*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154066 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pavlitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7140 στις: Απρίλιος 04, 2016, 02:07:25 μμ »
Εγώ έχω τον κύριο Κατσή και ήταν πολύ γενικός σε όσα είπε για το προσχέδιο... Σχεδόν μας ζήτησε τα τρία πρώτα κεφάλαια της εργασίας. Πιο συγκεκριμένα είπε:  σκοπό, ερευνητικά ερωτήματα, βιβλιογραφική ανασκόπηση, διάγραμμα της εργασίας και τα πιο βασικά σημεία της μεθοδολογίας!!

Εγώ έχω το 510 με τον Μουσουλίδη και δεν μας είπε τίποτα για πίνακα ούτε ζήτησε 1500 λέξεις για το προσχέδιο.

Ο κ. Σωκράτους μας ζήτησε ένα προσχέδιο της τελικής αποτελούμενο από 3 κεφάλαια: Το πρόβλημα, ανασκόπηση βιβλιογραφίας και μεθοδολογία(1500λέξεις). Είναι αυτό που ζήτησε ο κ. Κατσής.  Ωστόσο όποιος ήθελε μπορούσε να συμπληρώσει έναν πίνακα που αποτελούταν από τα ερευνητικά ερωτήματα, τις πηγές που αντιστοιχούν στις μεταβλητές και τις δηλώσεις του ερωτηματολογίου.

Απ'ότι φαίνεται ο καθένας έχει τη δική του μέθοδο...αλλά όλοι θέλουν την τελική εργασία. Το βιβλίο είναι πολύ βοηθητικό πάντως!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariamath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7141 στις: Απρίλιος 04, 2016, 02:50:50 μμ »
Παιδιά η εργασία 3 στο 591 πόσες σελίδες σας βγήκε??

Αποσυνδεδεμένος pavlitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7142 στις: Απρίλιος 04, 2016, 02:53:49 μμ »
Παιδιά η εργασία 3 στο 591 πόσες σελίδες σας βγήκε??

12 χωρίς βιβλιογραφία.

Αποσυνδεδεμένος mariamath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7143 στις: Απρίλιος 04, 2016, 02:59:32 μμ »
ΟΚ! Σε ευχαριστώ!! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7144 στις: Απρίλιος 04, 2016, 08:12:34 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Οι παλιότεροι θα ήθελα να με διαφωτίσουν πότε διορθώνονται οι μεγάλες εργασίες των μαθημάτων σαν το 504.Πριν πάμε στις εξετάσεις θα ξέρουμε τον βαθμό μας;

Αποσυνδεδεμένος nikoleta_chaido

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7145 στις: Απρίλιος 04, 2016, 11:38:10 μμ »
 kittoulini και geonipap είδα ότι είχατε το 526..... μπορείτε να με διαφωτίσετε με την εργασία γιατί δεν ξέρω πως να ξεκινήσω????(ή όποιος άλλος ξέρει) οκ καταλαβαίνω ότι είναι σχεδὀν αντιγραφή από το βιβλίο αλλά δε καταλαβαίνω πως θα ξεκινήσω. Θα διαλέξω κάποιο μαθητή και θα τον αξιολογώ βάση του μέσου όρου της τάξης??
Ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος theodorakl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7146 στις: Απρίλιος 05, 2016, 12:10:40 πμ »
kittoulini και geonipap είδα ότι είχατε το 526..... μπορείτε να με διαφωτίσετε με την εργασία γιατί δεν ξέρω πως να ξεκινήσω????(ή όποιος άλλος ξέρει) οκ καταλαβαίνω ότι είναι σχεδὀν αντιγραφή από το βιβλίο αλλά δε καταλαβαίνω πως θα ξεκινήσω. Θα διαλέξω κάποιο μαθητή και θα τον αξιολογώ βάση του μέσου όρου της τάξης??
Ευχαριστώ πολύ!!!

Έχω και εγώ το μάθημα σε αυτό το εξάμηνο. Έχω ξεκινήσει την εργασία και το δικό μου ερώτημα είναι σχετικά με την αντιγραφή αυτούσιων αποσπασμάτων σε κάποια σημεία. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση το πρόγραμμα δεν τα βγάζει ως λογοκλοπή. Εγώ έχω προσπαθήσει να τα παραφράσω όσο περισσότερο μπορώ αλλά σε κάποια σημεία δεν είναι πολύ εφικτό. Ας μας πει κάποιος που γνωρίζει τι γίνεται με αυτό το θέμα.

Όσο γι' αυτό που ρώτησες θα διαλέξεις ένα παιδί με μαθησιακές δυσκολίες και θα αναφερθείς στο ιστορικό του αρχικά. Στην πορεία της εργασίας συγκρίνεις το παιδί αυτό με βάση τους πίνακες που μας δίνονται με το μέσο όρο της τάξης των συμμαθητών του έτσι ώστε να φανεί η απόκλιση κατά 22% τουλάχιστον από το μέσο όρο γεγονός που θα αποδείξει την υποεπίδοση του. 

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7147 στις: Απρίλιος 05, 2016, 12:38:17 πμ »
Δες τις υποδειγματικες εργασιες που σας δινει στο 526...εγω την εκανα οπως ηταν η υποδειγματικη εργασια της φοιτητριας..εκανα τελειως αντιγραφη απο το βιβλιο..αλλα δεν τεθηκε θεμα λογοκλοπης..εξαλλου αυτα που αφορουν τα εργαλεια δεν μπορεις να τα πεις και διαφορετικα..

Αποσυνδεδεμένος theodorakl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7148 στις: Απρίλιος 05, 2016, 01:11:54 πμ »
Δες τις υποδειγματικες εργασιες που σας δινει στο 526...εγω την εκανα οπως ηταν η υποδειγματικη εργασια της φοιτητριας..εκανα τελειως αντιγραφη απο το βιβλιο..αλλα δεν τεθηκε θεμα λογοκλοπης..εξαλλου αυτα που αφορουν τα εργαλεια δεν μπορεις να τα πεις και διαφορετικα..

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι το είχα ένα άγχος. Εγώ έκανα έναν συνδυασμό και με τις δύο υποδειγματικές αλλά κυρίως και εγώ βασίστηκα στην εργασία της φοιτήτριας.
Να σου κάνω και μια ακόμα ερώτηση. Θυμάσαι μήπως κάποια ερώτηση από το τέλος στις εξετάσεις. Θέλω να πάρω μια ιδέα για το τι στυλ ερωτήσεων βάζει στο τέλος.
Ευχαριστώ και πάλι πολύ!

Αποσυνδεδεμένος ariadny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7149 στις: Απρίλιος 05, 2016, 09:42:50 πμ »
Παιδιά έχει κανείς το 523 Ψυχομετρικές μέθοδοι? Στην εργασία για την κριτική άρθρου τι σχολιάσατε? Για παράδειγμα για το περιεχόμενο αν είναι κατανοητό, αν το κείμενο διαβάζετε εύκολα κτλ?

Αποσυνδεδεμένος nikoleta_chaido

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7150 στις: Απρίλιος 05, 2016, 10:32:20 πμ »
Έχω και εγώ το μάθημα σε αυτό το εξάμηνο. Έχω ξεκινήσει την εργασία και το δικό μου ερώτημα είναι σχετικά με την αντιγραφή αυτούσιων αποσπασμάτων σε κάποια σημεία. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση το πρόγραμμα δεν τα βγάζει ως λογοκλοπή. Εγώ έχω προσπαθήσει να τα παραφράσω όσο περισσότερο μπορώ αλλά σε κάποια σημεία δεν είναι πολύ εφικτό. Ας μας πει κάποιος που γνωρίζει τι γίνεται με αυτό το θέμα.

Όσο γι' αυτό που ρώτησες θα διαλέξεις ένα παιδί με μαθησιακές δυσκολίες και θα αναφερθείς στο ιστορικό του αρχικά. Στην πορεία της εργασίας συγκρίνεις το παιδί αυτό με βάση τους πίνακες που μας δίνονται με το μέσο όρο της τάξης των συμμαθητών του έτσι ώστε να φανεί η απόκλιση κατά 22% τουλάχιστον από το μέσο όρο γεγονός που θα αποδείξει την υποεπίδοση του.
Ευχαριστώ πολύ!!!θα ξεκινήσω έτσι και αν βρω δυσκολία θα σε ξαναρωτήσω! Κάτι ακόμα, τους πίνακες τους κάνεις στο excel και τους μεταφέρεις στο word ή τους κάνεις αντιγραφή επικόλληση από κάπου??

Αποσυνδεδεμένος nikoleta_chaido

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7151 στις: Απρίλιος 05, 2016, 10:33:47 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι το είχα ένα άγχος. Εγώ έκανα έναν συνδυασμό και με τις δύο υποδειγματικές αλλά κυρίως και εγώ βασίστηκα στην εργασία της φοιτήτριας.
Να σου κάνω και μια ακόμα ερώτηση. Θυμάσαι μήπως κάποια ερώτηση από το τέλος στις εξετάσεις. Θέλω να πάρω μια ιδέα για το τι στυλ ερωτήσεων βάζει στο τέλος.
Ευχαριστώ και πάλι πολύ!

Και εγώ ευχαριστώ πολύ το είχα και εγώ άγχος με τη λογοκλοπή!!

Αποσυνδεδεμένος theodorakl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7152 στις: Απρίλιος 05, 2016, 10:39:05 πμ »
Ευχαριστώ πολύ!!!θα ξεκινήσω έτσι και αν βρω δυσκολία θα σε ξαναρωτήσω! Κάτι ακόμα, τους πίνακες τους κάνεις στο excel και τους μεταφέρεις στο word ή τους κάνεις αντιγραφή επικόλληση από κάπου??

εννοείτε ρώτα με για ότι θέλεις. Οι πίνακες είναι λίγο περίπλοκη διαδικασία. επειδή είναι pdf το αρχείο δεν μπορείς να τα κάνεις αντιγραφή επικόλληση. Θα σου πάρει πολύ ώρα αν καθίσεις να τα κάνεις όλα αυτά στο excel. Εγώ το έκανα με fotoshop με την βοήθεια της αδερφής μου που είναι πληροφορικός.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2016, 10:40:41 πμ από theodorakl »

Αποσυνδεδεμένος nikoleta_chaido

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7153 στις: Απρίλιος 05, 2016, 12:19:17 μμ »
εννοείτε ρώτα με για ότι θέλεις. Οι πίνακες είναι λίγο περίπλοκη διαδικασία. επειδή είναι pdf το αρχείο δεν μπορείς να τα κάνεις αντιγραφή επικόλληση. Θα σου πάρει πολύ ώρα αν καθίσεις να τα κάνεις όλα αυτά στο excel. Εγώ το έκανα με fotoshop με την βοήθεια της αδερφής μου που είναι πληροφορικός.

όντως θέλει πάρα πολύ ώρα στο excel.............................
ουφ να δω πως θα τα κάνω.......
κανείς από τους παλιούς καμία ιδέα για τους πίνακες πως να τους κάνουμε?χωρίς τη χρήση excel που είναι πολύ χρονοβόρο????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 296
Σύνολο: 302

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.