*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 501888 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2828 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 11:42:59 μμ »
σε αυτό δε θα συμφωνήσω, επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως :)

Εξαρτάται από το τι επαναλαμβάνεται, γιατί πάμε αλλού μετά.  ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:30 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2829 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 11:51:19 μμ »
Συνάδελφοι δεν σας κρύβω ότι απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα δεν αναμένω μια και έχω συζητήσει με πάρα πολλούς ανθρώπους χωρίς να μπορεί κανείς να βγάλει "άχνα" έστω ( κοιτούν το πάτωμα αμήχανα, κοιτάνε το ρολόϊ τους, πετάνε κάποια ατάκα, κ.α.π.).

Καταλαβαίνετε ότι θα ήμουν αφελής τουλάχιστον, αν ήλπιζα στα σοβαρά ότι θα λάβω κάποια λελογισμένη απάντηση εδώ.

Επειδή όμως εδώ έχω συναντήσει κάμποσους αξιόλογους ανθρώπους, και δεδομένου ότι τα προβλήματά μας δεν θα λυθούν αν δεν συνειδητοποιήσουν οι πολλοί τα παραπάνω, σας λέω καθαρά ότι αν κάποιος έχει σκεφτεί ή ακούσει κάποια απάντηση στα παραπάνω ερωτήματα, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα να μου τα διαβιβάσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2013, 12:04:28 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2830 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 12:44:53 πμ »
...........................................................................................
Από όλα αυτά ( αλλά και άλλα που παραλείπω τώρα), έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η συντριπτική πλειοψηφία του πληθυσμού ΑΚΟΜΑ έχει την άποψη ότι "εμείς καλά τα κάναμε αλλά ήρθε το κακό και μας γκρέμισε την ωραία μας παράγκα", οπότε ΦΥΣΙΚΑ δεν θέλει να αλλάξει απολύτως τίποτα ( άλλωστε ποιος αλλάζει κάτι που το θεωρεί σωστό?)
Νομίζω πως εδώ είναι το νόημα όλων όσων συμβαίνουν σχετικά με την "πλειοψηφία" η οποία τελικά στηρίζει το υπάρχον σύστημα νομίζοντας οτι ωφελείται, χωρίς αυτό όμως να συμβαίνει πραγματικά! 
Απλά κάποια ψίχουλα της δίνουν για να συνεχίζει αυτή την τακτική!   8)
  

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2831 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 01:23:14 πμ »

Πάρα πολύ σωστά συνάδελφε greedo.

Ας συνεχίσει λοιπόν ( αυτή η "κραταιά" πλειοψηφία), να ακολουθεί τον "σωστό" ( σύμφωνα με τις απόψεις της ) δρόμο.
Είναι "ο δρόμος της φάπας", από την οποία θα βγει αγνώριστη....

Θα μου πεις: "μπορεί να βγει χειρότερα από αυτόν τον δρόμο"...
Πράγματι, ναι!
Μπορεί.
Αλλά τι να κάνουμε?
Είναι ο δρόμος που επέλεξε....

Υ.Γ. Αν κάποιος από τους συναδέλφους έχει ακούσει ή σκεφτεί κάποια απάντηση στα παραπάνω ερωτήματα ( δεν το ελπίζω βέβαια ιδιαίτερα, αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά: έχω γνωρίσει αρκετούς αξιόλογους ανθρώπους εδώ), ας την παραθέσει.
Θα είναι βοηθητικό.
Αν πάλι δεν ( που είναι και το αναμενόμενο, μια και αυτά τα ερωτήματα φέρνουν βαριά αμηχανία στους περισσότερους - όχι μόνον εδώ)..... ε δεν πειράζει!
Καλή καρδιά, και να είμαστε καλά να αντέχουμε την φάπα που έρχεται ( ΔΕΝ ήρθε ακόμα: μέχρι τώρα, ήταν η δοκιμαστική διαδικασία).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2013, 01:43:36 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:30 »

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2832 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 10:23:27 πμ »
Δεν μας έχεις πει τίποτα τόσο νέο ΡΑ. Αυτές τις σκέψεις τις έχουμε κάνει όλοι, αλλά πλέον η καταστροφολογία και η στάση "ήμουν ο μόνος έξυπνος και σωστός και μόνο οι άλλοι έκαναν λάθη όλα αυτά τα χρόνια" έχουν γίνει τόσο κουραστικά απο τόσους "ειδήμονες"...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2833 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 02:17:30 μμ »
δε νομίζω ότι όποιος επισημαίνει κάποιες δυσάρεστες αλήθειες το κάνει γιατί θεωρεί ότι είναι ο μόνος έξυπνος και σωστός, το "λάθος" του συναδέλφου ΡΑ είναι ότι πιστεύει στο "επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως" παραβλέποντας πως "κάποιοι είναι ανεπίδεκτοι μαθήσεως".
ΥΓ ας μην αναλωθούμε για μια ακόμα φορά σε αντιπαράθεση για την αντιπαράθεση και μόνο, και ας προσπαθήσει ο καθένας να απαντήσει (έστω και σιωπηρά για τον εαυτό του) σε όσους προβληματισμούς / ερωτήματα έχουν τεθεί σε αυτό το νήμα (και φυσικά σχετίζονται με το προς συζήτηση θέμα το οποίο απλά είναι ένα ακόμα δυσάρεστο τίμημα που θα κληθούμε όλοι να πληρώσουμε).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2834 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 02:21:57 μμ »
Δεν μας έχεις πει τίποτα τόσο νέο ΡΑ. Αυτές τις σκέψεις τις έχουμε κάνει όλοι, αλλά πλέον η καταστροφολογία και η στάση "ήμουν ο μόνος έξυπνος και σωστός και μόνο οι άλλοι έκαναν λάθη όλα αυτά τα χρόνια" έχουν γίνει τόσο κουραστικά απο τόσους "ειδήμονες"...

Συνάδελφε tns ποτέ και πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι "ήμουν ο μόνος έξυπνος και σωστός και μόνο οι άλλοι έκαναν λάθη όλα αυτά τα χρόνια" όπως άστοχα αναφέρεις.

Το μόνο που είπα, είναι ότι δεν λαμβάνω καμία λελογισμένη απάντηση οσάκις συζητώντας θέτω αυτά τα ερωτήματα.
Ο ισχυρισμός σου ότι "αυτές τις σκέψεις τις έχουμε κάνει όλοι", κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ ισχύει, μια και αν αυτά ήταν "κοινός τόπος" για την πλειοψηφία των Ελλήνων όπως αυθαίρετα ισχυρίζεσαι, τότε αυτά τα ερωτήματα δεν θα προκαλούσαν αμηχανία στους περισσότερους ( αντιθέτως θα υπήρχε συμφωνία ή διαφωνία στη βάση συγκεκριμένων επιχειρημάτων).

Σχετικά με την αναφορά σου σε "καταστροφολογία" όπως λες, θα σου πω ότι η χώρα μας έχει χρεοκοπήσει οριστικά και αμετάκλητα, και αυτό αποτελεί απλή διαπίστωση και όχι "καταστροφολογική εκτίμηση" ( τα πρώτα αποτελέσματα, νομίζω ότι τα έχουμε νιώσει οι περισσότεροι).
Εκείνο που μένει, είναι η χρονική εξέλιξη του φαινομένου ( το προς τα που, το δείχνει η κοινή λογική σε συνδυασμό με τις διακρατικές συμφωνίες δανεισμού που έχει συνάψει η χώρα μας τα τελευταία 3,5 χρόνια).
Οι διαπιστώσεις ( όπως η παραπάνω) ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται, ώστε να ξέρουμε που βαδίζουμε ( και φυσικά, ΔΕΝ αποτελούν "καταστροφολογία", αλλά συζήτηση επί δεδομένης κατάστασης: Απλή διαπίστωση δηλαδή).

Υ.Γ. Όπως προείπα, δεν έδινα μεγάλη πιθανότητα στο ενδεχόμενο να λάβω κάποια λελογισμένη απάντηση στα παραπάνω ερωτήματα, μια και σε εκατοντάδδες κατ' ιδίαν συζητήσεις που τα έχω θέσει, έχει προκύψει "πίκρα" σχεδόν σε όλες ( ξέρετε: αμηχανία, νευρικό κοίταγμα του ρολογιού ή του πατώματος, ατάκες -αποθέωση της αοριστολογίας- του τύπου "γίνανε λάθη", μαζί με παράλληλη πεισματική άρνηση να αναφερθεί έστω και ένα συγκεκριμένο όπως τα περιέγραψα προηγουμένως, κ.α.π.).
Επειδή όμως εδώ ξέρω ότι υπάρχουν και πολλοί αξιόλογοι συνάδελφοι ( γνώρισα αρκετούς), διατηρώ μία μικρή έστω ελπίδα είτε να λάβω κάποια απάντηση, είτε έστω να γίνει από μερικούς αυτό που ο/η συνάδελφος silkut  ανέφερε εύστοχα: κάποιοι από εμάς να απαντήσουμε έστω και σιωπηρά ( για τον εαυτό μας) αυτά τα ερωτήματα ( πολύ ακανθώδη είναι η αλήθεια, αλλά τι να κάνουμε? "Θέλει Αρετήν και Τόλμην η Ελευθερία"... Και ας το ξεχάσαμε οι περισσότεροι αυτό. Μάλλον, ήρθε η ώρα να το μάθουμε πάλι με τον "παλιό καλό οδυνηρό τρόπο"... ).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2013, 02:32:27 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2835 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 11:29:41 πμ »
Ρε παιδιά έχει ακουστει τελικά η αύξηση ωραρίου 2 ωρών
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2014, 07:36:08 μμ από Νηρηίδα »

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2836 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 01:53:43 μμ »
Το έχω ακούσει όπως φαντάζομαι το έχουν ακούσει λίγο-πολύ όλοι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι ράδιο-αρβύλα. Η ΟΛΜΕ τι κάνει; σαν τι να κάνει; Απ΄τη στιγμή που πάμε στις εκλογές (όσοι πάμε) και ψηφίζουμε ακόμα (!) κομματικά, δηλαδή να ψηφίσουμε τον αιρετό που έχει τα κονέ ώστε να μας βολέψει.... αυτή την ΟΛΜΕ θέλουμε. Δεν ξέρω αν μια άλλη σύνθεση θα είχε άλλα αποτελέσματα, μπορεί να ήταν ίδια, μπορεί και χειρότερη, αλλά η συγκεκριμένη σύνθεση δοκιμάστηκε και ξέρουμε πως ενεργεί. Δε θα πει κουβέντα αν τεθεί το ζήτημα. Δες το θετικό του πράγματος: δε θα έχουμε εκπλήξεις  :P
Όσο για το τι θα γίνει με τα πλεονάσματα...ε, το ξέρουμε κι αυτό. Δεν είναι μυστικό.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2837 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 01:58:46 μμ »
Δε θα πει κουβέντα αν τεθεί το ζήτημα. Δες το θετικό του πράγματος: δε θα έχουμε εκπλήξεις  :P
Όσο για το τι θα γίνει με τα πλεονάσματα...ε, το ξέρουμε κι αυτό. Δεν είναι μυστικό.
Θα πει: ότι ο υπουργός μας ξεγέλασε :P
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3386
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2838 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 02:36:23 μμ »
Καλή Χρονιά! Ένα ερώτημα μάλλον άσχετο με το παρόν thread, αλλά και σχετικό: Μπορεί ο διευθυντής με το έτσι - θέλω, χωρίς καμιά πράξη συλλόγου, να επιβάλει 2 ώρες γραμματειακή υποστήριξη σε όλους, ακόμη και σε όσους έχουν πλήρες ωράριο;  Πού προβλέπεται αυτό και το έχασα;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2839 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 07:46:26 μμ »
ναι μπορεί, επισήμως προβλέπεται, άλλο πλήρες διδακτικό ωράριο και άλλο πλήρες εργασιακό ωράριο (παραμένουμε στο σχολείο εως 30 ώρες τη βδομάδα για εκτέλεση εξωδιδακτικών καθηκόντων που έχουν ανατεθεί).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2840 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 08:40:48 μμ »
ναι μπορεί, επισήμως προβλέπεται, άλλο πλήρες διδακτικό ωράριο και άλλο πλήρες εργασιακό ωράριο (παραμένουμε στο σχολείο εως 30 ώρες τη βδομάδα για εκτέλεση εξωδιδακτικών καθηκόντων που έχουν ανατεθεί).

με πράξη συλλόγου αυτά που λες, όχι χωρίς όπως ρωτάει ο συνάδελφος.


Αποσυνδεδεμένος kokoblok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2841 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 10:07:03 μμ »
ΛΑΘΟΣ.Με καμια πραξη συλλογου.Με το ετσι θελει μπορει να σου δωσει δουλεια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160716
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 406
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.