*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154633 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2002 στις: Απρίλιος 10, 2014, 10:11:00 μμ »
EleNa_03 Καλησπέρα! Εγώ είχα πάρει το EDUC500 στο προηγούμενο εξάμηνο και το πέρασα με Α. Σκεφτεσαι να το δηλώσεις στο καλοκαιρινό εξάμηνο;


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2014, 10:21:51 μμ από ntouki »
Η παιδεία, όπως και η τέχνη, είναι vis formandi, μια δύναμη μορφοποίησης του χάους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ntouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2003 στις: Απρίλιος 10, 2014, 10:20:46 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε τη διαδικασία που αφορά την πτυχιακή εργασία. Πότε δηλώνουμε ότι θα κάνουμε πτυχιακή αντί να πάρουμε 2 μαθήματα επιλογής; Επίσης επιλέγουμε εμείς το θέμακαι τον καθηγητή και πόσο καιρό πριν πρέπει να γίνει αυτή η διαδικασία; Αν υπάρχει κάποιος με σχετική εμπειρία ας με ενημερωσει :)
Η παιδεία, όπως και η τέχνη, είναι vis formandi, μια δύναμη μορφοποίησης του χάους

Αποσυνδεδεμένος EleNa_03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2004 στις: Απρίλιος 11, 2014, 10:06:12 πμ »
EleNa_03 Καλησπέρα! Εγώ είχα πάρει το EDUC500 στο προηγούμενο εξάμηνο και το πέρασα με Α. Σκεφτεσαι να το δηλώσεις στο καλοκαιρινό εξάμηνο;

Ναι,σκέφτομαι να το δηλώσω..Το προτείνεις λοιπόν?Εσύ τον Πέτρου είχες?Απλά το σκέφτομαι ακόμα, δεδομένου ότι είμαι μαθηματικός και με τα θεωρητικά δεν έχω πολύ καλή σχέση..

Αποσυνδεδεμένος ntouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2005 στις: Απρίλιος 11, 2014, 11:45:36 πμ »
Έλενα, καλά έκανες και διευκρίνησες την ειδικότητά σου. Πιστεύω πώς εφόσον δεν εχεις καλή σχεση με τα "θεωρητικά" οπως λες θα δυσκολευτείς αρκετά με το συγκεκριμενο μάθημα.
Εγώ έχω τελειώσει φιλοσοφία, επομένως ήμουν εξοικειωμένη με τις έννοιες γύρω από τις οποίες κινείται το μάθημα.
Μια φίλη μου μαθηματικός όμως μου είπε ότι δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, τόσο με το ίδιο το μάθημα και την κατανόηση της ύλης του όσο και με την εργασία.  :-\
Γενικά θα το πρότεινα σε όποιον εχει ασχοληθεί με τη φιλοσοφία στο παρελθόν, γιατί είναι πολύ ενδιαφέρον μάθημα και ο κύριος Πέτρου εξαιρετικός καθηγητής.
Η παιδεία, όπως και η τέχνη, είναι vis formandi, μια δύναμη μορφοποίησης του χάους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2006 στις: Απρίλιος 11, 2014, 06:27:52 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε τη διαδικασία που αφορά την πτυχιακή εργασία. Πότε δηλώνουμε ότι θα κάνουμε πτυχιακή αντί να πάρουμε 2 μαθήματα επιλογής; Επίσης επιλέγουμε εμείς το θέμακαι τον καθηγητή και πόσο καιρό πριν πρέπει να γίνει αυτή η διαδικασία; Αν υπάρχει κάποιος με σχετική εμπειρία ας με ενημερωσει :)

Η ακαδημαϊκή σύμβουλος με ενημέρωσε ότι το θέμα της διπλωματικής το προτείνουμε εμείς και πρέπει κάποιος να δεχτεί να μας αναλάβει, αλλιώς απορρίπτεται το θέμα και μπορούμε το αλλάξουμε και να το προτείνουμε εκ νέου. Σε περίπτωση που απορριφθεί ξανά, διαλέγουμε 2 μαθήματα. Επίσης, η διπλωματική απαιτεί παρουσίαση σε τριμελή επιτροπή (δεν μου διευκρίνισε σε ποια χώρα γίνεται αυτό) και συνήθως ολοκληρώνεται σε 1 ή 2 εξάμηνα, αυτό το κρίνει ο καθηγητής. Τέλος, μου τόνισε ότι οι φοιτητές που καταφέρνουν να διεκπεραιώσουν τη διπλωματική σε 1 εξάμηνο συνήθως δεν έχουν άλλα μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος ntouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2007 στις: Απρίλιος 12, 2014, 09:40:23 πμ »
Η ακαδημαϊκή σύμβουλος με ενημέρωσε ότι το θέμα της διπλωματικής το προτείνουμε εμείς και πρέπει κάποιος να δεχτεί να μας αναλάβει, αλλιώς απορρίπτεται το θέμα και μπορούμε το αλλάξουμε και να το προτείνουμε εκ νέου. Σε περίπτωση που απορριφθεί ξανά, διαλέγουμε 2 μαθήματα. Επίσης, η διπλωματική απαιτεί παρουσίαση σε τριμελή επιτροπή (δεν μου διευκρίνισε σε ποια χώρα γίνεται αυτό) και συνήθως ολοκληρώνεται σε 1 ή 2 εξάμηνα, αυτό το κρίνει ο καθηγητής. Τέλος, μου τόνισε ότι οι φοιτητές που καταφέρνουν να διεκπεραιώσουν τη διπλωματική σε 1 εξάμηνο συνήθως δεν έχουν άλλα μαθήματα.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Πολύ κατατοπιστική η απάντησή σου :)
Σκέφτεσαι κι εσύ να κάνεις διπλωματική;
Η παιδεία, όπως και η τέχνη, είναι vis formandi, μια δύναμη μορφοποίησης του χάους

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2008 στις: Απρίλιος 12, 2014, 02:08:07 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Πολύ κατατοπιστική η απάντησή σου :)
Σκέφτεσαι κι εσύ να κάνεις διπλωματική;

Ήθελα να κάνω, αλλά δεν το ρισκάρω να καθυστερήσω την αποφοίτηση, ούτε προτίθεμαι να τρέχω στη Κύπρο (υποθέτω) για παρουσιάσεις κτλ. Υπάρχει και ένα άλλο πρόβλημα για τους καλοκαιρινούς μήνες δεν θα βρω εκπαιδευτικούς ή παιδιά στα σχολεία για να κάνω την έρευνα, οπότε αναγκαστικά θα πάει από Σεπτέμβρη και εγώ το Σεπτέμβρη θέλω να αποφοιτήσω.

Αποσυνδεδεμένος doramesi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2009 στις: Απρίλιος 12, 2014, 02:39:50 μμ »
Παιδιά καλησπέρα σας!!!! Εξαιρετική η σελίδα για όσους φοιτούν στο πρόγραμμα της Ειδικής Αγωγής.
Θα ήθελα τα φώτα σας!!!!! Ξέρει κανείς να μου πει πόσο περίπου καιρό χρειάζεται η αναγνώριση του πτυχίου και αν χωρίς αυτήν μπορούμε να κάνουμε τα χαρτιά μας για αναπληρωτές;
Να είστε όλοι καλά! Καλή δύναμη!

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2010 στις: Απρίλιος 12, 2014, 03:55:58 μμ »
Παιδιά καλησπέρα σας!!!! Εξαιρετική η σελίδα για όσους φοιτούν στο πρόγραμμα της Ειδικής Αγωγής.
Θα ήθελα τα φώτα σας!!!!! Ξέρει κανείς να μου πει πόσο περίπου καιρό χρειάζεται η αναγνώριση του πτυχίου και αν χωρίς αυτήν μπορούμε να κάνουμε τα χαρτιά μας για αναπληρωτές;
Να είστε όλοι καλά! Καλή δύναμη!

Απ' ότι λένε, αν καταθέσεις από την αρχή όλα τα χαρτιά σωστά, παίρνει γύρω στους 2-3 μήνες. Να μπορείς να μπεις στους πίνακες χωρίς την αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ το θεωρώ λίγο απίθανο. Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο ας μας ενημερώσει...

Αποσυνδεδεμένος doramesi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2011 στις: Απρίλιος 12, 2014, 07:50:33 μμ »
Remedios σε ευχαριστώ πολύ! Μάλλον θα πρέπει να επισπεύσω λιγάκι τη φοίτηση και να την κάνω 12μηνη. Υπάρχει κάποιος που έχει πάρει το επιλεγόμενο μάθημα της δυσλεξίας και μπορεί να μου δώσει κάποιες πληροφορίες και να μου στείλει το διάγραμμα μαθήματος, για να καταλήξω αν τελικά θα το πάρω; Είμαι εργαζόμενη και δυσκολεύομαι πολύ! Σας ευχαριστώ για την κατανόηση.

Αποσυνδεδεμένος giotafyt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2012 στις: Απρίλιος 13, 2014, 09:48:47 πμ »
Το μάθημα ψυχολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση είδα πως έχει κλέισει. Μπορεί κάποιος να μου αν υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί νέο τμήμα;

Αποσυνδεδεμένος Ρ.Π

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2013 στις: Απρίλιος 13, 2014, 01:10:25 μμ »
Γεια σας! Ποιο μάθημα θα μου προτείνατε ως το λιγότερο απαιτητικό για καλοκαίρι (όσο αυτό είναι δυνατό) : Το 521 ( Μορφές ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών) ή Δυσλεξία (624); Και ποιον καθηγητή να επιλέξω : Κωνσταντινίδου ή Γαβριηλίδου ή Κούντουρου ή Μορφίδη ή  Ανδρέου για το 521 και για το 624 Πίττα ή Τσεσμελή;;;;
Σας ευχαριστώ !!! Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος doramesi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2014 στις: Απρίλιος 13, 2014, 01:41:11 μμ »
Ρ.Π. ήμουν κι εγώ μέχρι χτες σε αυτό το δίλημμα και από τις πληροφορίες που μάζεψα αποφάσισα να πάρω το 624 ως λιγότερο απαιτητικό. Μπήκα στο 4ο τμήμα με την κυρία Πίττα, η οποία, όπως μου είπαν, είναι πολύ καλή και αναλυτική. Επίσης, δίνεις με ανοιχτά βιβλία και έχει δύο μικρές εργασίες.

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2015 στις: Απρίλιος 13, 2014, 03:11:19 μμ »
Γεια σας! Ποιο μάθημα θα μου προτείνατε ως το λιγότερο απαιτητικό για καλοκαίρι (όσο αυτό είναι δυνατό) : Το 521 ( Μορφές ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών) ή Δυσλεξία (624); Και ποιον καθηγητή να επιλέξω : Κωνσταντινίδου ή Γαβριηλίδου ή Κούντουρου ή Μορφίδη ή  Ανδρέου για το 521 και για το 624 Πίττα ή Τσεσμελή;;;;
Σας ευχαριστώ !!! Καλή συνέχεια

Περίπου στα ίσια πλαίσια είναι, εμένα ωστόσο μου φάνηκε πιο εύκολο το Μορφές ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών και θεωρώ προτιμότερο να πάρεις πρώτα το Μορφές γιατί θα σε βοηθήσει για τη Δυσλεξία μετά. Σε περίπτωση που πάρεις τη Δυσλεξία πάρε Τσεσμελή, είναι πολύ επιεικής με τις βαθμολογίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160662
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 820
Σύνολο: 831

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.