*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 677546 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #924 στις: Μάιος 17, 2010, 02:21:48 μμ »
Το δανείζομαι από άλλο θέμα και απαντάει στις ερωτήσεις σας ενώ φωτίζει το τοπίο!

Κγω αυτό καταλαβαίνω ότι όσοι πήραν φέτος μετάθεση και του χρόνου πάρουν απόσπαση σε φορέα, δε θα έχουν του χρόνου το δικαίωμα να κάνουν αίτηση για μετάθεση γιατί θα χρωστούν την οργανική τους. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι από ποιο ακριβώς σημείο του νομοσχεδίου φαίνεται αυτό;


Άρθρο 31 παράγραφος 2. Η τελευταία πρόταση

"Η περίπτωση στ΄ της παραγράφου 8 του άρθρου 16
του π.δ. 50/1996, καθώς και κάθε διάταξη που ρυθμίζει
διαφορετικά το θέμα αυτό καταργείται"

Και τι λέει στο ΠΔ 50/1996 άρθρο 16 παράγραφος 8 περίπτωση στ


"στ) Για τα μέλη των πρωτοβαθμίων εφόσον ανήκουν οργανικά σε Νομό που εκλέγονται, των δευτεροβαθμίων και τριτοβαθμίων συνδικαλιστικών οργανώσεων και τους αιρετούς εκπροσώπους των εκπαιδευτικών στα υπηρεσιακά συμβούλια καθώς και για τους εκπαιδευτικούς που αποσπώνται και υπηρετούν στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, στον Πρόεδρο της Βουλής, στην Κ.Υ. του ΥΠΕΠΘ, στις διευθύνσεις και τα γραφεία εκπαίδευσης, καθώς και στα γραφεία Φυσικής Αγωγής, ο χρόνος απόσπασης θεωρείται ότι διανύθηκε στην οργανική τους θέση για κάθε περίπτωση. Το ίδιο ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς που καλούνται σε επιμόρφωση ή μετεκπαίδευση καθώς και για τους εκπαιδευτικούς που αποσπώνται βάσει ειδικών διατάξεων από τις οποίες προβλέπεται ότι ο χρόνος απόσπασής τους θεωρείται ότι διανύθηκε στην οργανική τους θέση. "

Παιδιά το έχετε αντιληφθεί ότι ο κόσμος δεν το γνωρίζει; Δεν είναι διαδεδομένο ευρέως, αφού σε παραμπέμπει σε ένα παλιό Προεδρικό Διάταγμα που καταργείται.... Του χρόνου που θα το μάθει η πλειοψηφία και θα γίνει πανικός!! Γι αυτό οι αισιόδοξοι πιστεύουν ότι θα το πάρουν πίσω ή θα το διορθώσουν...

Τι να πω, μας έχουν τρελάνουν

Αυτό, δηλάδή, είναι επίσημο; Εγώ έχω κάνει αίτηση για απόσπαση σε γραφείο, αλλά αν ισχύει ότι δεν ξεχρεώνεις οργανική με απόσπαση σε φορέα, θέλω να κάνω ανάκληση ώστε να υπηρετήσω την οργανική.
Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει που μπορώ να βρω το νομοσχέδιο, όπου αναφέρεται η συγκεκριμένη διάταξη;
Μην κάνω την ανάκληση και μετά το αλλάξουν πάλι...

Ελένη είμαι σε ανάλογη κατάσταση και δυστυχώς ισχύει και δεν είναι γενικά γνωστό! Του χρόνου βλέπω να βαράνε τα τύμπανα!! Όσο για να το αλλάξουν όλα παίζουν, κανείς δεν ξέρει, και αυτό είναι το φοβερό σε όλη αυτή την ιστορία, ότι αλλάζουν συνέχεια τα δεδομένα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:19:45 »

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #925 στις: Μάιος 17, 2010, 03:38:18 μμ »
Για μένα πάντως πέρσι δεν ήταν αρκετό ότι η δουλειά του άντρα μου είναι στην Αθήνα και έχω δύο μικρά παιδιά. Πήρα τελικά απόσπαση (σε σχολείο) στη Β' φάση, αλλά φαντάζομαι ότι έπαιξε ρόλο ότι είχαν προκηρυχθεί εκλογές και δόθηκαν αποσπάσεις πιο εύκολα. Πρέπει επιτέλους να απαιτήσουμε να οριστούν συγκεκριμένα κριτήρια για τις αποσπάσεις. Δεν γίνεται να παίζουν έτσι με τις ζωές μας. Εγώ, για παράδειγμα, αν δεν πάρω απόσπαση φέτος με βλέπω μάλλον για άνευ αποδοχών γιατί πραγματικά δεν βγαίνουμε να συντηρήσουμε δύο σπίτια (και φυσικά θα χαλάω περισσότερα από όσα βγάζω), θα ταλαιπωρήσω απίστευτα τα παιδιά μου μεταφέροντάς τα μακριά από το σπίτι τους, συν ότι θα πρέπει να παρατήσω το μεταπτυχιακό που κάνω στην Αθήνα. Είναι λογικά όλα αυτά;

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #926 στις: Μάιος 17, 2010, 03:55:04 μμ »
Ξερει μηπως καποιος/α ποσο μετραει στους λογους αποσπασης η ασθενεια γονεα;

Αποσυνδεδεμένος aisana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #927 στις: Μάιος 17, 2010, 06:23:01 μμ »
giokspy,πες μου ειδες καπου επισημα για τη συνυπηρετηση εκπαιδευτικων; γιατι και εγω το ακουσα και διαβασα καποια δηλωση της Διαμαντοπουλου αλλα τιποτα επισημο με υπογραφη .ο συζυγος μου ειναι εκπαιδευτικος και εχω δυο παιδια και οργανικη στα Δωδεκανησα .με καιει. ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:19:45 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #928 στις: Μάιος 17, 2010, 07:14:14 μμ »
giokspy,πες μου ειδες καπου επισημα για τη συνυπηρετηση εκπαιδευτικων; γιατι και εγω το ακουσα και διαβασα καποια δηλωση της Διαμαντοπουλου αλλα τιποτα επισημο με υπογραφη .ο συζυγος μου ειναι εκπαιδευτικος και εχω δυο παιδια και οργανικη στα Δωδεκανησα .με καιει. ευχαριστω.
Η εγκυκλιος δε λεει κατι http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/apospaseis-ekpaidevtikwn/472-egkyklios-apospasewn-ekpaidevtikwn.html
ειναι ομως αν δεν κανω λαθος στην αιτηση που συμπληρωνεις ο λογος για συνυπηρετηση. Ειναι ενας λογος τον οποιο εξεταξει η επιτροπη και πολλες φορες(αλλα οχι παντα) εγκρινει αποσπασεις συνυπηρετησης, αναλογα βεβαια και τα κενα της περιοχης που ζητας. Το σιγουρο ειναι οτι κανεις δεν εγγυαται την αποσπαση. Μπορει να δωθει, μπορει και οχι
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #929 στις: Μάιος 17, 2010, 07:55:59 μμ »
Η συνυπηρετηση εκπαιδευτικων αποτελει εναν εκ των λογων αποσπασης και σημειωνεται σε σχετικο πεδιο κατα την ηλεκτρονικη καταχωρηση της αιτησης αποσπασης.

Σημειωνω τα εξης:

1. Η συνυπηρετηση συζυγων εκαπιδευτικων δεν διαφοροποιειται απο τις αλλες περιπτωσεις συνυπηρετησης και ως εκ τουτου, δεν εχει ιδιαιτερη βαρυτητα σε σχεση με αυτες, με εξαιρεση τη συνυπηρετηση συζυγων στρατιωτικων, σωματων ασφαλειας κτλ, για τις οποιες υπαρχει ρητα διατυπωμενη μεριμνα.

2. Η  μεχρι τωρα πρακτικη δηλοι πως, εν γενει, η συνυπηρετηση εκπαιδευτικων δεν αποτελει σημαντικο λογο αποσπασης για τα αξιολογικα μετρα του ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΠΕ.

3. Μεχρι τουδε, η φιλτατη Δ. εχει δηλωσει πως σε επικειμενο ΠΔ περι τοποθετησεων/μεταθεσεων κτλ θα περιληφθει ειδικη προνοια σε ζητηματα αποσπασεων, για τη συνυπηρετηση συζυγων εκπαιδευτικων.

4. Κατι τελευταιο το οποιο δεν ειναι ευρεως γνωστο: σε ενα απο τα αρχικα προσχεδια του προσφατως ψηφισθεντος στη Βουλη Ν/Σ, το οποιο ειχε περιελθει σε γνωση της ΟΛΜΕ, οριζοταν ρητα η μεριμνα για αποσπαση συζυγων εκπαιδευτικων, διαταξη η οποια απαλειφθηκε απο το τελικο κειμενο του Ν/Σ.

 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #930 στις: Μάιος 17, 2010, 08:12:29 μμ »
ΘΕΜΑ:  Αποσπάσεις εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης για το σχολικό έτος  2010 - 2011, σε υπηρεσίες και φορείς αρμοδιότητας του Υπουργείου Παιδείας. Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων

ΣΧΕΤ.:    Οι αριθμ.: α) 42042/Δ1/16-4-2010 και  β) 42275/Δ1/23-4-2010 εγκύκλιοί μας
   σχετικά με αποσπάσεις εκπαιδευτικών Α/θμιας Εκπαίδευσης


Σας αποστέλλουμε συνημμένους πίνακες εκπαιδευτικών Α/θμιας Εκπαίδευσης οι οποίοι ζητούν να αποσπαστούν σε υπηρεσίες αρμοδιότητάς σας για το σχολικό έτος 2010-2011 και σας επισημαίνουμε ότι οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών θα περιοριστούν στον απολύτως απαραίτητο αριθμό, όπως άλλωστε έχει προβλεφθεί και στο ήδη ψηφισθέν νομοσχέδιο. Για το λόγο αυτό οι προτάσεις σας θα είναι συγκεκριμένες και επαρκώς αιτιολογημένες.

Παρακαλούμε:

α) να συμπληρωθεί η πρώτη κενή στήλη κάθε πίνακα με την ένδειξη προτείνεται ή δεν προτείνεται (για απόσπαση),

β) στη δεύτερη κενή στήλη να περιληφθεί η αιτιολόγηση της πρότασης (δηλαδή το αντικείμενο με το οποίο θα ασχοληθεί ο εκπαιδευτικός),

γ) στην τρίτη στήλη να συμπληρωθεί ο αριθμός των ετών που ο εκπαιδευτικός είναι ήδη αποσπασμένος στην εν λόγω υπηρεσία και

δ) στην τέταρτη στήλη να αναφερθεί η αξιολογική σειρά κατάταξης των προτεινομένων για απόσπαση. Ειδικά για τα ΑΕΙ και ΤΕΙ οι προτάσεις θα πρέπει να είναι συνολικές και όχι κατά τμήμα.

ε) Στην πέμπτη στήλη να αιτιολογηθεί η σειρά κατάταξης για την τελική σας πρόταση.

Για τις αποσπάσεις στις Περιφερειακές Δ/νσεις, τις Διευθύνσεις και τα Γραφεία θα πρέπει στο διαβιβαστικό των προτάσεων σας να αναφερθεί ο αριθμός των προβλεπόμενων οργανικών θέσεων διοικητικών υπαλλήλων ανά υπηρεσία απόσπασης και ο αριθμός των καλυμμένων θέσεων.

Τέλος επισημαίνουμε ότι για τις αποσπάσεις στον ΟΕΕΚ ο αριθμός των εκπαιδευτικών που θα εγκριθεί θα ανέρχεται στον ελάχιστο απαιτούμενο αριθμό, σε συνδυασμό με τον αριθμό των μαθητών στα ΙΕΚ και τις ανάγκες της Κεντρικής υπηρεσίας, προς αποφυγή επανάληψης του φαινομένου των προηγούμενων ετών.

Οι πίνακες θα πρέπει να μας αποσταλούν ηλεκτρονικά μέχρι και τις 21-5-2010 στην ηλεκτρονική διεύθυνση ppe3@ypepth.gr.


Είναι μόνο για την Πρωτοβάθμια


Για να αποφευχθουν φευγαλεες εντυπωσεις και παρανοησεις, αξιζει να σημειωθει πως το ανωθεν εγγραφο δεν αποτελει καινοτομια στο πλαισιο της διαφανειας και της αξιοκρατιας που προωθει η αδαμαντινου χαρακτηρος Διαμαντοπουλου στη διοικηση του υπουργειου, καθοτι παρομοια εγγραφα αποστελλονται καθε χρονια για τις αποσπασεις σε φορεις του υπουργειου. Το ζητημα ειναι τι επεται της συμπληρωσης των πινακων...διοτι, ως πανδημως γνωστο, ο δρομος για την κολαση ειναι σπαρμενος με καλες προθεσεις και ολοι κρινονται εκ του αποτελεσματος...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #931 στις: Μάιος 18, 2010, 04:46:55 μμ »
ξερετε πότε θα βγουν τα αποτελεσματα των αποσπασεων;

Αποσυνδεδεμένος howlands

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #932 στις: Μάιος 18, 2010, 10:45:38 μμ »
Άκουσα ότι οι αποσπάσεις σε φορείς θα βγουν μέχρι 10 Ιουνίου.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #933 στις: Μάιος 18, 2010, 11:20:56 μμ »
Άκουσα ότι οι αποσπάσεις σε φορείς θα βγουν μέχρι 10 Ιουνίου.

Κάτι τέτοιο άκουσα κι εγώ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #934 στις: Μάιος 19, 2010, 11:27:27 πμ »
Το δανείζομαι από άλλο θέμα και απαντάει στις ερωτήσεις σας ενώ φωτίζει το τοπίο!

Κγω αυτό καταλαβαίνω ότι όσοι πήραν φέτος μετάθεση και του χρόνου πάρουν απόσπαση σε φορέα, δε θα έχουν του χρόνου το δικαίωμα να κάνουν αίτηση για μετάθεση γιατί θα χρωστούν την οργανική τους. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι από ποιο ακριβώς σημείο του νομοσχεδίου φαίνεται αυτό;


Άρθρο 31 παράγραφος 2. Η τελευταία πρόταση

"Η περίπτωση στ΄ της παραγράφου 8 του άρθρου 16
του π.δ. 50/1996, καθώς και κάθε διάταξη που ρυθμίζει
διαφορετικά το θέμα αυτό καταργείται"

Και τι λέει στο ΠΔ 50/1996 άρθρο 16 παράγραφος 8 περίπτωση στ


"στ) Για τα μέλη των πρωτοβαθμίων εφόσον ανήκουν οργανικά σε Νομό που εκλέγονται, των δευτεροβαθμίων και τριτοβαθμίων συνδικαλιστικών οργανώσεων και τους αιρετούς εκπροσώπους των εκπαιδευτικών στα υπηρεσιακά συμβούλια καθώς και για τους εκπαιδευτικούς που αποσπώνται και υπηρετούν στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, στον Πρόεδρο της Βουλής, στην Κ.Υ. του ΥΠΕΠΘ, στις διευθύνσεις και τα γραφεία εκπαίδευσης, καθώς και στα γραφεία Φυσικής Αγωγής, ο χρόνος απόσπασης θεωρείται ότι διανύθηκε στην οργανική τους θέση για κάθε περίπτωση. Το ίδιο ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς που καλούνται σε επιμόρφωση ή μετεκπαίδευση καθώς και για τους εκπαιδευτικούς που αποσπώνται βάσει ειδικών διατάξεων από τις οποίες προβλέπεται ότι ο χρόνος απόσπασής τους θεωρείται ότι διανύθηκε στην οργανική τους θέση. "

Παιδιά το έχετε αντιληφθεί ότι ο κόσμος δεν το γνωρίζει; Δεν είναι διαδεδομένο ευρέως, αφού σε παραμπέμπει σε ένα παλιό Προεδρικό Διάταγμα που καταργείται.... Του χρόνου που θα το μάθει η πλειοψηφία και θα γίνει πανικός!! Γι αυτό οι αισιόδοξοι πιστεύουν ότι θα το πάρουν πίσω ή θα το διορθώσουν...

Τι να πω, μας έχουν τρελάνουν

Αυτό, δηλάδή, είναι επίσημο; Εγώ έχω κάνει αίτηση για απόσπαση σε γραφείο, αλλά αν ισχύει ότι δεν ξεχρεώνεις οργανική με απόσπαση σε φορέα, θέλω να κάνω ανάκληση ώστε να υπηρετήσω την οργανική.
Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει που μπορώ να βρω το νομοσχέδιο, όπου αναφέρεται η συγκεκριμένη διάταξη;
Μην κάνω την ανάκληση και μετά το αλλάξουν πάλι...

Ελένη είμαι σε ανάλογη κατάσταση και δυστυχώς ισχύει και δεν είναι γενικά γνωστό! Του χρόνου βλέπω να βαράνε τα τύμπανα!! Όσο για να το αλλάξουν όλα παίζουν, κανείς δεν ξέρει, και αυτό είναι το φοβερό σε όλη αυτή την ιστορία, ότι αλλάζουν συνέχεια τα δεδομένα

Ξερει κανεις ποια ειναι η διαδικασια για να κανεις ανακληση και μεχρι ποτε;
Απ'οτι φαινεται θα ισχυει αυτο, έτσι;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2010, 11:31:26 πμ από df478 »

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #935 στις: Μάιος 19, 2010, 11:31:05 πμ »
Το δανείζομαι από άλλο θέμα και απαντάει στις ερωτήσεις σας ενώ φωτίζει το τοπίο!

Κγω αυτό καταλαβαίνω ότι όσοι πήραν φέτος μετάθεση και του χρόνου πάρουν απόσπαση σε φορέα, δε θα έχουν του χρόνου το δικαίωμα να κάνουν αίτηση για μετάθεση γιατί θα χρωστούν την οργανική τους. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι από ποιο ακριβώς σημείο του νομοσχεδίου φαίνεται αυτό;


Άρθρο 31 παράγραφος 2. Η τελευταία πρόταση

"Η περίπτωση στ΄ της παραγράφου 8 του άρθρου 16
του π.δ. 50/1996, καθώς και κάθε διάταξη που ρυθμίζει
διαφορετικά το θέμα αυτό καταργείται"

Και τι λέει στο ΠΔ 50/1996 άρθρο 16 παράγραφος 8 περίπτωση στ


"στ) Για τα μέλη των πρωτοβαθμίων εφόσον ανήκουν οργανικά σε Νομό που εκλέγονται, των δευτεροβαθμίων και τριτοβαθμίων συνδικαλιστικών οργανώσεων και τους αιρετούς εκπροσώπους των εκπαιδευτικών στα υπηρεσιακά συμβούλια καθώς και για τους εκπαιδευτικούς που αποσπώνται και υπηρετούν στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, στον Πρόεδρο της Βουλής, στην Κ.Υ. του ΥΠΕΠΘ, στις διευθύνσεις και τα γραφεία εκπαίδευσης, καθώς και στα γραφεία Φυσικής Αγωγής, ο χρόνος απόσπασης θεωρείται ότι διανύθηκε στην οργανική τους θέση για κάθε περίπτωση. Το ίδιο ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς που καλούνται σε επιμόρφωση ή μετεκπαίδευση καθώς και για τους εκπαιδευτικούς που αποσπώνται βάσει ειδικών διατάξεων από τις οποίες προβλέπεται ότι ο χρόνος απόσπασής τους θεωρείται ότι διανύθηκε στην οργανική τους θέση. "

Παιδιά το έχετε αντιληφθεί ότι ο κόσμος δεν το γνωρίζει; Δεν είναι διαδεδομένο ευρέως, αφού σε παραμπέμπει σε ένα παλιό Προεδρικό Διάταγμα που καταργείται.... Του χρόνου που θα το μάθει η πλειοψηφία και θα γίνει πανικός!! Γι αυτό οι αισιόδοξοι πιστεύουν ότι θα το πάρουν πίσω ή θα το διορθώσουν...

Τι να πω, μας έχουν τρελάνουν

Αυτό, δηλάδή, είναι επίσημο; Εγώ έχω κάνει αίτηση για απόσπαση σε γραφείο, αλλά αν ισχύει ότι δεν ξεχρεώνεις οργανική με απόσπαση σε φορέα, θέλω να κάνω ανάκληση ώστε να υπηρετήσω την οργανική.
Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει που μπορώ να βρω το νομοσχέδιο, όπου αναφέρεται η συγκεκριμένη διάταξη;
Μην κάνω την ανάκληση και μετά το αλλάξουν πάλι...

Ελένη είμαι σε ανάλογη κατάσταση και δυστυχώς ισχύει και δεν είναι γενικά γνωστό! Του χρόνου βλέπω να βαράνε τα τύμπανα!! Όσο για να το αλλάξουν όλα παίζουν, κανείς δεν ξέρει, και αυτό είναι το φοβερό σε όλη αυτή την ιστορία, ότι αλλάζουν συνέχεια τα δεδομένα

Ξερει κανεις ποια ειναι η διαδικασια για να κανεις ανακληση;
Απ'οτι φαινεται θα ισχυει αυτο, έτσι;

Με μια υπεύθυνη δήλωση εκεί που έκανες απόσπαση!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2010, 11:41:34 πμ από mac190604 »

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #936 στις: Μάιος 19, 2010, 11:35:10 πμ »
Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση!!!!
Αλλα μπλεχτηκα λιγο με τις παραθεσεις

ΟΚ! τώρα κανένα πρόβλημα!!!! Ευχαριστώ!  Εκεί που έκανα την αίτηση εννοείς;

Να σε ρωτησω κ κάτι άλλο αν ξέρεις; Για την επόμενη χρονιά αν κάποιος ξεχρεώσει την οργανική θα μπορεί να ζητήσει αμοιβαία μετάθεση, η θα υπάρχει πρόβλημα με τη διετία;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2010, 11:48:08 πμ από df478 »

Αποσυνδεδεμένος Eleni_Val

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #937 στις: Μάιος 19, 2010, 10:02:34 μμ »
Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση!!!!
Αλλα μπλεχτηκα λιγο με τις παραθεσεις

ΟΚ! τώρα κανένα πρόβλημα!!!! Ευχαριστώ!  Εκεί που έκανα την αίτηση εννοείς;

Να σε ρωτησω κ κάτι άλλο αν ξέρεις; Για την επόμενη χρονιά αν κάποιος ξεχρεώσει την οργανική θα μπορεί να ζητήσει αμοιβαία μετάθεση, η θα υπάρχει πρόβλημα με τη διετία;

Το ίδιο ακριβώς έκανα (και θέλω να κάνω και του χρόνου) κι εγώ. Έκανα ανάκληση της αίτησης μου για απόσπαση (στη ΔΔΕ που είχα κάνει και την αίτηση) και ευελπιστώ να υπηρετήσω οργανική για να έχω δικαίωμα του χρόνου για αμοιβαία. Η διετία (απ'ότι ξέρω) θα ισχύει για όσους πάρουν μετάθεση το έτος 2010-2011. Άρα εμείς με μια χρονιά, θα την έχουμε ξεχρεώση την οργανική.
Άντε να δούμε!!! Ελπίζω να είναι η τελευταία χρονιά ταλαιπωρίας αυτή και του χρόνου να πιάσω την περιοχή που θέλω!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160281
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.