*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ32 Θεατρολόγοι  (Αναγνώστηκε 173989 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #336 στις: Αύγουστος 19, 2011, 03:29:47 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα... δυστυχώς δεν διόρισε ούτε ένα θεατρολόγο...και αυτό πώς να το κάνει από τη στιγμή που κατήργησε το μάθημα από την Α λυκείου με αποτέλεσμα να μην υπάρχει οργανική θέση στην Β/θμια. Ο ΠΕΣΥΘ πού βρίσκεται? κοιμάται? ΕΛΕΟΣ! Δεν έχει ενοχλήσει το ΥΠΔΜΘ και το μόνο που κάνει είναι να διοργανώνει σεμινάρια... δε λέω καλά κ αυτά αλλά πρώτα πρέπει να ασχοληθεί με τα θέματα παιδείας. Συγνώμη για το υφος αλλά είμαι πολύ θυμωμένη...Πέρσυ η Χριστοφιλπούλου είχε υποσχεθεί δημιουργία οργανικών θέσεων στην Α/θμια...γιατί δεν πιέζει ο σύλλογος?
Από τη στιγμή που δε δημιουργούνται οργανικές θέσεις στην πρωτοβάθμια για πληροφορικούς και δεύτερη ξένη γλώσσα, ενώ υπάρχουν πολλοί υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί που θα μπορούσαν να τις καλύψουν, είναι μάλλον απίθανο να ανοίξουν θέσεις θεατρολόγων, που θα τους αναγκάσουν να κάνουν διορισμούς.
Ναι συμφωνώ αλλά ειδικά για τους θεατρολόγους είχε εξαγγείλει τη δημιουργία οργανικών θέσεων όταν μίλησε για το Νέο Σχολείο. Πάντως εγώ επιμένω για την αδράνεια του ΠΕΣΥΘ στην κατάργηση του μαθήματος από την Α λυκείου.  >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:10 »

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #337 στις: Αύγουστος 19, 2011, 09:09:14 μμ »
Παιδιά, γνωρίζετε αν απορροφήθηκαν όλοι οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ '08 στον κλάδο μας; Έχω την εντύπωση πως ναι, απλώς σε μια έρευνα έβγαζε υπόλοιπο διοριστέων 2 + 2 από 40%. Γνωρίζει κάποιος κάτι; Έχει σημασία, γιατί εάν έχουν εξαντληθεί τι θα κάνει του χρόνου; Εάν δεν υπάρχουν οργανικές δεν μπορεί να προχωρήσει σε ΑΣΕΠ, σωστά; Θα παίρνει λοιπόν αναπληρωτές από τον ενιαίο αναπληρωτών; (Όσο έχει ανάγκες αναπληρωτών, βέβαια, γιατί πολύ φοβάμαι για την τύχη των ολοήμερων). Και πάλι, αν δεν προχωρήσει σε ΑΣΕΠ, πώς είναι δυνατόν να εφαρμόζει τον 3848 για κάποιες ειδικότητες και για κάποιες άλλες όχι;
Σε σχέση με τη μείωση των αναπληρωτών, δεν πιστεύετε ότι θα πλήξει κι εμάς; Κι αν ναι, κινδυνεύουμε όσοι (εφόσον είχαμε μόρια και βρεθήκαμε εντός Αττικής πέρυσι - πιάσαμε, δηλαδή, τις επιλογές μας) δεν δηλώσαμε αναπλήρωση σε όλη την Ελλάδα; Μπορεί τα ολοήμερα ΕΑΕΠ να αυξήθηκαν (κατά 161 νομίζω), όμως έγιναν συγχωνεύσεις και βέβαια δεν υπάρχει πια το μάθημα στην Α' Λυκείου. Οφηλία, συμφωνώ σε όλα όσα λες. Τι σκέφτεστε;

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #338 στις: Αύγουστος 21, 2011, 03:39:50 μμ »
Δεν μπορεί να διορίσει ,παιδιά, ούτε να κάνει ΑΣΕΠ στην ειδικότητά μας, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν οργανικές θέσεις. Μόνο αν δημιουργήσει στην Α/θμια και στο Νέο Λύκειο. Που πολύ χλωμό προς κατακίτρινο το βλέπω. Οι διοριστέοι νομίζω έχουν εξαντληθεί από πέρσι γιατί θυμάμαι πως διόρισε μόνο 2 από 24μηνο...
Τώρα για τους αναπληρωτές, είχα ενημερωθεί από γνωστό μου στο Υπουργείο την προηγούμενη εβδομάδα ότι θα μας πάρουν κανονικά απλά δεν ξέρουν ακόμα αν θα δουλέψουμε μόνο στα δημοτικα ΕΑΠ ή κ στα ολοήμερα. Αυτά γνωρίζω...

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #339 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:41:32 πμ »
Είμαστε σίγουροι οτι τους διόρισε όλους απο τον προηγούμενο ΑΣΕΠ (60+40)? Γιατί κάπως διαφορετικά τα θυμάμαι και φοβάμαι οτι τους άφησε ψηλοκρεμαστούς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:10 »

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #340 στις: Αύγουστος 22, 2011, 05:17:28 μμ »
Οργανικές θέσεις στη Β/θμια αποκλείεται να συσταθούν από τη στιγμή που έχει αποσυρθεί το μάθημα της Α' Λυκείου. Στην Α/θμια όμως μπορούν και πρέπει να συσταθούν οργανικές θέσεις και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το αξιώσει ο Σύλλογος, όπως και το να διαμαρτυρηθεί για τη φετινή κατάντια (από τη στιγμή που η υφυπουργός είχε εξαγγείλει οργανικές θεατρολόγων με το "Νέο Σχολείο"). Επιμένω να αναρωτιέμαι εάν υπάρχουν τελευταίοι εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ, γιατί, εάν όχι, ίσως να υποχρεούται τελικά να προχωρήσει σε νέο ΑΣΕΠ, γιατί αλλιώς πώς θα παίρνει -αναπληρωτές έστω- με το παλιό σύστημα ενώ σε άλλες ειδικότητες από τον ένα και μοναδικό πίνακα που προβλέπει ο 3848;
Τα 161 καινούρια ΕΑΕΠ προέκυψαν από συγχωνεύσεις, αν και έκλεισαν πολλά κλασικά ολοήμερα κυρίως στην επαρχία (λογικά και σε αυτά θα απασχολούνταν συνάδελφοι που θα απορροφηθούν στα ΕΑΕΠ και στα άλλα ολοήμερα). Σίγουρα όμως δεν θα μπορέσουν να μειώσουν τον αριθμό αναπληρωτών του κλάδου μας σε 50%, δε βγαίνει το πρόγραμμα έτσι (σημειωτέον ότι το δικό μας μάθημα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να διδαχθεί από άλλη ειδικότητα - εικαστικών και μουσικών μπορεί να ανατεθεί και σε δασκάλους σύμφωνα με την εγκύκλιο του υπουργείου). Έχω επίσης την αίσθηση ότι η μείωση του 50% δεν αναφέρεται στους αναπληρωτές ΕΣΠΑ, από τη στιγμή που οι μειώσεις δαπανών σχετίζονται με τον κρατικό προϋπολογισμό. Νομίζω ότι θα δουλέψουμε κανονικά φέτος, ανησυχώ όμως για τον κλάδο μας και για το τι μέλλει γενέσθαι από του χρόνου (δε θέλω να πιστεύω ότι μας χρησιμοποίησαν για να απορροφηθούν τα κοινοτικά κονδύλια και όταν τελειώσει το πρόγραμμα το 2013 ουδείς θα ενδιαφερθεί για την ανανέωσή του και για τους κλάδους που θα επιστρέψουν στην αχρηστία).

Αποσυνδεδεμένος Blanche

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #341 στις: Αύγουστος 22, 2011, 05:41:14 μμ »
Έλλη μακάρι να έχεις δίκιο..δεν ξέρω αν έχουν απορροφηθεί όλοι οι ασεπίτες. Φυσικά και πρέπει να δημιουργηθούν οργανικές στην Α' βαθμια και ο ΠΕΣΥΘ πρέπει επιτέλους να πάρει μια θέση!!Όσον αφορά τα πιλοτικά, υποτίθεται η φιλοδοξία του υπουργείου είναι να τα κάνει όλα με ΕΑΕΠ -βλ. συγχωνεύσεις- Βέβαια χρήματα δεν υπάρχουν. Ίσως μετά το 2013 να επεκταθεί ο θεσμός των ΕΑΕΠ σε όλα τα δημοτικά και να ανανεωθεί το ΕΣΠΑ Ή να βρουν άλλα κοινοτικά κονδύλια από Ευρώπη και να μας πληρώνουν, όπως συνέβη με πάρα πολλά προγράμματα στο παρελθόν. π.χ. υπάρχει πρόγραμμα από το 2004 νομίζω στο Α.Π.Θ. για τα παιδιά των μεταναστών όπου δουλεύουν νηπιαγωγοί και χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ και ανανεώνεται κάθε λίγα χρόνια. Έτσι σίγουρα είναι υποχρεμένοι να ανοίξουν οργανικές θέσεις στην Α' βαθμια έστω και πάρα πολύ λίγες!!Πάντως αν συνεχιστεί ο θεσμός και μετά το 13 δεν μπορεί να βάλει δασκάλους να δουλεύουν στη θέση μας, εφόσον και αυτοί πρέπει να πληρώνονται!Εκτός κι αν - που ελπίζω να μη γίνει ποτέ και φαντάζομαι όλες οι ειδκότητες πρέπει να αντιδράσουμε- είναι να επεκτείνει το ωράριο των δασκάλων..΄και να δουλεύουν στη θέση μας!!!Τι να πω..όλοι κάνουμε υποθέσεις. Το σίγουρο όμως είναι ότι όλες οι ειδικότητες πρέπει να ενωθούμε και να προστατέψουμε τα επαγγελματικά μας δικαιώματα!!!

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #342 στις: Αύγουστος 22, 2011, 09:52:19 μμ »
Blanche, πολύ λογικά όλα όσα γράφεις, μακάρι να αξιοποιηθούν οι πόροι και να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και τα επόμενα χρόνια. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και μέχρι τις 8 Σεπτέμβρη που είπαν ότι θα ανακοινωθούν οι αναπληρωτές να ξέρουμε όντως πού θα βρεθούμε. Είναι πολύ καλό πάντως που άρχισε λιγουλάκι να κινείται και πάλι το τόπικ.

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #343 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:03:28 μμ »
απλά οι περισσότεροι γράφουν κυρίως στο γκρουπ του fb...πάντως Έλλη συμφωνώ 100% μαζί σου στο ότι πρέπει να κινηθούμε άμεσα και μαζικά για την σύσταση του κλάδου στην Α/θμια...

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #344 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:04:57 μμ »
χαχαχα αυτό το άμεσα και μαζικά μου ακούγεται πολύ συνδικαλιστικό...αχαχαχα είδα αρκετή τηλεόραση τελευταία και επηρεάστηκα!αχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #345 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 08:32:10 μμ »
Άντε να δούμε πότε θα έχουμε κανένα νέο και για εμάς....

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #346 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 12:03:14 μμ »
Εν αναμονή ... Ξέρουμε κάτι, έστω, για το περίπου ?

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #347 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 01:01:48 μμ »
τίποτα...στο fb λένε για αύριο  >:(

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #348 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 01:19:53 μμ »
Γεια Χαρά :)

Από ΥΠΕΠΘ δεν δίνουν συγκεκριμένη μέρα.
Διαβεβαιώνουν απλά ότι θα έχουν ανακοινωθεί οι τοποθετήσεις μας μέχρι τα μέσα της άλλης εβδομάδας...
Πιστεύω ότι μάλλον όμως θα έχουν ανακοινωθεί νωρίτερα...

Υ.Γ: Τηλ. επικοινωνίας με Υπ.: 210- 3443426, 3442311.

Καλή τοποθέτηση σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #349 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 03:27:11 μμ »
Αντε βρε παιδιά πού ήσασταν τόσο καιρό???  :D
Πήρα σήερα το υπεπθ και μου είπα Δευτέρα μπορεί και μέσα στην επόμενη εβδομάδα! Επιβεβαιώνω Millheaven!
Φιλιάααα!!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160655
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 591
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.