*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4350964 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος str

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9030 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:43:18 μμ »
Μέσα στις δεκάδες σκέψεις που ο καθένας μας έχει...

Μετατάξεις, έπρεπε να γίνουν, αυτό ήταν ένα κοινό αίτημα.


Καθόλου κοινό αίτημα.
Μετατάξεις δεν έπρεπε να γίνουν.
Είναι ενάντια στην κινητικότητα.
Θα έπρεπε να υπάρχει ευελιξία έτσι ώστε οι κλάδοι που παίζουν και σε Βθμια και σε Αθμια, να ενοποιηθούν σε ένα ενιαίο κλάδο.
Σκοπός των μετατάξεων ήταν να σπάσει τους κλάδους στα δύο, για να απολύει ευκολότερα.

βγάλε λίγο από το μυαλό σου πως είσαι επαγγελματίας εκπαιδευτικός και σκέψου ως πολίτης. Θεωρείς πως ένας εκπαιδευτικός είναι δυνατό να έχει το εύρος των ικανοτήτων ή της κατάρτισης για να διδάξει ανά πάσα χρονιά σε οποιαδήποτε βαθμίδα; Ή θεωρείς ας πούμε λογικό να πάρει μετάταξη στην πρωτοβάθμια ο έχων 150 μόρια σε βάρος κάποιου με 20 μόρια και μεταπτυχιακό πχ στην εκπαίδευση στις μικρές ηλικίες....

Σκοπός σήμερα αυτών βέβαια είναι φυσικά να απολύουν ευκολότερα και ημών να προστατεύσουμε την εργασία μας.
Διότι χθες που έπρεπε να σκεφτόμαστε σωστά όλοι και εμείς και αυτοί και είχαμε και την πολυτέλεια, δεν το σκεφτήκαμε ποτέ. Πάλι αυτοί τη διαχείριση πελατειακού προσωπικού και εμείς τα μόρια και τη θέση... ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΞΙΣΩΝΩ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ...

Τέλος πάντων, κινούμαστε (εγώ δηλαδή) στα όρια του θέματος οπότε σταματώ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:37:02 »

Αποσυνδεδεμένος treislaloun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9031 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:45:18 μμ »
Υπάρχει κάποιος που έκανε ένσταση και πήρε κάποια έγκυρη πληροφορία για την τύχη της?

Αποσυνδεδεμένος praitor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9032 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:46:51 μμ »
Μέσα στις δεκάδες σκέψεις που ο καθένας μας έχει...Μετατάξεις, έπρεπε να γίνουν, αυτό ήταν ένα κοινό αίτημα.

Καθόλου κοινό αίτημα. Μετατάξεις δεν έπρεπε να γίνουν. Τέτοια διοικητικώς "σκληρά" μέτρα σε ένα έντονα μεταβαλλόμενο τόπο σαν και αυτό της εκπαίδευσης, όπου κάθε χρόνο τα παιδιά δεν είναι ίδια ούτε επιλέγουν τα ίδια μαθήματα, είναι ουσιαστικά ενάντια στην αρχή της κινητικότητας.
Θα έπρεπε να υπάρχει ευελιξία έτσι ώστε οι κλάδοι που παίζουν και σε Βθμια και σε Αθμια, να ενοποιηθούν σε ένα ενιαίο κλάδο.
Οι αποσπάσεις με κριτήρια διαμαντοπούλου ήταν στην σωστή κατεύθυνση, αλλά δεν βόλευε τα βύσματα. Έτσι επινοήθηκε μόνο για φέτος το αίσχος των μετατάξεων.
Σκοπός των μετατάξεων ήταν επίσης να σπάσει τους κλάδους στα δύο, για να απολύει ευκολότερα. Και φυσικά σκοπός ήταν και η εξοικονόμηση ωρών για το υπουργείο, αφού εκεί που είχε εκπαιδευτικούς με 23 ώρες, τώρα έχει με 24.
βγάλε λίγο από το μυαλό σου πως είσαι επαγγελματίας εκπαιδευτικός και σκέψου ως πολίτης. Θεωρείς πως ένας εκπαιδευτικός είναι δυνατό να έχει το εύρος των ικανοτήτων ή της κατάρτισης για να διδάξει ανά πάσα χρονιά σε οποιαδήποτε βαθμίδα;

Από αυτό το πρίσμα που το βλέπεις, έχεις δίκιο.

Ή θεωρείς ας πούμε λογικό να πάρει μετάταξη στην πρωτοβάθμια ο έχων 150 μόρια σε βάρος κάποιου με 20 μόρια και μεταπτυχιακό πχ στην εκπαίδευση στις μικρές ηλικίες....
Δίκιο έχεις και εδώ, όμως δεν τονίζεις το γεγονός ότι δεν μέτρησαν τα μεταπτυχιακά σε μικρές ηλικίες, αλλά γενικώς οποιοδήποτε άσχετο μεταπτυχιακό ή διδακτορικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2013, 02:58:29 μμ από praitor »

Αποσυνδεδεμένος Mits2007

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9033 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:48:01 μμ »
@nikitas

>>1) Γιατί κάποιοι απορείτε που πήραν μετάταξη συνάδελφοι οι οποίοι ανήκαν σε διευθύνσεις όπου δεν υπήρχαν πλεονάζοντες >>στην ειδικότητά τους, ούτε και αντίστοιχα κενά στην α'θμια, σύμφωνα με την εγκύκλιο του υπουργείου; Αφού ο πάσα εις, που >>λεν και οι διανοούμενοι, είχε τη δυνατότητα να κάνει αίτηση μετάταξης. Θα χρησιμοποιήσω για παράδειγμα τον εαυτό μου. >>Ανήκω σε μια διεύθυνση όπου είμαστε πολλά άτομα στην ειδικότητά μου στη διάθεση, παρ' όλα αυτά, το υπουργείο δεν >>εμφάνισε κανέναν από μας ως πλεονάζοντα στην εγκύκλιο, γι' αυτό και δεν έκανα αίτηση μετάταξης. Θα μπορούσα όμως >>κάλλιστα να 'χα κάνει και να 'χα μεταταγεί, σε γειτονική περιοχή σε αυτή που ανήκω. Άρα, δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό εδώ.

Επειδή από χθες είμαι αρκετά ζαλισμένος, μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιες Δ/νσεις έγινε το παραπάνω που αναφέρει ο συνάδερφος, γιατί στη δική μου αγνοήθηκαν εντελώς οι αιτήσεις των εντός ΠΥΣΔΕ από την στιγμή που "δεν δηλώθηκε" αριθμός πλεοναζόντων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:37:02 »

Αποσυνδεδεμένος praitor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9034 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:49:30 μμ »
praitor κανεις λάθος, το τροποποιητικό ηταν για τα κενά....τωρα μπορεί η διατύπωση να αφηνει περιθωρια διπλής ερμηνείας, αλλά ηταν τα κενα.
Πάμε ξανά.
Στο ΦΕΚ υπήρχε ΕΝΑΣ πίνακας για αττική ο οποίος ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ.
Σε αυτόν το πίνακα, έγραφε στην επεξήγηση:
1. Ο αριθμός των εκπαιδευτικών που μετατάσσονται υποχρεωτικά σε θέσεις εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια
εκπαίδευση ανά διεύθυνση εκπαίδευσης, κλάδο ή ειδικότητα ανά περιφερειακή διεύθυνση εκπαίδευσης είναι:
Μιλάμε για τους πλεονάζοντες και όχι για τις θέσεις.
http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon-main/deltia-typoy-main/9967-13-08-13-2013.html
Στην πρώτη Υ.Α. (διαπιστωτική πράξη πλεονάζοντος προσωπικού) μιλάει ξεκάθαρα για τον αριθμό πλεονάζοντος προσωπικού.
Στη δεύτερη Υ.Α. (με αριθμό 111967...) μιλάει ξεκάθαρα για τον αριθμό θέσεων .
Η τροποποιητική τροποποιεί την δεύτερη Υ.Α. Το ΦΕΚ επίσης αφορά την δεύτερη Υ.Α.
Δες το με ψυχραιμία και θα το καταλάβεις.

Μην μου παραθέτεις δελτία τύπου.
Δεν έχουν καμιά αξία.
Το δημοσιευμένο ΦΕΚ και το τροποποιημένο ΦΕΚ τι λέει, αυτό μετράει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2013, 02:54:37 μμ από praitor »

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9035 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:50:15 μμ »
Παρακολουθώ τη συζήτηση χωρίς να εμπλέκομαι από χθες που ανακοινώθηκαν οι μετατάξεις κι έχω να κάνω μερικές επισημάνσεις, έξω από το χορό, αφού δεν έκανα αίτηση μετάταξης.

1) Γιατί κάποιοι απορείτε που πήραν μετάταξη συνάδελφοι οι οποίοι ανήκαν σε διευθύνσεις όπου δεν υπήρχαν πλεονάζοντες στην ειδικότητά τους, ούτε και αντίστοιχα κενά στην α'θμια, σύμφωνα με την εγκύκλιο του υπουργείου; Αφού ο πάσα εις, που λεν και οι διανοούμενοι, είχε τη δυνατότητα να κάνει αίτηση μετάταξης. Θα χρησιμοποιήσω για παράδειγμα τον εαυτό μου. Ανήκω σε μια διεύθυνση όπου είμαστε πολλά άτομα στην ειδικότητά μου στη διάθεση, παρ' όλα αυτά, το υπουργείο δεν εμφάνισε κανέναν από μας ως πλεονάζοντα στην εγκύκλιο, γι' αυτό και δεν έκανα αίτηση μετάταξης. Θα μπορούσα όμως κάλλιστα να 'χα κάνει και να 'χα μεταταγεί, σε γειτονική περιοχή σε αυτή που ανήκω. Άρα, δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό εδώ.



Αν στέκει αυτό, τότε γιατί εγώ συνάδελφε, με 100 μόρια και πρώτη επιλογή Εύβοια δεν πήρα μετάταξη.  49 υπεράριθμους έδωσε το ΠΥΣΔΕ μου, μόλις 9 πλεονάσματα το υπουργείο.  Σημειωτών στην Εύβοια έμειναν 4 κενά. Κάπου έχει πρόβλημα το σκεπτικό σου.

togaidouritougeitona

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9036 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:55:34 μμ »
Αυτο σκεφτόμουν christina_g.

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9037 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:14:37 μμ »
http://www.esos.gr/uploads/dthmia/metataxeis-tropooiitiki-apofasi.pdf

"Αντικαθιστούμε τον πίνακα του αριθμού των εκπαιδευτικών που μετατάσσονται
υποχρεωτικά"
έτσι μπράβο!
αριθμός εκπαιδευτικών που μετατάσσονται=κενά
αλλιώς αν ήταν οι πλεονάζοντες=κενά τότε στο τέλος της διαδικασίας δεν θα υπήρχε κάνενας που να περισσεύει πράγμα άτοπο γιατί το υπουργείο λέει ότι στο τέλος 1300 καθηγητές δεν  θα έχουν πάρει μετάταξη..
praitor πρέπει να το καταλάβεις αυτό αλλιώς χάνουμε το καιρό μας..

Αποσυνδεδεμένος christina_g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9038 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:16:07 μμ »
praitor κανεις λάθος, το τροποποιητικό ηταν για τα κενά....τωρα μπορεί η διατύπωση να αφηνει περιθωρια διπλής ερμηνείας, αλλά ηταν τα κενα.
Πάμε ξανά.
Στο ΦΕΚ υπήρχε ΕΝΑΣ πίνακας για αττική ο οποίος ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ.
Σε αυτόν το πίνακα, έγραφε στην επεξήγηση:
1. Ο αριθμός των εκπαιδευτικών που μετατάσσονται υποχρεωτικά σε θέσεις εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια
εκπαίδευση ανά διεύθυνση εκπαίδευσης, κλάδο ή ειδικότητα ανά περιφερειακή διεύθυνση εκπαίδευσης είναι:
Μιλάμε για τους πλεονάζοντες και όχι για τις θέσεις.
http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon-main/deltia-typoy-main/9967-13-08-13-2013.html
Στην πρώτη Υ.Α. (διαπιστωτική πράξη πλεονάζοντος προσωπικού) μιλάει ξεκάθαρα για τον αριθμό πλεονάζοντος προσωπικού.
Στη δεύτερη Υ.Α. (με αριθμό 111967...) μιλάει ξεκάθαρα για τον αριθμό θέσεων .
Η τροποποιητική τροποποιεί την δεύτερη Υ.Α. Το ΦΕΚ επίσης αφορά την δεύτερη Υ.Α.
Δες το με ψυχραιμία και θα το καταλάβεις.

Μην μου παραθέτεις δελτία τύπου.
Δεν έχουν καμιά αξία.
Το δημοσιευμένο ΦΕΚ και το τροποποιημένο ΦΕΚ τι λέει, αυτό μετράει.

Δεν σου παρέθεσα δελτία τύπου. Στο κάτω μέρος της σελίδας έχει τις δύο Υ.Α. και την τροποποιητική.
Το ΦΕΚ και η τροποποιητική αναφέρονται στη δεύτερη Υ.Α. Η δευτερή Υ.Α. λοιπόν μιλάει για τον ΑΡΙΘΜΟ ΘΕΣΕΩΝ . Τα πλεονάσματα καθορίζονται με την πρώτη Υ.Α. που είναι διαπιστωτική πράξη και μιλάει για ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΛΕΟΝΑΖΟΝΤΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ.

Το δημοσιευμένο ΦΕΚ λέει:

............Αριθμ. 111967/Δ2
Καθορισμός αριθμού θέσεων για μετάταξη, εκπαιδευ−
τικών Δ.Ε. στην Π.Ε. και σε Διοικητικές θέσεις φορέων του Υ.ΠΑΙ.Θ.

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
1. Ο αριθμός των εκπαιδευτικών που μετατάσσονται υποχρεωτικά σε θέσεις εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια
εκπαίδευση ανά διεύθυνση εκπαίδευσης, κλάδο ή ειδικότητα ανά περιφερειακή διεύθυνση εκπαίδευσης είναι:
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΛΑΔΟΣ/ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΡΙΘΜΟΣ ΘΕΣΕΩΝ

...................................
2. Ο αριθμός των εκπαιδευτικών που μετατάσσονται υποχρεωτικά σε κενές ή συνιστώμενες με την πράξη με−
τάταξης θέσεις διοικητικού προσωπικού, συναφούς ή μη κλάδου της ίδιας κατηγορίας, με ταυτόχρονη κατάργη−
ση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής ανώτερης ή κατώτερης
κατηγορίας, ανά περιφερειακή διεύθυνση είναι:
ΥΠΗΡΕΣΙΑ ή ΦΟΡΕΑΣ
Υ.ΠΑΙ.Θ.
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΛΑΔΟΣ/
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΡΙΘΜΟΣ ΘΕΣΕΩΝ

Η τροποποίηση λέει:

ΘΕΜΑ : «Τροποποίηση της αριθ. 111967/Δ2/13 -08-2013 απόφασης καθορισμου αριθμού θέσεων
για μετάταξη εκπαιδευτικών Δ.Ε. στην Π.Ε. και σε Διοικητικες θέσεις φορέων του Υ.ΠΑΙ.Θ.»


Αποσυνδεδεμένος praitor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9039 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:17:00 μμ »
http://www.esos.gr/uploads/dthmia/metataxeis-tropooiitiki-apofasi.pdf

"Αντικαθιστούμε τον πίνακα του αριθμού των εκπαιδευτικών που μετατάσσονται
υποχρεωτικά"
έτσι μπράβο!
αριθμός εκπαιδευτικών που μετατάσσονται=κενά
αλλιώς αν ήταν οι πλεονάζοντες=κενά τότε στο τέλος της διαδικασίας δεν θα υπήρχε κάνενας που να περισσεύει πράγμα άτοπο γιατί το υπουργείο λέει ότι στο τέλος 1300 καθηγητές δεν  θα έχουν πάρει μετάταξη..
praitor πρέπει να το καταλάβεις αυτό αλλιώς χάνουμε το καιρό μας..

Το τι λέει το υπουργείο στα δελτία τύπου δεν έχει καμιά αξία.
Το τι γράφεται στο ΦΕΚ έχει. Από εκεί θα βγουν τα λαυράκια για τους δικηγόρους.

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9040 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:19:50 μμ »
...τελικά, μάλλον, για κάθε νομό και κάθε ειδικότητα τα κριτήρια επιλογής ΔΕΝ είναι ΙΔΙΑ. Μάλλον ίσχυσε "ό,τι εξυπηρετεί τους εξυπηρετούμενους" και φυσικά πάντα υπάρχουν οι "γλάστρες" που ποτίζονται κοντά στον βασιλικό, για λόγους νομιμοφάνειας . Έτσι μπορούν να εξηγηθούν:

1. γιατί δεν έχουν δοθεί στη δημοσιότητα τα μόρια κάθε μετατασσόμενου, ούτε και το ΠΥΣΔΕ προέλευσης
2. γιατί δεν παρατέθηκαν τα κριτήρια επιλογής στις "εγκυκλίους" και τα "βήματα" της διαδικασίας

δηλαδή, συσκότιση - κούραση - αγανάκτηση.

Το καλύτερο είναι ότι η ΟΛΜΕ δεν μπαίνει στον κόπο να τα ζητήσει (βλ. παραπάνω 1. + 2.) ή να κάνει ασφαλιστικά μέτρα για να μπλοκάρει αυτή την παρωδία, μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Και το τυχόν επιχείρημα "δεν υπάρχει χρόνος" ή "υπαρχουν απολυμένοι εκπαιδευτικοί..." είναι παντελώς άσχετα!

και ξαναλέω ότι το θέμα αφορά πολύ περισσότερους εκπ/κούς από όσους έκαναν αίτηση μετάταξης.

Αποσυνδεδεμένος praitor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9041 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:20:52 μμ »
praitor κανεις λάθος, το τροποποιητικό ηταν για τα κενά....τωρα μπορεί η διατύπωση να αφηνει περιθωρια διπλής ερμηνείας, αλλά ηταν τα κενα.
Πάμε ξανά.
Στο ΦΕΚ υπήρχε ΕΝΑΣ πίνακας για αττική ο οποίος ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ.
Σε αυτόν το πίνακα, έγραφε στην επεξήγηση:
1. Ο αριθμός των εκπαιδευτικών που μετατάσσονται υποχρεωτικά σε θέσεις εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια
εκπαίδευση ανά διεύθυνση εκπαίδευσης, κλάδο ή ειδικότητα ανά περιφερειακή διεύθυνση εκπαίδευσης είναι:
Μιλάμε για τους πλεονάζοντες και όχι για τις θέσεις.
http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon-main/deltia-typoy-main/9967-13-08-13-2013.html
Στην πρώτη Υ.Α. (διαπιστωτική πράξη πλεονάζοντος προσωπικού) μιλάει ξεκάθαρα για τον αριθμό πλεονάζοντος προσωπικού.
Στη δεύτερη Υ.Α. (με αριθμό 111967...) μιλάει ξεκάθαρα για τον αριθμό θέσεων .
Η τροποποιητική τροποποιεί την δεύτερη Υ.Α. Το ΦΕΚ επίσης αφορά την δεύτερη Υ.Α.
Δες το με ψυχραιμία και θα το καταλάβεις.

Μην μου παραθέτεις δελτία τύπου.
Δεν έχουν καμιά αξία.
Το δημοσιευμένο ΦΕΚ και το τροποποιημένο ΦΕΚ τι λέει, αυτό μετράει.

Δεν σου παρέθεσα δελτία τύπου. Στο κάτω μέρος της σελίδας έχει τις δύο Υ.Α. και την τροποποιητική.
Το ΦΕΚ και η τροποποιητική αναφέρονται στη δεύτερη Υ.Α. Η δευτερή Υ.Α. λοιπόν μιλάει για τον ΑΡΙΘΜΟ ΘΕΣΕΩΝ . Τα πλεονάσματα καθορίζονται με την πρώτη Υ.Α. που είναι διαπιστωτική πράξη και μιλάει για ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΛΕΟΝΑΖΟΝΤΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ.

Το δημοσιευμένο ΦΕΚ λέει:

............Αριθμ. 111967/Δ2
Καθορισμός αριθμού θέσεων για μετάταξη, εκπαιδευ−
τικών Δ.Ε. στην Π.Ε. και σε Διοικητικές θέσεις φορέων του Υ.ΠΑΙ.Θ.

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
1. Ο αριθμός των εκπαιδευτικών που μετατάσσονται υποχρεωτικά σε θέσεις εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια
εκπαίδευση ανά διεύθυνση εκπαίδευσης, κλάδο ή ειδικότητα ανά περιφερειακή διεύθυνση εκπαίδευσης είναι:
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΛΑΔΟΣ/ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΡΙΘΜΟΣ ΘΕΣΕΩΝ

...................................
2. Ο αριθμός των εκπαιδευτικών που μετατάσσονται υποχρεωτικά σε κενές ή συνιστώμενες με την πράξη με−
τάταξης θέσεις διοικητικού προσωπικού, συναφούς ή μη κλάδου της ίδιας κατηγορίας, με ταυτόχρονη κατάργη−
ση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής ανώτερης ή κατώτερης
κατηγορίας, ανά περιφερειακή διεύθυνση είναι:
ΥΠΗΡΕΣΙΑ ή ΦΟΡΕΑΣ
Υ.ΠΑΙ.Θ.
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΛΑΔΟΣ/
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΡΙΘΜΟΣ ΘΕΣΕΩΝ

Η τροποποίηση λέει:

ΘΕΜΑ : «Τροποποίηση της αριθ. 111967/Δ2/13 -08-2013 απόφασης καθορισμου αριθμού θέσεων
για μετάταξη εκπαιδευτικών Δ.Ε. στην Π.Ε. και σε Διοικητικες θέσεις φορέων του Υ.ΠΑΙ.Θ.»


Ωραία.
Για δες τώρα ειδικότερα για την αττική στο ΦΕΚ, ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ τον πίνακα όπως λέει η τροποποιητική, και πες μου τι γράφει τώρα το καινούργιο ΦΕΚ.

Απλή κωδικοποίηση δηλαδή, σαν και αυτή που κάνουν οι νομικοί.

Ποιό είναι το τελικό ενημερωμένο ΦΕΚ αυτή την στιγμή, και τι γράφει;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2013, 03:23:40 μμ από praitor »

Αποσυνδεδεμένος galadriel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σκεπτική ως προς την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9042 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:23:21 μμ »
@nikitas

>>1) Γιατί κάποιοι απορείτε που πήραν μετάταξη συνάδελφοι οι οποίοι ανήκαν σε διευθύνσεις όπου δεν υπήρχαν πλεονάζοντες >>στην ειδικότητά τους, ούτε και αντίστοιχα κενά στην α'θμια, σύμφωνα με την εγκύκλιο του υπουργείου; Αφού ο πάσα εις, που >>λεν και οι διανοούμενοι, είχε τη δυνατότητα να κάνει αίτηση μετάταξης. Θα χρησιμοποιήσω για παράδειγμα τον εαυτό μου. >>Ανήκω σε μια διεύθυνση όπου είμαστε πολλά άτομα στην ειδικότητά μου στη διάθεση, παρ' όλα αυτά, το υπουργείο δεν >>εμφάνισε κανέναν από μας ως πλεονάζοντα στην εγκύκλιο, γι' αυτό και δεν έκανα αίτηση μετάταξης. Θα μπορούσα όμως >>κάλλιστα να 'χα κάνει και να 'χα μεταταγεί, σε γειτονική περιοχή σε αυτή που ανήκω. Άρα, δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό εδώ.

Επειδή από χθες είμαι αρκετά ζαλισμένος, μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιες Δ/νσεις έγινε το παραπάνω που αναφέρει ο συνάδερφος, γιατί στη δική μου αγνοήθηκαν εντελώς οι αιτήσεις των εντός ΠΥΣΔΕ από την στιγμή που "δεν δηλώθηκε" αριθμός πλεοναζόντων!

Είσαι σιγουρος;; πηραν ατομα σε περιοχες οπου ΔΕΝ υπηρχαν κενα για την ειδικοτητα; Ειναι σοβαρο ας μας ενημερωσει οποιος διαπιστωσε κατι τετοιο.
Words, words, words..

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9043 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:23:58 μμ »
@nikitas

>>1) Γιατί κάποιοι απορείτε που πήραν μετάταξη συνάδελφοι οι οποίοι ανήκαν σε διευθύνσεις όπου δεν υπήρχαν πλεονάζοντες >>στην ειδικότητά τους, ούτε και αντίστοιχα κενά στην α'θμια, σύμφωνα με την εγκύκλιο του υπουργείου; Αφού ο πάσα εις, που >>λεν και οι διανοούμενοι, είχε τη δυνατότητα να κάνει αίτηση μετάταξης. Θα χρησιμοποιήσω για παράδειγμα τον εαυτό μου. >>Ανήκω σε μια διεύθυνση όπου είμαστε πολλά άτομα στην ειδικότητά μου στη διάθεση, παρ' όλα αυτά, το υπουργείο δεν >>εμφάνισε κανέναν από μας ως πλεονάζοντα στην εγκύκλιο, γι' αυτό και δεν έκανα αίτηση μετάταξης. Θα μπορούσα όμως >>κάλλιστα να 'χα κάνει και να 'χα μεταταγεί, σε γειτονική περιοχή σε αυτή που ανήκω. Άρα, δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό εδώ.

Επειδή από χθες είμαι αρκετά ζαλισμένος, μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιες Δ/νσεις έγινε το παραπάνω που αναφέρει ο συνάδερφος, γιατί στη δική μου αγνοήθηκαν εντελώς οι αιτήσεις των εντός ΠΥΣΔΕ από την στιγμή που "δεν δηλώθηκε" αριθμός πλεοναζόντων!

Φίλε, μακάρι να μπορούσα να σου πω για συγκεκριμένες περιπτώσεις, αλλά ούτε εγώ ξέρω καμία. Το σχόλιό μου ήταν απόρροια των περιπτώσεων που αναφέρουν άλλοι συνάδελφοι σε τούτο το thread. Αν διαβάσεις μερικές σελίδες πιο πίσω, σίγουρα κάτι θα βρεις. Απλά θεωρώ πιθανό συνάδελφοι που θεωρητικά δεν πλεόναζαν, σύμφωνα με το υπουργείο, έχοντας σιχαθεί την επονείδιστη διάθεση ΠΥΣΔΕ, να υπέβαλαν αίτηση μετάταξης τελικά και να την πήραν.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160657
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 758
Σύνολο: 776

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.149 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.