*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές Εκδρομές  (Αναγνώστηκε 50992 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #266 στις: Απρίλιος 14, 2024, 01:43:20 πμ »
Πράγματι, αφοπλιστικά τα επιχειρήματα (το εννοώ), όμως από την άλλη δεν έχει βρεθεί κανείς μαθητής, που να βρίσκεται ως προς τη συμπεριφορά του στον αντίποδα των παραπάνω που στηλιτεύετε, να σας πει "και μαζί με τα ξερά, να καούν και τα χλωρά, κύριε; Συλλογική ευθύνη, κύριε;".

Δεν είναι απαραίτητο να "καούν ξερά και χλωρά" μαζί. Αλλά, εάν δεν αποκλείονται τα "ξερά" ή αν δεν συνοδεύονται από τους ίδιους τους γονείς/κηδεμόνες τους τότε καλύτερα να καούν τα "χλωρά" παρά η δικιά μου η γούνα. Στο κάτω κάτω αν δεν πεις όχι για να διορθωθούν τα κακώς κείμενα τότε αυτά εγγυημένα θα διαιωνίζονται. Λέγοντας όμως "ναι μεν αλλά" τότε υπάρχει η πιθανότητα αυτά να διορθωθούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:31:43 »

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #267 στις: Μάιος 17, 2024, 05:40:22 μμ »
Καλησπέρα.

Από το δημοτικό του παιδιού μου με ενημέρωσαν για προγραμματισμό εκδρομών το επόμενο 20ήμερο.
Πρόκειται να γίνουν 5 εκδρομές, αν κατάλαβα καλά, ανάλογα τη συμμετοχή των μαθητών.
Αν δηλώσουν συμμετοχή τα 3/4 της τάξης τότε η εκδρομή γίνεται, σε διαφορετική περίπτωση ακυρώνεται και γίνεται μάθημα.
Λεπτομέρεια: ενημερώθηκα παράλληλα πως σε περίπτωση υλοποίησης της εκδρομής, μαθητής που δε συμμετέχει, μένει σπίτι!!

Είναι δυνατόν να προβλέπεται κάτι τέτοιο?!?

Στη β/θμια έχει κάποια χρόνια που βάσει νόμου, οι μαθητές που δε συμμετέχουν σε εκδρομές, προσέρχονται κανονικά στο σχολείο το οποίο λειτουργεί με τροποποιημένο πρόγραμμα.
Το ίδιο γίνεται και στο σχολείο μας. Η διεύθυνση, με τα καλά της και τα στραβά της, πάντα μεριμνά να υπάρχουν εκπαιδευτικοί πίσω για να λειτουργεί κάποιες ώρες έστω με κάποιο υποτυπώδες πρόγραμμα!


Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #268 στις: Μάιος 17, 2024, 05:43:55 μμ »
Καλησπέρα.

Από το δημοτικό του παιδιού μου με ενημέρωσαν για προγραμματισμό εκδρομών το επόμενο 20ήμερο.
Πρόκειται να γίνουν 5 εκδρομές, αν κατάλαβα καλά, ανάλογα τη συμμετοχή των μαθητών.
Αν δηλώσουν συμμετοχή τα 3/4 της τάξης τότε η εκδρομή γίνεται, σε διαφορετική περίπτωση ακυρώνεται και γίνεται μάθημα.
Λεπτομέρεια: ενημερώθηκα παράλληλα πως σε περίπτωση υλοποίησης της εκδρομής, μαθητής που δε συμμετέχει, μένει σπίτι!!

Είναι δυνατόν να προβλέπεται κάτι τέτοιο?!?

Στη β/θμια έχει κάποια χρόνια που βάσει νόμου, οι μαθητές που δε συμμετέχουν σε εκδρομές, προσέρχονται κανονικά στο σχολείο το οποίο λειτουργεί με τροποποιημένο πρόγραμμα.
Το ίδιο γίνεται και στο σχολείο μας. Η διεύθυνση, με τα καλά της και τα στραβά της, πάντα μεριμνά να υπάρχουν εκπαιδευτικοί πίσω για να λειτουργεί κάποιες ώρες έστω με κάποιο υποτυπώδες πρόγραμμα!


Δεν μπορω να πω για το δημοτικο, αλλα στο νηπιαγωγειο, μαθητης που δεν συμμετεχει σε εκπαιδευτικη επισκεψη (δεν υπαρχουν εκδρομες) μενει σπιτι
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #269 στις: Μάιος 17, 2024, 07:53:59 μμ »
Βρήκα αυτό

https://edu.klimaka.gr/nomothesia/ekdromes-episkepseis/561-ekdromes-prwtovathmias-ekpaidevsis-dimotikou


Το σχολείο οφείλει να ενημερώνει για τις διδακτικές επισκέψεις τουλάχιστον πέντε (5) εργάσιμες ημέρες πριν τους γονείς/κηδεμόνες, οι οποίοι με υπεύθυνη δήλωσή τους παρέχουν τη συναίνεσή τους ή δηλώνουν τη διαφωνία τους για τη συμμετοχή των παιδιών τους στη δράση. Οι μαθητές και μαθήτριες που δεν παίρνουν μέρος στην εν λόγω δράση δεν προσέρχονται στο σχολείο ή αποχωρούν από το σχολείο με συνοδεία των γονέων/ κηδεμόνων τους και τους καταχωρίζεται μία δικαιολογημένη απουσία ανά ημέρα.


Οκ, μιλάμε για το άκρον άωτον της κοροϊδίας μιας και καμία εκδρομή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ!
Δηλαδή σα να λέμε στο γονέα "είσαι φτωχομπινές και θα τιμωρηθεί το παιδί σου για αυτό με απουσία".

Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο!

Τη στιγμή που στη β/θμια οι μη συμμετέχοντες παραμένουν στο σχολείο και είτε συμμετέχουν σε σχολικές δραστηριότητες είτε παρακολουθούν ειδικά διαμορφωμένο ωρολόγιο πρόγραμμα με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:31:43 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #270 στις: Μάιος 17, 2024, 08:52:55 μμ »
Στο δημοτικό των παιδιών μου όντως οι μαθητές που δεν πηγαίνουν εκδρομή δεν πηγαίνουν και σχολείο. Δεν ξέρω αν μπαίνει όντως απουσία (αν και πρακτικά αδιάφορο είναι εκνευριστικό).
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1700
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #271 στις: Μάιος 17, 2024, 10:34:32 μμ »
Βρήκα αυτό

https://edu.klimaka.gr/nomothesia/ekdromes-episkepseis/561-ekdromes-prwtovathmias-ekpaidevsis-dimotikou


Το σχολείο οφείλει να ενημερώνει για τις διδακτικές επισκέψεις τουλάχιστον πέντε (5) εργάσιμες ημέρες πριν τους γονείς/κηδεμόνες, οι οποίοι με υπεύθυνη δήλωσή τους παρέχουν τη συναίνεσή τους ή δηλώνουν τη διαφωνία τους για τη συμμετοχή των παιδιών τους στη δράση. Οι μαθητές και μαθήτριες που δεν παίρνουν μέρος στην εν λόγω δράση δεν προσέρχονται στο σχολείο ή αποχωρούν από το σχολείο με συνοδεία των γονέων/ κηδεμόνων τους και τους καταχωρίζεται μία δικαιολογημένη απουσία ανά ημέρα.


Οκ, μιλάμε για το άκρον άωτον της κοροϊδίας μιας και καμία εκδρομή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ!
Δηλαδή σα να λέμε στο γονέα "είσαι φτωχομπινές και θα τιμωρηθεί το παιδί σου για αυτό με απουσία".

Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο!

Τη στιγμή που στη β/θμια οι μη συμμετέχοντες παραμένουν στο σχολείο και είτε συμμετέχουν σε σχολικές δραστηριότητες είτε παρακολουθούν ειδικά διαμορφωμένο ωρολόγιο πρόγραμμα με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων.
Η διαφορα είναι ότι στο δημοτικό οι απουσίες είναι αδιάφορες ενώ στο γυμνασιο/ λύκειο μετράνε για να προαχθείς ή οχι

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #272 στις: Μάιος 17, 2024, 10:53:00 μμ »
Η διαφορα είναι ότι στο δημοτικό οι απουσίες είναι αδιάφορες ενώ στο γυμνασιο/ λύκειο μετράνε για να προαχθείς ή οχι

Συγγνώμη, αυτό έχεις να πεις;
Δηλαδή σας φαίνεται φυσιολογικό όσοι μαθητές δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στο οικονομικό κόστος της εκάστοτε εκδρομής, να αναγκάζονται να μένουν εκτός σχολείου και από πάνω να τιμωρούνται και με απουσία;
Είμαστε με τα καλά μας;
Και μη μου πείτε σιγά το κόστος, γιατί κάθε εκδρομή με μεταφορικά, είσοδο (όταν υπάρχει), κολατσιό και ότι άλλο προκύψει, βγαίνει μίνιμουμ δεκαευρω. Μέχρι στιγμής έχω πληρώσει μόνο για το ένα παιδί κοντά στα 40€ και ακολουθούν άλλες 4-5 εκδρομές. Άντε εγώ έχω να τα δώσω, οι υπόλοιποι;
Είναι να ντρέπεται κάνεις με κάτι τέτοιες γελοιοτητες!

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #273 στις: Μάιος 17, 2024, 11:08:23 μμ »
Προφανώς και έχεις δίκιο, δεν νομίζω πως διαφωνεί κανείς μαζί σου.

Με ποια δικαιολογία θα γίνουν 5 εκδρομές στις επόμενες ελάχιστες μέρες του έτους; Εμάς 3 είναι όλες οι εκδρομές μαζί τον χρόνο...

Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #274 στις: Μάιος 17, 2024, 11:11:28 μμ »
Υπάρχει ακόμη ένας λόγος που δεν μπορούν να μείνουν τα παιδιά στο σχολείο. Στα δημοτικά η κάθε τάξη έχει έναν δάσκαλο. Ο δάσκαλος αυτός υποχρεωτικά συνοδεύει το τμήμα του στην εκδρομή. Επίσης οι εκπαιδευτικοί ειδικότητας, βοηθούν στην συνοδεία, καθώς είναι πάρα πολύ δύσκολο και επικίνδυνο να βγάλεις μικρά παιδιά έξω. Οι εκπαιδευτικοί ειδικής αγωγής, τμήμα ένταξης, παράλληλη στήριξη, ειδικό βοηθητικό προσωπικό, συνοδεύουν τα παιδιά μαθησιακές δυσκολίες.
 Στο νηπιαγωγείο τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα. Εκεί πολλές φορές ζητάμε και την βοήθεια γονέων στην συνοδεία.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #275 στις: Μάιος 17, 2024, 11:19:01 μμ »
@ppil Αν προσέξεις το λινκ, λέει ότι για διδακτικές, εκπαιδευτικές εκδρομές ή κάτι τέτοιο, μπορούν να γίνουν αθροιστικά μέχρι 9 ανά σχολικό έτος, πέραν των ημερησίων περιπάτων.


@emmaki, να μοιράσουν τα εναπομείναντα παιδιά σε άλλες τάξεις ή εναλλακτικά να θυσιάσει ο διευθυντής το ολοήμερο, να φέρει δηλαδή τον δάσκαλο του ολοημέρου το πρωί.
Μπορούν να αναζητήσουν εκδρομές εντός του αστικού ιστού, κοντά στο σχολείο, όπου η μετάβαση μπορεί να γίνει με τα πόδια, σε μέρη (βιβλιοθήκες, μουσεία κλπ) όπου η επίσκεψη είτε είναι δωρεάν είτε χαμηλό το αντίτιμο του εισιτηρίου. Στο κάτω, κάτω ας περιορίσουν στο ελάχιστο τις εκδρομές που κοστίζουν και έχουν είσοδο!

Εγώ αν ήμουν σε σύλλογο όπου είχε τόσες εκδρομές και έβλεπα να μένουν σπίτι τα ίδια 5-6 παιδιά κάθε φορά, θα ντρεπόμουν να αντικρίσω τους γονείς τους!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #276 στις: Μάιος 17, 2024, 11:55:11 μμ »
@ppil Αν προσέξεις το λινκ, λέει ότι για διδακτικές, εκπαιδευτικές εκδρομές ή κάτι τέτοιο, μπορούν να γίνουν αθροιστικά μέχρι 9 ανά σχολικό έτος, πέραν των ημερησίων περιπάτων.


@emmaki, να μοιράσουν τα εναπομείναντα παιδιά σε άλλες τάξεις ή εναλλακτικά να θυσιάσει ο διευθυντής το ολοήμερο, να φέρει δηλαδή τον δάσκαλο του ολοημέρου το πρωί.
Μπορούν να αναζητήσουν εκδρομές εντός του αστικού ιστού, κοντά στο σχολείο, όπου η μετάβαση μπορεί να γίνει με τα πόδια, σε μέρη (βιβλιοθήκες, μουσεία κλπ) όπου η επίσκεψη είτε είναι δωρεάν είτε χαμηλό το αντίτιμο του εισιτηρίου. Στο κάτω, κάτω ας περιορίσουν στο ελάχιστο τις εκδρομές που κοστίζουν και έχουν είσοδο!

Εγώ αν ήμουν σε σύλλογο όπου είχε τόσες εκδρομές και έβλεπα να μένουν σπίτι τα ίδια 5-6 παιδιά κάθε φορά, θα ντρεπόμουν να αντικρίσω τους γονείς τους!

Καλά ναι, δεν μπορούν να κάνουν εκδρομές με αντιτίμου πάνω από 1, 2 άντε τρεις….
Ο δάσκαλος του ολοήμερού δεν ξέρω αν μπορεί νομικά να αλλάξει ωράριο. Επίσης δεν ξέρω εάν μπορεί να καταργηθεί το ολοήμερο έστω και για μια μέρα. Στο νηπιαγωγείο ξέρω ότι δεν επιτρεπόταν
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #277 στις: Σήμερα στις 12:03:21 πμ »
Υπάρχουν πολλές οπτικές πάντως. Δεν γίνεται να αναγκάζεις τον γονέα να πάρει άδεια από τη δουλειά του επειδή το παιδί του για τον χ/ψ λόγο δεν πηγαίνει σε μια επίσκεψη (μην τα ονομάζουμε εκδρομές εμείς που γνωρίζουμε τη νομοθεσία). Χρειάζεται περίσκεψη στο τι οργανώνει ένα σχολείο, plan b για όποιον δεν έχει χρήματα και μέριμνα για να μη χάσουν τα παιδιά το σχολείο. Αυτό το λέω σαν γονέας παιδιού δημοτικού, που παρολίγον να βρισκόμουν σ αυτή τη θέση λόγω μιας ιδέας του σχολείου που ήταν παντελώς παράλογη στη σύλληψή της και δεν έγινε ακριβώς γιατί οι περισσότεροι γονείς το βρήκαν παράλογο (με εξαίρεση κάτι  μαμάδες που το βρήκαν ωραία ιδέα να ξεφύγουν από τη ρουτίνα, διότι θα γινόταν με γονείς, και οι επαρχιώτισσες μαμάδες έχουν και ελεύθερο χρόνο και λεφτά και βαριούνται τη ζωή τους , όπως φαίνεται). Εγω θέλω πάντα να είμαι με το μέρος των εκπαιδευτικών αλλά με ενόχλησε πολύ ο εκβιασμός ουσιαστικά, είτε να πληρώσω ένα ποσο που δεν μου περισσεύει για ένα ταξίδι στο οποίο οι ώρες μετάβασης θα ήταν μεγαλύτερες από την ώρα της δραστηριότητας, είτε να αναγκαστώ να λείψω από τη δουλειά μου συν να διαχειριστώ το πώς θα το περάσω όλο αυτο σε ένα 6χρονο παιδί.

Από την άλλη όμως, ως εκπαιδευτικός δευτεροβάθμιας, το βλέπω αλλιώς. Όταν το σχολείο οργανώνει πολυήμερη σε Γυμνάσιο και μένουν πίσω κάποια παιδιά και πρέπει να έρθουν στο σχολείο, είναι καψωνι. Δεν πάνε εκδρομή, τους τρίβουν στη μούρη οο άλλοι ποσο
ωραία πέρασαν και πρέπει να είναι και στο σχολείο να βαριέται τη ζωή του; Και για τον εκπαιδευτικό, δεν είναι σαν babysitting? Από την άλλη, όταν μπαίνεις και στον κόπο να οργανώσεις κάτι, που δεν είναι ακριβό (και που δεν υπάρχει οικονομικό
πρόβλημα), κι εχεις και παιδιά που δεν πηγαίνουν γιατί έτσι γουστάρουν, αλλά θέλουν και να έρθουν σχολείο για να γεμίσει η μέρα τους (το ζήσαμε καθ αυτό), δεν αισθάνεσαι και τελείως μ…κας και συγγνώμη για την έκφραση; Πόση αχαριστία πια;


Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές Εκδρομές
« Απάντηση #278 στις: Σήμερα στις 01:51:21 πμ »
@ppil Αν προσέξεις το λινκ, λέει ότι για διδακτικές, εκπαιδευτικές εκδρομές ή κάτι τέτοιο, μπορούν να γίνουν αθροιστικά μέχρι 9 ανά σχολικό έτος, πέραν των ημερησίων περιπάτων.
Ο συντάκτης με το "αθροιστικά" εννοεί πως θα είναι κατανεμημένες μέσα στο σχολικό έτος με περίσκεψη, όχι στις τελευταίες μέρες μαζεμένες όλες μαζί. Επίσης δεν εννοεί πως θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά τόσες. Έχει να κάνει με την ύλη που έχει διδαχθεί, με τον σκοπό, με την τάξη, ακόμη και το μέρος (πόσες πια θα διοργανώσει ένα νησάκι πχ και πού;)Πρόσεξε:"Οι διδακτικές επισκέψεις...εντάσσονται στις εννέα (9) κατ’ ανώτατο όριο σχολικές δράσεις ανά διδακτικό έτος και δεν επιτρέπεται να πραγματοποιούνται περισσότερες από μία (1) μέσα στον ίδιο μήνα".
Όπως και να έχει, ο σύλλογος που αποτελείται από παιδαγωγούς είναι υποχρεωμένος να συνδράμει στα έξοδα των οικογενειών με οικονομικές ανάγκες στην ημερήσια εκδρομή που κανονικά είναι μια μόνο, απευθυνόμενος στο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων, τηρώντας την ανωνυμία των παιδιών αυτών φυσικά. Ο σύλλογος έχει απόθεμα από τις εγγραφές και τις εκδηλώσεις (άλλο αυτό το θέμα...) και καλύπτει τα έξοδα του αριθμού των παιδιών που δυσκολεύονται οικονομικά (δεν λέω πως ανήκεις σε αυτή την κατηγορία, εσύ ουσιαστικά μιλάς για κάτι παράλογο γενικότερα).
Τα παιδιά που οι γονείς τους δεν μπορούν να τα κρατήσουν σπίτι και δεν θέλουν να τα στείλουν, οφείλουν από το σχολείο να τα δεχθούν σε άλλη τάξη για μια μέρα, δεν έγινε και τίποτα. Αυτό είναι το ηθικό και το σωστό.
Η αγκύλωση διευθυντών σε παράλογες διατάξεις όπως αυτή με την απουσία με αφήνει άναυδη παιδαγωγικά. Εκτιμώ πως δεν έχει γίνει πρόβλεψη γιατί θεωρείται πως η κάθε επίσκεψη κανονικά είναι δωρεάν και γίνεται με τα πόδια. Αντιγράφω το κομμάτι: "σε κοντινή απόσταση από το σχολείο, περιορισμένης χρονικής διάρκειας και όχι μεγαλύτερης των δύο διδακτικών ωρών, που υλοποιούνται στο πλαίσιο εκπαιδευτικών προγραμμάτων και δραστηριοτήτων, της βιωματικής μάθησης και του ευρύτερου ανοίγματος του σχολείου στην κοινωνία". Αυτές είναι οι περισσότερες αριθμητικά, δηλ μέχρι 6 (οι εκπαιδευτικές επισκέψεις) και οι διδακτικές επισκέψεις και όλες μαζί 9 (με εξωτερικό μέσα, βουλή κλπ). Προφανώς, όταν δεν τηρείς ούτε την απόσταση, ούτε τον χρόνο (γι΄αυτό λέει πως οι γονείς μπορούν να έρθουν να τα πάρουν από το σχολείο, είναι για 2 ώρες μόνο) και κάνεις παραπάνω από μια ημερήσιες, καλό είναι να κρατήσεις το παιδάκι σε μια άλλη αίθουσα με άλλο δάσκαλο και να μην κάνεις τον μάγκα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σήμερα στις 02:15:25 πμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 901
Σύνολο: 904

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.