάρκεια της ερευνητικής εργασίας. Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι η εμπειρία κάποιου με την εξειδικευμένη γνώση κάποιου άλλου θα ωφελούσε τόσο τους ίδιους όσο και κυρίως τους μαθητές.
 
Εγώ πάντως, τόσο καιρό αυτό σου έλεγα -ως βοηθός καθηγητής να μπορεί να μπει ο τεχνολόγος- και συ επέμενες για την αποκλειστική ανάθεση στον κλάδο σας. :) :). Ας το τελειώσουμε όμως εδω αυτό το ζήτημα γιατί όπως είδες, υπάρχουν και κάποιοι που δικαίως ενοχλούνται που το πήραμε μονότερμα. ;) ;)

Aυτό το βοηθός καθηγητή, δεν μου αρέσει. Επαναλαμβάνω ότι όλοι οι καθηγητές που διδάσκουν Τεχνολογία είμαστε απόφοιτοι εφαρμοσμένων επιστημών, πανεπιστημιακών σχολών και το 90% έχει και μεταπτυχιακό τουλάχιστον. Από που και ως που θα γίνω βοηθός καθηγητή, όταν τόσα χρόνια ο κλάδος μου δίδασκε ερευνητική εργασία καθαρά στους μαθητές;; M¨ηπως θες να μειωθεί και ο μισθός μας;;

Nα είμαστε λίγο πιο σοβαροί σε αυτά που λέμε. Αυτό λέγεται καταπάτηση επαγγελματικών δικαιωμάτων και μάλιστα πολύ σοβαρή

βρε giannos ήμαρτον πια!! τι μανία καταδίωξης σε΄εχει πιάσει; ΟΚ, προτείνω να είναι ο άλλος εκπ/κός ο βοηθός καθηγητής  και στους τεχνολόγους να δώσουμε τιμής ένεκεν και μια πανεπιστημιακή έδρα - είσαι ικανοποιημένος τώρα; ΕΛΕΟΣ!!
Τα μαγαζακια εξω απο το ΕΑΠ τα γνωριζεις; ειναι αυτοι που αναλαμβανουν να γραφουν εργασιες για τους αργοσχολους φοιτητες .Βεβαια ο μονιμας στο σχολειο δεν θα γραφει την εργασια αλλα βαζει τον βαθμο.Εκει καπου θα γινει η μοιρασια αναμεσα στον καθηγητη και αυτον που ουσιαστικα θα κανει την εργασια.

ΥΓ. Μηπως θα προωθηθουν στο τελος οι συναδελφοι κατοχοι μεταπτυχιακων λεω μηπως ; Διοτι διοτι...

παιδιά, λυπάμαι που το λέω, αλλά μιλάτε τόση ώρα για βιβλιογραφικές εργασίες και όχι ερευνητικές. Δεν έχει καμία σχέση η ερευνητική εργασία με αυτό που νομίζετε ότι είναι και που νομίζουν πολλοί δημοσιογράφοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160141
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 584

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.