*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2015  (Αναγνώστηκε 396499 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #980 στις: Ιούνιος 17, 2015, 01:24:05 μμ »
Δυστυχώς γράφτηκαν πολλά ψευδη, στηριζόμενα σε προκαταλήψεις, το θέμα αφορά τις μεταθέσεις.
Ομως 1. Δεν ειμαι μονιμος
2. Δεν ειμαι μόνος.,
3. Τα αλγοριθμικά κενά βιολογίας ειναι πανω απο -900, αυτά που περισσεύουν από εκτίμηση Πυσδε είναι -651.
4. Δεν υπάρχει πυσδε με περίσσευμα βιολογίας, τα πυσδε με αλγοριθμικό έλλειμα σε φυσικούς ειναι 2-3, αν θες πες το πυσδε σου fys98 και αν το εχω θα το βγάλω για να δούνε όλοι οτι αυτό που λές προφανώς δεν ισχύει με τον τρόπο που το παρουσιάζεις. Νουμερα ειναι θα τα καταλάβουν όλοι. Βυσματα ομως υπάρχουν από κάθε ειδικότητα!
5. Η βιολογία εγινε από μονόωρη δίωρη, και καπου από 0 μονόωρη, ενώ στα Επαλ εγινε 0 και αυτο το παρουσιάζουν οσοι θιγονται σαν ευννοια! 5. Δεν ειναι ευνοική μεταχειριση αλλά αποκατάσταση παγκόσμιας λογικής, καθώς μπορειτε να δειτε και εσεις οτι η βιολογία σε ολες τις χώρες του κόσμου διδάσκεται οσο και στο μέλλον στην ελλάδα, σκανδαλώδες ήταν το πόσο λίγο διδάσκονταν στο παρελθόν.
6. Τις απειλές οτι θα βάλετε αυθαιρετα άλλους να κάνουν το μάθημα τις έχω ακούσει και στο παρελθόν, ξανά και ξανά, δεν ειναι οτι δεν σας φοβάμαι. Ναι σας φοβάμαι, άλλωστε εχετε ήδη στα χέρια σας το ξένο μαθημα και τα σχολεία ειναι υπό τον έλεγχο συντεχνιακής μαφίας. Αλλά εχετε πει οτι θα δωσουν το μαθημα στους γυμναστές, τώρα στους γιατρούς και ξερω εγώ τι άλλο θα σκεφτειτε υπο πίεση για να μας απειλησετε να μην σας αποκαλύψουμε. Εμεις πληρωνουμε ηδη με την ανεργία μας. Δηλαδή τι χειρότερο μπορειτε να μας κάνετε. Ετσι οπως το βλεπω, από την δημοσίευση της αλήθειας μονο να κερδίσουν τα σχολεία μπορουν και εμείς.
6. Αν βάλουμε το μεσαιωνικό προγραμμα του 2007-2008 που η βιολογία ήταν λιγότερη και η φυσική περισσότερη, στους καθηγητές και στα τμήματα του 2015-2016, τότε βγαινει πλεόνασμα 700 στους φυσικούς και πάλι κενά -450 στους βιολόγους. Και -350 στους γεωλόγους.
7. Αν ζητήσουμε το ποσοστό κάλυψης κάθε μαθήματος με β ανάθεση για του χρονου, και η μαφία μας επιτρέψει να το πάρουμε ελπιζω να φυγουν οι αμφιβολίες για τα λεγόμενά μου. 
8. Προσωπικά δεν θέλω να πάρω τη θεση κανενός και ουτε και οι συναδελφοί μου. Οσα κενά βιολογίας καταληφθηκαν, εφυγαν. Δεν κουνιέται κανείς τώρα. Απλώς ζητάω. ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ, ΟΧΙ ΑΛΛΑ! Και αυτό ειμαι σιγουρος οτι καποιοι το θεωρούν πλεονεξία.
Για τις υπολοιπες ειδικότητες πλην 04, που ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαίνετε τι συμβαινει, ζητώ συγνώμμη για την ένταση, δεν γνωρίζω καθόλου τις ισορροπίες μεταξύ σας, δεν πιστευω ότι υπαρχει καμια συγκρουση, δεν εχω κανένα δικαίωμα να μπλέκω στις μεταθέσεις σας και ελπίζω ολα να πάνε οπως τα επιθυμείτε.
Αν σταθείτε με το δικαιο θα με βρειτε δίπλα σας!.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:57 »

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #981 στις: Ιούνιος 17, 2015, 01:32:52 μμ »
 :o aς μην μιλησω  ::)

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #982 στις: Ιούνιος 17, 2015, 01:34:28 μμ »
ειναι οι πε02 κολλημενοι αλλα κι σεις οι πε04 δεν πατε πισω.(ειμαι πε02 με αυτογνωσια ;) )

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #983 στις: Ιούνιος 17, 2015, 01:37:41 μμ »
ολοι ειμαστε ...ελευθερα μυαλα...δυνατες προσωπικότητες και ικανοι εκπαιδευτικοι
ας βγουν επιτελους...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:57 »

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #984 στις: Ιούνιος 17, 2015, 01:45:12 μμ »
παλια όλο και καποιος μαρτυριαρης υπηρχε , ολο και κατι ελεγε. τωρα πρωτη φορα αριστερα......τι παιζει? μουγκα?

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #985 στις: Ιούνιος 17, 2015, 01:49:22 μμ »
παλια όλο και καποιος μαρτυριαρης υπηρχε , ολο και κατι ελεγε. τωρα πρωτη φορα αριστερα......τι παιζει? μουγκα?

Tι μούγκα βρε παιδιά, δεν έγραψε ο Patreas ότι οι μεταθέσεις ανέρχονται στις 1700+ που αντιστοιχεί περίπου στο 20% ικανοποίησης των αιτήσεων που διέρρευσε ο Πεππές...

Μόνο τα ονόματα απομένουν.


Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #987 στις: Ιούνιος 17, 2015, 02:10:28 μμ »
Η φωτογραφία του Ομπάμα πού κολλάει στο άθρο της ALFAVITA για τις μεταθέσεις;; Αυτός τις υπαγορεύει;; :) :)


Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #989 στις: Ιούνιος 17, 2015, 02:16:29 μμ »
ευχαριστω που συμφωνεις μαζι μου...κανεις πλεον δεν αντιδρα.....πρωτη φορα?

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #990 στις: Ιούνιος 17, 2015, 02:20:19 μμ »
Τυπικά ναι, αλλά ουσιαστικά η γραμμή "πέφτει" από την πολιτική ηγεσία. Π.χ. μέχρι και το 2010 στην Α' Αθήνας κάποιος ΠΕ03 έμπαινε και με λιγότερα από 40 μόρια (χωρίς να είναι ειδική κατηγορία), ενώ έκτοτε την βλέπουν με το κυάλι (π.χ. πέρυσι ήθελε πάνω από 80 μόρια).
Οι βάσεις πε03 στην Α Αθήνας άρχισαν να πέφτουν από το 2007, τότε πρωτοέπεσαν περίπου 20 μόρια, μέχρι τότε ήταν στα περσινά επίπεδα, πχ το 2006 η βάση ήταν πάνω από 70 μόρια στη γενική σειρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2015, 02:21:54 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος giorgos_gr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #991 στις: Ιούνιος 17, 2015, 02:22:40 μμ »
Το είχα γράψει και σε προηγούμενο post με τις φετινές συνταξιοδοτήσεις το 20% είναι πολύ καλό ποσοστό εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος και ας μην πάρω μετάθεση. Ας μην είμαστε αχάριστοι και να μην ξεχνάμε τα  μονοψήφια των προηγούμενων ετών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2015, 02:31:06 μμ από giorgos_gr »

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #992 στις: Ιούνιος 17, 2015, 02:54:09 μμ »
Καλή τύχη σε όλους.
1.Μια διευκρίνιση. Αυτοί που νιώθετε αδικημένοι (ειδικά οι βιολόγοι, ειλικρινά θεωρώ προκλητική την εύνοια, στα αναλυτικά προγράμματα, στο συγκεκριμένο κλάδο) κοιτάξτε κάποιες άλλες ειδικότητες που με 130-150 μόρια θα παραμείνουν για 9η-10η-11η χρονιά στο νησί. Με δυσκολία να μετακινηθούν από το νησί στην ...Κρήτη, να μην πω σε άλλο νησί....
2.Δυστυχώς ξεκινάμε τη σκέψη από εκεί που μας συμφέρει. ...................
3.Θεωρούμε δεδομένο ότι οι Γαλλικών-Αγγλικών-Πληροφορικής-Γυμναστές πρέπει να ...υποφέρουν.
Έχει μπει στο dna μας αυτή η άποψη.
Και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή μήπως αυτό δημιουργεί αισθήματα ανωτερότητας...
................
1.3. Σε παραπέμπω σε προηγούμενή μου απάντηση
...........................
Δυστυχώς, όλοι οι 'πλεονάζοντες' συνάδελφοι εκπαιδευτικοί (κάποιες ειδικότητες που διορίστηκαν αβέρτα κάποτε σε δυσαναλογία με άλλες, χάριν των οποίων γίνονται οι διάφορες τροποποιήσεις στις β΄αναθέσεις) θα μπορούσαν μια χαρά να καλύψουν τα τεράστια διοικητικά κενά σε (τότε) Γραφεία και Διευθύνσεις κ.τ.λ., (όσοι/αν ήθελαν, φυσικά), αλλά τούς πρόλαβαν οι... 'απόλυτα σχετικοί με την διοίκηση και με την εκπαίδευση' απολυμένοι της Ολυμπιακής.
Και όσα κενά (διδακτικά-οργανικά, λειτουργικά- και διοικητικά) εξακολουθούν να υπάρχουν (γιατί ...κενά υπάρχουν ;D), μια χαρά θα αξιοποιηθούν για ποικίλες τακτοποιήσεις, όχι κατ'ανάγκη πελατειακές (δούναι-λαβείν), αλλά σε επίπεδο γνωριμιών με συνδικαλιστική ηγεσία/ή με υψηλόβαθμα στελέχη. Δεν έχω πρόβλημα με την εξυπηρέτηση συναδέλφων σε δυσχέρεια ή μη, αρκεί 1.να μην γίνεται σε βάρος άλλων, 2. να έχουν όλοι ίσες ευκαιρίες βάσει του Νόμου, και όχι βάσει καλών σχέσεων.
Α! Παρεπιπτόντως (ή παρεμπιπτόντως;) η τακτοποίηση κενών με τη β΄ανάθεση μαθήματος ειδικότητας Χ σε ειδικότητα Y μειώνει πλασματικά τα λειτουργικά κενά της ειδικότητας Χ. Σωστά; Αν αυτό μπορεί να επηρεάσει (έστω και άτυπα) τις μεταθέσεις (και τους διορισμούς) της ειδικότητας Χ, τότε υπάρχει αδικίας εις βάρος (των συναδέλφων διορισμένων και αδιόριστων) της ειδικότητας X, και τότε, ναι, υπάρχει θέμα.
2. Πολύ σωστό. Άκου και το άλλο: "Να μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια"
Φιλικά, χωρίς καμμιά διάθεση αντιπαράθεσης. Μαζί σας είμαι. Με όλους τους συναδέλφους.
Ουδείς να περιμένει 10 χρόνια μετάθεση, καμμιάς ειδικότητας. Ακόμα καλύτερα να διοριζόμαστε στον τόπο μας, και χρόνια μίλαγα (όχι τώρα με τα Μνημόνια) για επίδομα ενοικίου στους εκπαιδευτικούς που εργάζονται εκτός έδρας.
Αλλά ποτέ δεν είμασταν ως κλάδος ενωμένοι, και απλά υφιστάμεθα (και θα υφιστάμεθα και στο μέλλον) τα αποτελέσματα της διχόνοιας μας.
Ζητώ συγγνώμη απ' τους συναδέλφους που μπαίνουν στο forum για νεότερα, και τρώνε στη μάπα τις αντιπαραθέσεις μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2015, 03:49:19 μμ από anyname »
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2015
« Απάντηση #993 στις: Ιούνιος 17, 2015, 03:04:59 μμ »
 ;D παρακαλω...δεν κανει τιποτα.....
βρε συντροφοι μεχρι και περσυ ειχαμε απευθειας μεταδοση: τωρα ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ...ΤΩΡΑ ΕΚΕΙΝΟ,,....τωρα μπαινει ο ταδε...τι εγινε φετος???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160775
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.