*

Ψηφοφορία

ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ:  Πού νομίζετε θα πάνε οι φετεινές ΒΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ?

Θα αυξηθούν.
15 (18.5%)
Θα μείνουν στα ίδια με πέρσι.
17 (21%)
Θα πέσουν.
19 (23.5%)
Θα αυξήθούν μόνο οι περιοχές μεγάλης ζήτησης.
12 (14.8%)
Θα αυξηθούν οι μή ελκυστικές περιοχές.
2 (2.5%)
Στα μεγάλα αστικά κέντρα θα γίνει σφαγή.
16 (19.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 58

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2009  (Αναγνώστηκε 76314 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 02:11:52 μμ »
Στις τοποθετήσεις στα σχολεία (από μετάθεση) μετράνε μόνο τα μόρια. Τα κοινωνικά κριτήρια μετράνε στις τοποθετήσεις των νεοδιόριστων και των αναπληρωτών. Τα μόρια εντοπιότητας προσμετρώνται στη συγκεκριμένη περιοχή στην αίτηση σου. Δηλαδή αν για παράγειγμα είσαι από Χαλκίδα, στη μετάθεση για νομό Εύβοιας έχεις ΚΑΙ τα μόρια εντοπιότητας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:31:57 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 02:35:53 μμ »
Σ΄ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είμαι νεοδιόριστη και ζητάω οριστική τοποθέτηση στις Κυκλάδες, όπου υπηρετώ και φέτος. Στις τοποθετήσεις στα σχολεία προηγούμαι λόγω εντοπιότητας έναντι κάποιου με περισσότερα μόρια από προϋπηρεσία, αλλά χωρίσ κανένα μόριο από κοινωνικά κριτήρια;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 02:51:45 μμ »
Toν Ιουνιο που γινονται οι πρωτες τοποθετησεις για οργανικα κενα μετρανε τα μορια.
Αν ομως παραμεινεις στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ για το καλοκαιρι,το Σεπτεμβρη μετρανε κοινωνικα κριτηρια.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος any

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 05:24:21 μμ »
Στις τοποθετήσεις στα σχολεία (από μετάθεση) μετράνε μόνο τα μόρια. Τα κοινωνικά κριτήρια μετράνε στις τοποθετήσεις των νεοδιόριστων και των αναπληρωτών. Τα μόρια εντοπιότητας προσμετρώνται στη συγκεκριμένη περιοχή στην αίτηση σου. Δηλαδή αν για παράγειγμα είσαι από Χαλκίδα, στη μετάθεση για νομό Εύβοιας έχεις ΚΑΙ τα μόρια εντοπιότητας.
μια ερωτηση.αν κάνω αίτηση για μετάθεση υπάρχει περίπτωση να μην με πάρουν στην περιοχή που θέλω?αν δεν με πάρουν τι γίνεται?θα ξαναείμαι στο ίδιο σχολείο?ευχαριστω προκαταβολικα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:31:57 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 06:07:40 μμ »
Φυσικα και μπορει να μην παρεις μεταθεση(αν και ευχομαι ολοψυχα να την πάρεις).Αυτο εξαρταται απο τα μορια που έχεις μαζέψει και από τη ζήτηση που έχει η περιοχη που θα ζητήσεις.
Αν δεν πάρεις μετάθεση,και έχεις ήδη οργανική θέση, θα παραμείνεις στο σχολείο της οργανίκης σου.Αν ομως βρίσκεσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, τον Ιουνιο θα κανεις αίτηση για να τοποθετηθεις σε οργανικο κενο και αν δεν μπορέσεις να πάρεις κάποιο οργανικο κενο θα ξαναπαραμείνεις  στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ.
Βεβαια και τώρα που θα κανεις την αιτηση για μεταθεση ,πάνω πάνω στην αίτηση σου θα γράψεις με κόκκινα γράμματα:''και για οριστικη τοποθέτηση".
Ελπίζω να βοηθησα!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος any

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 06:42:48 μμ »
Φυσικα και μπορει να μην παρεις μεταθεση(αν και ευχομαι ολοψυχα να την πάρεις).Αυτο εξαρταται απο τα μορια που έχεις μαζέψει και από τη ζήτηση που έχει η περιοχη που θα ζητήσεις.
Αν δεν πάρεις μετάθεση,και έχεις ήδη οργανική θέση, θα παραμείνεις στο σχολείο της οργανίκης σου.Αν ομως βρίσκεσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, τον Ιουνιο θα κανεις αίτηση για να τοποθετηθεις σε οργανικο κενο και αν δεν μπορέσεις να πάρεις κάποιο οργανικο κενο θα ξαναπαραμείνεις  στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ.
Βεβαια και τώρα που θα κανεις την αιτηση για μεταθεση ,πάνω πάνω στην αίτηση σου θα γράψεις με κόκκινα γράμματα:''και για οριστικη τοποθέτηση".
Ελπίζω να βοηθησα!


ναι πραγματικά με ξεμπέρδεψες λίγο.βέβαια ειμαι  α/βθμια και φέτος είμαι κανονικά σε σχολείο.δηλαδή αυτή είναι η οργανική μου θέση?γιατι αυτά δεν τα πιάνω!

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 07:21:02 μμ »
πες μου,εισαι νεοδιοριστη;αν ναι,τοτε δεν εχεις οργανικη θεση,αλλα εισαι με προσωρινη τοποθετηση.
Αν πάλι εχεις παει στην περιοχη με μετάθεση, μπορει να εχεις οργανικο ή και λειτουργικο κενο.
Αν μου δώσεις κάποιες λεπτομέρειες θα σε βοηθήσω.
και κυρίως,μην αγχώνεσαι!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 07:23:09 μμ »
Στις τοποθετήσεις στα σχολεία (από μετάθεση) μετράνε μόνο τα μόρια. Τα κοινωνικά κριτήρια μετράνε στις τοποθετήσεις των νεοδιόριστων και των αναπληρωτών. Τα μόρια εντοπιότητας προσμετρώνται στη συγκεκριμένη περιοχή στην αίτηση σου. Δηλαδή αν για παράγειγμα είσαι από Χαλκίδα, στη μετάθεση για νομό Εύβοιας έχεις ΚΑΙ τα μόρια εντοπιότητας.

Αν είσαι από Χαλκίδα θα έχεις τα μόρια της εντοποιότητας γιια όλο τον νομό Εύβοιας ή μόνο για την Α Εύβοιας;

Αποσυνδεδεμένος any

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 07:32:41 μμ »
πες μου,εισαι νεοδιοριστη;αν ναι,τοτε δεν εχεις οργανικη θεση,αλλα εισαι με προσωρινη τοποθετηση.
Αν πάλι εχεις παει στην περιοχη με μετάθεση, μπορει να εχεις οργανικο ή και λειτουργικο κενο.
Αν μου δώσεις κάποιες λεπτομέρειες θα σε βοηθήσω.
και κυρίως,μην αγχώνεσαι!!!
ναι νεοδιοριστη είμαι.οποτε τι παιζει τώρα?

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 07:51:29 μμ »
Ως νεοδιοριστη δεν εχεις οργανικη, αλλα εισαι στη διαθεση του ΠΥΣΠΕ. Με το τελος της σχ.χρονιας θα θεωρειται οτι εχεις υπηρετησει οργανικη θεση, πραγμα που σου δινει δικαιωμα μεταθεσης. Αρα, κανεις μεχρι τις 28 Νοεμβρη αιτηση για μεταθεση για τους νομους που επιλεγεις. Το αν θα παρεις μεταθεση, εχει να κανει με τις βασεις μεταθεσεων των νομων αυτων. Μπορεις να κατεβασεις απο το ΥΠΕΠΘ, τις βασεις μεταθεσεων.θα πρεπει να υπολογισεις   και τα μορια που εχεις. Αν παραδειγμα το σχολειο που εισαι τοποθετημενη σου δινει 3 μορια +2 της χρονιας που υπηρετεις εχεις 5 μορια συνολο. Αν η περιοχη που θελεις
 να μετατεθεις εχει εως 5 μορια παιρνεις μεταθεση, διαφορετικα οχι. Βεβαια, οι βασεις μεταθεσεων ανεβοκατεβαινουν καθε χρονο, (εξαρταται απο τη ζητηση που εχουν), κατι που δεν μπορουμε να το ξερουμε απο τωρα.
 

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 07:59:09 μμ »
Στις τοποθετήσεις στα σχολεία (από μετάθεση) μετράνε μόνο τα μόρια. Τα κοινωνικά κριτήρια μετράνε στις τοποθετήσεις των νεοδιόριστων και των αναπληρωτών. Τα μόρια εντοπιότητας προσμετρώνται στη συγκεκριμένη περιοχή στην αίτηση σου. Δηλαδή αν για παράγειγμα είσαι από Χαλκίδα, στη μετάθεση για νομό Εύβοιας έχεις ΚΑΙ τα μόρια εντοπιότητας.

Αν είσαι από Χαλκίδα θα έχεις τα μόρια της εντοποιότητας γιια όλο τον νομό Εύβοιας ή μόνο για την Α Εύβοιας;
Τα μόρια της εντοπιότητας προσμετρούνται μόνο για το δήμο που ανήκεις και όχι για ολόκληρο το νομό.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος any

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 08:02:38 μμ »
Ως νεοδιοριστη δεν εχεις οργανικη, αλλα εισαι στη διαθεση του ΠΥΣΠΕ. Με το τελος της σχ.χρονιας θα θεωρειται οτι εχεις υπηρετησει οργανικη θεση, πραγμα που σου δινει δικαιωμα μεταθεσης. Αρα, κανεις μεχρι τις 28 Νοεμβρη αιτηση για μεταθεση για τους νομους που επιλεγεις. Το αν θα παρεις μεταθεση, εχει να κανει με τις βασεις μεταθεσεων των νομων αυτων. Μπορεις να κατεβασεις απο το ΥΠΕΠΘ, τις βασεις μεταθεσεων.θα πρεπει να υπολογισεις   και τα μορια που εχεις. Αν παραδειγμα το σχολειο που εισαι τοποθετημενη σου δινει 3 μορια +2 της χρονιας που υπηρετεις εχεις 5 μορια συνολο. Αν η περιοχη που θελεις
 να μετατεθεις εχει εως 5 μορια παιρνεις μεταθεση, διαφορετικα οχι. Βεβαια, οι βασεις μεταθεσεων ανεβοκατεβαινουν καθε χρονο, (εξαρταται απο τη ζητηση που εχουν), κατι που δεν μπορουμε να το ξερουμε απο τωρα.
 
δηλαδη αν δεν παρω τη μεταθεση θα μεινω στο σχολειο που ειμαι
 τωρα

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 08:03:47 μμ »
killbill,η εντοπιοτητα σου ισχύει μόνο για Α Ευβοίας.
Εγώ αντίστοιχα έχω εντοπιοτητα στη Δ Ευβοίας και γι'αυτο το ξέρω.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 08:09:15 μμ »
any,ως νεοδιοριστη δεν έχεις οργανική θέση,πράγμα το οποιο πρακτικά σημαίνει οτι η θέση στο σχολείο που βρίσκεσαι δε σου ανήκει.
Επομένως θα ζητήσεις μετάθεση και οριστικη τοποθέτηση(όπως σου ειπα παραπανω)και αν δεν πάρεις μετάθεση το Μαιο-Ιούνιο θα κάνεις αιτηση για οργανικό κενο.Αυτο σημαίνει οτι δεν ειναι σιγουρο σε ποιο σχολειο θα εισαι του χρονου,μπορει στο ίδιο,μπορει και σε άλλο.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.