*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2689304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2198 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 12:37:30 πμ »
Μάλλον μπέρδεψα την καρτα ανεργιας με το ταμείο ανεργίας! Σόρρυ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:55 »

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2199 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 12:50:28 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 01:52:06 πμ από arois »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2200 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 02:01:53 πμ »
Συνάδελφοι, επειδή βλέπω ότι επεκτείνεται η συζήτηση, όλα αυτά θα ήταν καλύτερο να συζητηθούν στο θέμα για το ταμείο ανεργίας ή σε θέμα για την κάρτα ανεργίας στον πίνακα Επιδόματα ΟΑΕΔ. Έτσι, θα μπορούν να ενημερώνονται όλοι οι συνάδελφοι, ακόμα κι εκείνοι που δε δουλεύουν στα ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2201 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 02:13:50 μμ »
Υπάρχει κόλλημα με την ΑΕΔ γιατι αυτό το πραγμα είναι κάτι καινούριο....

Δεν είναι καινούριο πράγμα..
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:55 »

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2202 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 05:14:01 μμ »
ευχαριστώ κι εγώ Lasid! :)
και κάποιος που ανέφερε ότι θα στείλουν τα ΙΕΚ καταστάσεις στον ΟΑΕΔ, ο ένας από αυτούς που μου πρότειναν να μην διακόψω την κάρτα και να κάνω την πάπια ήταν ο λογιστής του ΙΕΚ... οπότε μ'αυτό το δεδομένο (κι αν δεν με κορόιδευε) δεν νομίζω να στέλνουν κάτι...

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2203 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 06:02:14 μμ »
ευχαριστώ κι εγώ Lasid! :)
και κάποιος που ανέφερε ότι θα στείλουν τα ΙΕΚ καταστάσεις στον ΟΑΕΔ, ο ένας από αυτούς που μου πρότειναν να μην διακόψω την κάρτα και να κάνω την πάπια ήταν ο λογιστής του ΙΕΚ... οπότε μ'αυτό το δεδομένο (κι αν δεν με κορόιδευε) δεν νομίζω να στέλνουν κάτι...

Εμενα το ιδιο μου ειπε ακριβως ο υπαλληλος που ρωτησα στον ΟΑΕΔ, να μην ακυρωσω την καρτα μου...
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2204 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 06:29:29 μμ »
Το θέμα είναι ότι αυτοί που δίνουν ελαφρά τη καρδία συμβουλές στους άλλους, δεν πρόκειται να υποστούν καμιά συνέπεια αν κάτι στραβώσει και ανακαλυφθεί ότι δουλεύατε ενώ είχατε την κάρτα στα χέρια σας. Αν και όπως ειπώθηκε ήδη το πιο πιθανό είναι ότι ο ΟΑΕΔ ενημερώνεται για την πρόσληψη. Ακόμα κι αν δε γίνει αυτό, η κάρτα θα ακυρωθεί επειδή δε θα την ανανεώνετε. Ε τώρα αν εσείς δηλώνετε ότι δε δουλεύετε, ανανεώνοντας την κάρτα ανεργίας και ο ΟΑΕΔ διαπιστώσει την ψευδή δήλωσή σας...να είστε έτοιμοι για τις συνέπειες του νόμου.

Για αυτό θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους που σας παρότρυναν να δηλώσετε ότι δουλεύετε και μετά τη λήξη της συνεργασίας σας με το ΙΕΚ, ζητήστε από τον ΟΑΕΔ να σας εκδώσει ξανά κάρτα ανεργίας!

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2205 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 06:43:00 μμ »
Αυτο που με μπερδευει ειναι το εξης: Δεν ειμαι επιδοτουμενη και αυτη τη στιγμη δουλευω μονο στα ΙΕΚ, οπου ΔΕΝ εχουμε ασφαλεια, ενσημα κλπ, που σημαινει,με βαση οσα γνωριζω για τον ΟΑΕΔ οτι επιδομα ουτως η αλλως δεν παιζει να παρω, πχ, το καλοκαιρι.

Πως στο καλο θεωρουμαι εργαζομενη αφου στην πραξη δεν ειμαι-με 3 ωρες τη βδομαδα ΙΕΚ, λεμε οτι ειναι εργασια; Πριν λιγο καιρο δεν ηταν που μονο απο 12 ωρες και πανω ακυρωναμε καρτα ανεργιας;;Σαφως και δε θελω να παρανομησω, αλλα αναρωτιεμαι...τελικα ποιος ειναι ο παρανομος εδω; :P

Να σημειωσω οτι ανανεωσα καρτα προσφατα, οσο περιμενα να με καλεσουν απο τα ΙΕΚ, αφου φαινοταν οτι δε θα με καλουσαν, παρα τα μορια μου, με το καινουριο συστημα που πανε να εφαρμοσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2013, 06:45:39 μμ από SilverPhoenix »
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2206 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 07:31:03 μμ »
Επίσημο έγγραφο, που να λέει ότι οι υπάλληλοι , οι προσληφθέντες με σύμβαση έργου και όχι με σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου, που θα πληρωθούν με ΑΕΔ, θεωρούνται από τον ΟΑΕΔ εργαζόμενοι και όχι άνεργοι, υπάρχει? Υπάρχει ένα έγγραφο που να ορίζει ποιοί είναι οι εργαζόμενοι για τον ΟΑΕΔ?Μπορεί ο ΟΑΕΔ , επίσημα, να απαντήσει αν οι "εργαζόμενοι" που πληρώνονται με ΑΕΔ, θεωρούνται εργαζόμενοι ή άνεργοι? Οταν έγινε η απογραφή πληθυσμού το 2011, οι απογραφείς πληρώθηκαν με ΑΕΔ και πάρθηκε απόφαση να μην κοπούν οι κάρτες ανεργίας. Το ποσό χρημάτων μετά φάνηκε στο εκκαθαριστικό ως αμοιβή ελευθέριων επαγγελμάτων οπότε όταν έβλεπε το εκκαθαριστικό ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ σε ρωτούσε από που είναι αυτό το ποσό , έλεγες εσύ από την απογραφή και τέλος .
Θεωρώ λοιπόν, ότι αντί να λέει ο καθένας από εμάς τι του είπε ο κάθε υπάλληλος ή λογιστής, να ζητήσει από τον ΟΑΕΔ έγγραφο που να του διευκρινίζει ότι οι με ΑΕΔ, χωρίς ένσημα συμβασιούχοι, είναι εργαζόμενοι. Κάποιοι από εσας επιμένετε ότι αυτό που ισχύει είναι ότι σύμβαση έργου = απασχόληση = εργασία και μάλιστα λέτε ότι πηγαίνουν οι συμβάσεις στον ΟΑΕΔ ( ειδικά γι αυτό αμφιβάλλω εντελώς). Οι συμβάσεις που πηγαίνουν είναι οι εργασίας, είναι και οι έργου? Το ξέρετε επίσημα?
Εγώ δεν θα πήγαινα να το δηλώσω από μόνη μου και δεν πιστεύω ότι θα με έβρισκαν ποτέ αλλά αυτό ούτε αφορά κανέναν ούτε είναι και σωστό να κάνεις κάτι παράνομο, αν είναι κιόλας παράνομο. Γι αυτό επιμένω, θέλω επίσημη διευκρίνηση από τον ΟΑΕΔ. Αλλιώς κάποιοι θα νιώθουν ότι παρανομούν και κάποιοι θα χάνουν τα "ωφέλη" της ανεργίας χωρίς λόγο.

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2207 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 08:23:22 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 01:52:48 πμ από arois »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2208 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 08:41:02 μμ »
Ουσιαστικά πρέπει να ζητηθεί από εμάς να εφαρμοστεί το ενδεχόμενο 3 από εδώ και πέρα και μια για πάντα για όλες τις συμβάσεις αυτού του είδους. Αυτό είναι κατά την άποψή μου το πιο δίκαιο και το πιο σωστό. Τώρα βέβαια θα έρθουν μετά οι ωρομίσθιοι των 4 ωρών με ένσημα και θα πουν και αυτοί με το δίκιο τους ότι κι αυτοί ουσιαστικά είναι άνεργοι...Ε ας αποφασίσουν επιτέλους σ αυτόν τον ΟΑΕΔ ότι άνθρωποι με ολιγόωρη εργασία ή άνθρωποι χωρίς ένσημα είναι στην πραγματικότητα άνεργοι. Ισως θα πρεπε να υπάρχει και πίεση προς αυτή την κατεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2209 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 08:50:40 μμ »
Στο ΙΕΚ όπου εργάζομαι, μας ενημέρωσαν πως δεν εκδίδουμε πλεον ΑΠΥ αλλά ΤΠΥ από 1/1/13.  Γνωρίζει κάποιος επ'αυτού να μας διαφωτίσει?  Κόβουμε τέτοιο ΤΠΥ στο τέλος κάθε μήνα?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος tosodula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την αγωνία!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2210 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 09:00:41 μμ »
1bebis1- μήπως εννοούσαν πως δεν κόβουμε πλέον θεωρημένες αλλά αθεώρητες αποδείξεις; Από την αρχή της χρονιάς δεν χρειάζεται πια η έκδοση θεωρημένων ΑΠΥ (τρυπημένα από την εφορία απλά) για επιτηδευματίες, οπότε αγοράζεις απλό μπλοκ και το σφραγίζεις. Και μάλλον ο υπάλληλος αντί για Απόδειξη (Α...ΠΥ) σου το είπε Τιμολόγιο (Τ...πυ) και τα μπουρδούκλωσε.
Δεν ξέρω κάτι παραπάνω, αφού δεν με ειδοποίησαν ακόμα να κόψω ΑΠΥ για 1/2 του 13.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2211 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 09:19:04 μμ »
συνάδελφοι απο 1/1/2013 δεν κόβουμε ΑΠΥ αλλα Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών Αθεώρητο το οποιο αγοράζουμε και σφραγιζουμε χωρις να χρειαστεί να το τρυπυσει η εφορία, ηδη εγω στα ιεκ για τον Ιανουάριο και για τις επιτηρησεις του φεβρουαριου εκοψα Τιμολογιο Παροχής Υπηρεσιών

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160675
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.049 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.