*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 919693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4004 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:25:21 μμ »
αρα μπορουν να ελπιζουν μονο οι πολλοι 24μηνιτες οπου δεν μπορει να κανει ασεπ δηλ. οι πε06 και πε011

ΕΙΑΝΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ.Δε γινεται του χρονου να διορισει 24 μηνιτες απο αυτες τις ειδικοτητες και εμας εμας τους 24 μηνιτες απο τις βασικες ειδικοτητες να μας εξαφανισει με νεο ασεπ.θα γινει χαμος , πρεπει τοτε ή να εξαφανισει ολους τους πινακες 24 μηνου ή να τους κρατησει ολους.ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΣΚ.........ΤΑ
Παιδια το ερμηνευει κανεις αλλος με τον ιδιο τροπο.ΕΞΑΝΤΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΠΟ ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΑΡΑ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 24 ΜΗΝΟΥ ΠΟΥ ΑΠΕΜΕΙΝΕ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ.ΜΟΝΟ ΞΕΧΑΣΕ ΝΑ ΠΕΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΣΕΠ

ΚΑΙ ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΘΑ ΕΞΑΝΤΛΗΣΟΥΜΕ -ΜΕΛΛΟΝΤΑ

δηλαδη λες οτι στην ειδικότητα των φιλολογων π.χ. που δεν έχει εξαντλήσει το 24μηνο από του χρονου δεν τον αναγνωρίζει τον πίνακα του 24μηνου και αναγνωρίζει μόνο τον ενιαίο; ; δε νομίζω..............
Συμφωνώ μαζί σου. Εφόσον στους φιλολόγους (και σε κάποιες άλλες "βασικές" ειδικότητες) έχει εξαντληθεί το 60-40, ο μόνος πίνακας που μένει να εξαντληθεί είναι αυτός του 24μήνου. Νομίζω σε αυτό αναφέρεται η δήλωση.

Ναι αλλα τι θα γινει με το 24 μηνο των αλλων ειδικοτητων; Θα το κρατησει; Ειναι δυνατον να εξαφανισει μονο το 24 μηνο των βασικων ειδικοτητων; ΤΑ ΚΑΝΕ ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΡΤΑ
καταλαβαίνετε ότι ζητάτε να εφαρμοστεί ο νόμος κατά προτίμηση και προτεραιότητα ώστε να βολευτούν συγκεκριμένες  κατηγορίες προς διορισμό,ακριβώς όπως κατηγορείτε το υπουργείο ότι λειτουργεί;
Η ρύθμιση του 24μηνου ΔΕΝ ειναι δεσμευτική ούτε και ήταν ποτέ.Η ανακοίνωση λέει ξεκάθαρα ότι οι εναπομείναντες με ΦΕΚ θα διορισθούν του χρόνου.Προφανώς οι άλλες ειδικότητες θα πρέπει να αναμένουν τη διενέργεια ασεπ,άλλωστε έχει ήδη αναγγελθεί ότι ο διαγωνισμός δε θα αφορά το σύνολο των ειδικοτήτων πλέον.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:47:33 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4005 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:28:52 μμ »
Ειναι παρανομο να διορισει του χρονου απο 24 μηνο αλλων ειδικοτητων και να εχει εξαφανισει το 24 μηνο των βασικων ειδικοτητων.Δινει ισχυρο νομικο αντβανταζ στο δικαστηριο των 24 μηνιτων.
αυτό λέω και εγω δεν ειναι δυνατόν να παει σε ασεπ των βασικών ειδικοτητων με το σκεπτικό οτι διορισε το 60% και το 40% ενω στους πινακες του 24μηνου υπάρχουν άτομα. πρεπει πρωτα να τελειωσει με τις ειδικότητες που χρωσταει από τον ασεπ και τον ενιαιο, να παρει απο το 24μηνο στις ειδικότητες που δεν εχει άλλους απο ασεπ (π.χ. φιλολογοι κλπ) και μετα να κανει το ασεπ για το νεο συστημα......αυτό λεει η λογική......

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4006 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:30:00 μμ »
Αυτη τη στιγμη λες  για παραδειγμα οτι εχει δικαιωμα να σπασει τους πινακες των ασεπιτων και να εξαφανισει οποιους θελει.Δε γινεται αυτο οι πινακες των 24 μηνιτων λαμβανονται σαν ολοτητα , οπως οι πινακες διορισμων, αναπληρωτων κλπ.Αρα ή θα τους εξαφανισει ή θα τους κρατησει ΟΛΟΥΣ. ( το μηνυμα ειναι για τον EVANTS)

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4007 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:31:29 μμ »
Μα δεν μπορεί να διορίσει μόνο από το 24μηνο αν δεν υπάρχει 60-40,γιατί επιμένουμε σε συζήτηση του παραλόγου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:47:33 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4008 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:33:17 μμ »
Αυτη τη στιγμη λες  για παραδειγμα οτι εχει δικαιωμα να σπασει τους πινακες των ασεπιτων και να εξαφανισει οποιους θελει.Δε γινεται αυτο οι πινακες των 24 μηνιτων λαμβανονται σαν ολοτητα , οπως οι πινακες διορισμων, αναπληρωτων κλπ.Αρα ή θα τους εξαφανισει ή θα τους κρατησει ΟΛΟΥΣ. ( το μηνυμα ειναι για τον EVANTS)

για να ευθυμησουμε και λιγο εδω ταιριαζει αυτό........ ;)

http://www.youtube.com/watch?v=XAddKFW5Cuc

 ;D

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4009 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:33:52 μμ »
Υπαρχουν και οι  επιλαχοντες και το 40 %  .Μπορει να διορισει οτι θελει με ΚΑΝΟΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ

ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4010 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:36:44 μμ »
Ρε παιδιά έχω διαβάσει 282 σελίδες και όλοι λέτε δεν συμφέρει κανέναν να γίνει ΑΣΕΠ για αυτό και αυτό και αυτό.

Όλοι οι νέοι που πήραμε σχετικά πρόσφατα το πτυχίο μας, και δεν μπορούμε να κάνουμε ούτε αναπλήρωση, ούτε ωρομίσθιοι, ούτε τίποτα τι θα κάνουμε; Είμαστε δηλαδή καταδικασμένοι να μείνουμε στον μηδενικής προϋπηρεσίας μια ζωή; Για να διοριστούν οι 1600 φυσικοί που είναι σε αυτόν με προϋπηρεσία θέλει τουλάχιστον 12-15 χρόνια. Για πείτε; Εσείς κάνατε και καμία αναπλήρωση. Εγώ να μην έχω μια ευκαιρία να δώσω εξετάσεις για τις γνώσεις μου και εφόσον το κατέχω παραπάνω το άθλημα να πάρω μεγάλο βαθμό και να πάρω σειρά; Είναι πιο δίκαιο δηλαδή να διοριστούν πρώτα όσοι ήταν τυχεροί και κατάφεραν να τους πάρουν έστω μια φορά αναπληρωτές (επειδή τότε έπαιρναν πιο πολλούς) και τώρα τους παίρνουν συνέχεια σχεδόν; Η είναι πιο δίκαιο να διοριστούν αυτοί που μπήκαν με βύσμα σε ιδιωτικά, αυτοί που είχαν γνωστό διευθυντή και τους πήρε στην ενισχυτική, αυτούς που πληρώνουν για προϋπηρεσία στα ΣΔΕ, κτλ κτλ...; 

Εμείς να μην έχουμε μια ευκαιρία μέσω ΑΣΕΠ;

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Αυτό που λέμε οι "παλιοί" για το νέο σύστημα είναι οτι μηδενίζει τους διορισμούς, κάτι που αποδείχτηκε περίτρανα χθές. Εδω χρωστάει άτομα απο το 2008. Πως λοιπόν μπορείς να ελπίζεις εσύ, εγώ και οποιοσδήποτε άλλος για διορισμό μέσω ΑΣΕΠ. Αυτό προσπαθούμε να εξηγήσουμε στους "νέους" συναδέρφους. Με το νέο σύστημα θα δίνεις ΑΣΕΠ χωρίς να ξέρεις πόσες θέσεις διεκδικείς. Μπορεί λοιπόν να σκιστείς στο διάβασμα, να γράψεις 90 και να μην σε πάρουν ποτέ!

Τώρα θα μου πεις....γιατί να μην πάω αναπληρωτής;; Ναι αναπληρωτής ίσως να μπορείς να πας με αυτό το βαθμό που μπορεί να γράψεις. Αλλά θα σου αρκεί να είσαι αναπληρωτής μέσω του κάθε ΕΣΠΑ και να πληρώνεσαι όποτε να 'ναι αιωνίως;; Μην νομίζεις οτι θα σε καλύψει κάτι τέτοιο. Όλοι που βλέπεις εδώ που χτυπιόμαστε για αναπλήρωση είναι γιατί έχουμε ήδη φάει χρόνια σε αυτή την προσπάθεια.

Και πάλι επαναλαμβάνω πως έχεις κάθε δικαίωμα να προσπαθήσεις. Απλά το νέο σύστημα δεν εξασφαλίζει την αξιοκρατία που φαίνεται αλλά την αδιοριστία και την αιώνια αναπλήρωση και αβεβαιότητα.

νομιζω, σε αυτο δεν ευθυνεται κανενα συστημα, παλιο - νεο, αλλα οτι οι διορισμοι ειναι ελαχιστοι πλεον. οποιο συστημα κ να υπαρχει οσο οι διορισμοι ειναι αυτης της ταξεων, τι να λεμε...

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4011 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:38:14 μμ »
Υπαρχουν και οι  επιλαχοντες και το 40 %  .Μπορει να διορισει οτι θελει με ΚΑΝΟΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ

ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ
ισως να έχεις δίκιο,δεν μπορώ να είμαι στο κεφάλι κανενός νομοθέτη ή υπουργού.Εγώ ξέρω ότι  κανονιστικές πράξεις είναι εκείνες που θεσπίζουν απρόσωπους κανόνες γενικού ή ειδικού περιεχομένου, εδώ δεν υπάρχει κάτι απρόσωπο  όσον αφορά τις λεγόμενες βασικές ειδικότητες  αλλά ονομαστική απορρόφηση όλων των διοριστέων,πέραν των οποίων δεν υποχρεούται να προβεί σε άλλες προσλήψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2011, 03:39:52 μμ από evants »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4012 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:39:09 μμ »
υπαρχει καποιος νομος να την εμποδιζει να κανει ασεπ μονο για τις ειδικοτητες που εξαντλησε το 60-40? και οχι για ολες?

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4013 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:39:26 μμ »
Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι είναι ανοιχτή σε πιέσεις. Οπότε όσοι έχουν τρόπο.............(από εδώ και πέρα δεν ξέρω τα της διαπλοκής)

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4014 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:40:47 μμ »
υπαρχει καποιος νομος να την εμποδιζει να κανει ασεπ μονο για τις ειδικοτητες που εξαντλησε το 60-40? και οχι για ολες?
υπαρχει νόμος που το επιτρέπει!

Αποσυνδεδεμένος Helenaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4015 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:43:02 μμ »
 να ρωτησω κατι συναδελφοι...εγω που εχω σειρα 82 στο 24μηνο φιλολ. , να παω να κανω αιτηση
ή δεν εχει κανενα νοημα??? :-\ Γιατι προσδιοριζει εως 26.901 μορια?? Αφου αυτοι ειναι πανω απο 64...
Υπαρχει περιπτωση να παρει κι αλλους απο 24μηνο???
 Τι λετε?? να κανω αιτηση ή οχι???

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4016 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:44:53 μμ »
υπαρχει καποιος νομος να την εμποδιζει να κανει ασεπ μονο για τις ειδικοτητες που εξαντλησε το 60-40? και οχι για ολες?
υπαρχει νόμος που το επιτρέπει!

Μην ξεχνάτε, όταν βγήκε εκείνος ο νόμος έτρωμα, δεν δεσμεύτηκε ουτε για την πλήρη απορόφηση του 60/40 μέχρι τη διενέργεια του πρώτου ασεπ.
Μπορεί να κάνει ΑΣΕΠ όποτε θέλει, αλλά σίγουρα θα δώσει προτεραιότητα σε ασεπίτες, 24μηνο ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4017 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:46:56 μμ »
υπαρχει καποιος νομος να την εμποδιζει να κανει ασεπ μονο για τις ειδικοτητες που εξαντλησε το 60-40? και οχι για ολες?
υπαρχει νόμος που το επιτρέπει!

Μην ξεχνάτε, όταν βγήκε εκείνος ο νόμος έτρωμα, δεν δεσμεύτηκε ουτε για την πλήρη απορόφηση του 60/40 μέχρι τη διενέργεια του πρώτου ασεπ.
Μπορεί να κάνει ΑΣΕΠ όποτε θέλει, αλλά σίγουρα θα δώσει προτεραιότητα σε ασεπίτες, 24μηνο ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
δεν έχεις δίκιο,στα λόγια όλοι ήταν καθησυχασμένοι,ακόμη και το 30μηνο των γυμναστών προχθες την κατηγόρησε ότι αθετησε υποσχέσεις της και έβγαλε στον αέρα το βίντεο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160440
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 657
Σύνολο: 674

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.