*

Αποστολέας Θέμα: Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης ή Ειδικής Αγωγής;  (Αναγνώστηκε 8570 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Θα ήθελα μία γνώμη: Έδωσα ξανά πανελλήνιες στα 33 μου και μάλλον πιάνω το παιδαγωγικό όπως και αυτό της ειδικής αγωγής στο Βόλο. Από θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης τί θεωρείτε πως είναι καλύτερο; Σαν αντικείμενο με ενδιαφέρουν και τα δύο εξίσου. Σημειωτέον είμαι φιλόλογος..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 07:20:54 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης ή ειδικής αγωγής;
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2011, 08:51:25 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα μία γνώμη: Έδωσα ξανά πανελλήνιες στα 33 μου και μάλλον πιάνω το παιδαγωγικό όπως και αυτό της ειδικής αγωγής στο Βόλο. Από θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης τί θεωρείτε πως είναι καλύτερο; Σαν αντικείμενο με ενδιαφέρουν και τα δύο εξίσου. Σημειωτέον είμαι φιλόλογος..
\
Κοίτα οι "κανονικοί" δάσκαλοι ακόμα απορροφούνται πολύ εύκολα και (μέχρι πέρυσι) διοριζόταν σχετικά γρήγορα σε σχέση με τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς.
Οι "ειδικοί" δάσκαλοι απορροφούνται επίσης πολύ εύκολα (κάθε χρόνο στην ειδική αγωγή ψάχνουμε για δασκάλους και νηπιαγωγούς) αλλά δεν έχουν τη δυνατότητα μόνιμου διορισμού, τουλάχιστον μέχρι να γίνει ο π΄ρωτος ΑΣΕΠ τους.

Επίσης, αν πιάνεις το τμήμα του Βόλου, πρέπει να σκεφτείς και αν θες να γίνει δασκάλα ή νηπιαγωγός, μιας και έχει 2 κατευθύνσεις και στο δεύτερο (;) έτος επιλέγεις.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης ή ειδικής αγωγής;
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2011, 08:53:27 μμ »
Να συμπλη΄ρωσω ότι εγώ από "κανονική" νηπιαγωγός πέρασα στην ειδική αγωγή κάνοντας μεταπτυχιακό.
Τωρα την ΕΑ δεν την αλλάζω με τίποτα έχοντας δουλέψει και σε "κανονικό" σχολείο, αλλά και σε όλα τα πλαίσια ειδικής αγωγής.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης ή ειδικής αγωγής;
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2011, 11:06:27 μμ »
emmaki έκανες μεταπτυχιακό στην Ελλάδα στην ειδική αγωγή και σε ποιο τμήμα;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης ή ειδικής αγωγής;
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 23, 2011, 10:32:42 πμ »
emmaki έκανες μεταπτυχιακό στην Ελλάδα στην ειδική αγωγή και σε ποιο τμήμα;;

Στο εξωτερικό έκανα και δούλεψα και μια χρονιά εκεί σε ειδικό σχολείο.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης ή ειδικής αγωγής;
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 23, 2011, 10:59:28 πμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα μία γνώμη: Έδωσα ξανά πανελλήνιες στα 33 μου και μάλλον πιάνω το παιδαγωγικό όπως και αυτό της ειδικής αγωγής στο Βόλο. Από θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης τί θεωρείτε πως είναι καλύτερο; Σαν αντικείμενο με ενδιαφέρουν και τα δύο εξίσου. Σημειωτέον είμαι φιλόλογος..

θα ελεγα το ειδικης αγωγης ΑΛΛΑ μονο αν μπορεις να αξιοποιήσεις της γνωσεις και ως φιλιλογος. οχι για να διοριστεις ως φιλολογος ειδικης αγωγης (αν δεν γινεται) αλλα και ως μια περαιτερω εξειδικευση ωστε πχ. να αναλαμβάνεις ως φιλολογος σε ιδιαιτερα παιδια με μαθησιακες δυσκολιες.
τα λεω βεβαια ολα αυτα χωρις να γνωριζω το προγραμμα σπουδων του συγκεκριμενυο τμηματος και αν αυτο που λεω μπορει να γινει.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης ή ειδικής αγωγής;
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 23, 2011, 11:10:05 πμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα μία γνώμη: Έδωσα ξανά πανελλήνιες στα 33 μου και μάλλον πιάνω το παιδαγωγικό όπως και αυτό της ειδικής αγωγής στο Βόλο. Από θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης τί θεωρείτε πως είναι καλύτερο; Σαν αντικείμενο με ενδιαφέρουν και τα δύο εξίσου. Σημειωτέον είμαι φιλόλογος..

θα ελεγα το ειδικης αγωγης ΑΛΛΑ μονο αν μπορεις να αξιοποιήσεις της γνωσεις και ως φιλιλογος. οχι για να διοριστεις ως φιλολογος ειδικης αγωγης (αν δεν γινεται) αλλα και ως μια περαιτερω εξειδικευση ωστε πχ. να αναλαμβάνεις ως φιλολογος σε ιδιαιτερα παιδια με μαθησιακες δυσκολιες.
τα λεω βεβαια ολα αυτα χωρις να γνωριζω το προγραμμα σπουδων του συγκεκριμενυο τμηματος και αν αυτο που λεω μπορει να γινει.

Απορία.
Γιατί να ξοδέψει τουλάχιστον 4 χρόνια από τη χωή της για να το κάνει αυτό, όταν ακριβώς το ίδιο μπορεί να κάνει και με ένα μεταπτυχιακό (που αν γίνει στο εξωτερικό, θα στοιχίσει το ίδιο με 4 χρόνια σπουδών στην Ελλάδα, και θα ολοκληρωθεί και σε ένα χρόνο);
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ntana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης ή ειδικής αγωγής;
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 23, 2011, 11:31:57 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις γιατί έχω πραγματικά προβληματιστεί πολύ. Η αλήθεια είναι πως ενώ το πιάνωτο ειδικής αγωγής στο Βόλο, λόγω ηλικίας (33), μου είναι δύσκολο να τα αφήσω όλα και να μείνω στο Βόλο, εκτός αν το παρακολουθούσα εξ αποστάσεως αν και φαντάζομαι ότι θα έχει αρκετές υποχρεωτικές παρακολουθήσεις. Συνεπώς, μάλλον προσανατολίζομαι για το δημοτικής εκπαίδευσης στην Πάτρα. Βέβαια, ακούω ότι μέχρι το 2015 θα έχει και αυτό κορεστεί άρα και εκεί θα είναι δύσκολη η "αποκατάστασή"μου. Το άγχος μου είναι μεγάλο για την επαγγελματική μου αποκατάσταση και αν εχει κανείς να μου προτείνει κάτι θα ήθελα να ακούσα μια γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης ή ειδικής αγωγής;
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 23, 2011, 12:34:10 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα μία γνώμη: Έδωσα ξανά πανελλήνιες στα 33 μου και μάλλον πιάνω το παιδαγωγικό όπως και αυτό της ειδικής αγωγής στο Βόλο. Από θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης τί θεωρείτε πως είναι καλύτερο; Σαν αντικείμενο με ενδιαφέρουν και τα δύο εξίσου. Σημειωτέον είμαι φιλόλογος..

θα ελεγα το ειδικης αγωγης ΑΛΛΑ μονο αν μπορεις να αξιοποιήσεις της γνωσεις και ως φιλιλογος. οχι για να διοριστεις ως φιλολογος ειδικης αγωγης (αν δεν γινεται) αλλα και ως μια περαιτερω εξειδικευση ωστε πχ. να αναλαμβάνεις ως φιλολογος σε ιδιαιτερα παιδια με μαθησιακες δυσκολιες.
τα λεω βεβαια ολα αυτα χωρις να γνωριζω το προγραμμα σπουδων του συγκεκριμενυο τμηματος και αν αυτο που λεω μπορει να γινει.

Απορία.
Γιατί να ξοδέψει τουλάχιστον 4 χρόνια από τη χωή της για να το κάνει αυτό, όταν ακριβώς το ίδιο μπορεί να κάνει και με ένα μεταπτυχιακό (που αν γίνει στο εξωτερικό, θα στοιχίσει το ίδιο με 4 χρόνια σπουδών στην Ελλάδα, και θα ολοκληρωθεί και σε ένα χρόνο);

κοιτα αν παει στο ειδικης, φυσικα ο πρωτος στοχος θα ειναι να διοριστει ως πε61/71. απλα το σκεπτικο μου ηταν, επειδη δεν ξερουμε τι θα γινει σε 4-5 χρονια και τι απορροφηση θα εχει ο κλαδος, να μην πανε χαμενες οι σπουδες κ να μπορει να τις αξιοποιησει κ ως φιλολογος εκτος απο πε61/71.
ξαναλεω, μια σκεψη κανω δεν το εχω ψαξει το ζητημα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης ή ειδικής αγωγής;
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 25, 2011, 12:18:51 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα μία γνώμη: Έδωσα ξανά πανελλήνιες στα 33 μου και μάλλον πιάνω το παιδαγωγικό όπως και αυτό της ειδικής αγωγής στο Βόλο. Από θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης τί θεωρείτε πως είναι καλύτερο; Σαν αντικείμενο με ενδιαφέρουν και τα δύο εξίσου. Σημειωτέον είμαι φιλόλογος..
Aν μιλάμε για επαγγελματική αποκατάσταση (μιας και τα δύο τμήματα σου αρέσουν) τότε να δηλώσεις της ειδικής αγωγής, αν θέλεις τη γνώμη μου. Οι απόφοιτοι είναι περιζήτητοι στον ιδιωτικό τομέα αλλά και στο δημόσιο κάποια στιγμή θα γίνει ΑΣΕΠ ειδικής και θα διοριστούν όλοι! Μέχρι τότε θα εργάζονται ως αναπληρωτές (ΟΛΟΙ). Εν αντιθέσει με τους δασκάλους γενικής που πλέον φαίνεται οτι δεν θα έχουν απορρόφηση...

Αποσυνδεδεμένος ntana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης ή ειδικής αγωγής;
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 25, 2011, 12:39:12 μμ »
Δυστυχώς ή ευτυχώς (θα δείξει) κατέθεσα το μηχανογραφικό και έβαλα πρώτη επιλογη παιδαγωγικό. Αν και με ενδιέφερε πολύ η ειδική αγωγή, λόγω ηλικίας και υποχρεώσεων δεν μπορω να πάω ούτε στο Βόλο ούτε στη Θεσ/νικη (είμαι από Πατρα) ούτε καθόσον γνωρίζω μπορώ να παρακολουθήσω αυτές τις 2 σχολές εξ αποστάσεως μιας και έχουν και υποχρεωτική παρακολούθηση. Επομένως, επέλεξα το παιδαγωγικό αν και τα πράγματα προμηνύονται δυσοίωνα και γι' αυτόν το κλάδο. Ελπίζω μόνο όταν τελειώσω να είναι για τους δασκάλους τα πράγματα κάπως καλύτερα από τους φιλολόγους. Εξάλλου, σκοπέυω να ξεκινήσω και διάβασμα για ΑΣΕΠ αν και όποτε γίνει. Μπορεί να σταθώ εκεί τυχερή...Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης ή ειδικής αγωγής;
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 25, 2011, 01:20:01 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις γιατί έχω πραγματικά προβληματιστεί πολύ. Η αλήθεια είναι πως ενώ το πιάνωτο ειδικής αγωγής στο Βόλο, λόγω ηλικίας (33), μου είναι δύσκολο να τα αφήσω όλα και να μείνω στο Βόλο, εκτός αν το παρακολουθούσα εξ αποστάσεως αν και φαντάζομαι ότι θα έχει αρκετές υποχρεωτικές παρακολουθήσεις. Συνεπώς, μάλλον προσανατολίζομαι για το δημοτικής εκπαίδευσης στην Πάτρα. Βέβαια, ακούω ότι μέχρι το 2015 θα έχει και αυτό κορεστεί άρα και εκεί θα είναι δύσκολη η "αποκατάστασή"μου. Το άγχος μου είναι μεγάλο για την επαγγελματική μου αποκατάσταση και αν εχει κανείς να μου προτείνει κάτι θα ήθελα να ακούσα μια γνώμη.

Εγώ θέλω να προσθέσω μόνο πως από δω και πέρα δεν είναι το πρόβλημα το αν θα έχει κορεστεί ένας κλάδος,αλλά το ότι απλά δεν θέλουν να διορίζουν ακόμη κι αν υπάρχουν ανάγκες...οπότε η δική μου πρόβλεψή και πολλών για το μέλλον της Ακαδημίας είναι πως θα μένουν από δω και πέρα κάποια αρκετά χρόνια στην αναπλήρωση και επειδή και στην ειδική αγωγή το  ίδιο σενάριο παίζει (αναπλήρωση) δεν έχει για μένα μεγάλη διαφορά...
Επίσης την ειδική αγωγή πρέπει να την θέλει κάποιος συνειδητά γιατί είναι απαιτητική πολύ...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος refresh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης ή ειδικής αγωγής;
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 03:54:29 μμ »
hi! επαναφέρω το θέμα είμαι απόφοιτη Αγγλικής φιλολογίας και στο δευτερο ετος του Παιδαγωγικού ειδικής αγωγής. Ήθελα να ρωτήσω ..μετά θα μπορώ να είμαι στους πίνακες αγγλικής για την ειδική αγώγη( πινακες ειδικής αγωγής με ειδικότητα λέγονται νομίζω) ή απλά θα μπορώ να είμαι μόνο και στους πίνακες Αγγλικής και ξεχωριστά στους δασκάλους ειδικής αγωγής????Please ας με βοηθήσει κάποιος !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160110
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 577
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.143 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.