*

Αποστολέας Θέμα: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 31697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 15, 2011, 11:37:47 μμ »
μερικοι εχουν παρεξηγησει το "ελευθερο πνευμα" που ομως ετσι οπως το παρουσιαζουν δειχνει αποστεομενο απο καθε ρεαλιστικη βαση!  8)

"ελευθερα" πνευματα, ....σε σας μιλω. Στις δυσκολες ωρες θελω να σας δω απο μια μερια...
 ;)


Στις δύσκολες ώρες τα "ελεύθερα" πνεύματα χωρίς ρίζες και σημεία αναφοράς, είτε καταρρέουν είτε την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια για άλλη παραλία...

Oύτε καταρρέουν ούτε την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια εάν το σχόλιο πήγαινε σε εμένα σεβαστέ συνάδελφε καθότι εγώ αναφέρθηκα στο "ελεύθερο" πνεύμα μου. Πόσες άλλες δύσκολες ώρες συνάδελφοι? Όλοι τις περνάμε και το θέμα της προσευχής είναι το λιγότερο που απασχολεί πολλούς από εμάς όταν ενδέχεται σύντομα να μην πατήσουμε καν στο χώρο του σχολείου.. :- Δύσκολοι καιροί. Ωστόσο η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Τι 'ελεύθερο" πνεύμα θα ήμουν εάν το έβαζα κάτω? Απλά απορώ...εάν κάνετε προσωπικές επιθέσεις επειδή κάποιος εξέφρασε αντίθετη άποψη από τη δική σας δεν απορώ που σε αυτόν τον δύσμοιρο κλάδο επικρατεί τέτοια φαγωμάρα.. :-[ Καλή παραμονή στην παραλία σας. Και καλές γιορτές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:30 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #127 στις: Απρίλιος 15, 2011, 11:58:13 μμ »
Επειδή βλέπω συγκρούσεις μεγάλες ανάμεσα σε εκπροσώπους της σημερινής εξουσίας (bitch) και σε εκπροσώπους του θρησκευτικού "αντιεξουσιασμού" (Landau), δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό  να προτείνω μια συμβιβαστική λύση:

Αντί της συνηθισμένης και αναχρονιστικής καθημερινής προσευχής μπορούμε κάθε πρωί να λέμε την "αρχή διατήρησης της ενέργειας"!! Αυτή η αρχή έχει μια βαθιά θεική υπόσταση που μπορεί να προβληματίσει "διαθεματικά" τους μαθητές. Για αλλαγή προτείνω και άλλες βασικές αρχές της Φυσικής...
Φυσικά, με αυτή την υπερβολική αναβάθμιση των φυσικών επιστημών πολλοί φιλόλογοι θα διαμαρτυρηθούν.
Γι' αυτό και προτείνω και την ταυτόχρονη απαγγελία ενός ποιήματος των καταξιωμένων ποιητών μας και μη...
Όλοι γνωρίζετε πως και η ποίηση έχει και αυτή μια βαθιά μεταφυσική - θεική υπόσταση και μπορεί να "αλατίσει" πετυχημένα τις σημαντικές αρχές των φυσικών επιστημών...

ΥΓ1. Κάπως να μπορούσαμε να εντάξουμε και τα μαθηματικά θεικά θεωρήματα...
ΥΓ2. Όποιος δεν βρει καλή την ιδέα μου... ΝΑ ΧΑΘΕΙ!!  >:(

ε όχι και εκπρόσωπος της σημερινής εξουσίας βρε Πάνο!! Εγώ ακουω ΓΑΠ και παθαινω αλλεργικό σοκ......μπρρρρρ.. Εκπροσωπο της νομιμοτητας ή της αντι-γραφειοκρατίας όπου χρειάζεται  ναι, μπορώ να το δεχτώ αλλά εκπρόσωπο της εξουσίας επ΄ουδενί.....


όσον αφορά την πρότασή σου, έχω να κάνω μερικές προτάσεις ακόμα που θα την κάνουν ακόμα πιο διαθεματική:
μαζί με την αρχή διατήρησης της ενέργειας, θα έχουμε έναν ικανό αριθμό σταυροκοπήματος και θα ακολουθει απαγγελία της "αρχής" στα αγγλικά που θα συνοδεύεται από πλήρη έκταση των χεριών και βαθύ κάθισμα..
Στη συνέχεια, θα αναπαρίσταται σε "πίτα" η στατιστική συμμετοχικότητα των μαθητών και καθηγητών στην πράξη αυτή και θα υπολογίζεται για κάθε μέρα η κατά δύο μοίρες απόκλιση του άξονα της γης σε σχέση με τη θέση της σελήνης και το θερινό/χειμερινό ηλιοστάσιο....στη συνέχεια τα αποτελέσματα θα αναρτώνται στο διαδίκτυο...

οποτε έχουμε και λέμε : εκτος της γλώσσας και της φυσικής που εμπεριείχε η δική σου πρόταση, έχουμε επίσης θρησκευτικά, ξένη γλωσσα, φυσική αγωγή, στατιστικά και αρχές μαθηματικών, γεωγραφία και πληροφορική.....
εεεεεεεεεεεε; εεεεεεεεεεεεε; δεν την "απογειωσα" την πρότασή σου;  ::) ::)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 16, 2011, 12:02:33 πμ »
Με τα σημαντικά ανακάτεψες και πολλά ασήμαντα... Δεν την απογείωσες, την ξεχείλωσες την πρότασή μου...  :(

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 16, 2011, 12:18:56 πμ »
Με τα σημαντικά ανακάτεψες και πολλά ασήμαντα... Δεν την απογείωσες, την ξεχείλωσες την πρότασή μου...  :(

όλα τα μαθήματα έχουν την ίδια ακριβώς αξία - άρα εκ του νόμου δεν υπάρχουν σημαντικά και ασημαντα  :-X :-X 

σκέψου διαθεματικά βρε Πάνο ....και κυρίως....πολυδιάστατα.. ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:30 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 16, 2011, 12:33:46 πμ »
μερικοι εχουν παρεξηγησει το "ελευθερο πνευμα" που ομως ετσι οπως το παρουσιαζουν δειχνει αποστεομενο απο καθε ρεαλιστικη βαση!  8)

"ελευθερα" πνευματα, ....σε σας μιλω. Στις δυσκολες ωρες θελω να σας δω απο μια μερια...
 ;)



Στις δύσκολες ώρες τα "ελεύθερα" πνεύματα χωρίς ρίζες και σημεία αναφοράς, είτε καταρρέουν είτε την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια για άλλη παραλία...

Oύτε καταρρέουν ούτε την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια εάν το σχόλιο πήγαινε σε εμένα σεβαστέ συνάδελφε καθότι εγώ αναφέρθηκα στο "ελεύθερο" πνεύμα μου. Πόσες άλλες δύσκολες ώρες συνάδελφοι? Όλοι τις περνάμε και το θέμα της προσευχής είναι το λιγότερο που απασχολεί πολλούς από εμάς όταν ενδέχεται σύντομα να μην πατήσουμε καν στο χώρο του σχολείου.. :- Δύσκολοι καιροί. Ωστόσο η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Τι 'ελεύθερο" πνεύμα θα ήμουν εάν το έβαζα κάτω? Απλά απορώ...εάν κάνετε προσωπικές επιθέσεις επειδή κάποιος εξέφρασε αντίθετη άποψη από τη δική σας δεν απορώ που σε αυτόν τον δύσμοιρο κλάδο επικρατεί τέτοια φαγωμάρα.. :-[ Καλή παραμονή στην παραλία σας. Και καλές γιορτές.


Το δικό μου σχόλιο δεν αφορούσε εσένα προσωπικά, γιατί δεν σε γνωρίζω καν. Μιλούσα γενικά για ανθρώπους που στο όνομα της ελευθερίας και του εκσυγχρονισμού, που υποχρεωτικά χαρακτηρίζει τη δική τους άποψη, ζητούν να καταργηθούν τα πνευματικά-ψυχολογικά ερείσματα όλων των άλλων. Και όλως περιέργως, τις δύσκολες ώρες που οι άλλοι έχουν μείνει μετέωροι, αυτοί εξαφανίζονται...

Απ' ό,τι κατάλαβα, τελικά το αγκάθι για κάποιους δεν είναι τόσο η σημαία, αλλά η θρησκεία σε οποιαδήποτε μορφή εμφανίζεται στο σχολείο (προσευχή, μάθημα θρησκευτικών κλπ). Από τη στιγμή όμως που η πλειοψηφία των μαθητών δεν δείχνει να έχει πρόβλημα και όσοι έχουν απαλλάσσονται, τι πρόβλημα υπάρχει; Θα έπρεπε, δηλ. με το ζόρι να γίνουν όλοι άθεοι, για να ικανοποιηθεί ο εκσυγχρονιστικός καημός κάποιων καθηγητών ή η ψυχολογική τους ανάγκη να υιοθετηθούν επιτέλους οι προσωπικές τους επιλογές από την πλειοψηφία; Και γιατί τέτοια πρεμούρα να κρυφτεί πάση θυσία πίσω από την ιδιωτικότητα η θρησκευτική ταυτότητα του καθενός, εφόσον αυτή προστατεύεται δημοκρατικά;

Και επειδή πολύς λόγος έγινε για την εξουσία, για να είμαστε ειλικρινείς, τις τελευταίες δεκαετίες περισσότερο έλεγχο ασκεί στο μυαλό και τις συνειδήσεις των ανθρώπων η εξουσία των κομμάτων, παρά αυτή των εκπροσώπων της επίσημης Εκκλησίας. Δυστυχώς, ενώ η δεισιδαιμονία καταπολεμήθηκε με την ανάπτυξη της επιστήμης και την άνοδο του μορφωτικού επιπέδου, η κομματική πλύση εγκεφάλου και η εξαγορά πολιτικών συνειδήσεων ανθεί μια χαρά... ακόμα και στα σχολεία. Αλλά αυτό δεν φαίνεται να πειράζει...




« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2011, 12:35:46 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 16, 2011, 11:19:14 πμ »
Βρε παιδιά μην το ψειρίζετε τόσο πολύ το θέμα. Εγώ όταν επανέφερα αυτή τη συζήτηση στο προσκύνιο, λέγοντας "πρωινή προσευχή" εννοούσα την "πρωινή συγκέντρωση", και όχι το να πούμε το Πάτερ ημών!.
απλά θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό να συγκεντρώνεται όλο το σχολείο το πρωι (και ας μην γίνει προσευχή), ώστε να ανακοινώνονται ή να υπενθυμίζονται κάποιοι κανόνες του σχολείου, και τα παιδιά να νιώσουν ότι είναι σε μια μικρή κοινωνία όπου υπάρχουν κανόνες και δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν.

Μετά να μην μας φταίει ότι το σχολείο δεν λειτουργεί σωστά, ότι τα παιδιά έχουν ξεφύγει και τελικά κάποια μέρα μαθαίνουμε ότι το σχολείο συγχωνεύεται με ένα άλλο και τότε να κλαιγόμαστε και να λέμε "μα γιατί?".

Αποσυνδεδεμένος sabrina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 04:09:34 μμ »
Ερώτηση... Η πρωινή προσευχή είναι αρμοδιότητα των εφημερευόντων, και ο διευθυντής κάθεται και κοιτάει; (μιλάω για καθημερινή βάση και όχι για περιπτώσεις που έχει τύχει κάτι).

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 04:16:50 μμ »
Κάθε σχολείο κάνει τα δικά του.
Σε άλλα είναι πάντα ο διευθυντής
Σε άλλα είναι πάντα ο υποδιευθυντής.
Σε άλλα είναι αυτό που λες
Σε άλλα είναι μόνο οι  2 εφημερεύοντες στην αυλή την 1η ώρα.
Σε άλλα είναι μόνο όλοι όσουν έχουν 1η ώρα (με ή χωρίς την παρουσία διευθυντή - υποδιευθυντή).
Σε άλλα δεν γίνεται ποτέ προσευχή πλην ελαχίστων εξαιρεσεων που θα χρειαστεί να γίνει κάποια ανακοίνωση, αν και πολλοι προτιμάνε να κάνουν τις ανακοινώσεις με άλλα μέσα πχ περνώντας από τμήμα σε τμήμα, μέσω ιντερνετ κλπ μιας και πολλοί μαθητές μπορεί να λείπουν από την προσευχή το πρωι.

Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει όλοι όσοι έχουν 1η ώρα μάθημα να παρευρίσκονται στην προσευχή παρουσία του διευθυντή ή του υποδιευθυντή εφόσον υπάρχει. Είναι άσχημη εικόνα να μην γίνεται προσευχή (έστω συγκεντρωση) , και να κάθονται οι καθηγητές να καπνίζουν μέχρι να ανέβουν οι μαθητές στις τάξεις τους

αλλιώς να το καταργήσουμε και αυτό

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή Προσευχή και ανάρτηση σημαίας στα σχολεία
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 02:02:56 μμ »
Απ' ό,τι κατάλαβα, τελικά το αγκάθι για κάποιους δεν είναι τόσο η σημαία, αλλά η θρησκεία σε οποιαδήποτε μορφή εμφανίζεται στο σχολείο (προσευχή, μάθημα θρησκευτικών κλπ). Από τη στιγμή όμως που η πλειοψηφία των μαθητών δεν δείχνει να έχει πρόβλημα και όσοι έχουν απαλλάσσονται, τι πρόβλημα υπάρχει; Θα έπρεπε, δηλ. με το ζόρι να γίνουν όλοι άθεοι, για να ικανοποιηθεί ο εκσυγχρονιστικός καημός κάποιων καθηγητών ή η ψυχολογική τους ανάγκη να υιοθετηθούν επιτέλους οι προσωπικές τους επιλογές από την πλειοψηφία; Και γιατί τέτοια πρεμούρα να κρυφτεί πάση θυσία πίσω από την ιδιωτικότητα η θρησκευτική ταυτότητα του καθενός, εφόσον αυτή προστατεύεται δημοκρατικά;

Και επειδή πολύς λόγος έγινε για την εξουσία, για να είμαστε ειλικρινείς, τις τελευταίες δεκαετίες περισσότερο έλεγχο ασκεί στο μυαλό και τις συνειδήσεις των ανθρώπων η εξουσία των κομμάτων, παρά αυτή των εκπροσώπων της επίσημης Εκκλησίας. Δυστυχώς, ενώ η δεισιδαιμονία καταπολεμήθηκε με την ανάπτυξη της επιστήμης και την άνοδο του μορφωτικού επιπέδου, η κομματική πλύση εγκεφάλου και η εξαγορά πολιτικών συνειδήσεων ανθεί μια χαρά... ακόμα και στα σχολεία. Αλλά αυτό δεν φαίνεται να πειράζει...

+++++++++++++++++
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159952
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 662
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 569
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.