*

Ψηφοφορία

Τί πιστεύεται για τις βάσεις μετάθεσης για τους ΠΕ02

Θα ανέβουν σε όλες τις περιφέρειες
Θα ανέβουν μόνο στα μεγάλα αστικά κέντρα
Θα κατέβουν σε όλη την περιφέρεια
Θα κατέβουν μόνο στα μεγάλα αστικά κέντρα
Καμία μεταβολή

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2008  (Αναγνώστηκε 100391 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Μεταθέσεις 2008
« στις: Οκτώβριος 11, 2007, 11:54:41 πμ »
Ξέρει κανείς τι παίζει με τα σχολεία της Θάσου;;  ::) Και γενικά με τη Θάσο, διαμονή, κάτοικοι, συνθήκες κλπ
Ή με Ξάνθη (β',γ');;  :-\
Θέλω πληροφορίες σχετικά "φρέσκες" μιας κι έρχεται περίοδος μεταθέσεων..  :o
Ευχαριστώ εκ των προτέρων τους ευγενείς που θ' ασχοληθούν..  ;)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:44:55 »

Αποσυνδεδεμένος alexand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2008
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 06:22:43 μμ »
Δουλεύω στην Ξάνθη και έχω κάποιους συναδέλφους σε άλλα σχολεία. Αλλά γιατί συγκεκριμένα ενδιαφέρεσαι;
Mπορούν να μου πάρουν τα λεφτά μου, την οικογένεια μου, την δουλειά μου, την υγεία μου, το σπίτι μου. Την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μου όμως ΔΕΝ μπορούν να μου την πάρουν μόνο εγώ μπορώ να την ξεπουλήσω και ΔΕΝ θα το κάνω!

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2008
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 07:35:56 μμ »
alexand με ενδιαφέρει να μάθω συνθήκες που παίζουν εκεί, κόσμος,  διαμονή (επίπεδο ζωής)-κόστος, συνθήκες στα σχολεία και ποιά, ότι τέλος πάντων μπορώ να μάθω και αφορά κάποιον ο οποίος σκέφτεται τη μετάθεση στη συγκεκριμέμη περιοχή (και ειδικά στο β κ στο γ Ξάνθης). Μάθε από τους συναδέλφους και στείλε αν μπορείς.
Thanks!  ;)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος alexand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2008
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 08:38:54 μμ »
Αυτά τα ξέρω και εγώ μάλλον. γενικά έχει κόσμο η πόλη, καθώς έχει στρατιωτικούς, φοιτητές, αρκετούς καθηγητές, που έρχονται για τα πρώτα χρόνια εδώ τουλάχιστον και , αν μιλάς για βράδυ παίζει πολύ η ταβέρνα αλλά και μαγαζάκια με διαφορετικό ύφος το καθένα. δε θεωρείται πόλη των μπουζουκιών( το λέω γιατί δεν ξέρω ακριβώς τι θέλεις). μαγαζιά για αγορά έχει αρκετά, (αν και παίζει πολύ το θέμα της μάρκας), αλλά νομίζω για όλα τα γούστα. έχει και κάθε Σάββατο το ξακουστό παζάρι της Ξάνθης. Τα σπίτια είναι μάλλον ακριβά για επαρχιακή πόλη, αλλά πολύ πιο φθηνά σε σύγκριση με Θεσσαλονίκη, Ρόδο , ακόμα και Κομοτηνή. Δεν ξέρω με τη πόλη να συγκρίνω για να καταλάβεις. Υπάρχουν studio παλιά με 150 euro  ,υπάρχουν και 2 δωματίων καινούργια απο 210 μέχρι 300 (εξαρτάται τι θέλεις, σε ποιά περιοχή, αν έχεις αυτοκίνητο κ.α.
Ως ομορφιά εμένα μου αρέσει πάρα πολύ κι ας μην είμαι από εδώ. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά πάντως να μείνω κάποια χρόνια, αν σου λεέι κάτι αυτό. Έχει λίγο κρύο η πόλη, αν κ πέρσυ που ήμουν ήταν καλά.κάθε Σεπτέμβριο , πιθανόν να το γνωρίζεις, εδώ γιορτάζουν τις γιορτές της παλιάς πόλης και φυσικά έχουμε και τα καρναβάλια, που αρέσουν σε πολλούς. Είναι γνωστό επίσης και η πολυπολιτισμικότητα που υπάρχει εδώ, που αρκετούς τους ενοχλεί, εγώ πάλι το βρήσκω υπέροχη εμπειρία.Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο να ρωτήσεις πες μου, δεν ξέρω τι θέλεις να μάθεις.
και τώρα στην ουσία. Τα σχολεία έχουν αρκετά μόρια, φαντάζομαι το ξέρεις ήδη. Αν έχεις αυτοκίνητο και κάποια στιγμή θέλεις να πάρεις μία μετάθεση στον τόπο καταγωγής σου, ίσως θα ήταν καλύτερα να δηλώσεις Γ΄Ξάνθης.Τα δύσκολα σε αυτήν την περιοχή είναι ο Εχίνος και οι Θέρμες. Στο 2ο δύσκολσ βγάζουν οργανική. έχει πάρα πολύ λίγα παιδιά μέσα στην τάξη, μπορεί και 1, και έχουν απλά αρκετά χαμηλό επίπεδο.Δεν ξέρω που δούλευες μέχρι τώρα για να συγκρίνω, αλλά μιλάμε για χαμηλό επίπεδο. Εκεί σε στέλνουν από τον Εχίνο, συνήθως για κάποιες ώρες. εξαρτάται ειδικότητα. Όλα αυτά βέβαια για δευτεροβάθμια, για πρωτοβάθμια παίζουν άλλα.
Στον Εχίνο, κάτι λιγότερο από μία ώρα από Ξάνθη , ειδικά το Χειμώνα. Συνήθως όμως τόσο στο Β΄, όσο και στο Γ΄Ξάνθης πηγαίνουν γκρουπ οι καθηγητές και ο διευθυντής το λαμβάνει υποψη στο πρόγραμμα, όπως φαντάζομαι σε όλα τα σχολεία σχεδόν.εκεί τα παιδιά είναι όλα μουσουλμάνοι και το επίπεδο είναι δυστυχώς χαμηλό. Είναι ωστόσο παιδιά με σεβασμό προς τον καθηγητή.Στις άλλες περιοχές τα πράγματα είναι διαφορετικά. Σχετικά κοντά στην  Ξάνθη, μισάωρο, καλούτσικα μόρια, όσο πιο μακριά τόσο μεγαλύτερο το ποσοτό των μουσουλμάνων, γενικά καλύτερο επίπεδο, φροντιστήρα, πιο παλιοί καθηγητές (όχι όμως να φανταστείς πολλά χρόνια προυπηρεσίας), λιγότερα μαθήματα χάνονται (λόγω χιονιού, μπαιραμιού κ.α.).
Εξαρτάται πάντως από την ειδικότητα, αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο.
μη διστάσεις να ρωτήσεις. Αν μπορώ να βοηθήσω με άλλη πληροφορία ενημέρωσε με.
Mπορούν να μου πάρουν τα λεφτά μου, την οικογένεια μου, την δουλειά μου, την υγεία μου, το σπίτι μου. Την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μου όμως ΔΕΝ μπορούν να μου την πάρουν μόνο εγώ μπορώ να την ξεπουλήσω και ΔΕΝ θα το κάνω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:44:55 »

Αποσυνδεδεμένος alexand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2008
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 08:44:29 μμ »
Τώρα είδα ειδικότητα. sorry. Λογικά θα πηγαίνεις σε 2 τουλάχιστον σχολεία. Αρα το Γ΄Ξάνθης μόνο αν έχεις αυτοκίνητο. Αλλιώς θα δυσκολευτείς για κάποια σχολεία. Νομίζω όμως ότι στα μακρινά, δεν έχουν καν συναδέλφους ΠΕ08. Αν θέλεις ρωτάω
Mπορούν να μου πάρουν τα λεφτά μου, την οικογένεια μου, την δουλειά μου, την υγεία μου, το σπίτι μου. Την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μου όμως ΔΕΝ μπορούν να μου την πάρουν μόνο εγώ μπορώ να την ξεπουλήσω και ΔΕΝ θα το κάνω!

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2008
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 09:25:59 μμ »
Alexand είσαι λεβεντιά!!!!  :D  Πολύ κατατοπιστικός και εξυπηρετικός!   ;) Με σκλάβωσες  :'(
Λοιπόν πάνω κάτω μια τέτοια κατάσταση είχα ακούσει και μ' αρέσουν και μένα αυτά που λες..  ;)
Όσο για χαμηλό επίπεδο, λίγους μαθητές και πολλά μόρια κάτι ξέρω: Γυμνασιο- Λ/Τ Τήλου είμαι..
Όπως καταλαβαίνεις μετα απο 3 χρόνια εδώ θα ήθελα λίγο ..πολιτισμό, αλλά να παίρνω και κανα μόριο.. Το β' είναι καλό;; Τι σχολεία, πόσοι ΠΕ08 και πόσες ώρες έχουν; Πάνε σε άλλα σχολεία; Σχολικές βιβλιοθήκες υπάρχουν;
Αν θέλεις και μπορέσεις απαντάς.. Εγώ σ' ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο που μπήκες..  ;)
Ξέρεις τίποτα για Θάσο;;     
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2008
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 09:55:46 μμ »
Παιδιά θα ήθελα και γω να μάθω για τις περιοχές: Γ' Δράμας, Β' και Γ' Ροδόπης, Δ' Ημαθίας και Γ' Καστοριάς, ότι πληροφορίες είναι καλοδεχούμενες...
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος alexand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2008
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 12, 2007, 03:19:22 μμ »
το β΄ είναι αρκετά κοντά, αν κ τα περισσότερα έχουν λίγα σχετικά μόρια. ορισμένα σχολεία δεν έχουν καν την ειδικότητα σου. στο β΄ όπως μου είπαν συνάδελφοι πάνε σε 2 σχολεία συνήθως. αναλόγως βέβαια το σχολείο.υπάρχουν 2 μεγάλα που έχουν βιβλιοθήκες και μπορείς να ζητήσεις βιβλία ή άλλο υλικό εύκολα και στο φέρνουν. υπάρχει σχολείο που έχει και αρκετούς μουσουλμάνους (είναι κ αυτό κλειστό κάποιες μέρες στο μπαιράμι), και μόνο βιβλιοθήκη δεν φαντάζονται να ζητήσουν από ότι μου λένε. μπορεί βέβαια να υπάρχουν κάποια βιβλία στους διαδρόμους σε "βιβλιοθήκες", αλλά μάλλον δε ρωτάς κάτι τέτοιο.το περίεργο με εσάς είναι ότι υπάρχουν χρονιές που είστε σε ένα σχολείο και απλά κάποιες ώρες γραμματειακή υποστήριξη και μετά, όταν θα φύγει κάποιος δεν παίρνουν κάποιον να τον αντικαταστήσει εδώ στα χωριά. δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς. Φαντάζομαι  ότι ξέρεις καλύτεςρα εσύ. Από άποψη συλλόγου τα πράγματα είναι ίδια. νέοι καθηγητές, λογικοί διευθυντές στα περισσότερα.....
Για Θάσο δεν έχω συνάδελφο γνωστό για να ξέρω . Πάντως σίγουρα το Χειμώνα έχει ερημιά.
Mπορούν να μου πάρουν τα λεφτά μου, την οικογένεια μου, την δουλειά μου, την υγεία μου, το σπίτι μου. Την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μου όμως ΔΕΝ μπορούν να μου την πάρουν μόνο εγώ μπορώ να την ξεπουλήσω και ΔΕΝ θα το κάνω!

Αποσυνδεδεμένος alexand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2008
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 12, 2007, 11:19:57 μμ »
Για Ροδόπη ξέρω ότι ήθελαν αλλά στο ά. Στο γ΄ Ξάνθης μην ψάχνεις τέτοιο πράγμα. .Στο β΄ θα θυμηθώ να ρωτήσω σήμερα βράδυ ή αύριο.
Mπορούν να μου πάρουν τα λεφτά μου, την οικογένεια μου, την δουλειά μου, την υγεία μου, το σπίτι μου. Την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μου όμως ΔΕΝ μπορούν να μου την πάρουν μόνο εγώ μπορώ να την ξεπουλήσω και ΔΕΝ θα το κάνω!

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2008
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 12:01:32 μμ »
alexand θυμήθηκες;;  :)
...Να ρωτήσεις;;  ;)  ;D
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος chrys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2008
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 17, 2007, 11:01:52 μμ »
καλησπερα!Amarilis23 ειμαι στην β καστοριας και σε γενικες γραμμες ειναι καλα!τωρα για την γ καστοριας εχει δυο σχολεια στο νεστοριο και τηνκορεστεια.δεν ειναι πολυ μακρια απο την πολυ αλλα θελεις αυτοκινητο οπωσδηποτε,πανω απο 30 ' ακριβως δεν ειμαι σιγουρη να σου πω. δεν ξερω ακριβως για την ειδικοτητα σου αλλα μπορω να ρωτησω.
παντως η καστορια ειναι ομορφη πολυ αν και και δεν θα την χαρακτηριζα ιδιαιτερα ζωντανη ,αν εξαιρεσεις κατι μπουζουκομαγαζα που δεν τα συμπαθω...
για β κεφαλληνιας,ΠΕ08 γνωριζει καποιος?ειδα οτι δεν εχει παρει κανεις μεταθεση για εκει απο το 2000!τι παιζει?υπαρχει περιπτωση να μην εχει κενα?Αν ξερει καποιος ας με βοηθησει γιατι με ενδιαφερει πολυ!

Αποσυνδεδεμένος alexand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2008
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 05:23:45 μμ »
Δε σε ξέχασα. Απλά έτρεχα λίγο αυτόν τον καιρό με τη γιορτή που έρχεται, είχα και κάτι εκθέσεις για διόρθωμα κ.τ.λ. Ρώτησα κάποιους και μου είπαν ότι στα μακρυνά (θέρμες και εχινο), δεν έχει καν αυτήν την ειδικότητα. δεν ξέρω γιατί. Στο β΄ έχει αλλά πάνε σε 2 σχολεία τουλάχιστον. τουλάχιστον σε αυτά που έχω γνωστούς. Βιβλιοθήκη, όταν ρώτησα, γελούσαν να πω........., άλλοι δεν ήξεραν γιατί μίλαγα.......Απλά   
τους είχε έρθει χαρτί πέρσυ, αν θέλει κάποιος για σχολείο μέσα στην Ξάνθη. Δεν ξέρω πως λειτουργούν αυτά. Εσύ θα ξέρεις.
Mπορούν να μου πάρουν τα λεφτά μου, την οικογένεια μου, την δουλειά μου, την υγεία μου, το σπίτι μου. Την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μου όμως ΔΕΝ μπορούν να μου την πάρουν μόνο εγώ μπορώ να την ξεπουλήσω και ΔΕΝ θα το κάνω!

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2008
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 12:23:46 πμ »
Ευχαριστώ φίλε alexand!  ;)
Ότι άλλο πέσει στην αντίληψή σου που μπορεί να μ' ενδιαφέρει, καλοδεχούμενο!
Καλή γιορτή!   :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2007, 04:48:09 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος alexand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2008
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 05:35:23 μμ »
ήμουν έξω με μία φίλη κμθυμήθηκα να ρωτήσω για την ειδικότητά σας στο σχολείο της. ακριβώς τα ίδια. 2 σχολεία, όχι βιβλιοθήκη, αλλά το 2ο σχολείο εντός Ξάνθης κ πάλι μειωμένο ωραριο. Θα φύγει όμως λόγω γονικής άδειας νομίζει γιατί η γυναίκα του είναι στον ιδιωτικό τομέα.Amarilis δεν ξέρω ακριβώς τί θέλεις να μάθεις για Ροδόπη. Στη δευτεροβάθμια της υπάγομαι, στο Γ  Ροδόπης ,αν ξέρω κάτι...
Mπορούν να μου πάρουν τα λεφτά μου, την οικογένεια μου, την δουλειά μου, την υγεία μου, το σπίτι μου. Την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μου όμως ΔΕΝ μπορούν να μου την πάρουν μόνο εγώ μπορώ να την ξεπουλήσω και ΔΕΝ θα το κάνω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 648
Σύνολο: 656

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.