*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1075626 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2044 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:29:24 πμ »
Πάντως εύκολα μπορεί να λυθεί αυτό. Μπορεί μέσα στην εγκύκλιο δηλωσης περιοχών να λέει ότι δεν έχουν δικαίωμα διορισμού όσοι διορίστηκαν στην ειδική αγωγή. Όπως έλεγε και για τους ΕΒΠ, ότι δεν έχουν δικαίωμα διορισμού στην ειδική αγωγή. Και μη μου πείτε ότι δεν ειχε περάσει ένας χρόνος. Το Υπουργείο ότι θέλει κάνει και επιπλέον δε νομίζω να θελει κενές θέσεις στην ειδική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:03:23 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2267
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2045 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:30:35 πμ »
Η πλειοψηφία πιστεύω πως όχι δεν θα προτιμήσει την γενική.Καποιος ανέφερε πριν τα ειδικά σχολεία αλλά ξεχασε τα Τ.Ε... θεωρούνται τρελα φιλέτα ιδιαίτερα στην πρωτοβάθμια που έχω εικόνα.. Ξέρω μόνιμους ΠΕ70 -οχι έναν δύο - που ψάχνονται να αποκτήσουν εξειδίκευση και να μεταπηδησουν...Κάποιοι λίγοι βέβαια συμφωνώ ότι θα το επιδιώξουν victor123

Επαναλαμβάνω ότι συμφωνώ αλλά ακόμα και ένας να το κάνει είναι αδικία για αυτόν που θα χάσει τη θέση του. Πρέπει να κοπεί και να μη μεταπηδήσει ούτε ένας. Μπορεί ίσως με τον τρόπο που λέει ο Dimis3 παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2021, 12:32:17 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2046 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:38:01 πμ »
Λοιπόν έχει ξεκινήσει μια κίνηση στο Twitter  μήπως και πιέσουμε να γίνουν όλοι οι διορισμοί τώρα. Όποιος ενδιαφέρεται γράφει:
To ελάχιστο που πρέπει να γίνει για την επόμενη σχολική χρονιά είναι οι 10500 μόνιμοι διορισμοί στην εκπαίδευση να γίνουν όλοι μαζί τον Σεπτέμβριο. #κατανομή_φέτος_συνολικά_ #Κεραμέως

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2047 στις: Απρίλιος 30, 2021, 09:38:15 πμ »
Εγώ έχω την εντύπωση πως με τη καθυστέρηση των διορισμών και ξεπερνώντας την ημ/νία των διορισμών της ειδικής, θα μπορούν και τώρα να μεταπηδήσουν κάποιοι διορισμένοι της ειδικής στη γενική.

Μία σκέψη κάνω μόνο.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:03:23 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2048 στις: Απρίλιος 30, 2021, 10:19:11 πμ »
Εγώ έχω την εντύπωση πως με τη καθυστέρηση των διορισμών και ξεπερνώντας την ημ/νία των διορισμών της ειδικής, θα μπορούν και τώρα να μεταπηδήσουν κάποιοι διορισμένοι της ειδικής στη γενική.

Μία σκέψη κάνω μόνο.....

Θα γράψω κάποιες σκέψεις δικές μου για το θέμα αυτό. Χωρίς να μπορώ να είμαι στο μυαλό των άλλων, προσωπικά θα θεωρούσα πιο πιθανούς να μεταπηδήσουν στη γενική εκείνους που:

1. Δεν εργαζόνταν στην ειδική ως αναπληρωτές πριν διοριστούν με την 3ΕΑΕ, ή/και
2. Διορίστηκαν σε Ειδικά Σχολεία περισσότερο παρά σε Τμήματα Ένταξης

Από την άλλη μεριά χρειάζεται κανείς να λάβει υπόψη του και το πνεύμα του νόμου (και τη λογική που το διέπει), στο σημείο που αναφέρει ότι οι νεοδιορισθέντες θα πρέπει να υπηρετήσουν την ειδική αγωγή για 5 χρόνια πριν μπορέσουν να μεταταχθούν αλλού. Θέλω να πω ότι το να μπορέσουν να μεταπηδήσουν μετά από ένα χρόνο στη γενική πάρει κόντρα στο πνεύμα αυτό, και πραγματικά θέλω να πιστεύω ότι θα μπαλωθεί η τρύπα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2021, 10:29:54 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2049 στις: Απρίλιος 30, 2021, 10:37:29 πμ »
Θα γράψω κάποιες σκέψεις δικές μου για το θέμα αυτό. Χωρίς να μπορώ να είμαι στο μυαλό των άλλων, προσωπικά θα θεωρούσα πιο πιθανούς να μεταπηδήσουν στη γενική εκείνους που:

1. Δεν εργαζόνταν στην ειδική ως αναπληρωτές πριν διοριστούν με την 3ΕΑΕ, ή/και
2. Διορίστηκαν σε Ειδικά Σχολεία περισσότερο παρά σε Τμήματα Ένταξης

Από την άλλη μεριά χρειάζεται κανείς να λάβει υπόψη του και το πνεύμα του νόμου (και τη λογική που το διέπει), στο σημείο που αναφέρει ότι οι νεοδιορισθέντες θα πρέπει να υπηρετήσουν την ειδική αγωγή για 5 χρόνια πριν μπορέσουν να μεταταχθούν αλλού. Θέλω να πω ότι το να μπορέσουν να μεταπηδήσουν μετά από ένα χρόνο στη γενική πάρει κόντρα στο πνεύμα αυτό, και πραγματικά θέλω να πιστεύω ότι θα μπαλωθεί η τρύπα.
Ανεξάρτητα αν εξηγούμε σωστά ή όχι το νόμο, αν δοθεί η δυνατότητα αυτή σημαίνει ξεκάθαρα ότι αβανταρουν απροκάλυπτα τους εκπαιδευτικούς ειδικής και γελοιοποιούν αυτούς της γενικής.
Κρίμα για πολλά πράγματα. Ειδικά και για αυτό που θα έπρεπε να θεωρούταν αυτονόητο.
Τι να πει κανείς πια!
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2050 στις: Απρίλιος 30, 2021, 10:42:01 πμ »
Ανεξάρτητα αν εξηγούμε σωστά ή όχι το νόμο, αν δοθεί η δυνατότητα αυτή σημαίνει ξεκάθαρα ότι αβανταρουν απροκάλυπτα τους εκπαιδευτικούς ειδικής και γελοιοποιούν αυτούς της γενικής.
Κρίμα για πολλά πράγματα. Ειδικά και για αυτό που θα έπρεπε να θεωρούταν αυτονόητο.
Τι να πει κανείς πια!

Καλοπροαίρετα σκεπτόμενος, λέω ότι μπορεί να μην είχαν λάβει το σενάριο αυτό υποψη τους όταν έφτιαχναν τους νόμους. Η ειδική είναι ευαίσθητος χώρος που απαιτείται μια σταθερότητα. Για το λόγο αυτό υπάρχει ο περιορισμός της πενταετούς παραμονής πριν τη δυνατότητα μετάταξης. Για αυτό μιλάω για μπάλωμα της (νομικής) τρύπας.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2051 στις: Απρίλιος 30, 2021, 11:00:39 πμ »
Κάποιοι που δουλεύουν σε ειδικά ίσως ψάχνουν να μεταπηδησουν στη γενική.
Λογω της μεταφοράς προυπηρεσιας υπάρχουν πόλλοι της Γενικής  σχεδον σε ολες τις ειδικοτητες που διοριστηκαν στην ειδικη αν και εργάζονταν μόνο γενική ως αναπληρωτές.
Γι αυτό και όσοι ήταν χρονια μονο στην ειδική είδα να πέφτουν ξαφνικά πάρα πολλές θέσεις στον πίνακα και πολλοί έχασαν και διορισμό έτσι.
Μπορουν να δηλωσουν. Αν έχει περάσει όμως ένας χρόνος από τον διορισμό τους..  αυτό έλεγε στο ΦΕΚ. . Θεωρω ομως οτι ειτε θα βγει διευκρινιστικη που θα τους εμποδίζει είτε οι δηλώσεις περιοχων θα γίνουν λίγο νωρίτερα για να μην έχουν ξεπεράσει τους 12 μήνες των ήδη διορισμένων.
Είναι αλήθεια ότι όταν έγιναν οι διορισμοί των εκπαιδευτικών τον Αύγουστο είχε βγει διευκρινιστική  οΤι τα εεπ και εβπ που είχαν διοριστεί το Μάρτιο (αφορούσε όσους είχαν και πτυχίο εκπαιδευτικου) δεν θα είχαν δικαίωμα αίτησης δηλωσης περιοχών εκ νέου.
Βέβαια αυτό  άργησε να βγει.. λίγο πριν τις δηλώσεις περιοχων δημοσιεύτηκε..  μέχρι τότε ακουγοταν ότι κάποιοι θα δήλωναν και ως εκπαιδευτικοί αν πετύχαιναν καλύτερη θέση.
Λογικά θα δημοσιευτεί κάτι παρόμοιο και φέτος το καλοκαίρι....

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2052 στις: Απρίλιος 30, 2021, 11:02:41 πμ »
Έχουμε πει 100 φορές ότι και στους φετινους διορισμούς (αν δε γίνει ρύθμιση) είναι 100% σίγουρο ότι θα χαθούν θέσεις διορισμού αφού από το πέρας του Μαρτίου το Εεπ και Έβπ που διορίστηκε πέρυσι μεταπηδά ανετοτατα. Και μην ακούσω άλλη φορά "ε σιγά ποιος θα το κάνει αφού θα πάει στην κολοπετινιτσα" ή "ε εντάξει πόσοι εβπ θα έχουν δεύτερα πτυχία" ή "πόσοι Εεπ θα αλλάξουν ειδικότητα" γιατί μου περνάει απ' το μυαλό ότι αυτοί που υποστηρίζουν τέτοιες απόψεις μπορεί έχουν ίδιον όφελος. Κοιμηθείτε δηλαδή μη διαμαρτύρεστε τώρα και για αυτά λίγοι θα την πατήσουν, είναι πολύ ψιλά γράμματα και για τα σωματεία να το θέσουν ως θέμα.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2053 στις: Απρίλιος 30, 2021, 11:30:22 πμ »
Έχουμε πει 100 φορές ότι και στους φετινους διορισμούς (αν δε γίνει ρύθμιση) είναι 100% σίγουρο ότι θα χαθούν θέσεις διορισμού αφού από το πέρας του Μαρτίου το Εεπ και Έβπ που διορίστηκε πέρυσι μεταπηδά ανετοτατα. Και μην ακούσω άλλη φορά "ε σιγά ποιος θα το κάνει αφού θα πάει στην κολοπετινιτσα" ή "ε εντάξει πόσοι εβπ θα έχουν δεύτερα πτυχία" ή "πόσοι Εεπ θα αλλάξουν ειδικότητα" γιατί μου περνάει απ' το μυαλό ότι αυτοί που υποστηρίζουν τέτοιες απόψεις μπορεί έχουν ίδιον όφελος. Κοιμηθείτε δηλαδή μη διαμαρτύρεστε τώρα και για αυτά λίγοι θα την πατήσουν, είναι πολύ ψιλά γράμματα και για τα σωματεία να το θέσουν ως θέμα.

Μόνο στους πρώτους 554 φιλολόγους της ειδικής περυσι υπήρχαν 13 άτομα με πτυχίο εεπ  και άλλοι τόσοι περιπου με δίπλα πτυχία ως εκπαιδευτικοί.

Δεν υπολογίζω τους Γενικής που μεταπηδησαν λόγω προϋπηρεσίας ψηλά στους διοριστεους της ειδικης.
Το 99% αυτων έκανε αίτηση και στην 2ΓΕ και είναι μέσα στους πρώτους 1000, κάποιοι δε πάρα πολύ ψηλά...
Για κάποιους που είναι στο όριο διορισμού φέτος δεν είναι και λίγα άτομα...αν υπολογιστούν και οι υπόλοιποι διορισμένοι που ήρθαν από τη γενική, δεν ξέρω ποσοι ειναι στον αριθμό.
Ίσως θα ήταν χρήσιμο να γίνει ενα ενας πίνακας από κάποιον που ξέρει που να δειχνει σε κάθε ειδικοτητα τους περσινους της ειδικής.

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2054 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:15:17 μμ »
Στη δική μου ειδικότητα πάντως οι 114 που διορίστηκαν ως ΕΕΠ η πλειοψηφία έκανε και αίτηση στη 2γε και έχει όλα τα προσόντα για να διοριστεί... και πάνω από εμένα στους πίνακες είναι αρκετοί από αυτούς οχι μόνο δεν ξέρω σε πια θέση είμαι τελικά αλλά ακόμη και η κατανομή να βγει αν δε γίνει ρύθμιση μέχρι τελευταία στιγμη θα εξαρτώμαι από την απόφαση τους.

 

Αποσυνδεδεμένος lena771

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2055 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:28:02 μμ »
Στη δική μου ειδικότητα πάντως οι 114 που διορίστηκαν ως ΕΕΠ η πλειοψηφία έκανε και αίτηση στη 2γε και έχει όλα τα προσόντα για να διοριστεί... και πάνω από εμένα στους πίνακες είναι αρκετοί από αυτούς οχι μόνο δεν ξέρω σε πια θέση είμαι τελικά αλλά ακόμη και η κατανομή να βγει αν δε γίνει ρύθμιση μέχρι τελευταία στιγμη θα εξαρτώμαι από την απόφαση τους.

ε, το καναν για ασφαλεια, καβαντζα. Ολοι το ιδιο θα καναν

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2056 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:29:16 μμ »
Γι αυτούς,  αν έχουν δικαίωμα τελικά συμμετοχής,  θα παίξει ρόλο η θέση που έχουν στη 2ΓΕ ως προς την περιοχή που θέλουν..
Προσωπικά θεωρώ ότι αρκετοί θα το ψαξουν, αλλα μικρό ποσοστό τελικα φύγει από την ειδικη (αν τπυς επιτραπεί) διότι θα πρέπει συνδυαστικά και να θέλει να φύγει  οπωσδήποτε απο εκει που βρισκεται και να πετυχαίνει περιοχή-ες που θέλει.
Δεν μπορώ να φανταστώ να είναι τόσοι πολλοί οι απελπισμένοι που θα θελήσουν να φύγουν σε χειρότερο μέρος από αυτό που ειναι, μόνο και μόνο για να διδάξουν στη γενική.

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 584
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #2057 στις: Απρίλιος 30, 2021, 12:30:59 μμ »
Και πέραν των άλλων διαβάζουν και αυτό το νήμα και είναι έτοιμοι με το δάχτυλο στη σκανδάλη. Αν δεν γίνει πρόβλεψη με τα μούτρα θα πέσουν σε ότι θέση τους βολεύει. Δύο μόνο ξέρω εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2021, 01:26:03 μμ από vstrom »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 887
Σύνολο: 893

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.