*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154231 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria.t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2184 στις: Ιούνιος 01, 2014, 12:43:13 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους νεοεισαχθέντες! Καταρχήν μην αγχώνεστε. Λιγάκι στην αρχή όλοι θα καθυστερήσετε να πάρετε κωδικούς, αλλά όλα θα γίνουν. Κάθε αρχή, που λένε, και δύσκολη, αλλά σιγά σιγά θα μπείτε στο κλίμα και θα εγκληματιστείτε. Συμβουλή μου: Να μελετάτε σε εβδομαδιαία βάση και να μην αφήνετε τις δραστηριότητες και τις εργασίες για το τέλος. Οι λόγοι δύο. Πρώτον για να μη χάσετε τη μπάλα και δεύτερον για να μη χρειαστεί επιπλέον διάβασμα στις εξετάσεις. Προσωπικά μελετούσα στη διάρκεια του τετραμήνου και για τις εξετάσεις χρειάστηκε μία γρήγορη ανάγνωση, μιας και τα περισσότερα μαθήματα εξετάζονται με ανοιχτά βιβλία. Είναι αρκετά οργανωμένο το εξ' αποστάσεως πρόγραμμα, οπότε οργανωθείτε κι εσείς και θα πάνε όλα καλά. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία. Καλή αρχή σε όλους!

Ευχαριστούμε πολύ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2014, 04:17:18 μμ από maria.t »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2185 στις: Ιούνιος 01, 2014, 05:48:15 μμ »
Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος που διάλεξε ή θα διαλέξει διπλωματική εργασία έναντι των δύο μαθημάτων; Θα μπορούσε να μας δώσει κάποιες πληροφορίες όπως π.χ. το μέγιστο χρονικό διάστημα διεκπεραίωσης, τον ελάχιστο αριθμό λέξεων και αναφορών, τις συνθήκες επικοινωνίας και επίβλεψης από τον υπεύθυνο καθηγητή, πως ορίζεται αυτος (τυχαία;), την επιλογή του θέματος κτλ... Τελικά δεν υπάρχει θέμα αναγνώρισης είτε κάνεις διπλωματική είτε όχι... Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2186 στις: Ιούνιος 01, 2014, 11:54:07 μμ »
Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό κάνει να αναγνωριστεί από τον ΔΟΑΤΑΠ;;

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2187 στις: Ιούνιος 02, 2014, 10:34:06 πμ »
Η εμπειρία μου από το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Είναι το δεύτερο που κάνω. Το πρώτο ήταν στην "Σπουδές στην Εκπαίδευση"- στο ΕΑΠ. Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι ακριβό ως προς τις γνώσεις που παίρνεις. Είναι πρόχειρα στημένο. Μας ζητούσαν να κάνουμε παρατήρηση μαθητών σε σχολείο χωρίς να μας δώσουν βεβαιώσεις. Το αποκορύφωμα ήταν η διπλωματική, που μας βεβαίωναν ότι μπορεί να γίνει μέσα σε 3 μήνες κατι που δε γίνεται. Τραγικό επίσης, το ότι στο 552 ο καθηγητής σε όλο το τετράμηνο δεν έδωσε μια βαθμολογία σε εργασία και ήταν άφαντος. Επίσης, άσχημη εντύπωση μου έκανε ότι οι τηλεδιασκέψεις άλλαζαν  ημερομηνίες και γίνονταν καθημερινές και εργάσιμες ώρες. Σε αυτό το εξάμηνο δεν έκαναν αξιολόγηση. Τέλος, μας ζήτησαν χρήματα για την τελετή αποφοίτησης και καμία ενημέρωση σχετικά με το ΔΟΑΤΑΠ. Να το κάνει μόνο όποιος πιστεύει ότι θα του χρησιμεύσει το χαρτί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2188 στις: Ιούνιος 02, 2014, 07:56:21 μμ »
Παιδιά, Εκανε κανενας μεταπτυχιακη εργασία ή όλοι παίρνετε μαθήματα επιλογης?

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2189 στις: Ιούνιος 02, 2014, 08:04:45 μμ »
Η εμπειρία μου από το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Είναι το δεύτερο που κάνω. Το πρώτο ήταν στην "Σπουδές στην Εκπαίδευση"- στο ΕΑΠ. Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι ακριβό ως προς τις γνώσεις που παίρνεις. Είναι πρόχειρα στημένο. Μας ζητούσαν να κάνουμε παρατήρηση μαθητών σε σχολείο χωρίς να μας δώσουν βεβαιώσεις. Το αποκορύφωμα ήταν η διπλωματική, που μας βεβαίωναν ότι μπορεί να γίνει μέσα σε 3 μήνες κατι που δε γίνεται. Τραγικό επίσης, το ότι στο 552 ο καθηγητής σε όλο το τετράμηνο δεν έδωσε μια βαθμολογία σε εργασία και ήταν άφαντος. Επίσης, άσχημη εντύπωση μου έκανε ότι οι τηλεδιασκέψεις άλλαζαν  ημερομηνίες και γίνονταν καθημερινές και εργάσιμες ώρες. Σε αυτό το εξάμηνο δεν έκαναν αξιολόγηση. Τέλος, μας ζήτησαν χρήματα για την τελετή αποφοίτησης και καμία ενημέρωση σχετικά με το ΔΟΑΤΑΠ. Να το κάνει μόνο όποιος πιστεύει ότι θα του χρησιμεύσει το χαρτί.
Ποιον καθηγητή είχες στο 552; Είχε πολλές εργασίες;

Αποσυνδεδεμένος efi89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2190 στις: Ιούνιος 02, 2014, 08:08:37 μμ »
Καλησπέρα σε ολους ! Θέλω να ρωτήσω για το 529, νοητική υστέρηση αυτισμος αν είναι απαραίτητο το βιβλίο αυτισμος του/της Happe για το μάθημα εκτος από το υποχρεωτικό εγχειρίδιο. 
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2191 στις: Ιούνιος 02, 2014, 08:27:27 μμ »
Το βιβλίο που έχει ως βασικό σύγγραμα στην Ψυχοπαθολογία (Εξελικτική Ψυχοπαθολογία, μια αναπτυξιακή προσέγγιση του Wilmshurst) είναι πανάκριβο..... 80 Ευρώ!!!! Μήπως κάποιος που έχει κάνει το μάθημα μπορεί να μου πει αν μπορώ να το αντικαταστήσω με κάποιο άλλο φθηνότερο;

Αποσυνδεδεμένος fraou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2192 στις: Ιούνιος 02, 2014, 10:01:11 μμ »
Καλησπέρα σας!!! Σας έχουν ανοίξει τα μαθήματα στην πλατφόρμα σήμερα? Εμένα όχι ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2193 στις: Ιούνιος 02, 2014, 10:07:09 μμ »
Το βιβλίο που έχει ως βασικό σύγγραμα στην Ψυχοπαθολογία (Εξελικτική Ψυχοπαθολογία, μια αναπτυξιακή προσέγγιση του Wilmshurst) είναι πανάκριβο..... 80 Ευρώ!!!! Μήπως κάποιος που έχει κάνει το μάθημα μπορεί να μου πει αν μπορώ να το αντικαταστήσω με κάποιο άλλο φθηνότερο;

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, σε καμία περίπτωση δεν δίνω 80 ευρώ. Αυτό το βιβλίο σίγουρα είναι χρήσιμο; Γιατί στα προηγούμενα τετράμηνα αγόρασα όλα τα βιβλία και τα 2 δεν μου χρειάστηκαν καθόλου και το μετάνιωσα που τα πήρα.

Αποσυνδεδεμένος efi89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2194 στις: Ιούνιος 02, 2014, 10:12:08 μμ »
Καλησπέρα σας!!! Σας έχουν ανοίξει τα μαθήματα στην πλατφόρμα σήμερα? Εμένα όχι ακόμα.

Καλησπέρα ! Ναι ανοιξαν το μεσημέρι τα μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2195 στις: Ιούνιος 02, 2014, 10:32:49 μμ »
Καλημέρα σε όλους σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς το προσωπικό email της κυρίας Ηλιάδου από το μάθημα της Παιδαγωγικής της Συμπερίληψης. Έχει ανακοινωθεί η βαθμολογία μου, απλά θα ήθελα να μάθω πώς κατανέμεται στην εργασία και στο τελικό μου γραπτό. Υπάρχει άλλος τρόπος επικοινωνίας, εφόσον έχει κλείσει για μένα το μάθημα στο moodle; Σας ευχαριστώ πολύ!
eliadou.a@unic.ac.cy

Από τις πιο αυστηρές στη βαθμολογία.

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2196 στις: Ιούνιος 02, 2014, 10:43:23 μμ »
Καλησπέρα! Εχω επιλέξει για αυτό το τετράμηνο το μάθημα 526 Διδασκαλία παιδιών με ειδικές ανάγκες στο συνηθισμένο σχολείο, αλλά μόλις είδα το διάγραμμα του μαθήματος και η εργασία μου φάνηκε "γολγοθάς". Γνωρίζει κανείς να μου πει αν είναι όντως τόσο δύσκολη όσο φαίνεται; Επίσης μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο από τα υπόλοιπα επιλεγόμενα του 3ου κύκλου για να κάνω αλλαγή;

Αποσυνδεδεμένος liza30r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2197 στις: Ιούνιος 02, 2014, 11:41:27 μμ »
Παιδια,καλησπέρα!σκεφτομαι να στείλω αιτηση για το χειμερινό εξάμηνο.εχω την απορία την αιτηση όλη τη συμπληρώνουμε με λατινικούς χαρακτήρες;κ κάτι άλλο ,σημαντικότερο.εχω ενα μωρό 22 μηνών και κανένα συγγενή να μου το βλέπει.αρα μπορω μετα τις 21:00 που κοιμάται να διαβάζω.δεδομενου οτι θελω να τελειώσω το μεταπτυχιακό σε 1,5 χρόνο κ λόγω αυξημένων υποχρεώσεων οικογενειακών απο το Σεπτέμβρη μέχρι Νοέμβρη ,θα αναγκαστώ να πάρω ενα μάθημα κ 1 σεμινάριο το πρώτο τετραμηνο(χειμερινό),στα υπόλοιπα 3 τέτραμηνα ποσά μαθήματα θα πρέπει να πάρω;δεν σκέφτομαι να κανω διπλωματική,ειναι βλέπετε το μωρό.οποτε πως θα κατανεμηθουν στα υπόλοιπα 3 τέτραμηνα τα 2 σεμινάρια κ τα 8 μαθηματα(σωστά τα λέω;).αχ,βοηθήστε με!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160629
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.