*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 919658 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4116 στις: Αύγουστος 18, 2011, 11:18:17 μμ »
  Σε νιώθω απόλυτα physike,αν και εγώ δεν έχω δικαίωμα καν για αίτηση. Καλό κουράγιο σε όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:56:08 »

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4117 στις: Αύγουστος 18, 2011, 11:26:25 μμ »
Συνεχίζω να διαπιστώνω την ίδια αντίφαση. Από τη μία ας διατηρηθεί ένα σύστημα με πολλά αδιαφανή και ύποπτα σημεία για τους διορισμούς των εκπαιδευτικών, αφού αυτό κάνουν και όλοι οι άλλοι στο δημόσιο, και από την άλλη η αλλαγή προς ένα υψηλότερο επίπεδο θα έρθει μέσα από την εκπαίδευση (ποιοί θα οδηγήσουν προς σε αυτή την ανάταση, οι εκπαιδευτικοί που θα έχουν διοριστεί βυσματικά και διαπλεκόμενα? Ποια δική τους ηθική θα μεταλαμπαδεύσουν στους νεώτερους ανθρώπους?)

Με συγχωρείς αλλά θεωρώ ότι ήδη ο κλάδος των εκπαιδευτικών είναι από τους πιο διαπλεκόμενους του δημοσίου. Είμαστε ο μοναδικός κλάδος του δημοσίου που σταθερά κάθε χρόνο γίνονται κάποιες χιλιάδες διορισμών και ακόμα περισσότερες χιλιάδες προσλήψεων αναπληρωτών, άρα το πιο ευρύ και πρόσφορο πεδίο για να γίνουν και κάποιες χιλιάδες ρουσφέτια με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όλα αυτά τα χρόνια.

Επειδή είναι αργά να διαβάσουμε ένα κλασικό παραμύθι με την αλεπού και τον λύκο να  εξομολογούν τον γάιδαρο που έκλεψε ένα μαρουλόφυλλο;  Και μετά να κάνουμε μια ηθική ανάλυση για το αν είχε δίκαιο ή άδικο ο γάιδαρος;
http://www.paidika.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2292&Itemid=83

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4118 στις: Αύγουστος 18, 2011, 11:31:26 μμ »
μολις γυρισα απο διακοπες για να κανω αυριο για πρωτη και τελευταια φορα αιτηση για διορισμο, θα ειμαι απο τους 24μηνιτες φυσικους που θα εξαφανιστουν του χρονου, κατι σαν τους δεινοσαυρους ;D ;D ;D ;D(και ηλικιακα για κει παμε)
τουλαχιστον να λεω οτι εκανα αιτηση :P

Μια απο τα ιδια , μην ανησυχεις ολοι μαζι θα εξαφανιστουμε.Οσο για τις αιτησεις εγω τις μαζευω για να τις δειχνω στα εγγονια μου  :)

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4119 στις: Αύγουστος 18, 2011, 11:32:17 μμ »
μολις γυρισα απο διακοπες για να κανω αυριο για πρωτη και τελευταια φορα αιτηση για διορισμο, θα ειμαι απο τους 24μηνιτες φυσικους που θα εξαφανιστουν του χρονου, κατι σαν τους δεινοσαυρους ;D ;D ;D ;D(και ηλικιακα για κει παμε)
τουλαχιστον να λεω οτι εκανα αιτηση :P
Όταν μιλάτε κάποιοι για ηλικίες ιουρασικής περιόδου, για τι ηλικίες μιλάτε; Για να ξέρω αν πρέπει να αγχωθώ και εγώ δηλαδή...
μεταξυ σαραντα και πενηντα....πως με βλεπεις; :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:56:08 »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4120 στις: Αύγουστος 18, 2011, 11:46:02 μμ »
  Σε νιώθω απόλυτα physike,αν και εγώ δεν έχω δικαίωμα καν για αίτηση. Καλό κουράγιο σε όλους μας!
Oύτε εγώ δυστυχώς και με πληγώνει πολύ,κι ας ξέρω ότι θα δουλεύω αναπληρώτρια.....
Παρόλα αυτά να προσθέσω στα σχόλια των ευγενών συναδέλφων green,billimember,physikos13,ότι ακόμα δεν ανήκω στην εποχή των...δεινοσαύρων,αλλά μέχρι να διοριστώ......τα 40 θα τα έχω καβαντζώσει σίγουρα ::) ::)
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Aritina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4121 στις: Αύγουστος 18, 2011, 11:46:12 μμ »
μολις γυρισα απο διακοπες για να κανω αυριο για πρωτη και τελευταια φορα αιτηση για διορισμο, θα ειμαι απο τους 24μηνιτες φυσικους που θα εξαφανιστουν του χρονου, κατι σαν τους δεινοσαυρους ;D ;D ;D ;D(και ηλικιακα για κει παμε)
τουλαχιστον να λεω οτι εκανα αιτηση :P

Δηλαδή το υπόλοιπο 24μηνο τέλος; Πιστεύεις ότι δε θα μας απορροφήσει του χρόνου;;; :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4122 στις: Αύγουστος 18, 2011, 11:46:31 μμ »
μολις γυρισα απο διακοπες για να κανω αυριο για πρωτη και τελευταια φορα αιτηση για διορισμο, θα ειμαι απο τους 24μηνιτες φυσικους που θα εξαφανιστουν του χρονου, κατι σαν τους δεινοσαυρους ;D ;D ;D ;D(και ηλικιακα για κει παμε)
τουλαχιστον να λεω οτι εκανα αιτηση :P
Όταν μιλάτε κάποιοι για ηλικίες ιουρασικής περιόδου, για τι ηλικίες μιλάτε; Για να ξέρω αν πρέπει να αγχωθώ και εγώ δηλαδή
μεταξυ σαραντα και πενηντα....πως με βλεπεις; :P
σκεψου θετικα  και δες την αλλοιως....εγω πλεον εχω γενεθλια ΔΥΟ φορες το χρονο....τωρα τον νοεμβριο θα κλεισω τα 20......και τον ιουνιο αλλα 20
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4123 στις: Αύγουστος 18, 2011, 11:51:01 μμ »
μολις γυρισα απο διακοπες για να κανω αυριο για πρωτη και τελευταια φορα αιτηση για διορισμο, θα ειμαι απο τους 24μηνιτες φυσικους που θα εξαφανιστουν του χρονου, κατι σαν τους δεινοσαυρους ;D ;D ;D ;D(και ηλικιακα για κει παμε)
τουλαχιστον να λεω οτι εκανα αιτηση :P

Δηλαδή το υπόλοιπο 24μηνο τέλος; Πιστεύεις ότι δε θα μας απορροφήσει του χρόνου;;; :o :o :o
οταν πηρα στο υπουργειο, η απαντηση ηταν α, εσυ πας για του χρονου, θα περασει ρυθμιση και θα σας παρει, παμε για παραταση
ο ανθρωπος δεν ειχε λογο να μου πει ψεματα, ομως αυτοι που του εδωσαν την πληροφορια, ειχαν καθε λογο να θελουν να μας κοιμησουν γλυκα ;)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4124 στις: Αύγουστος 18, 2011, 11:54:41 μμ »
μολις γυρισα απο διακοπες για να κανω αυριο για πρωτη και τελευταια φορα αιτηση για διορισμο, θα ειμαι απο τους 24μηνιτες φυσικους που θα εξαφανιστουν του χρονου, κατι σαν τους δεινοσαυρους ;D ;D ;D ;D(και ηλικιακα για κει παμε)
τουλαχιστον να λεω οτι εκανα αιτηση :P
Όταν μιλάτε κάποιοι για ηλικίες ιουρασικής περιόδου, για τι ηλικίες μιλάτε; Για να ξέρω αν πρέπει να αγχωθώ και εγώ δηλαδή
μεταξυ σαραντα και πενηντα....πως με βλεπεις; :P
σκεψου θετικα  και δες την αλλοιως....εγω πλεον εχω γενεθλια ΔΥΟ φορες το χρονο....τωρα τον νοεμβριο θα κλεισω τα 20......και τον ιουνιο αλλα 20

40; Μωρό... Έχεις όλη την ζωή μπροστά σου. Αν θεωρείς πάντως πως έχεις ζήσει πολλά χρόνια, σκέψου πως έχεις να ζήσεις τουλάχιστον αλλά τόσα... ;)

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4125 στις: Αύγουστος 18, 2011, 11:57:12 μμ »
μολις γυρισα απο διακοπες για να κανω αυριο για πρωτη και τελευταια φορα αιτηση για διορισμο, θα ειμαι απο τους 24μηνιτες φυσικους που θα εξαφανιστουν του χρονου, κατι σαν τους δεινοσαυρους ;D ;D ;D ;D(και ηλικιακα για κει παμε)
τουλαχιστον να λεω οτι εκανα αιτηση :P
Όταν μιλάτε κάποιοι για ηλικίες ιουρασικής περιόδου, για τι ηλικίες μιλάτε; Για να ξέρω αν πρέπει να αγχωθώ και εγώ δηλαδή...
μεταξυ σαραντα και πενηντα....πως με βλεπεις; :P

Μια χαρά! Παραδειγματίσου από τον αιωνόβιο...Μητσοτάκη!!! Μπουαχαχα!!!

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4126 στις: Αύγουστος 18, 2011, 11:57:31 μμ »
μολις γυρισα απο διακοπες για να κανω αυριο για πρωτη και τελευταια φορα αιτηση για διορισμο, θα ειμαι απο τους 24μηνιτες φυσικους που θα εξαφανιστουν του χρονου, κατι σαν τους δεινοσαυρους ;D ;D ;D ;D(και ηλικιακα για κει παμε)
τουλαχιστον να λεω οτι εκανα αιτηση :P
Όταν μιλάτε κάποιοι για ηλικίες ιουρασικής περιόδου, για τι ηλικίες μιλάτε; Για να ξέρω αν πρέπει να αγχωθώ και εγώ δηλαδή
μεταξυ σαραντα και πενηντα....πως με βλεπεις; :P
σκεψου θετικα  και δες την αλλοιως....εγω πλεον εχω γενεθλια ΔΥΟ φορες το χρονο....τωρα τον νοεμβριο θα κλεισω τα 20......και τον ιουνιο αλλα 20

40; Μωρό... Έχεις όλη την ζωή μπροστά σου. Αν θεωρείς πάντως πως έχεις ζήσει πολλά χρόνια, σκέψου πως έχεις να ζήσεις τουλάχιστον αλλά τόσα... ;)







φτου κακα στο στομα μου...ποτε δεν ξεστομιζω παλιοκουβεντες...ακου 40...αυτο το νουμερο ειναι ΜΕΓΑΛΟ
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4127 στις: Αύγουστος 18, 2011, 11:59:40 μμ »
Nickitol, Joap, Green, μοιράζομαι τον προβληματισμό σας - ακόμη κι αν διαφωνείτε μεταξύ σας σε ορισμένα σημεία. Δεν με απασχολεί τι θα γίνει ή τι έγινε με τους διορισμούς - εγώ έτσι κι αλλιώς στην ειδικότητά μου βρέθηκα εκτός του πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ 2008 για θέσεις που μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Με απασχολεί ότι όντως κοιμόμαστε. Με απασχολεί που δε γνωρίζουμε ούτε τα βασικά (και όχι μόνο σε ό,τι αφορά το μικρόκοσμο του κλάδου του καθενός μας). Δε γνωρίζουμε τους νόμους, δε γνωρίζουμε δικαιώματα που καταστρατηγούνται, δε γνωρίζουμε πόσο βάλλονται οι εργασιακές μας σχέσεις. Εδώ ζητούν μπλοκάκια και ΑΠΥ από εκπαιδευτικούς (βλέπε ΣΔΕ), λες και είμαστε freelancers που έχουμε καμιά δεκαριά πελάτες το μήνα για να τους κόβουμε χαρτάκια. Ήμαρτον!
Όταν πέρυσι απορροφήθηκε η ειδικότητά μου στα ολοήμερα και πήραν ένα σκασμό αναπληρωτές, δεν το πιστεύαμε, νομίζαμε ότι κάποιος μας έκανε δώρο, αναπαυόμασταν ο καθένας στο δικό του ροζ συννεφάκι. Κι ας δουλεύαμε απίστευτα σκληρά, σε πανάθλιες κάποιοι από μας συνθήκες, και με ένα σεβαστό σπουδαστικό κεφάλαιο ο καθένας από πίσω μας. Όταν επιχείρησαν να μας κόψουν αργίες και διακοπές από το μισθό μας, ουπς, πέσαμε ξαφνικά, κάτι κάναμε όμως, άντε κάπως κινητοποιηθήκαμε, τις σώσαμε. Όταν αργούσαμε να πληρωθούμε κανά τρίμηνο, κάποιοι, λίγοι από μας, χτυπούσαμε καμιά επίσχεση κι έμπαινε ο μισθός. Φέτος, όταν θα μας ξαναπάρουν ως αναπληρωτές (αφού αναγκαστικά πρέπει να στελεχώσουν τα πιλοτικά), θα ξεχάσουμε ότι στον κλάδο μας δεν έγινε κανένας διορισμός και θα καβαλήσουμε πάλι τα ροδόχροοα συννεφάκια μας μέχρι να συνειδητοποιήσουμε ότι μπορεί και να είναι η τελευταία χρονιά που δουλεύουμε ως αναπληρωτές και ότι μπορεί να επιστρέψουμε κακήν κακώς στην ωρομισθία.
Τουλάχιστον ας μη δεχόμαστε τίποτε ως δώρο. Κι ας είμαστε άγρυπνοι, ανήσυχοι και σε εγρήγορση για ό,τι συμβαίνει γύρω μας..

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4128 στις: Αύγουστος 19, 2011, 12:07:34 πμ »
παντως πρεπει καποιος να τη ρωτησει στη βουλη και να παρουμε ξεκαθαρη απαντηση, ποτε θα κανει ασεπ, και αν θα δωσει παραταση στη μεταβατικη, με λιγα λογια τι σκοπευει να κανει την επομενη χρονια, καποιοι μπορει να θελουν να διαβασουν(αν και ασεπ ειναι πολυ αργα πια να ορισθει εως το φλεβαρη για να διορισει του χρονου, ακομα και για τις βασικες κατηγοριες θα χρειαστει πανω απο εξαμηνο, αρα παμε για αργοτερα)
πως ομως θα κανει(αν κανει) διορισμους του χρονου;
ειναι θεμα που θα απασχολησει σιγουρα τους νομικους της συμβουλους, αλλα ας μας πει τουλαχιστον δημοσια τις προθεσεις της, πρεπει να ερωτηθει στη βουλη

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4129 στις: Αύγουστος 19, 2011, 12:13:01 πμ »
παντως πρεπει καποιος να τη ρωτησει στη βουλη και να παρουμε ξεκαθαρη απαντηση, ποτε θα κανει ασεπ, και αν θα δωσει παραταση στη μεταβατικη, με λιγα λογια τι σκοπευει να κανει την επομενη χρονια, καποιοι μπορει να θελουν να διαβασουν(αν και ασεπ ειναι πολυ αργα πια να ορισθει εως το φλεβαρη για να διορισει του χρονου, ακομα και για τις βασικες κατηγοριες θα χρειαστει πανω απο εξαμηνο, αρα παμε για αργοτερα)
πως ομως θα κανει(αν κανει) διορισμους του χρονου;
ειναι θεμα που θα απασχολησει σιγουρα τους νομικους της συμβουλους, αλλα ας μας πει τουλαχιστον δημοσια τις προθεσεις της, πρεπει να ερωτηθει στη βουλη
και αν το πει.....κανεις δεν την δεσμευει να το τηρησει....ασε που ουτε εσυ ο ιδιος δεν θα την πιστεψεις  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160430
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 580
Σύνολο: 586

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.