*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων  (Αναγνώστηκε 36365 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 01, 2011, 02:19:17 πμ »
Αδελφός πολιτικού καλύπτει σκάνδαλο με αδιαφανείς εξετάσεις σχολείου

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/adelfos-politikoy-kalyptei-skandalo-me-adiafaneis-exetaseis-scholeioy

Η γνωστή ιστορία που κρατάει εδώ και χρόνια.
Και όπως πάντα μπήκε το μαχαίρι στο κόκκαλο  ;)
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_11/05/2010_400535
http://www.hagitegas.gr/2009/09/to-paraskinio-sto-skandalo-toy-ib/
http://www.alfavita.gr/typos/t9_9_9_924.php
http://www.pde.gr/index.php?topic=13007.0
Αλλά φυσικά αυτά δεν αφορούν το υπουργείο παιδείας και τα ΜΜΕ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:52 »

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 01, 2011, 11:04:19 πμ »
Έχει κανείς άποψη για το ΚΑ Κολλέγιο Αθηνών; Σε εγκύκλιο πριν καιρό προσφέρονταν υποτροφίες σε άριστους μαθητές -εξ όσων γνωρίζω αυτο γίνεται κάθε χρόνο.
''Σα βγεις στον πηγαιµό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι µακρύς ο δρόµος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 01, 2011, 11:42:55 πμ »
Εγώ έζησα ως μαθήτρια τα ιδιωτικά και για τα παιδιά μου θα επέλεγα ασυζητητί δημόσιο σχολείο.
Όσον αφορά τα μαθήματα πιστεύω εξαρτάται από το σχολείο. Αυτό που βλέπω και τώρα ως καθηγήτρια είναι ότι και κάποια δημόσια κάνουν πολύ καλή δουλειά ενώ υπάρχουν ιδιωτικά, όπως αυτό που πήγα, που δεν προσφέρουν και τίποτα ιδιαίτερο.
Τα παιδιά όμως πολύ φοβάμαι ότι ζουν σε έναν δικό τους κόσμο. Δε λέω ότι φταίνε τα παιδιά. Έχει να κάνει με τη νοοτροπία των γονιών. Υπήρχαν βέβαια και γονείς που με δυσκολίες έστελναν τα παιδιά τους στο ιδιωτικό και όμως τα έβλεπες και αυτά να παρασύρονται στην απαίσια νοοτροπία "Εγώ σας πληρώνω". Η συμπεριφορά στους καθηγητές απαράδεκτη. Και δεν μιλάω για τη συμπεριφορά που επικρατεί στα δημόσια. Εδώ μιλάμε για πλήρη απαξίωση όπως πολύ σωστά διάβασα παραπάνω με το ύφος του "Ξέρεις ποιος είμαι εγώ;'. Για να μη μιλήσω για μάρκες στο ντύσιμο, τριήμερα σε πανάκριβα χιονοδρομικά, εξόδους πολυτελείας κ.λπ. κ.λπ.  που δημιουργούν μια στρεβλή εικόνα της ζωής στο παιδί και φυσικά ευθύνονται και για την αλαζονεία και για την αδιαφορία του. Γνωρίζω βέβαια ότι τέτοιες συμπεριφορές μπορείς να συναντήσεις και στο δημόσιο αλλά τουλάχιστον εκεί δε θα είναι ο κανόνας.
Τελοσπάντων επειδή θεωρώ ότι βασικός ρόλος του σχολείου είναι μια υγιής κοινωνικοποίηση, δε νομίζω ότι το να είναι αποκομμένα τα παιδιά από προβλήματα της κοινωνίας όπως αυτά που θα αντιμετωπίσει στο δημόσιο σχολείο είναι λύση για να μη χάσουν κάποια μαθήματα.
Επίσης μέχρι τώρα έχω αποφύγει να δώσω βιογραφικά σε ιδιωτικά σχολεία γνωρίζοντας τι έχω να αντιμετωπίσω,  παρόλο που αρχίζω να το σκέφτομαι με τις εξελίξεις στο δημόσιο τομέα.

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 01, 2011, 12:49:27 μμ »
. Για να μη μιλήσω για μάρκες στο ντύσιμο, τριήμερα σε πανάκριβα χιονοδρομικά, εξόδους πολυτελείας κ.λπ. κ.λπ.  που δημιουργούν μια στρεβλή εικόνα της ζωής στο παιδί και φυσικά ευθύνονται και για την αλαζονεία και για την αδιαφορία του. Γνωρίζω βέβαια ότι τέτοιες συμπεριφορές μπορείς να συναντήσεις και στο δημόσιο αλλά τουλάχιστον εκεί δε θα είναι ο κανόνας.
Τελοσπάντων επειδή θεωρώ ότι βασικός ρόλος του σχολείου είναι μια υγιής κοινωνικοποίηση, δε νομίζω ότι το να είναι αποκομμένα τα παιδιά από προβλήματα της κοινωνίας όπως αυτά που θα αντιμετωπίσει στο δημόσιο σχολείο είναι λύση για να μη χάσουν κάποια μαθήματα.


συμφωνώ απόλυτα!
Πάντως αρκετά ιδιωτικά σχολεία σε προσλαμβάνουν αν ο ίδιος φοίτησες σε αυτό.. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά 2 συμμαθητρείες μου που είναι γαλλικής και νηπιαγωγός, δουλεύουν στο σχολείο μου. Ξέρω αντίστοιχα άλλες 3 περιπτώσεος.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2011, 12:52:04 μμ από saint »
***

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:52 »

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 01, 2011, 01:18:51 μμ »


Ναι το γνωρίζω απλά η εμπειρία μου από εκεί ήταν πολύ τραυματική και το σκέφτομαι μόνο ως τελευταία λύση. Προς το παρόν βέβαια έχω αναλάβει ενισχυτική σε ένα άλλο ημι-ιδιωτικό αλλά αυτό ήταν τυχαίο.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 01, 2011, 03:43:04 μμ »
Eγώ πάντως παιδιά είχα μια πολύ σύντομη εμπειρία από ιδιωτικό στην Θεσ/νικη...όταν λέω σύντομη εννοώ αστραπή γιατί πριν καν τον αγιασμό παραιτήθηκα...!! Φυσικά με προσέλαβαν για το δημοτικό...πράγμα που κι αυτό συνέβαλε στο να μην μου αρέσει η κατάσταση...και μάλιστα για Β'Δημοτικού...για να μην πάρουν νηπιαγωγό (μια και ο νόμος λέει πως εν ελλείψει δασκάλων προσλαμβάνοντια νηπιαγωγοί ως την Γ'δημοτικού) και τον πληρώνουν με τα νόμιμα λεφτά,αλλά πήραν τους "κακόμοιρους-απεγνωσμένους" φιλολόγους που μας δήλωναν ως διοικητικό προσωπικό με 400 ευρώ λιγότερα φυσικά απ'του εκπαιδευτικού!!

Αλλά αυτό που με φρίκαρε κυρίως ήταν το ότι μου δώσαν οδηγίες για τα ΠΑΝΤΑ...εντελώς καθοδηγούμενη διδασκαλία,καμία αυτενέργεια και οδηγίες μέχρι και για το τι κάνουμε όταν απουσιάζει το παιδί λόγω ασθένειας...δηλαδή παίρνουμε συνέχεια να δούμε πώς πάει η υγεία του...κοινώς γλύφουμε αβέρτα τους γονείς!!!  :P :P :P :P   >:( >:( >:( >:(

Μου δώσαν dress code φυσικά όπου απαγορευόταν και το τζήν...και δεν εννούσαν το κοντοκάβαλο ή πολύ κολλητό (που εκεί κι από μόνη μου δεν θα το έβαζα) αλλά κάθε είδους τζην... :o :o :o :o

Κι άλλες πολλές ηλιθιότητες χουντικού στυλ που με φρίκαραν...μου στερούσαν την όποια αυτενέργεια και μου άλλαζαν την έννοια της διδασκαλίας όπως την είχα στο μυαλό μου!! Εεεεε....φυσικά παραιτήθηκα...και λέω παραιτήθηκα γιατί εγώ ως άνθρωπος έτσι και πατήσω τις αρχές μου...έχω μαραζώσει και δεν μπορώ να προσφέρω!! Δεν μπορώ τέτοιου είδους υποδείξεις σε κάτι που για μένα είναι απόλυτα βαρυσήμαντο,όπως η διδασκαλία και η επικοινωνία με τα παιδιά!!

Αλλά τώρα μιλάω για μια περίπτωση ιδιωτικού...χαίρομαι που ακούω πως υπάρχουν και άλλα που δίνουν αυτενέργεια και ελευθερία στον εκπαιδευτικό!! Αυτά όσον αφορά στην επαγγελματική μας οπτική...

Απ'την οπτική του γονέα,παρόλο που δεν είμαι γονέας...έχω να προτείνω και μια άλλη λύση...γιατί δεν σκέφτεστε και τα πειραματικά ή αλλιώς πρότυπα;
Δεν ξέρω σε τι κατάσταση έχουν περιέλθει τώρα βέβαια,αλλά πριν 8-9 χρόνια που έκανα πρακτική άσκηση σε πειραματικό γυμνάσιο της Θεσ/νικης,έμεινα έκθαμβη με ένα από αυτά...!! Αξιολογότατοι εκπαιδευτικοί,όλοι με μεταπτυχιακές σπουδές (όχι πως αυτό κάνει τον καλό εκπαιδευτικό...) και με όρεξη για δουλειά! Με παραπάνω μαθήματα και καλό υλικό από άποψης μαθητών...μαθητές δηλαδή οικογενειών όχι πλουσίων-καβαλημένων καλαμιών,αλλά γονιών που νοιάζονται πραγματικά για την μόρφωση των παιδιών τους! Σηματικότατο κριτήριο για να γίνει το παιδί φιλομαθές και ας πούμε σχετικά συνεπές στα διαβάσματά του....

Μάλιστα ο ένας καθηγητής του γυμνασίου αυτού (ο οποίος μας καθήλωσε όταν τον παρακολουθήσαμε να διδάσκει λογοτεχνία) στη συνέχεια συνεργάστηκε με το ΑΠΘ και δούλευε με απόσπαση επιβλέποντας τις πρακτικές και τις διδακτικές μεθοδολογίες των φοιτητών!
Και τα λέω αυτά,γιατί μπορεί να κατανοώ πως ειδικά τώρα εκεί που οδεύει το δημόσιο σχολείο (με ελαστικά απασχολούμενους καθηγητές,υποαμειβόμενους και χωρίς καμία όρεξη σιγά σιγά να προσφέρουν) ένας γονιός μπορεί να σκεφτεί δικαιολογημένα το ιδιωτικό,αλλά δυστυχώς στο ιδιωτικό το πιστεύω πραγματικά κι εγώ πως τα παιδιά θα δεχτούν την επίδραση του ελιτίστικου περιβάλλοντος και για μένα αυτό είναι πολύ άσχημο,να τα βάζουμε δηλαδ'ή σε γυάλες...λες και δεν είναι ήδη οι Ελληνόπαιδες σε γυάλα...χαίρε Αγία Ελληνική Οικογένεια με τα τάπερ ακόμη κι όταν ο γιος ή η κόρη παντρευτούν!!  :P :P :P   ::) ::) ::)
Θέλει ψάξιμο όμως  και για τα πρότυπα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2011, 03:46:38 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 20, 2011, 10:57:09 πμ »
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=396741&h1=true

Αμφισβήτηση εκ των έσω των εξετάσεων στα ιδιωτικά σχολεία
Οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί ζητούν πανελλαδικές και ενδοσχολικές να γίνονται σε δημόσια σχολεία!

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 20, 2011, 11:42:03 πμ »
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=396741&h1=true

Αμφισβήτηση εκ των έσω των εξετάσεων στα ιδιωτικά σχολεία
Οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί ζητούν πανελλαδικές και ενδοσχολικές να γίνονται σε δημόσια σχολεία!

σε δημοσια σχολεια...........των απολυτα αντικειμενικων και αξιοκρατικων εξετασεων...εκει ο καθε μαθητης παιρνει το βαθμο που του αξιζει...αν δεν αξιζεις να περασεις την ταξη ο καθηγητης δεν προκειται να σε περασει....5 αξιζεις 5 θα παρεις....τα 20αρια  αποτελουν σπανιους βαθμους...τα δε αστεια θεματα στις εξετασεις απαγορευονται δια ροπαλου...

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 21, 2011, 07:28:53 μμ »
ΟΙΕΛΕΟΙΕΛΕ: Σχολείο-φάμπρικα (με ανάλογα εργασιακά δικαιώματα) ονειρεύονται οι σχολάρχες

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=33369
ΟΙΕΛΕ
Πριν από ένα χρόνο ακριβώς, οι ιδιοκτήτες κυκλοφόρησαν, στα πλαίσια της επίσημης έναρξης του πολέμου τους ενάντια στην ΟΙΕΛΕ, μια επιστολή στους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς, η οποία ξεκινούσε με την εξής προσφώνηση:


«Αγαπητοί συνάδελφοι»


Το πόσο εννοούσαν την προσφώνηση αυτή, το έχουν αποδείξει περίτρανα σ’ αυτούς τους 12 μήνεςόπου, άλλοτε με την επίκληση της κρίσης, άλλοτε χωρίς κανένα πρόσχημα, έχουν επιχειρήσει να μετατρέψουν τα σχολεία σε φάμπρικες και τους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς σε αναλώσιμο είδος. Με ένα πρόσφατο 30σέλιδο υπόμνημα προς στο Υπουργείο Εργασίας (μια άκρως συμβολική κίνηση) ζητούν από την κυβέρνηση τα ακόλουθα:


• Την υπαγωγή των ιδιωτικών σχολείων στο Υπουργείο Εργασίας (επομένως και τον εξοβελισμό τους από το Υπουργείο Παιδείας, ώστε να μην υφίστανται, πλέον, κανέναν παιδαγωγικό έλεγχο και καμία πιστοποίηση ποιότητας)
• Τις ελεύθερες απολύσεις των ιδιωτικών εκπαιδευτικών με βάση τους νόμους της ελεύθερης αγοράς
• Την περαιτέρω ελαστικοποίηση των σχέσεων εργασίας στα ιδιωτικά σχολεία
• Τη δραστική περικοπή των αποζημιώσεων στις περιπτώσεις απόλυσης
• Τη μείωση μισθών και επιδομάτων των ιδιωτικών εκπαιδευτικών


(Για τους δύσπιστους συναδέλφους δείτε στο παρακάτω link το κείμενο του Συνδέσμου των Ιδιοκτητών: http://www.sielbe.gr/2011/04/blog-post.html)


Την ίδια ώρα που οι ιδιοκτήτες απεργάζονται έναν εργασιακό Μεσαίωνα για τους «αγαπητούς τους συναδέλφους», ταυτόχρονα ξεκίνησαν να επιδίδονται σε ένα λυσσώδη πόλεμο εναντίον της Ομοσπονδίας των ιδιωτικών εκπαιδευτικών, προσπαθώντας να την απαξιώσουν στα μάτια των συναδέλφων. Εμείς, αγαπητοί συνάδελφοι, αναρωτιόμαστε, την ώρα που οι σχολάρχες ετοιμάζονται για νύχτες Αγίου Βαρθολομαίου στα ιδιωτικά σχολεία, επιδιδόμενοι σε ένα όργιο εκβιασμών και απειλών ενάντια στους εκπαιδευτικούς τους και την ώρα που το ιδιωτικό σχολείο μετατρέπεται σε εμπορικό κέντρο με όρους αγοράς, το εξής:


Είναι δυνατόν, κάτω από τέτοιες συνθήκες, να εκδίδουν τα ιδιωτικά σχολεία ισότιμους τίτλους με αυτούς των δημόσιων σχολείων;

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 27, 2012, 04:37:28 μμ »

Φιλιππίδης μετά το 2.40΄: οι καθηγητές μας αναγκάζουν να στέλνουμε τα παιδιά μας σε ιδιωτικά σχολεία!!!



http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ziTQl319yNI
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160377
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.