*

Αποστολέας Θέμα: Μοντεσσοριανά Σχολεία  (Αναγνώστηκε 34845 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 09, 2009, 02:48:39 μμ »
εχω μείνει αναυδη....  ντροπή  τους.....

θεωρώ οτι τέτοιου είδους σχολεία  υποβιβάζουν όλους μας, ως ανθρώπους και ως εκπαιδευτικούς....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:55 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 09, 2009, 03:56:11 μμ »
[
συγνώμη και το υπουργείο παιδείας επιτρέπει την λειτουργία τετοιων σχολείων?
[/quote]

δε νομιζω ότι ξερει κανεις τιποτα για το πως δουλευουν απο μεσα τα σχολεια. αν μπεις σε φορουμ γονεων θα δεις οτι υποστηριζουν τα ιδιωτικα οι περισσοτεροι σαν καλυτερα κ με καλυτερους εκπαιδευτικους.θεωρουν οτι ολοι στο δημοσιο βαριομαστε!

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 09, 2009, 04:06:19 μμ »
δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι οι γονείς έχουν πλήρη επίγνωση το τι ακριβώς κάνουν τα παιδιά τους μέσα σε αυτά τα σχολεία και εξακολουθούν να πληρώνουν και να τα στέλνουν εκεί?
το υπουργείο ξέρει να βάζει ως όρο στις αιτήσεις μας για ΠΔΣ ότι δεν πρέπει να δουλεύουμε σε φροντιστήρια!να βάλει κανένα όρο για το πως πρέπει να λειτουργούν τα ιδιωτικάσχολεία ,δεν ξέρει?και από την στιγμή που πλέον οι καθηγητές των ιδιωτικών με την προυπηρεσία που αποκτούν μέσα σε αυτά διορίζονται στην δημόσια εκπαίδευση,δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να τους εξετάζει στα παιδαγωγικά?

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 09, 2009, 05:58:33 μμ »
το αντιθετο λεω. οτι δεν ξερουν. παρολα αυτα τους φαινονται με ενα μαγικο τροπο ολα καλυτερα στο ιδιωτικο!μερικοι εντυπωσιαζονται απο την οργανωση-πειθαρχεια που βλεπουν. δεν ξερουν να σου το τεκμηριωσουν αλλα αν ρωτησεις λενε οτι "ειναι καλυτερα"!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:55 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 09, 2009, 06:08:57 μμ »
Είμαι σίγουρη πως αν δεν έλεγα πως είμαι η τάδε κοπέλα για τη συνέντευξη και το παιζα μαμά με ενδιαφέρον να εγγράψω εκεί το παιδί μου θα άκουγα απολύτως διαφορετικά πράγματα... Επίσης εάν δήλωνα πρόθυμη να αρπάξω το βούρδουλα και να επιβληθώ με πυγμή θα μου έδιναν τα συγχαρητήρια της πρόσληψής μου.. Ειλικρινά έχοντας δουλέψει 3 χρόνια σε δυο διαφορετικούς ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς,δεν ήταν η απαξίωση των νέων μεθόδων διδασκαλίας  από έναν ηλικιωμένο διευθυντή ιδιωτικού σχολείου που με σόκαρε...Συνήθισα στα σκουριασμένα μυαλά τους και στην Σκρούτζικη νοοτροπία τους. Αλλά να βλέπω παιδιά-στρατιωτάκια και να καλούμαι να συμβάλλω στην πειθαρχία τους, δεν το μπορώ. Στ`αλήθεια είναι εύκολο να την "πατήσει" κάποιος. Επειδή η Μοντεσσόρι άφησε εκπληκτικό έργο, τα σχολεία που φέρουν το όνομά της φαίνονται σαν μικροί Παράδεισοι στα μάτια του γονέα που πάντα ονειρεύεται και επιζητά το καλύτερο. Εύκολα πείθεται γιατί το έχει ανάγκη να πειστεί. Αυτό είναι το τεράστιο λάθος τους. Δεν καταλαβαίνουν πως η εικόνα των ιδιωτικών δεν συνεπάγεται ανάλογη ποιότητα. Σ
Δεν γνωρίζω κατά πόσο στο συγκεκριμένο σχολείο διαθέτουν ή χρησιμοποιούν το υλικό. Σημασία έχουν πρωτίστως οι άνθρωποι και το πόσο "καλό" είναι το σχολείο από τη συμπεριφορά των παιδιών το καταλαβαίνω..
 
Ως τώρα(στους παιδικούς που εργάστηκα) έχω δει πολλες φορές να τραβολογάνε παιδιά και να τα τρομοκρατούν να πουν τα λόγια τους για το θεατρικό στις ατέλειωτες πρόβες που τους κάνουν.Να κλαίνε ή και να μην θέλουν να έρθουν σχολείο επειδή υποφέρουν με την προετοιμασία της γιορτής.Επειδή μάλιστα δεν μπορουσα κι εγώ να συμπεριφερθώ έτσι στα παιδιά, χαρακτηριζόμουν "άπειρη". Κι ύστερα βλέπεις τους γονείς να προσέρχονται καμαρωτοί να δουν την παράσταση με τα παιδιά τους-μαριονέτες..Πληρώνουν μάλιστα πολύ καλά για όλο αυτό το σόου..Από άγνοια ίσως..αλλά αρέσει και σε αυτούς που επιδεικνύονται που το παιδί τους συμμετέχει σε μια ΤΕΤΟΙΑ παράσταση..
Γιαυτό εμένα οι γιορτές σ`αυτές τις συνθήκες μου φέρνουν κατάθλιψη..Είναι θλιβερή διαδικασία.
Συζητώντας με συνάδελφο που πηγαίνει τα παιδιά της σε δημόσιο νηπιαγωγείο, μου είπε για το πως ένα project με θέμα το καλοκαίρι οδήγησε νηπιαγωγούς και παιδιά στο στήσιμο μιας καταπληκτικής καλοκαιρινής γιορτής.Είχε χορό, τραγούδι, αντί για στολές απλά μαγιώ και κεράσματα φτιαγμένα από τα παιδιά. Όλα γελούσαν κι αισθάνονταν ελεύθερα. Δεν πείραξε κανέναν που δεν παρακολούθησαν Αριστοφάνη και δεν άκουσαν κλασσική μουσική για να εξαργυρώσουν τα δίδακτρα....
Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά έχω εξοργιστεί, απογοητευτεί και...και..και...πολλά ακόμα..

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 10, 2009, 11:16:52 πμ »
εγω απορω πως γινεται κ στο δημοσιο αν πιεστουν τα παιδια απο μας κανουν παραπονα στους γονεις κ εχουμε..αλλες συζητησεις κ στο ιδιωτικο δεν φοβουνται οτι θα συμβει αυτο.τοσο καλα καλυπτονται ολα;

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 10, 2009, 03:14:41 μμ »
Μάλλον το πιο πιθανό είναι, όταν το παιδί κάνει παράπονα στο γονιό του, εκείνος να απαντά κάπως έτσι: "δε φτάνει που σε έγραψα στο καλύτερο ιδιωτικό νηπιαγωγείο/δημοτικό που μας στοιχίζει ένα σωρό λεφτά, έχεις και παράπονο από πάνω!"
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 10, 2009, 03:17:36 μμ »
Οι γονείς που επιλέγουν να γράψουν το παιδί τους σε ένα τόσο αυστηρό σχολείο το κάνουν ακριβώς γιαυτό το λόγο (έχετε μιλήσει ποτέ με αποφοίτους της "Ελληνικής Παιδείας" να δείτε τι εστί βερύκοκο). Στα υπόλοιπα ιδιωτικά δε μαλώνουμε (κι αν το κάνουμε τα ακούμε κανονικά από το γονέα παρουσία του διευθυντή που μετά σου λέει εσύ έχεις δίκιο αλλά τι να κάνω)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 10, 2009, 04:37:04 μμ »
Στην Ελληνική Παιδεία είχε πάει κάποια γνωστή μου για συνέντευξη και της ζήτησαν να ντύνεται αυστηρά με μακριά φούστα, "σεμνά" πουκάμισα και να μην βάφεται...Και εντάξει αυτό θέλει να λέγεται αυστηρό σχολείο. Το Μοντεσσοριανό όμως από που κι ως που ? Δεν νομίζω πως ταιριάζει με την υποτιθέμενη φιλοσοφία του..
Κάποιοι γονείς τα θαυμάζουν αυτά, φουσκώνουν τα μυαλά τους με λόγια και θεωρίες και υποστηρίζουν τα ιδιωτικά όπου σταθούν κι όπου βρεθούν. Ξέρουν να βρισκουν δικαιολογίες ακόμα κι αν το παιδί τους παραπονιέται...Ο,τι κι αν συμβαινει, καλώς καμωμένο. Στο δημόσιο όμως όχι μόνο δικαιολογίες δεν βρίσκουν αλλά συμπεριφέρονται με θράσος και αγένεια. Δεδομένο το έχουν τότε οτι εκεί "κακόπεσαν"... στον ελλειπή εκπαιδευτικό. Τα παιδιά τί φταίνε όμως?

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2009, 04:41:03 μμ από ΑΚ Νηπιαγωγός »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 10, 2009, 05:33:55 μμ »
Οι γονείς που επιλέγουν να γράψουν το παιδί τους σε ένα τόσο αυστηρό σχολείο το κάνουν ακριβώς γιαυτό το λόγο (έχετε μιλήσει ποτέ με αποφοίτους της "Ελληνικής Παιδείας" να δείτε τι εστί βερύκοκο). Στα υπόλοιπα ιδιωτικά δε μαλώνουμε (κι αν το κάνουμε τα ακούμε κανονικά από το γονέα παρουσία του διευθυντή που μετά σου λέει εσύ έχεις δίκιο αλλά τι να κάνω)
Παρούσα  ;) ;) ;) Δεν το λες "συγχρονο" σχολείο αλλά δεν παύει να είναι απο τα πολύ καλά!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 10, 2009, 08:59:33 μμ »
 ;D ;D Τέσσερεις ακόμη ξέρω άσχετους μεταξύ τους (απέχουν αρκετά χρόνια οι ηλικίες τους) και ακόμη έχουν να λένε.

ΑΚ η μοντεσσοριανή πειθαρχία από πολλούς εκλαμβάνεται ως "βουρδουλική" πειθαρχία. Υπήρξαν άλλωστε κριτικές που εστίασαν ακριβώς σε αυτό το ζήτημα. Επιπλέον οι λέξεις όταν αφορούν επιχειρήσεις συχνά χάνουν το νόημά τους. Ξέρετε πόσοι πρότυποι παιδικοί σταθμοί υπάρχουν; (κάποιοι μάλιστα είναι πρότυπο προς αποφυγή για να παραφράσω τη γνωστή ρήση)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος berketi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
  • παιδεία
    • Προφίλ
    • μοντεσσοριανός πολυχώρος
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 14, 2013, 12:57:45 μμ »
Καλημέρα σε όλους.
Λυπάμαι που είδα τόσο αργά την ανάρτηση. Είμαι νέο μέλος και έχω εκπαιδευτεί στο μοντεσσοριανό σύστημα για την ηλικία των τριών έως έξη ετών.
Υπάρχει επίσημος φορέας στην Ελλάδα, που παρέχει και πτυχίο πλέον A.M.I. αναγνωρισμένο σε όλες τις χώρες του εξωτερικού εκτός φυσικά από την Ελλάδα!
Παράλληλα γίνονται συνεχώς ημερίδες τόσο στην Αθήνα, όσο και στην Θεσσαλονίκη με συνεχείς παρουσιάσεις του υλικού (μάλιστα τα μαθηματικά θα παρουσιαστούν ξανά την Κυριακή 2 Ιουνίου σε μια εξάωρη ημερίδα), ενώ οργανώνεται για πρώτη φορά και μια μικρή εκπαίδευση - τριών εβδομάδων - για το πως δουλεύεται το υλικό στο δημοτικό.
 Άσχετα με το αν ένα σχολείο είναι μοντεσσοριανό ή συμβατικό η αξία του εποπτικού υλικού είναι αδιαμφισβήτητη.
Η δυσκολία στο πως να το χρησιμοποιήσει κανείς καλύπτεται πλεον σε μεγάλο βαθμό μέσα από όλα αυτά που οργανώνονται και κυρίως τον τελευταίο χρόνο.
Το πως θα προμηθευτεί κανείς το υλικό είναι και αυτό εύκολο και σχετικά οικονομικό, μιας και υπάρχει πλέον κατάστημα πώλησης του εποπτικού υλικού στην Αθήνα και ηλεκτρονικό κατάστημα, που παρουσιάζονται οδηγίες για την χρήση του υλικού, αλλά και τρόποι για να κατασκευάσει κανείς μόνος του το δικό του εποπτικό υλικό.
Η σελίδα σ` αυτές τις ενότητες είναι ακόμη στα σπάργανα, αλλά από όσο γνωρίζω, σύντομα θα είναι εμπλουτισμένη με περισσότερες πληροφορίες
Για όλα αυτά όποιος ενδιαφέρεται για διευθύνσεις, πληροφορίες (μιας και είναι διαφορετικά πρόσωπα και φορείς που τα οργανώνουν), ας μου στείλει μήνυμα.

Σχετικά τώρα με τις αρνητικές εμπειρίες όσων έχουν έρθει σε επαφή με ''μοντεσσοριανά'' σχολεία. 
Η δική μου εμπειρία είναι τελείως διαφορετική, έχοντας γνωρίσει πολύ αξιόλογους ανθρώπους στο χώρο, τόσο από πλευράς διεύθυνσης, όσο και από πλευράς εκπαιδευτικών.
Δυστυχώς την χρήση του ονόματος μοντεσσόρι μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε και η ίδια η μέθοδος απευθύνεται σε έμψυχο δυναμικό και αφορά την κατανόηση αυτού που την εφαρμόζει. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ένας παιδαγωγός ή ένας ιδιοκτήτης ιδιωτικού σχολείου δεν είναι πάντα ο καλύτερος εκφραστής της μεθόδου.
 

Αποσυνδεδεμένος Konstantina99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 06, 2013, 03:42:58 μμ »
Καλημέρα σε όλους.
Λυπάμαι που είδα τόσο αργά την ανάρτηση. Είμαι νέο μέλος και έχω εκπαιδευτεί στο μοντεσσοριανό σύστημα για την ηλικία των τριών έως έξη ετών.
Υπάρχει επίσημος φορέας στην Ελλάδα, που παρέχει και πτυχίο πλέον A.M.I. αναγνωρισμένο σε όλες τις χώρες του εξωτερικού εκτός φυσικά από την Ελλάδα!
Παράλληλα γίνονται συνεχώς ημερίδες τόσο στην Αθήνα, όσο και στην Θεσσαλονίκη με συνεχείς παρουσιάσεις του υλικού (μάλιστα τα μαθηματικά θα παρουσιαστούν ξανά την Κυριακή 2 Ιουνίου σε μια εξάωρη ημερίδα), ενώ οργανώνεται για πρώτη φορά και μια μικρή εκπαίδευση - τριών εβδομάδων - για το πως δουλεύεται το υλικό στο δημοτικό.
 Άσχετα με το αν ένα σχολείο είναι μοντεσσοριανό ή συμβατικό η αξία του εποπτικού υλικού είναι αδιαμφισβήτητη.
Η δυσκολία στο πως να το χρησιμοποιήσει κανείς καλύπτεται πλεον σε μεγάλο βαθμό μέσα από όλα αυτά που οργανώνονται και κυρίως τον τελευταίο χρόνο.
Το πως θα προμηθευτεί κανείς το υλικό είναι και αυτό εύκολο και σχετικά οικονομικό, μιας και υπάρχει πλέον κατάστημα πώλησης του εποπτικού υλικού στην Αθήνα και ηλεκτρονικό κατάστημα, που παρουσιάζονται οδηγίες για την χρήση του υλικού, αλλά και τρόποι για να κατασκευάσει κανείς μόνος του το δικό του εποπτικό υλικό.
Η σελίδα σ` αυτές τις ενότητες είναι ακόμη στα σπάργανα, αλλά από όσο γνωρίζω, σύντομα θα είναι εμπλουτισμένη με περισσότερες πληροφορίες
Για όλα αυτά όποιος ενδιαφέρεται για διευθύνσεις, πληροφορίες (μιας και είναι διαφορετικά πρόσωπα και φορείς που τα οργανώνουν), ας μου στείλει μήνυμα.

Σχετικά τώρα με τις αρνητικές εμπειρίες όσων έχουν έρθει σε επαφή με ''μοντεσσοριανά'' σχολεία. 
Η δική μου εμπειρία είναι τελείως διαφορετική, έχοντας γνωρίσει πολύ αξιόλογους ανθρώπους στο χώρο, τόσο από πλευράς διεύθυνσης, όσο και από πλευράς εκπαιδευτικών.
Δυστυχώς την χρήση του ονόματος μοντεσσόρι μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε και η ίδια η μέθοδος απευθύνεται σε έμψυχο δυναμικό και αφορά την κατανόηση αυτού που την εφαρμόζει. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ένας παιδαγωγός ή ένας ιδιοκτήτης ιδιωτικού σχολείου δεν είναι πάντα ο καλύτερος εκφραστής της μεθόδου.



Καλησπέρα κι από μένα, είμαι κι εγώ νέα στην παρέα και ως νηπιαγωγός με ενδιαφέρει πολύ το θέμα, θα μπορούσες να μου πεις ποιος είναι αυτός ο επίσημος φορέας στην Ελλάδα? Δεν γνωρίζω και δεν το έχω ξανακούσει.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος thanos.zam21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 03, 2013, 12:46:40 πμ »
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Μπορώ να πω κι εγώ πως δεν ήταν καθόλου καλή η εμπειρία μου από τη συνέντευξη. Ίσως να μιλάμε για το ίδιο σχολείο MairyLiscious!..... Να επισημάνω πως περίμενα 40 λεπτά παρα το κανονισμένο ραντεβού χωρίς να υπάρχει λόγος και στο διάστημα αυτό συνέβησαν διάφορα αξιοσημείωτα. Το ένα ήταν πως κάθονταν κοντά μου 4 κορίτσια Πέμπτης-Εκτης Δημοτικού που περίμεναν λέει να "προσευχηθούν" με τον διευθυντή. Μετά από λίγο μπήκαν στο γραφείο του και με συνοδεία φλογέρας έψαλαν κάποιο τροπάριο...Τον ευχαρίστησαν θερμά και αποχώρησαν...Άλλα που μου έκαναν εντύπωση ήταν η τρομοκρατημένη έκφραση των παιδιών όταν μιλούσαν σε  διευθυντή και δασκάλους,χρησιμοποιώντας υπερβολικά πολλούς τύπους (υποκριτικής) ευγένειας και ο απότομος και εξουσιαστικός τόνος με τον οποίο τους απαντούσαν..Λες και βρισκόμουν σε στρατόπεδο.
Η συνέντευξη άκρως απογοητευτική. Αφού ο διευθυντής καταδίκασε όλες τις σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας ως ανέφικτες και άχρηστες με ειρωνεύτηκε για την πίστη μου σε αυτές (project, διαθεματική προσέγγιση)και με συμβούλεψε να είμαι πιο "προσγειωμένη"!! Πέρασε στη συνέχεια σε αδιάκριτες ερωτήσεις για το οικογενειακό μου κοινωνικό-οικονομικό επίπεδο(!) σημείο στο οποίο έδειξα φυσικά την ενόχλησή μου. Όποτε ρωτούσα κάτι σχετικό με το διαθέσιμο υλικό και τον τρόπο εργασίας σε αυτό το σχολείο δεν έπαιρνα απάντηση.. Το μόνο που άκουγα συνεχώς είναι το πόσο σημαντικό είναι να επιβάλλεσαι στα παιδιά και να τα μαθαίνεις να πειθαρχούν.(και βέβαια δεν εννοεί την "εσωτερική πειθαρχία"...) Αρνήθηκαν δε το οτι δίνει η Μοντεσσόρι πολύ μεγάλη αξία στο ρόλο του παιχνιδιού και φυσικά του δομημένου κατάλληλα περιβάλλοντος.  Πολύ φοβάμαι πως είναι τελικά όπως τα λέει η  glianna στην ουσία τα πράγματα. Ένας "κράχτης" το όνομα της Μοντεσσόρι.. Όλα τα ιδιωτικά στοχεύουν στον εντυπωσιασμό με τον ένα ή τον άλλο τρόπο..Πόσα όμως πρέπει να ανεχόμαστε και πόσους συμβιβασμούς να κάνουμε για να μπορούμε να δουλεύουμε με τα παιδιά.... Ίσως είναι κάποιες φορές προτιμότερο να κάνουμε άσχετες δουλειές από το να προδίδουμε τις προσωπικές αξίες, τα όνειρά μας και τελικά τα ίδια τα παιδιά..Δεν θα ήθελα ποτέ να γίνω σαν ..αυτούς.. Που αισθάνονται περήφανοι βλέποντας τα παιδιά να τους κοιτάζουν τρομαγμένα μπερδεύοντας τα λόγια τους..Και ειδικά όταν όλα αυτά γίνονται στο όνομα της Μοντεσσόρι που αληθινά σεβάστηκε το παιδί και άφησε πίσω της ένα τέτοιο έργο. Στο youtube υπάρχουν πολλά βίντεο με μοντεσσοριανό υλικό  που βλέπουμε να αξιοποιείται με τρόπους ασύλληπτους για τα ελληνικά δεδομένα.
συγνώμη και το υπουργείο παιδείας επιτρέπει την λειτουργία τετοιων σχολείων?
Είδες κάτι πράγματα αυτό το υπουργείο... Μα να κάνει τους δικούς του ελέγχους και να μη ρωτάει το κοριτσάκι που δεν προσέλαβαν...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160745
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.