*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο  (Αναγνώστηκε 1619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« στις: Σεπτέμβριος 27, 2023, 04:48:40 μμ »
Γνωρίζω ότι η πρόβλεψη για τα αγγλικά στο νηπιαγωγείο είναι να γίνεται δύο φορές την εβδομάδα και όχι δύο ώρες σε μία ημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό τηρείται απαρεγκλιτα ή αν μπορούν να υπάρχουν εξαιρέσεις. Η οργανική μου θέση μου αφήνει 7 ώρες κενό τις οποίες συμπληρώνω σε συστεγαζομενο νηπιαγωγείο και σε άλλο δημοτικό σχολείο 25 χλμ μακριά από το πρώτο μαζί με το συστεγαζομενο του νηπιαγωγείο. Το να πηγαίνω δεύτερη ημέρα μέσα στην εβδομάδα στο δεύτερο νηπιαγωγείο σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνω 25 χλμ (περίπου μισή ώρα σε επαρχιακό δρόμο) μόνο για μία ώρα και αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι ότι έτσι το πρόγραμμα μου γίνεται πολύ ασφυκτικό.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:57 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2023, 05:37:37 μμ »
Εδώ ,στην πρωτοβάθμια στα πακέτα που έχουν ορεινά χωριά οι ειδικότητες (γυμναστές - αγγλικών ) πηγαίνουν μια μέρα και κάνουν και τις 2 ώρες και στο δημοτικό και στο νηπιαγωγείο (οι αγγλικών)την ίδια μέρα. Είναι πάγια τακτική των τελευταίων χρόνων. Οπότε όχι, δεν τηρείται απαρέγκλιτα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2023, 05:44:38 μμ »
Εδώ ,στην πρωτοβάθμια στα πακέτα που έχουν ορεινά χωριά οι ειδικότητες (γυμναστές - αγγλικών ) πηγαίνουν μια μέρα και κάνουν και τις 2 ώρες και στο δημοτικό και στο νηπιαγωγείο (οι αγγλικών)την ίδια μέρα. Είναι πάγια τακτική των τελευταίων χρόνων. Οπότε όχι, δεν τηρείται απαρέγκλιτα.

Στα νηπιαγωγεια, απο οσο ξερω, τηρειται. Οι διδακτικες ωρες ειναι 3 την ημερα σε ενα νηπιαγωγειο.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2023, 08:32:53 μμ »
Στα νηπιαγωγεια, απο οσο ξερω, τηρειται. Οι διδακτικες ωρες ειναι 3 την ημερα σε ενα νηπιαγωγειο.
emmaki, δεν αναφέρομαι  σε σχολεία πόλης, ούτε λέω τι πρέπει να γίνεται. Απλά λέω τι συμβαίνει σε μονοθέσια νηπιαγωγεία σε ορεινά χωριά της περιοχής μου.  Οι συνάδελφοι πηγαίνουν μια μέρα και κάνουν οι γυμναστές  δυο ώρες στο δημοτικό και οι αγγλικών 4 ώρες - 2 στο δημοτικό και 2 στο νηπιαγωγείο. Άλλωστε δεν είναι εφικτό να πάνε 2 φορές την εβδομάδα σε αυτά τα μέρη. Δεν βγαίνει το πρόγραμμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2023, 09:30:04 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:57 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 27, 2023, 09:39:09 μμ »
emmaki, δεν αναφέρομαι  σε σχολεία πόλης, ούτε λέω τι πρέπει να γίνεται. Απλά λέω τι συμβαίνει σε μονοθέσια νηπιαγωγεία σε ορεινά χωριά της περιοχής μου.  Οι συνάδελφοι πηγαίνουν μια μέρα και κάνουν οι γυμναστές  δυο ώρες στο δημοτικό και οι αγγλικών 4 ώρες - 2 στο δημοτικό και 2 στο νηπιαγωγείο. Άλλωστε δεν είναι εφικτό να πάνε 2 φορές την εβδομάδα σε αυτά τα μέρη. Δεν βγαίνει το πρόγραμμα.


Δυο ωρες στο νηπιαγωγειο;;;;;;

Στα ορεινα (ορεινοταυα) που ξερω, το προγραμμα ακολουθειται κανονικα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 27, 2023, 11:34:13 μμ »
Η πρόταση του νηπιαγωγου ήταν να πηγαίνω μία φορά και στο πρόγραμμα να φαίνεται ότι πηγαίνω 2. Του εξήγησα ότι δεν το ρισκάρω να βρεθώ εκτεθειμένη αν συμβεί κάτι αλλά και ότι έτσι και αλλιώς δεν γίνεται απλά να βάλει μια ώρα στην τύχη που θα έχω κενό στο άλλο σχολείο. Αν δεν υπάρχει χρόνος για την μεταφορά το πρόγραμμα θα απορριφθεί. Και επιπλέον έχω δύο μέρες εφημερία στην οργανική μου. Μένει μόνο μία μέρα μετά τις 12 που γίνεται πρακτικά να πάω και αν δεν κάνω λάθος αυτή η ώρα δεν προβλέπεται για τα αγγλικά.
Το συγκεκριμένο νηπιαγωγείο έχει 5 παιδάκια. Και έχουν ήδη αρχίσει να λείπουν...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2023, 11:36:34 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 27, 2023, 11:46:03 μμ »

Δυο ωρες στο νηπιαγωγειο;;;;;;

Στα ορεινα (ορεινοταυα) που ξερω, το προγραμμα ακολουθειται κανονικα

Συνήθως τις κάνουν εναλλάξ 1 ώρα νηπιαγωγείο , 1 ώρα δημοτικό και πάλι νηπιαγωγείο(γιατί τελειώνει νωρίτερα) , δημοτικό. Δεν λέει κανείς ότι είναι εύκολο ειδικά αν λάβεις υπόψη ότι στο νηπιαγωγείο μπορεί να υπάρχουν μόνο 1 ή 2 παιδάκια. Απλά όπως είπα δεν γίνεται αλλιώς σε αυτά τα μέρη.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 27, 2023, 11:50:09 μμ »
Η πρόταση του νηπιαγωγου ήταν να πηγαίνω μία φορά και στο πρόγραμμα να φαίνεται ότι πηγαίνω 2. Του εξήγησα ότι δεν το ρισκάρω να βρεθώ εκτεθειμένη αν συμβεί κάτι αλλά και ότι έτσι και αλλιώς δεν γίνεται απλά να βάλει μια ώρα στην τύχη που θα έχω κενό στο άλλο σχολείο. Αν δεν υπάρχει χρόνος για την μεταφορά το πρόγραμμα θα απορριφθεί. Και επιπλέον έχω δύο μέρες εφημερία στην οργανική μου. Μένει μόνο μία μέρα μετά τις 12 που γίνεται πρακτικά να πάω και αν δεν κάνω λάθος αυτή η ώρα δεν προβλέπεται για τα αγγλικά.
Το συγκεκριμένο νηπιαγωγείο έχει 5 παιδάκια. Και έχουν ήδη αρχίσει να λείπουν...

Συμφωνώ. Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Μήπως μπορεί το δίωρο να γίνει σε μία μέρα;
Εδώ αυτό γίνεται επίσημα. Είναι απόφαση της Διεύθυνσης το δίωρο την ίδια μέρα. Έτσι γίνεται η τοποθέτηση των εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2023, 12:19:15 πμ »
Συμφωνώ. Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Μήπως μπορεί το δίωρο να γίνει σε μία μέρα;
Εδώ αυτό γίνεται επίσημα. Είναι απόφαση της Διεύθυνσης το δίωρο την ίδια μέρα. Έτσι γίνεται η τοποθέτηση των εκπαιδευτικών.

Το 2 Ώρο των αγγλικών στο νηπιαγωγείο πρέπει να γίνεται σε δύο μέρες . Το ορίζει ρητά η σχετική νομοθεσία . Δεν υπάρχει πρόβλεψη για κάτι διαφορετικό και συνεπώς δεν μπορεί να αποφασίσει η διεύθυνση κάτι διαφορετικό.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 28, 2023, 12:23:10 πμ »
emmaki, δεν αναφέρομαι  σε σχολεία πόλης, ούτε λέω τι πρέπει να γίνεται. Απλά λέω τι συμβαίνει σε μονοθέσια νηπιαγωγεία σε ορεινά χωριά της περιοχής μου.  Οι συνάδελφοι πηγαίνουν μια μέρα και κάνουν οι γυμναστές  δυο ώρες στο δημοτικό και οι αγγλικών 4 ώρες - 2 στο δημοτικό και 2 στο νηπιαγωγείο. Άλλωστε δεν είναι εφικτό να πάνε 2 φορές την εβδομάδα σε αυτά τα μέρη. Δεν βγαίνει το πρόγραμμα.

2 ώρες αγγλικά στο νηπιαγωγείο απαγορεύεται με τα μέχρι σήμερα δεδομένα. Εγώ πέρυσι κ προοπερυσι άλλαζα 4 σχολεία την ημέρα 2 δημοτικα 2 νηπιαγωγεία και μάλιστα ορεινά, 40 λεπτά το ένα χωριό από το άλλο μέσα στα βουνά. Όμως το πρόγραμμα τηρήθηκε επακριβώς .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2023, 12:30:10 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 28, 2023, 12:29:09 πμ »
Γνωρίζω ότι η πρόβλεψη για τα αγγλικά στο νηπιαγωγείο είναι να γίνεται δύο φορές την εβδομάδα και όχι δύο ώρες σε μία ημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό τηρείται απαρεγκλιτα ή αν μπορούν να υπάρχουν εξαιρέσεις. Η οργανική μου θέση μου αφήνει 7 ώρες κενό τις οποίες συμπληρώνω σε συστεγαζομενο νηπιαγωγείο και σε άλλο δημοτικό σχολείο 25 χλμ μακριά από το πρώτο μαζί με το συστεγαζομενο του νηπιαγωγείο. Το να πηγαίνω δεύτερη ημέρα μέσα στην εβδομάδα στο δεύτερο νηπιαγωγείο σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνω 25 χλμ (περίπου μισή ώρα σε επαρχιακό δρόμο) μόνο για μία ώρα και αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι ότι έτσι το πρόγραμμα μου γίνεται πολύ ασφυκτικό.

Τηρείται απαρέγκλιτα το 2 ώρες σε 2 μέρες. Ορίζεται ρητά στη σχετική νομοθεσία κ δεν υπάρχει πρόβλεψη για εξαίρεση.Όπως έγραψα κ πιο πάνω, τις δύο τελευταίες χρονιές άλλαζα 4 σχολεία σε μια μέρα,40 ' λεπτά απόσταση το ένα χωριό από το άλλο μέσα στα βουνά όμως το πρόγραμμα τηρήθηκε επακριβώς. Πιο λογικο κ ασφαλές μου φαίνεται να κάνεις ,αν είναι δυνατόν ,εφημερία μια μέρα αντί για δύο .

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 28, 2023, 12:21:53 μμ »
Ευχαριστώ Γεωργία.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 28, 2023, 08:12:33 μμ »
Το «πρέπει», το «ορίζει ρητά η σχετική νομοθεσία» και το «απαγορεύεται με τα μέχρι σήμερα δεδομένα» δεν το αμφισβητώ. Αυτό που λέω είναι ότι στην εδώ Διεύθυνση δεν «τηρείται απαρέγκλιτα» το 2 ώρες σε 2 μέρες. Να είναι η μοναδική Διεύθυνση πανελλαδικά; Δεν ξέρω . Πάντως σίγουρα συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 Διάθεση σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 28, 2023, 11:39:58 μμ »
Το «πρέπει», το «ορίζει ρητά η σχετική νομοθεσία» και το «απαγορεύεται με τα μέχρι σήμερα δεδομένα» δεν το αμφισβητώ. Αυτό που λέω είναι ότι στην εδώ Διεύθυνση δεν «τηρείται απαρέγκλιτα» το 2 ώρες σε 2 μέρες. Να είναι η μοναδική Διεύθυνση πανελλαδικά; Δεν ξέρω . Πάντως σίγουρα συμβαίνει.

Δλδ άλλα λέει η σχετική νομοθεσία και άλλα κάνει η εκεί διεύθυνση? Απορώ πώς υπογράφουν τέτοιο πράγμα τη στιγμή που δεν προβλέπεται...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 896
Σύνολο: 900

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.