*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012  (Αναγνώστηκε 495947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος brad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1484 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 03:24:18 μμ »
Yπάρχει ένας πολύ σοβαρός λόγος που έπρεπε φέτος να βγουν πρώτα οι προσλήψεις της ειδικής αγωγής, εννοώ κυρίως της δευτεροβάθμιας. Ο λόγος είναι ότι η εγκύκλιος για προσλήψεις αναπληρωτών ειδικής λέει:

"ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ VΙΙ: Για τους υποψηφίους των πινάκων αναπληρωτών ΕΑΕ και ωρομισθίων ΕΑΕ της παρούσης εγκυκλίου, οι οποίοι κατατάσσονται και στους αντίστοιχους πίνακες Γενικής Εκπαίδευσης ή Φυσικής Αγωγής (Τ.Α.Δ.), σύμφωνα με την κατά περίπτωση ισχύουσα νομοθεσία, αναστέλλεται η υποψηφιότητά τους στους πίνακες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης(ΕΑΕ) σε περίπτωση πρόσληψής τους με πλήρες ωράριο στην Γενική Εκπαίδευση ή Φυσική Αγωγή και αντιστρόφως. Σε περίπτωση πρόσληψης με μειωμένο ωράριο στη Γενική Εκπαίδευση ή Φυσική Αγωγή, οι εκπ/κοί παραμένουν διαθέσιμοι προς πρόσληψη στους πίνακες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης(ΕΑΕ) και αντιστρόφως μόνο για πρόσληψη με πλήρες ωράριο διδασκαλίας"

Επίσης σύμφωνα με το νέο νόμο: ΄

"Από τις διατάξεις του άρκρου 59 παρ. 17 του ν. 3966/2011 (ΦΕΚ 118/24.05.2011 τ. Αϋ) ορίζεται ότι: «α) Εκπαιδευτικοί οι οποίοι προσλαμβάνονται στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου διαγράφονται από τους πίνακες αναπληρωτών για το σχολικό έτος που διανύεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψης και για το επόμενο σχολικό έτος, εφόσον δεν αναλαμβάνουν για οποιονδοίποτε λόγο υπηρεσία εντός πέντε ημερών από την ανακοίνωση της πρόσληψης τους ή αναλαμβάνουν υπηρεσία και παραιτούνται κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους."


Με λίγα λόγια η ανωμαλία του Υπουργείου δεν έχει όρια, αυτή τη στιγμή έχει θέσει σε κίνδυνο χιλιάδες συναδέλφους που έκαναν τα χαρτιά τους και στους δύο πίνακες (ειδικής-γενικής) και πιστέψτε με είναι πάρα πολλοί. Οι συνάδελφοι αυτοί ήδη από χθες προσελήφθησαν στη γενική αγωγή, ενώ κάποιοι ήθελαν στην ειδική. Στο πλαίσοο τρομολαγνίας της κυβέρνησης φοβήθηκαν και δήλωσαν αναγκαστικά και στους δύο πίνακες. Το απότελεσμα: αν αρνηθούν πρόσληψη στη γενική αγωγή, απορρίπτονται για δύο χρόνια προφανώς από όλους τους πίνακες και χάνουν και τη θέση στη ειδική, αν δεχτούν πρόσληψη στη γενική χάνουν αυτόματα τη θέση στη ειδική που κάποιοι ήθελαν περισσότερο.

ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ ΟΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΕΙΔΙΚΗς ΑΓΩΓΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΩΣΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥς ΠΡΟΣΕΛΑΒΑΝ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗ ΕΙΔΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ !!!!!!!!!

Καταγγέλω το Υπουργείο Παιδείας ότι το ίδιο με τις επικοινωνιακές τεχνικές και τις απάνθρωπες τρομολαγνικές δηλώσεις για αναπληρωτές ώθησε χιλιάδες συναδέλφους να δηλώσουν μπροστά στο φόβο ανεργίας και στη γενική και στη ειδική αγωγή χωρίς όμως να γνωρίζουν ακριβώς τις επιπτώσεις, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΦΕΤΟΣ ΙΣΧΥΕΙ Η ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ


Να μεριμνήσει άμεσα η κ. Διαμαντοπούλου για αυτό το θέμα: το ζ΄γητημα είναι ακόμα πιο έντονο στις τεχνικές ειδικότητες που οι άνθρωποι μπροστά στο φόβο και άγχος να μην βρουν καν δουλειά μπροστά στις τρομολαγνικές ανακοινώσεις της κυβέρνησης δήλωσαν και στους δύο πίνακες

Να βγουν άμεσα μέχρι αύριο οι προσλήψεις ειδικής ή να βγει διευκρινιστική εγκύκλιος που να διευκρινίζει και να δίνει ευκαιρίες στις κατηγορίες των συναδέλφων που είναι και στους δύο κλάδους, αλλιώς το Υπουργείο έχει τεράστια νομική ευθύνη και κυρίως λόγω των δηλώσεων δια στόματος υπουργού για ελάχιστε προσλήψεις αναπληρωτών, όπου ώθησε χιλιάδες συναδέλφους της ειδικής αγωγής σε αυτή τη κίνηση.


Άλλωστε οι συνάδελφοι της ειδικής είναι πάντα πιο λίγοι στους πίνακες της ειδικής, με το να προσλαμβάνονται πρώτοι και αδειάζει ο πίνακας της γενικής ώστε να μπορούν να προσλαμβάνονται νέοι που δεν έχουν τα προσόντα για την ειδική αλλά για την γενική και βρίσκουν και το σύστημα είναι πιο δίκαιο.

Είναι τεράστια αδικία αυτό που γίνεται από το Υπουργείο, υπονομεύοντας έμμεσα συναδέλφους που είναι στους πίνακες γενικής εκπαίδευσης που μπορεί και να μην βρουν δουλειά μιας και πάρα πολλοί συνάδελφοι της ειδικής θα μπουν σίγουρα ως αναπληρωτές στην γενική ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ.  Το θέμα μπορεί να διορθωθεί άμεσα με προσλήψεις όλων των κλάδων σε α φάση στη ειδική αγωγή.

Επίσης πέρυσι δεν ίσχυε κάτι τέτοιο. Δεν είχες επιπτώσεις για 2 έτη αν αρνηθείς πρόσληψη και αυτή η διάταξη μπέρδεψε αρκετούς που είναι και στους δύο πίνακες.

Οφείλει η κ. Διαμαντοπούλου να επέμβει άμεσα σε αυτό το θέμα

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να λυθεί και δεν το πήραν χαμπάρι πολλοί συνάδελφοι !!!!!!!!!
Συνάδελφε με συγχωρείς αλλά τόσο καιρο που γινεται συζητηση γι'αυτό το θέμα που εισαι? Την εγκύκλιο και την αδικια αυτη τωρα τη διαπιστωσες??? Πριν δεν ανησυχουσες? Λυπαμαι αν ακουγομαι καπως αλλα 2 μηνες τώρα έχω τρέξει απίστευτα με αυτή την ιστορία! Μέχρι και στο Υπουργείο έφτασα να κάνω γραπτό ερώτημα με αριθμούς πρωτοκόλλου και κουραφέξαλα προκειμένου να διαμαρτυρηθώ. Το αποτέλεσμα? Δεν πήρα καμία απάντηση απο τους ιθύνοντες. Έτσι είναι ο νόμος μου είπαν. Απενεργοποιήσα λοιπόν την αίτησή μου στη γενική ρισκάροντας! Και τώρα αδικία θα ήταν να ισχύσει αυτό που ζητάς ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ!
πες τα!!!!!!!!!!
"Ό,τι είναι, είναι. Ό,τι δεν είναι, δεν είναι. Απορροφάσαι τόσο με εκείνο που δεν είναι, ώστε χάνεις αυτό που είναι."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:54 »

Αποσυνδεδεμένος tou.fas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1485 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 03:44:40 μμ »
καλημέρα
εχω την εντύπωση οτι έκανε περισσότερες προσλήψεις σε σχέση με πέρσι στην γενική παιδεία ή μου φάνηκε?
Είναι λιγότερες από πέρυσι

Αποσυνδεδεμένος Icarus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1486 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 03:51:03 μμ »
καλημέρα
εχω την εντύπωση οτι έκανε περισσότερες προσλήψεις σε σχέση με πέρσι στην γενική παιδεία ή μου φάνηκε?
Είναι λιγότερες από πέρυσι
εξαρτάται... από τον κλάδο...
Fly, on your way, like an eagle,
Fly as high as the sun...

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1487 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 04:22:28 μμ »
καλο ειναι οποιος εχει και την παραμικρη υποψια οτι θα τον παρουν ή στη γενική ή στην ειδική να διαγραψει την αιτηση εκει που δεν θελει να παει... στον κλαδο μου περυσι καλούσαν από οκτωβριο  μεχρι τον απριλιο για καλυψη θεσης σε σχολειο οπου υποτιθεται τα παιδια θα εδιναν πανελληνιες και τελικα δεν πηγε κανεις... γιατι ειχαν απορροφηθει στην ειδική και δεν πηγαν στην γενικη.. καλο ειναι να μην γινει το ιδιο το μπαχαλο το περσυνο. εγω πηγα και απενεργοποιησα την γενική ....και στους δυο πινακες εχω πολυ καλή σειρα απλά με τραβαει η ειδική πιο κοντα στο σπίτι μου::

οσο για ποτε θα βγει η α φαση από δευτερα-τριτη και   θα καλεσουν περιπου τα ιδια με περσι με μικρες αποκλισεις
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2011, 04:24:09 μμ από kxrysa »
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:54 »

Αποσυνδεδεμένος G7 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1488 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 04:36:10 μμ »
καλο ειναι οποιος εχει και την παραμικρη υποψια οτι θα τον παρουν ή στη γενική ή στην ειδική να διαγραψει την αιτηση εκει που δεν θελει να παει... στον κλαδο μου περυσι καλούσαν από οκτωβριο  μεχρι τον απριλιο για καλυψη θεσης σε σχολειο οπου υποτιθεται τα παιδια θα εδιναν πανελληνιες και τελικα δεν πηγε κανεις... γιατι ειχαν απορροφηθει στην ειδική και δεν πηγαν στην γενικη.. καλο ειναι να μην γινει το ιδιο το μπαχαλο το περσυνο. εγω πηγα και απενεργοποιησα την γενική ....και στους δυο πινακες εχω πολυ καλή σειρα απλά με τραβαει η ειδική πιο κοντα στο σπίτι μου::

οσο για ποτε θα βγει η α φαση από δευτερα-τριτη και   θα καλεσουν περιπου τα ιδια με περσι με μικρες αποκλισεις

Πόσοι φιλόογοι είχαν κληθεί πέρσι στην α' φάση ειδικής αγωγής; ήταν ψηλά στον πίνακα της γενικής;;;
Φώφη, κάνε το καλό και ρίξ' την στο γυαλό....


http://filologoi02.forumgreek.com/

Αποσυνδεδεμένος mariadrd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1489 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 05:01:12 μμ »
Κι εγώ ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανεις πόσους νηπιαγωγους ειδικης αγωγης πήραν πέρυσι αναπληρωτές? Για να υπολογίσω πόσους περίπου θα πάρουν και φέτος... ::)

Αποσυνδεδεμένος Icarus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1490 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 05:05:32 μμ »
καλο ειναι οποιος εχει και την παραμικρη υποψια οτι θα τον παρουν ή στη γενική ή στην ειδική να διαγραψει την αιτηση εκει που δεν θελει να παει... στον κλαδο μου περυσι καλούσαν από οκτωβριο  μεχρι τον απριλιο για καλυψη θεσης σε σχολειο οπου υποτιθεται τα παιδια θα εδιναν πανελληνιες και τελικα δεν πηγε κανεις... γιατι ειχαν απορροφηθει στην ειδική και δεν πηγαν στην γενικη.. καλο ειναι να μην γινει το ιδιο το μπαχαλο το περσυνο. εγω πηγα και απενεργοποιησα την γενική ....και στους δυο πινακες εχω πολυ καλή σειρα απλά με τραβαει η ειδική πιο κοντα στο σπίτι μου::

οσο για ποτε θα βγει η α φαση από δευτερα-τριτη και   θα καλεσουν περιπου τα ιδια με περσι με μικρες αποκλισεις

δε νομίζω ότι είναι πρέπων ή σοβαρό να προτείνεις σε κάποιον να απενεργοποιήσει την αίτηση του με βάση κάποιες υποψίες;;; που μπορεί να έχει :o Αν κάποιος επιθυμεί να κάνει αίτηση και για τα δύο δικαίωμα του, αναλαμβάνει και το ανάλογο ρίσκο...Το να το κατακρίνουμε αυτό από τη στιγμή που το υπουργείο του δίνει αυτό το δικαίωμα είναι απλά απαράδεκτο...Κανείς δεν έχει δικαίωμα να κρίνει κανέναν για τις ενέργειες του εάν αυτές είναι σύννομες... Αν το υπουργείο έβγαζε πρώτα τις προσλήψεις για την ειδική, όπως και προβλέπεται αλλά ποτέ δε γίνεται, δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.
Όσο για το μπάχαλο που δημιουργείται στα σχολεία ο εκπαιδευτικός που δεν αποδέχεται την πρόσληψη για οποιοδήποτε λόγο δε φέρει καμμία ευθύνη...Δεν είναι μόνιμος μου αρνείται τοποθέτηση, είναι αναπληρωτής!!!
Fly, on your way, like an eagle,
Fly as high as the sun...

Αποσυνδεδεμένος geokom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • ΠΕ-03
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1491 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 05:09:07 μμ »
Στο παρακάτω link έχω ανεβάσει ένα αρχειάκι xls που περιέχει εκκαθαρισμένους τους πίνακες Α & Β (πρώτης ανάρτησης) για την ειδικότητα ΠΕ03.50 μετά από την πρώτη φάση πρόσληψης αναπληρωτών της γενικής παιδείας

http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item541

Αποσυνδεδεμένος mariadrd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1492 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 05:15:30 μμ »
Τι Χίος τι Χανιά αν είσαι από Θεσσαλονίκη... Δε το βρίσκω τόσο τραγικό όλο αυτό. Προβλέπεις τη θέση σου και αποφασίζεις. Ειδικά από τη στιγμή που έχεις τόσο καλή σειρά και πρόκειται να δουλέψεις και στη γενική και στην ειδική πρέπει να είσαι υπέρ-ευχαριστημένος... Μιας που προς το παρόν το 80% της Ελλαδας θα μένει άνεργο ας είμαστε ευχαριστημένοι έστω και μακρυά απο το σπίτι μας. Τα πράγματα δε διορθώνονται μόνο με στραβομουτσουνιάσματα ... δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1493 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 05:17:00 μμ »
Στο παρακάτω link έχω ανεβάσει ένα αρχειάκι xls που περιέχει εκκαθαρισμένους τους πίνακες Α & Β (πρώτης ανάρτησης) για την ειδικότητα ΠΕ03.50 μετά από την πρώτη φάση πρόσληψης αναπληρωτών της γενικής παιδείας

http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item541
μπράβο καλή δουλειά!!!

Αποσυνδεδεμένος cris.drm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1494 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 05:20:04 μμ »
Νομίζω ότι στους νηπιαγωγούς ο πίνακας είχε φτάσει μέχρι τη θέση 360.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1495 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 05:41:00 μμ »
Τη Δευτέρα ή Τρίτη που λέτε θα βγει μόνο της πρωτοβάθμιας ειδικής ή και της Δευτεροβάθμιας; Tι πληροφορίες υπάρχουν;

Αποσυνδεδεμένος bpetros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1496 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 07:19:59 μμ »
παιδιά πάρχει κάπου ο εκκαθαρισμένος πίνακας και των φιλολόγων ειδικής;

Αποσυνδεδεμένος kynthia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τίποτα δεν είναι τυχαίο!Ότι είναι ναγίνει θα γίνει
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #1497 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 08:33:04 μμ »
Πιστεύω ότι της δευτεροβάθμιας θα βγει στο τέλος της άλλης εβδομάδας. Αυτό που με έχει προβληματίσει είναι ότι -όπως ακούγεται- θα βγει πολύ νωρίτερα από πέρυσι η β' φάση, η οποία θα προηγείται των προσλήψεων ΕΣΠΑ.Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.