*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154019 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος renadrama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6160 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 07:32:34 μμ »
Για όποιον ενδιαφέρεται να στείλει email εγώ έστειλα και στα δύο: vk@iep.edu.gr και kourbetis1@gmail.com
Σε ευχαριστούμε για τα μαιλ. Εγώ έστειλα ήδη. Αν μου απαντήσουν θα σας ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος xaraxarax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6161 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 11:32:46 μμ »
Για όποιον ενδιαφέρεται να στείλει email εγώ έστειλα και στα δύο: vk@iep.edu.gr και kourbetis1@gmail.com

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Σκέφτομαι αυριο να στείλω.. Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη!

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6162 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 09:02:09 πμ »
Συνάδελφοι να στείλουμε όλοι mail, να πιέσουμε όσο μπορούμε,αφού πρέπει να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα. Προσωπικά τελειώνω αυτό τον μήνα και προσεύχομαι κάθε μέρα να πάνε όλα καλά μετά από όσα έχω περάσει στο συγκεκριμένο ΜΤΠ. Από τη στιγμή που το ξεκίνησα ζω στην ανασφάλεια αν τελικά θα αναγνωριστεί. Είναι η τρίτη φορά που χάνω τον ύπνο μου. Τα λεφτά δεν ξέρω κι εγώ πως τα βρήκα για να το κάνω, έχω περάσει όλες μου τις διακοπές, τα βράδια,και τα ΣΚ διαβάζοντας, δεν πήγα σε γιορτή των παιδιών μου για να προλάβω να στείλω εργασία. Επιπλέον δεν έκανα ΜΤΠ της Βουλγαρίας ή της Ιτλίας γιατί ήθελα να είναι καθαρό και αξιόπιστο ότι κάνω. Στην Ελλάδα δε, δεν κληρώθηκα επί δέκα χρόνια στο ΕΑΠ και στα υπόλοιπα ήθελε μέσον για να μπω. Τα λέω όλα αυτά από αγανάκτηση και θα τα γράψω και στον Κουρμπέτη που παίζει με τις ζωές μας.
Καλόν αγώνα. Όλοι μαζί πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε.

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6163 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 11:14:22 πμ »
Συνάδελφοι να στείλουμε όλοι mail, να πιέσουμε όσο μπορούμε,αφού πρέπει να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα. Προσωπικά τελειώνω αυτό τον μήνα και προσεύχομαι κάθε μέρα να πάνε όλα καλά μετά από όσα έχω περάσει στο συγκεκριμένο ΜΤΠ. Από τη στιγμή που το ξεκίνησα ζω στην ανασφάλεια αν τελικά θα αναγνωριστεί. Είναι η τρίτη φορά που χάνω τον ύπνο μου. Τα λεφτά δεν ξέρω κι εγώ πως τα βρήκα για να το κάνω, έχω περάσει όλες μου τις διακοπές, τα βράδια,και τα ΣΚ διαβάζοντας, δεν πήγα σε γιορτή των παιδιών μου για να προλάβω να στείλω εργασία. Επιπλέον δεν έκανα ΜΤΠ της Βουλγαρίας ή της Ιτλίας γιατί ήθελα να είναι καθαρό και αξιόπιστο ότι κάνω. Στην Ελλάδα δε, δεν κληρώθηκα επί δέκα χρόνια στο ΕΑΠ και στα υπόλοιπα ήθελε μέσον για να μπω. Τα λέω όλα αυτά από αγανάκτηση και θα τα γράψω και στον Κουρμπέτη που παίζει με τις ζωές μας.
Καλόν αγώνα. Όλοι μαζί πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε.
έτσι είναι...... και όλα αυτά για να μπούμε στους πίνακες ειδικής μπας και δουλέψουμε ως αναπληρωτές "με τρεις και εξήντα και μακριά από το σπίτι μας"..... ενώ ο Φίλης με κανένα μεταπτυχιακό ούτε καν πτυχίο έγινε υπουργός παιδείας..... και μαζί με τον Κουρμπέτη μας κάνουν τη ζωή δύσκολη... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ankar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6164 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 02:14:58 μμ »
Θα μπορούσε κάποιος να μου λύσει μια απορία σχετικά με το 621; Όταν λέμε ανοιχτές σημειώσεις εννοούν χειρόγραφες ή μπορούμε να εκτυπώσουμε όλο το υλικό από την πλατφόρμα και να το έχουμε μαζί μας;δλδ παρουσιάσεις και κείμενα για την καθε εβδομάδα;

Αποσυνδεδεμένος mariaag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6165 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 04:28:36 μμ »
Καλησπέρα. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος μια απορία που έχω; Αν τελικά το πανεπιστημιο αλλάξει το πρόγραμμα λογικά έχουν έτοιμη την  πρόταση του καλοκαιριού. Εκεί είχαν αναφέρει ότι για να καλύψει το πρόγραμμα τα μαθήματα στην ειδική αγωγή θα γινόταν εισαγωγή του μαθήματος Μέτρηση και Αξιολόγση στην Ειδική Εκπαίδευση και θα παρέχονταν δωρεάν για τους φοιτητές που είχαν παρακολουθήσει το 610 Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Εκπαίδευση.
Κατάλαβε κανείς αν αυτό το μάθημα θα αντικαθιστούσε το 610 όπως έχει τώρα ή αν θα ήταν επιπρόσθετο μάθημα;;
Είμαι στο δευτερο τετράμηνο και θέλω να το πάρω. Μήπως θα ήταν καλύτερα να περιμένω και να πάρω κάποιο άλλο στη θέση του; Αν όντως το αντικαθιστά (δική μου υπόθεση) μη το πάρω άδικα δυο φορές....

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6166 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 05:01:37 μμ »
Για το 621 μπορεις να εχεις το πρωτοτυπο βιβλιο, όχι φωτοτυπημενο και κανονικα επιτρεπονται οι σημειωσεις απο την πλατφορμα

Αποσυνδεδεμένος kostis85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6167 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 07:04:24 μμ »
Καλησπέρα. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος μια απορία που έχω; Αν τελικά το πανεπιστημιο αλλάξει το πρόγραμμα λογικά έχουν έτοιμη την  πρόταση του καλοκαιριού. Εκεί είχαν αναφέρει ότι για να καλύψει το πρόγραμμα τα μαθήματα στην ειδική αγωγή θα γινόταν εισαγωγή του μαθήματος Μέτρηση και Αξιολόγση στην Ειδική Εκπαίδευση και θα παρέχονταν δωρεάν για τους φοιτητές που είχαν παρακολουθήσει το 610 Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Εκπαίδευση.
Κατάλαβε κανείς αν αυτό το μάθημα θα αντικαθιστούσε το 610 όπως έχει τώρα ή αν θα ήταν επιπρόσθετο μάθημα;;
Είμαι στο δευτερο τετράμηνο και θέλω να το πάρω. Μήπως θα ήταν καλύτερα να περιμένω και να πάρω κάποιο άλλο στη θέση του; Αν όντως το αντικαθιστά (δική μου υπόθεση) μη το πάρω άδικα δυο φορές....

Το 610 στο δείχνει ανοιχτό;

Αποσυνδεδεμένος mariaag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6168 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 07:27:54 μμ »
Το 610 στο δείχνει ανοιχτό;

 Το εχω ήδη επιλέξει από την πρώτη μέρα που μας έστειλαν το μειλ για την επιλογή μαθημάτων. Δεν ξερω αν είναι ακόμη ανοιχτό..

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6169 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 08:30:35 μμ »
Εσείς που τελειώσατε ή τελειώνετε τώρα μπορείτε να μe βοηθήσετε με το 521 Μορφές Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών; Μπορείτε να μου πείτε παλαιότερα θέματα; Επιπλέον, πού να δώσω προσοχή; Επειδή θα είναι με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις οι απαντήσεις των θεμάτων θα είναι μέσα από το βιβλίο ή τις σημειώσεις; SOS

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6170 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 09:20:19 μμ »
ΕΦΗ ΜΟΥ ΤΟ ΔΩΣΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ (521) ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΨΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΑ.  ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ -ΒΙΑ. ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΒΓΗΚΑ ΕΞΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΤΙ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ... ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΕΝΑ Β+ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ. ΒΑΖΕΙ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΙΞΕΙ ΣΤΙΣ ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΕΙΣ.

Αποσυνδεδεμένος Konstantina k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6171 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 09:33:42 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6172 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 09:34:11 μμ »
http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon/deltia-typoy/17265-13-01-18

To διαβασατε αυτο? σημερινο δελτιο τυπου του υπουργειου. Η τελευταια αποστροφη ειναι σημαντικη. Πρεπει να πιεσουμε να μην αφορα η αποφαση οσους φοιτουν ηδη!

Αποσυνδεδεμένος elil39

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6173 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 09:38:00 μμ »

http://xenesglosses.eu/2016/01/yp-paideias-kathorismos-kritirion-syn/


Μαρούσι, 13 Ιανουαρίου  2016 ΔΕΛΤΙΟ   ΤΥΠΟΥ

Θέμα: Καθορισμός κριτηρίων συνάφειας των μεταπτυχιακών και διδακτορικών τίτλων σπουδών με την Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση.

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνει ότι έχει λάβει την εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, σχετικά με το θέμα του καθορισμού κριτηρίων συνάφειας των μεταπτυχιακών και διδακτορικών τίτλων σπουδών με την Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση, η οποία έχει δημοσιευθεί στον τύπο

 Το υπουργείο μελετά το θέμα και θα λάβει σχετική απόφαση με κριτήρια αφενός την προάσπιση της αξιοπιστίας των τίτλων σπουδών και κατά συνέπεια του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου προς τους μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και αφετέρου το σεβασμό προς τους μετεκπαιδευόμενους εκπαιδευτικούς, αποκλείοντας τον αιφνιδιασμό και την ανατροπή του εργασιακού και προσωπικού προγραμματισμού τους.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 265
Σύνολο: 266

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.