*

Αποστολέας Θέμα: ’δεια αιμοδοσίας  (Αναγνώστηκε 92642 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #182 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 08:56:41 πμ »
ειναι η μονη αδεια που κανεις δε μπορει να σου αρνηθει! την παιρνεις οποοτε θες ειτε ολες τις μερες μαζι ειτε σπαστα. Αρκει να ειναι εθελοντικη για να δικαιουσαι δυο μερες περαν της ημερας αιμοδοσιας. Αν τα κολλησεις ολα μαζι μπορεις να λειψεις 3 σερι μερες (με την πρωτη να ειναι η μερα που θα δωσεις αιμα). Απλα θελει προσοχη μη γινει καμια στραβη πας και σε κοψουν απο την αιμοδοσια και εχεις θεμα.
δυστυχώς δεν είναι 2 μέρες πέραν την ημέρα της αιμοδοσίας (είναι 1).....και εγώ έτσι νόμιζα.....ώσπου ο διευθυντής μου έδειξε τη νομοθεσία......2 μέρες πέραν της αιμοδοσίας είναι μόνο για οργανωμένη αιμοδοσία της ΟΛΜΕ........
Μιλάω πάντα για αναπληρωτές και ισχύει μέχρι τη λήξη της σύμβασης μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2015, 08:58:42 πμ από Dimeos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:41:36 »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #183 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 11:50:01 πμ »
Για αναπλητωτές:
Αι΅οδοτική άδεια

Ο αριθ΅ός των η΅ερών άδειας που δικαιούνται οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί λόγω
αι΅οδοσίας είναι οι εξής (αρ. ∆Ι∆Α∆/Φ.53/214/16897/16-11-1994):
• Εκπαιδευτικός που δίνει αί΅α για ασθενή του συγγενικού του περιβάλλοντος,
δικαιούται να απουσιάσει από το σχολείο κατά την η΅έρα αι΅οδοσίας.
• Ο εκπαιδευτικός που προσέρχεται σε οποιοδήποτε κέντρο αι΅οληψίας από δική του
πρωτοβουλία για να προσφέρει αί΅α, δικαιούται ΅ία (1) επιπλέον η΅έρα, πέραν
της η΅έρας αι΅οδοσίας.
• Εκπαιδευτικός που ανταποκρίνεται σε πρόσκληση υπηρεσίας αι΅οδοσίας για
κάλυψη έκτακτης ανάγκης, καθώς και εκπαιδευτικός που συ΅΅ετέχει σε
οργανω΅ένη ο΅αδική αι΅οληψία, δικαιούται να απουσιάσει από το σχολείο πέραν
της η΅έρας αι΅οδοσίας, δύο (2) επιπλέον η΅έρες. Στην περίπτωση αυτή οφείλει να
προσκο΅ίσει σχετική βεβαίωση του νοσηλευτικού ιδρύ΅ατος.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η άδεια αι΅οδοσίας δίνεται σε συνεννόηση ΅ε την υπηρεσία του αναπληρωτή
εκπαιδευτικού, ανάλογα ΅ε τις υπηρεσιακές ανάγκες.


Από: http://dide.pre.sch.gr/portal/images/stories/eggrafa/usefull_docs/adeies_2010.pdf?phpMyAdmin=3vU1fQWawxprV%2ChOXUClv%2C6eVQc&phpMyAdmin=xxAbFrYyqjZ3r7OL6Kb7B8i4qe5

Δεν μου έχει τύχει ποτέ να μου την αρνηθούν, αλλά θεωρητικά μπορεί να σου την αρνηθεί. Σε περίπτωση πχ που θελήσουν όλοι να πάρουν αιμοδοτική εκείνες τις μέρες, δε θα μπορεί φυσικά να τις εγκρίνει όλες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:05:11 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #184 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 11:52:43 πμ »
δυστυχώς δεν είναι 2 μέρες πέραν την ημέρα της αιμοδοσίας (είναι 1).....και εγώ έτσι νόμιζα.....ώσπου ο διευθυντής μου έδειξε τη νομοθεσία......2 μέρες πέραν της αιμοδοσίας είναι μόνο για οργανωμένη αιμοδοσία της ΟΛΜΕ........
Μιλάω πάντα για αναπληρωτές και ισχύει μέχρι τη λήξη της σύμβασης μας.
δ. Στους εθελοντές αιμοδότες χορηγείται άδεια δύο (2) εργάσιμων ημερών σε
περίπτωση συμμετοχής τους σε αιμοδοσία. Οι δύο αυτές ημέρες άδειας χορηγούνται
πέραν της ημέρας αιμοδοσίας και μπορούν να ληφθούν είτε συνεχόμενα με το χρόνο της
αιμοδοσίας ή οποτεδήποτε μέσα στο χρονικό διάστημα της σύμβασής τους.
Το παραπανω ειναι απο ενα pdf που λεει τι αδεια δικαιουνται οι μονιμοι και τι οι αναπληρωτες. Αυτο ειναι απο τους αναπληρωτες. Επισης εχω παρει απο διαφορετικες δευτεροβαθμιες αδεια αιμοδοτικη και δεν ειχα ποτε θεμα (αρνησης της αδειας  ή μειωσης μισθου)

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: ’ντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #185 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 12:15:54 μμ »
Εγκύκλιος  Δ2/3807/02-03-1994 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
’δειες διδακτικού προσωπικού Δ.Ε.
Θ. ΑΔΕΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΑΙΜΟΔΟΤΕΣ
Στην κείμενη νομοθεσία περί αιμοδοσίας δεν υπάρχει διάταξη σύμφωνα με την οποία να μπορεί να χορηγείται στους εθελοντές αιμοδότες άδεια απουσίας από την υπηρεσία τους όταν προσφέρουν αίμα. Για το σκοπό όμως της προώθησης του θεσμού της εθελοντικής προσφοράς αίματος έχει εθιμικά καθιερωθεί σαν κίνητρο η χορήγηση υπηρεσιακής άδειας απουσίας με αποδοχές (1) ημέρας και μέχρι τέσσερις φορές το χρόνο σε όσους προσφέρουν αίμα. Επομένως στους εθελοντές αιμοδότες (εκπαιδευτικούς) χορηγείται άδεια απουσίας κατά την ημέρα της αιμοδοσίας μόνο στην περίπτωση που η αιμοληψία γίνει κατά τις ώρες λειτουργίας του σχολείου (με απόδεικτικό στοιχείο).
Η μία (1) ημέρα άδειας λόγω αιμοδοσίας θα χορηγείται στον ενδιαφερόμενο όταν την ζητήσει, ύστερα από σύμφωνη γνώμη του προϊσταμένου του με την προϋπόθεση ότι κατά την συγκεκριμένη ημέρα δεν θα δημιουργείται ιδιαίτερο πρόβλημα στο σχολείο του. Σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος απουσιάσει την επομένη της αιμοδοσίας η ημέρα αυτή θα θεωρηθεί ως ημέρα αδείας λόγω αιμοδοσίας και όχι αναρρωτική.
Για να γίνει απολύτως κατανοητό σε καμιά περίπτωση η άδεια απουσίας από τα διδακτικά καθήκοντα του αιμοδότη εκπ/κού δεν θα υπερβαίνει συνολικά τις δύο (2) ημέρες.

Εγκύκλιος Δ1/12071/23-01-1998 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Αιμοδοτική άδεια
Σε απάντηση του αριθμ. 27/3468/17-12-97 εγγράφου σας, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με όσα ορίζονται στο αριθμ. ΔΙΔΑΔ/Φ.58/214/16697/20784/16 - 11 - 94 έγγραφο του Υπ. Προεδρίας ο αριθμός των ημερών άδειας που δικαιούνται οι εκπ/κοί λόγω αιμοδοσίας κατά περίπτωση είναι οι εξής :
1) Εκπ/κός που δίνει αίμα για ασθενή του συγγενικού του περιβάλλοντος δικαιούται να απουσιάζει από το σχολείο κατά την ημέρα της αιμοδοσίας.
2) Εκπ/κός που προσέρχεται από δική του και μόνο πρωτοβουλία σε κέντρο αιμοδοσίας για να προσφέρει αίμα, δικαιούται να απουσιάσει από το σχολείο πέραν της ημέρας αιμοδοσίας, μία (1) ημέρα επί πλέον.
3) Εκπ/κός που ανταποκρίνεται σε πρόσκληση υπηρεσίας αιμοδοσίας για κάλυψη έκτακτης ανάγκης, καθώς και εκπ/κός που συμμετέχει σε οργανωμένη αιμοληψία δικαιούται να απουσιάσει από το σχολείο πέρα της ημέρας αιμοδοσίας, δύο (2) επί πλέον ημέρες.

Εγκύκλιος Δ2/4620/06-07-1998 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Αναφερόμενοι στο από Φ.12.1/1840/20-5-98 έγγραφο σας, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με όσα ορίζονται στο αριθμ. ΔΙΔΑΔ/Φ.53?214/16897, 20784/16-11-94 έγγραφο του Υπ. Προεδρίας ο αριθμός των ημερών άδειας, που δικαιούνται οι εκπαιδευτικοί λόγω αιμοδοσίας κατά περίπτωση είναι οι εξής:
1.   Εκπαιδευτικός, που δίνει αίμα για ασθενή του συγγενικού του περιβάλλοντος. δικαιούνται να απουσιάσει από το σχολείο κατά την ημέρα της αιμοδοσίας.
2.   Εκπαιδευτικός, που προσέρχεται από δική του και μόνο πρωτοβουλία σε κέντρο αιμοδοσίας για να προσφέρει αίμα δικαιούται να απουσιάσει από το σχολείο πέραν της ημέρας αιμοδοσίας, μία (1) ημέρα επί πλέον.
3.   Εκπαιδευτικός, που ανταποκρίνεται σε πρόσκληση υπηρεσίας αιμοδοσίας για κάλυψη έκτακτης ανάγκης, καθώς και εκπαιδευτικός που συμμετέχει σε οργανωμένη ομαδική αιμοληψία, Δικαιούται να απουσιάσει από το σχολείο πέρα της ημέρας αιμοδοσίας, δύο (2) επί πλέον ημέρες.

Εγκύκλιος για τις άδειες αναπληρωτών-ωρομισθίων
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΚΡΗΤΗΣ Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
13867/07-11-2012
Ζ.) ΑΙΜΟΔΟΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ :
Ο αριθ΅ός των η΅ερών άδειας που δικαιούνται οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί λόγω αι΅οδοσίας είναι οι εξής (αρ. ∆Ι∆Α∆/Φ.53/214/16897/16-11-1994):
 Εκπαιδευτικός που δίνει αί΅α για ασθενή του συγγενικού του περιβάλλοντος, δικαιούται να απουσιάσει από το σχολείο κατά την η΅έρα αι΅οδοσίας.
 Ο εκπαιδευτικός που προσέρχεται σε οποιοδήποτε κέντρο αι΅οληψίας από δική του πρωτοβουλία για να προσφέρει αί΅α, δικαιούται ΅ία (1) επιπλέον η΅έρα, πέραν της η΅έρας αι΅οδοσίας.
 Εκπαιδευτικός που ανταποκρίνεται σε πρόσκληση υπηρεσίας αι΅οδοσίας για κάλυψη έκτακτης ανάγκης, καθώς και εκπαιδευτικός που συ΅΅ετέχει σε οργανω΅ένη ο΅αδική αι΅οληψία, δικαιούται να απουσιάσει από το σχολείο πέραν της η΅έρας αι΅οδοσίας, δύο (2) επιπλέον η΅έρες.
Στην περίπτωση αυτή οφείλει να προσκο΅ίσει σχετική βεβαίωση του νοσηλευτικού ιδρύ΅ατος.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η άδεια αι΅οδοσίας δίνεται σε συνεννόηση ΅ε την υπηρεσία του αναπληρωτή εκπαιδευτικού, ανάλογα ΅ε τις υπηρεσιακές ανάγκες.

ΝΟΜΟΣ ΥΠ΄ ΑΡΙΘ. 3528/2007
Κώδικας Κατάστασης ∆ημοσίων Πολιτικών ∆ιοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.∆.∆
(Υπαλληλικός Κώδικας)
ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΣΤ΄ ΑΔΕΙΕΣ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΕΩΝ
`Αρθρο 50 Δικαίωμα ειδικής άδειας
5.   Υπάλληλος ο οποίος ανταποκρίνεται σε πρόσκληση από υπηρεσία αιμοληψίας για κάλυψη έκτακτης ανάγκης, καθώς και υπάλληλος ο οποίος μετέχει σε οργανωμένη ομαδική αιμοληψία δικαιούται ειδικής άδειας απουσίας, με πλήρεις αποδοχές, δύο (2) ημερών.

εγκύκλιος
ΑΔΕΙΑ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ (ΑΙΜΟΔΟΤΙΚΗ)
Αρ.Πρωτ.74275/Δ2/10-07-2007/ΥΠΕΠΘ
ΘΕΜΑ: «’δειες μονίμων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης»
(...)
4. Ο εκπαιδευτικός που ανταποκρίνεται σε πρόσκληση από υπηρεσία αιμοληψίας για κάλυψη έκτακτης ανάγκης, καθώς και ο εκπαιδευτικός που μετέχει σε οργανωμένη ομαδική αιμοληψία, δικαιούται ειδική άδεια απουσίας, με πλήρεις αποδοχές, δύο (2) ημερών (παράγραφος 5 του άρθρου 50 του Υ.Κ.). Οι δύο αυτές ημέρες άδειας χορηγούνται πέραν της ημέρας αιμοδοσίας και μπορούν να ληφθούν είτε συνεχόμενα με το χρόνο της αιμοδοσίας ή οποτεδήποτε μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος. Σε κάθε περίπτωση δεν μεταφέρονται στο επόμενο ημερολογιακό έτος.
Επίσης, την εν λόγω άδεια τη δικαιούται και ο εκπαιδευτικός που προσέρχεται σε οιοδήποτε κέντρο αιμοληψίας από δική του πρωτοβουλία, για να προσφέρει αίμα. Στην περίπτωση αυτή οφείλει να προσκομίσει σχετική βεβαίωση του νοσηλευτικού ιδρύματος, στο οποίο πραγματοποιήθηκε η αιμοληψία. Σημειώνεται ότι η άδεια αυτή χορηγείται και στην περίπτωση λήψης αιμοπεταλίων.

Και η ίδια διευκρίνιση υπάρχει και σε μεταγενέστερης ημερομηνίας εγκύκλιο
Αρ.Πρωτ.Φ.351.5/43/67822/Δ1/05-05-2014/ΥΠΑΙΘ
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Π.Ε. & Δ.Ε.


Συμπερασματικά (δηλαδή η άποψή μου),

Υπάρχει ένας νόμος που αναφέρεται στο δικαίωμα άδειας αιμοδοσίας και διάφορες ερμηνευτικές εγκύκλιοι που προηγούνται και έπονται ημερολογιακά του νόμου (εκ των οποίων αυτή της περιφέρειας ηρακλείου φαίνεται να είναι αίολη κάνοντας διαχωρισμό στα δικαιώματα αιμοδοτικής μονίμων-αναπληρωτών αφού και ο νόμος αναφέρεται σε όλους τους δημοσίους υπαλλήλους και η διεύθυνση προσωπικού επίσης δεν κάνει κάποια διάκριση).

Υπάρχουν και αρκετές ερμηνείες αιρετών περί της διάρκειας και της αυτοδίκαιης χορήγησης της αιμοδοτικής που δεν τεκμηριώνονται και γι αυτό δεν αναφέρω.
 
Επομένως,
α) η διάρκεια της άδειας είναι δύο μέρες πέραν της ημέρας  αιμοδοσίας
β) συνηθίζεται να δίνεται χωρίς αντίρρηση όποτε την αιτείται ο εκπαιδευτικός (αλλά δεν προκύπτει από πουθενά)
γ) δεν υπάρχουν γραπτοί περιορισμοί στον χρόνο χορήγησής της, πέραν της απώλειας του δικαιώματος μετά το πέρας του ημερολογιακού έτους.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:41:36 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2527
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #186 στις: Δεκέμβριος 06, 2015, 01:30:10 μμ »
Υπάρχει νομικό κενό και σε αυτό πατούν κάποιοι ιδιότροποι διευθυντές και την αρνούνται και όπως έχω γράψει και παραπάνω, έχει συμβεί σε συναδέλφους μου και σε εμένα, παλαιότερα. Είναι όμως υποχρεωτική η χορήγησή της μέχρι το τέλος του ημερολογιακού έτους. Αν πέσεις σε στραβόξυλο, κάνεις νέα αίτηση αργότερα και δεν τη χάνεις σε καμία περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #187 στις: Απρίλιος 11, 2018, 05:22:40 μμ »
Καλησπέρα συνάδερφοι και Χρόνια Πολλά
Πέρυσι το καλοκαίρι-σε περίοδο που ήταν κλειστό το σχολείο- πήγα σε νοσοκομείο να δώσω αίμα εθελοντικά.
Επειδή η εξέτασή τους έδειξε παραπάνω τα λευκά αιμοσφαίρια, συμπέραναν ότι είχα περάσει πρόσφατα ίωση-χωρίς να έχω καμία ενόχληση-και δεν μου πήραν αίμα.
Σκέφτομαι να πάω ξανά για να δώσω , αφού ανοίξουν τα σχολεία, γιατί τώρα δεν προλαβαίνω.
Αν ξανασυμβεί το ίδιο ή κάτι παρόμοιο , πώς θα είμαι καλυμμένη στο σχολείο μου που δεν θα δώσω τελικά αίμα και θα έχω λείψει εκείνη τη μέρα;
Γνωρίζει κάποιος με ποιο τρόπο και αν με καλύπτει ο νόμος;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #188 στις: Απρίλιος 11, 2018, 05:48:38 μμ »
Καλησπέρα συνάδερφοι και Χρόνια Πολλά
Πέρυσι το καλοκαίρι-σε περίοδο που ήταν κλειστό το σχολείο- πήγα σε νοσοκομείο να δώσω αίμα εθελοντικά.
Επειδή η εξέτασή τους έδειξε παραπάνω τα λευκά αιμοσφαίρια, συμπέραναν ότι είχα περάσει πρόσφατα ίωση-χωρίς να έχω καμία ενόχληση-και δεν μου πήραν αίμα.
Σκέφτομαι να πάω ξανά για να δώσω , αφού ανοίξουν τα σχολεία, γιατί τώρα δεν προλαβαίνω.
Αν ξανασυμβεί το ίδιο ή κάτι παρόμοιο , πώς θα είμαι καλυμμένη στο σχολείο μου που δεν θα δώσω τελικά αίμα και θα έχω λείψει εκείνη τη μέρα;
Γνωρίζει κάποιος με ποιο τρόπο και αν με καλύπτει ο νόμος;


Αν σου δωσπυν χαρτι οτι πηγες και δεν μπορεσαν να σου παρουν εισαι καλυμμενη. Αλλιως κανονικη αδεια.

Μου εχουν συμβει και τα δυο, οποτε και τα δυο ειναι πιθανα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2527
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #189 στις: Απρίλιος 11, 2018, 08:57:42 μμ »
Ακριβώς. Μου έχει τύχει και σε εμένα. Ζητάς βεβαίωση αδυναμίας αιμοδοσίας και είσαι οκ. με το σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #190 στις: Σεπτέμβριος 03, 2018, 05:30:38 μμ »
Σε περίπτωση που δώσεις αίμα καλοκαίρι όταν είσαι άνεργος, δικαιούσαι την αιμοδοτική άδεια όταν επαναπροσληφθείς τον Σεπτέμβρη? Στους αναπληρωτές αναφέρομαι

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #191 στις: Σεπτέμβριος 03, 2018, 05:34:34 μμ »
Σε περίπτωση που δώσεις αίμα καλοκαίρι όταν είσαι άνεργος, δικαιούσαι την αιμοδοτική άδεια όταν επαναπροσληφθείς τον Σεπτέμβρη? Στους αναπληρωτές αναφέρομαι
Δεν γνωρίζω για το καλοκαίρι εγώ πάντως που έδωσα Μάιο κ πήρα μόνο τη μια μέρα έχω υπόλοιπο τις άλλες δυο μόλις επαναπροσληφθω κ ισχύουν μέχρι να αλλάξει η χρόνια αυτό ξέρω

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #192 στις: Σεπτέμβριος 03, 2018, 06:37:09 μμ »
Καλησπέρα, από όσο γνωρίζω τις άδειες πρέπει να τις πάρει κάποιος εντός της σύμβασής του μέχρι να λήξει, άλλαξε ο νόμος φέτος. Επομένως μάλλον δε θα είναι εφικτό να μεταφερθούν στην επόμενη σύμβαση. Αυτό με την αιμοδοσία το καλοκαίρι το έχω και εγώ απορία...
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #193 στις: Σεπτέμβριος 03, 2018, 08:30:06 μμ »
Δεν γνωρίζω για το καλοκαίρι εγώ πάντως που έδωσα Μάιο κ πήρα μόνο τη μια μέρα έχω υπόλοιπο τις άλλες δυο μόλις επαναπροσληφθω κ ισχύουν μέχρι να αλλάξει η χρόνια αυτό ξέρω

Τος εχεις χασει τος μερες.
Ειναι στη διαρκεια της συμβασης
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #194 στις: Ιούλιος 09, 2020, 01:41:13 μμ »
Επανέρχομαι!!!!!!

Δίνω αίμα εθελοντικά εδώ και πολλά χρόνια και πάντα ήταν 1 + 2 μέρες η άδεια (πολλές φορές τις 2 επιπλέον δεν τις έχω πάρει).
Σήμερα που έκανα αίτηση για άδεια αιμοδοσίας, μου είπαν από την Περιφερειακή Διεύθυνση (εκεί υπάγομαι) ότι η μέρα αιμοδοσίας δεν είναι άδεια, ερμηνεύοντας το "πέραν της ημέρας αιμοδοσίας" του 4554/2018. Επομένως, θεωρεί η υπεύθυνη για τις άδειες ότι δεν μπορώ να λείψω από την υπηρεσία μου για να δώσω αίμα και ότι η αιμοδοσία πρέπει να γίνεται μόνο Σαββατοκύριακα ή απογεύματα.
Συμβαίνει πουθενά αλλού αυτό; Αρνήθηκαν σε κάποιον άδεια αιμοδοσίας γι' αυτό το λόγο;
Μιλάω πάντα για μόνιμους υπαλλήλους
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: ’δεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #195 στις: Ιούλιος 09, 2020, 03:05:29 μμ »
Λοιπόν , όσον αφορά τους μόνιμους..

Στο άρθρο 50, παρ. 5 του Ν. 3528/07 αναφέρονται δύο ημέρες άδειας, υπό προϋποθέσεις, χωρίς να γίνεται ιδιαίτερη μνεία για το τι ισχύει την ημέρα της αιμοληψίας.

Η εγκύκλιος Αρ.Πρωτ.74275/Δ2/10-07-2007/ΥΠΕΠΘ όπως και η  Φ.43/67822/Δ1/5-5-2014   διευρύνουν το δικαίωμα της άδειας δύο ημερών (εθελοντικά, λήψη αιμοπεταλίων, η 2η αναφέρεται και σε αναπληρωτές!).

Συγκεκριμένα:

Οι δύο αυτές ημέρες άδειας χορηγούνται πέραν της ημέρας αιμοδοσίας και μπορούν να ληφθούν είτε συνεχόμενα με το χρόνο της αιμοδοσίας ή οποτεδήποτε μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος

Το bold κομμάτι πιθανότατα εννοεί τη γενίκευση της ισχύος της άδειας και μετά το συμβάν της αιμοδοσίας, πράγμα που σημαίνει ότι και η ημέρα αιμοδοσίας καλύπτεται από άδεια.
Από την άλλη μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι το πέραν σημαίνει εκτός, δηλαδή η ημέρα αιμοδοσίας αποκλείεται ( ; ) από καθεστώς άδειας.

Κάποιος φιλόλογος ίσως μπορεί να βοηθήσει περισσότερο  :o

Υ.γ. 1 Εδώ  αναφέρεται ότι βάσει του Φ351/5/33/Δ1/1207/23-1-1998

Εκπαιδευτικός που δίνει αίμα για ασθενή του συγγενικού του περιβάλλοντος, δικαιούται να απουσιάσει από το
σχολείο κατά την ημέρα αιμοδοσίας
.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να συνδεθεί με τα παραπάνω ώστε να προκύψει το 1+2 (ημέρα αιμοληψίας συν δύο ημέρες άδεια αιμοδοσίας)

Υ.γ. 2 Για την εφαρμογή της άδειας αιμοδοσίας και σε αναπληρωτές, το θέμα διευθετείται οριστικά (θετικά) από την διευκρινιστική εγκύκλιο Αρ.Πρωτ.15051/Ε2/31-01-2019/ΥΠΠΕΘ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160140
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 395

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.