*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14  (Αναγνώστηκε 875485 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lia27

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #308 στις: Αύγουστος 30, 2013, 10:43:58 μμ »
Άσχετο! Μου φαίνεται λίγο παράξενη η παραπάνω δήλωση σχετικά με τους μαθηματικούς γιατί ως υπ. Διδάκτορας στο παιδαγωγικό της Αθήνας έχω να παρατηρήσω ότι δεν έχουμε κανένα μαθηματικό να κάνει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.
“Να θυμάστε να κοιτάτε ψηλά τα άστρα και όχι χαμηλά τα πόδια σας.
 Προσπαθήστε να βγάλετε νόημα με αυτά που βλέπετε και διατηρήστε
τον παιδικό ενθουσιασμό σας γι΄ αυτό που κάνει το σύμπαν να υπάρχει.”

Stephen William Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:22 »

Αποσυνδεδεμένος giotfyt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #309 στις: Αύγουστος 30, 2013, 10:47:44 μμ »
Γνωρίζεις ανα έχετε πολλούς δασκάλους που να κάνουν μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #310 στις: Αύγουστος 30, 2013, 11:03:20 μμ »
Άσχετο! Μου φαίνεται λίγο παράξενη η παραπάνω δήλωση σχετικά με τους μαθηματικούς γιατί ως υπ. Διδάκτορας στο παιδαγωγικό της Αθήνας έχω να παρατηρήσω ότι δεν έχουμε κανένα μαθηματικό να κάνει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.
Τα ελληνικά μάστερ τα καβατζώνουν δάσκαλοι και φιλόλογοι...

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #311 στις: Αύγουστος 30, 2013, 11:32:28 μμ »
Γιατί πρέπει να είμαστε συνεχώς των άκρων σε αυτή τη χώρα; Από τη μία διαβάζω από τους επιμέρους κλάδους της γενικής προβλέψεις για προσλήψεις που αν τις αθροίσεις θα πρέπει να πάρουν 30.000 αναπληρωτές. Από την άλλη έχουν πετάξει τα ψίχουλα των 2.000 πιστώσεων στη γενική για να κλείσουν τα κενά σε όλα τα νηπιαγωγεία, σε όλα τα δημοτικά, σε όλα τα γυμνάσια και σε όλα τα γενικά και επαγγελματικά λύκεια, πράγμα προφανώς αδύνατο, και αρχίζουμε τώρα να συζητάμε ότι και το 30% εξ' αυτών θα δοθεί πάλι στην ειδική, επειδή βγήκε και είπε ότι θα κάνει ότι μπορεί για αυτό ο rookie Συμεων Κεδίκογλου, που αν τον ρωτήσεις ποιός κλάδος είναι οι ΠΕ03 δεν θα ξέρει.

Αντί λοιπόν να αναπαράγουμε και εμείς το παράλογο και να το διαπραγματευόμαστε κιόλας, μήπως θα ήταν πιο σωστό να πιέζαμε για ρεαλιστικές λύσεις και απαντήσεις από μέρους του Υπουργείου;

Δηλαδή οι κλάδοι του ΕΕΠ και του ΕΕΒ που πήραν την απάντηση για το 30% των 2.000 πιστώσεων, καλύφθηκαν από αυτή ως σοβαρή απάντηση; Ότι επομένως όλη η γενική αγωγή, πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια, θα καλυφθεί με 1.300 πιστώσεις;;;

το νέο πρόγραμμα ΕΣΠΑ για την ειδική αγωγή (όχι της παράλληλης στήριξης) προβλέπει περίπου 1700 αναπληρωτές...αν σε αυτά προστεθούν και εκείνες της παράλληλης στήριξης βγαίνουν πάνω από 3000...και όλα αυτά χωρίς να επιβαρύνεται ο κρατικός προϋπολογισμός.

Παρασκευή σήμερα και ακόμα δεν μπορώ να συμπληρώσω την αίτηση.. συνάδελφοι τη βοήθεια σας με σειρά περίπου |(φαντάζομαι) 15Ο στους φιλολόγους ειδικής λέτε αν δηλώσω μόνο Αθήνα μένω άνεργη???

το 150 από που προκύπτει; αυτή είναι η περσινή σου θέση; αν ναι, τότε θα δεις μεγάλες αλλαγές στον πίνακα των ΠΕ02...εγώ θα σου έλεγα να μην το ρισκάρεις

όσο για το μειωμένου, όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα, πάει να ψηφιστεί ο ωρομίσθιος να έχει έως και 8 ώρες, οπότε ο μειωμένου ξεκινάει λογικά από τις 9

ως είναι δυνατόν να μας ζητάνε να δηλώσουμε για ωρομίσθιοι με 4 ώρες και αφού τελειώσουν οι δηλώσεις να γίνει έως 8 ώρες το ωράριο;  αν θα ισχύσει αυτό, θα ισχύσει από του χρόνου
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 11:39:29 μμ από michalis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:22 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #312 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:18:12 πμ »


Παρασκευή σήμερα και ακόμα δεν μπορώ να συμπληρώσω την αίτηση.. συνάδελφοι τη βοήθεια σας με σειρά περίπου |(φαντάζομαι) 15Ο στους φιλολόγους ειδικής λέτε αν δηλώσω μόνο Αθήνα μένω άνεργη???

το 150 από που προκύπτει; αυτή είναι η περσινή σου θέση; αν ναι, τότε θα δεις μεγάλες αλλαγές στον πίνακα των ΠΕ02...εγώ θα σου έλεγα να μην το ρισκάρεις

[/quote]
Για να είναι τόσο ψηλά σημαίνει πως έχει ήδη μάστερ και αρκετή προϋπηρεσία άρα η θέση της θα επηρεαστεί ελάχιστα εως καθόλου από τα νέα μεταπτυχιακά.

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #313 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:28:21 πμ »
Και εγώ πέρυσι ήμουν στην Λήμνο και έχω και μωρό παιδί. Τι με νοιάζει αν προηγούμαι στην επιλογή σχολείου
από τη στιγμή που βρισκόμουν τόσα χλμ μακριά από το σπίτι μου;

Δε μιλάμε για επιλογή σχολείου μόνο αλλά και περιοχής.Εσύ που ήσουν έτσι κι αλλιώς μακριά μπορεί να μη σε νοιάζει.Εμένα όμως πχ που είμαι στην πόλη μου με νοιάζει που ο έγγαμος μπορεί να με στείλει σε άλλη πόλη επειδή πλέον η πρόσληψη είναι σε επίπεδο νομού ;)
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #314 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:32:22 πμ »
Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να γνωρίζει αν στην Παλαιόχωρα ή στα Σφακιά Χανίων (πρώην Γ΄Χανίων) λειτουργούν ΤΕ ή Παράλληλη Στήριξη στη Δευτεροβάθμια; Επίσης οι φιλόλογοι που προσλήφθηκαν πέρυσι σε Α και Β Χανίων ήταν σε 1 ή σε περισσότερα σχολεία; Πώς είναι τα πράγματα εκεί; Κάθε πληροφορία δεκτή ακόμα και με πμ. Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #315 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:15:11 πμ »


Παρασκευή σήμερα και ακόμα δεν μπορώ να συμπληρώσω την αίτηση.. συνάδελφοι τη βοήθεια σας με σειρά περίπου |(φαντάζομαι) 15Ο στους φιλολόγους ειδικής λέτε αν δηλώσω μόνο Αθήνα μένω άνεργη???

το 150 από που προκύπτει; αυτή είναι η περσινή σου θέση; αν ναι, τότε θα δεις μεγάλες αλλαγές στον πίνακα των ΠΕ02...εγώ θα σου έλεγα να μην το ρισκάρεις

Για να είναι τόσο ψηλά σημαίνει πως έχει ήδη μάστερ και αρκετή προϋπηρεσία άρα η θέση της θα επηρεαστεί ελάχιστα εως καθόλου από τα νέα μεταπτυχιακά.
[/quote]

ίσως να υπάρξουν και διδακτορικά...αλλά και χωρίς αυτά, 2 θέσεις κάτω ή πάνω κάνουν την διαφορά όταν μιλάμε για επιλογές τύπου Αθήνας. όπως και να έχει η ίδια θα αποφασίσει στο τέλος και όλα αυτά που εμείς αναφέρουμε τα έχει σκεφτεί και η ίδια.
Το θέμα θα λύνονταν αν επέτρεπαν τις "αμοιβαίες μεταθέσεις" μεταξύ αναπληρωτών της ίδια φάσης που έχουν προσληφθεί στο ίδιο αντικείμενο (σε ΠΣ και οι δύο για παράδειγμα).

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #316 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:45:53 πμ »
Για να είναι τόσο ψηλά σημαίνει πως έχει ήδη μάστερ και αρκετή προϋπηρεσία άρα η θέση της θα επηρεαστεί ελάχιστα εως καθόλου από τα νέα μεταπτυχιακά.
Δεν μπορεί να γνωρίζει όμως πόσοι συναδελφοί της με επίσης μεγάλη προυπηρεσία από τα προηγούμενα χρόνια με τα σεμινάρια, θα έχουν πάρει φέτος και μεταπτυχιακό και θα βρεθούν πιο πάνω στον πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #317 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:48:43 πμ »
το νέο πρόγραμμα ΕΣΠΑ για την ειδική αγωγή (όχι της παράλληλης στήριξης) προβλέπει περίπου 1700 αναπληρωτές...αν σε αυτά προστεθούν και εκείνες της παράλληλης στήριξης βγαίνουν πάνω από 3000...και όλα αυτά χωρίς να επιβαρύνεται ο κρατικός προϋπολογισμός.
Που γνωρίζεις ποιός αριθμός πιστώσεων του ΕΣΠΑ είναι για την κάθε δομή, αφού δεν έχουν δωθεί αναλυτικά στοιχεία; Και εν τέλει, αν είναι τόσες πολλές οι πιστώσεις για την Ε.Α. στο ΕΣΠΑ γιατί πρέπει να βάλουν χέρι και στις λίγες του κρατικού προυπολογισμού; Το τι θα γίνει όταν λήξει και η διετής παράταση του ΕΣΠΑ, ας το αφήσουμε προς το παρόν....

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #318 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:32:19 πμ »
σου απάντησα και στο pm.τα προγράμματα ΕΣΠΑ υπάρχουν στην ιστοσελίδα του ΕΣΠΑ και εκεί περιγράφονται αναλυτικά τόσο οι δράσεις που καλύπτουν όσο και οι πιστώσεις που παρέχουν. Τα χρήματα του κρατικού προϋπολογισμού χρειάζονται για δράσεις που δεν καλύπτει το ΕΣΠΑ όπως τα τμήματα ένταξης.
το πως θα κατανεμηθούν οι 2000 αναπληρωτές (αν είναι τόσοι) στις διάφορες βαθμίδες της εκπαίδευσης δεν το γνωρίζω. Οι υπολογισμοί μου γίνονται βάσει των όσων γράφονται στα επίσημα προγράμματα που αφορούν την ειδική αγωγή και με την προϋπόθεση πως είναι ικανό το υπουργείο να απορροφήσει όλες τις πιστώσεις...

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #319 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:49:01 μμ »
Για να είναι τόσο ψηλά σημαίνει πως έχει ήδη μάστερ και αρκετή προϋπηρεσία άρα η θέση της θα επηρεαστεί ελάχιστα εως καθόλου από τα νέα μεταπτυχιακά.
Δεν μπορεί να γνωρίζει όμως πόσοι συναδελφοί της με επίσης μεγάλη προυπηρεσία από τα προηγούμενα χρόνια με τα σεμινάρια, θα έχουν πάρει φέτος και μεταπτυχιακό και θα βρεθούν πιο πάνω στον πίνακα.
Φιλόλογοι με μεγάλη προϋπηρεσία από σεμινάρια δεν παίζουν, κυρίως τα τελευταία χρόνια οι σεμιναριούχοι δε δουλεύουν καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #320 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:23:48 μμ »
Για να είναι τόσο ψηλά σημαίνει πως έχει ήδη μάστερ και αρκετή προϋπηρεσία άρα η θέση της θα επηρεαστεί ελάχιστα εως καθόλου από τα νέα μεταπτυχιακά.
Δεν μπορεί να γνωρίζει όμως πόσοι συναδελφοί της με επίσης μεγάλη προυπηρεσία από τα προηγούμενα χρόνια με τα σεμινάρια, θα έχουν πάρει φέτος και μεταπτυχιακό και θα βρεθούν πιο πάνω στον πίνακα.
Φιλόλογοι με μεγάλη προϋπηρεσία από σεμινάρια δεν παίζουν, κυρίως τα τελευταία χρόνια οι σεμιναριούχοι δε δουλεύουν καθόλου.

Αληθεια; Ειχα την εντυπωση οτι υπηρχαν και γι'αυτο ισως πολλοι απο αυτους εκαναν τα εξ' αποστασεως μαστερ στην Βουλγαρια/Τορινο κτλ. γιατι θα ανεβουν σιγουρα πολυ πιο ψηλα απο αυτους με μαστερ και κανα χρονο προυπηρεσια. Δηλαδη γνωριζεις αν οι περισσοτεροι εχουν προυπηρεσια μεχρι 2 χρονια το πολυ; Δεν εχω ψαξει καθολου τους πινακες να δω τι παιζει με τους σεμιναριουχους και απο ποτε εχουν σταματησει στην ουσια να εργαζονται (εκτος των ειδικων κατηγοριων βεβαια).

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #321 στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:04:29 μμ »
Φιλόλογοι με μεγάλη προϋπηρεσία από σεμινάρια δεν παίζουν, κυρίως τα τελευταία χρόνια οι σεμιναριούχοι δε δουλεύουν καθόλου.
Kάνεις λάθος, στους περσινούς τουλάχιστον πίνακες υπάρχουν αρκετοί φιλόλογοι με πάνω από 10 μήνες προυπηρεσία που αν πάρουν και μεταπτυχιακό μπαίνουν στους πρώτους 200-250.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160747
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.