*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή υπέρ της διατηρησης των πινακων αναπληρωτών μεταβατικής περιόδου  (Αναγνώστηκε 25324 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4010
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Βρε trust αφου για εσενα ολα αυτα ειναι παρελθον πλεον, γιατι δεν απολαμβανεις τη μονιμοτητα ;;;


Κατα τ αλλα οπως λεει και ο Μαριος και στα δικα μας με το καλο το ΣΤΕ ;-)

Παρελθόν θα είναι όταν θα ορκιστώ. Αλλά αν πιστεύεις ότι όσα λέω τα λέω από προσωπικό συμφέρον, μάλλον δε με έχεις καταλάβει σωστά... Αν κοιτούσα το προσωπικό μου συμφέρον, θα είχα πάψει να μιλάω για γραπτό ΑΣΕΠ εδώ και πολύ καιρό...

τι να με αποτελειώσεις βρε συνάδελφε; εδώ στην Ιταλία διορίζουν 15.000 συμβασιούχους και τους κάνουν μόνιμους...στην Κύπρο δρομολογείται το ίδιο  κι εμείς μιλάμε για γραπτό ασεπ με πλαφόν ακόμα κι αυτοί που έδωσαν και έχουν μεγάλες προϋπηρεσίες; μετά μου λέτε γιατί το κράτος μας εμπαίζει; πόσος μαζοχισμός πια;

Ναι και στη Βόρειο Κορέα ο Κιμ Γιονκ Ουν εκτελεί όποιον τον κοιτάει στραβά. Διαφορετικές χώρες, διαφορετικά Συντάγματα. Κανένας μαζοχισμός. Ο 3848 μια χαρά σύστημα είχε, αν εξαιρέσουμε φυσικά ότι δε θεωρούσε απαραίτητη την προκήρυξη συγκεκριμένων θέσεων και δέσμευση εκ μέρους του υπουργείου για κάλυψη τους μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ. Απλά εσύ έχεις (πλέον βέβαια που είσαι "παλιός", γιατί όταν ήσουν νέος, ουδόλως σε ενοχλούσε ο γραπτός ΑΣΕΠ και το ότι προσπερνούσες τους τότε παλιούς) τη νοοτροπία της παλαιότητας. Ο παλιός να διοριστεί και ο νέος να περιμένει τη σειρά του. Κανένα πρόβλημα με αυτό. Αρκεί να αποδείξει ο παλιός ότι με τόση εμπειρία που έχει μαζέψει, όντως είναι πιο ικανός εκπαιδευτικός από τον νέο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παρελθόν θα είναι όταν θα ορκιστώ. Αλλά αν πιστεύεις ότι όσα λέω τα λέω από προσωπικό συμφέρον, μάλλον δε με έχεις καταλάβει σωστά... Αν κοιτούσα το προσωπικό μου συμφέρον, θα είχα πάψει να μιλάω για γραπτό ΑΣΕΠ εδώ και πολύ καιρό...

Ναι και στη Βόρειο Κορέα ο Κιμ Γιονκ Ουν εκτελεί όποιον τον κοιτάει στραβά. Διαφορετικές χώρες, διαφορετικά Συντάγματα. Κανένας μαζοχισμός. Ο 3848 μια χαρά σύστημα είχε, αν εξαιρέσουμε φυσικά ότι δε θεωρούσε απαραίτητη την προκήρυξη συγκεκριμένων θέσεων και δέσμευση εκ μέρους του υπουργείου για κάλυψη τους μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ. Απλά εσύ έχεις (πλέον βέβαια που είσαι "παλιός", γιατί όταν ήσουν νέος, ουδόλως σε ενοχλούσε ο γραπτός ΑΣΕΠ και το ότι προσπερνούσες τους τότε παλιούς) τη νοοτροπία της παλαιότητας. Ο παλιός να διοριστεί και ο νέος να περιμένει τη σειρά του. Κανένα πρόβλημα με αυτό. Αρκεί να αποδείξει ο παλιός ότι με τόση εμπειρία που έχει μαζέψει, όντως είναι πιο ικανός εκπαιδευτικός από τον νέο...
πολύς μαζοχισμος αφού μάλιστα τεκμηριώνεται και με βορειοκορεάτικες αναφορές ...εδώ μιλάμε για χώρες μέλη της ευρωπαϊκής ένωσης (Ιταλά και Κύπρος) ,ευρωπαϊκό δίκαιο εργασιακά δικαιώματα κι εσύ...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Παρελθόν θα είναι όταν θα ορκιστώ. Αλλά αν πιστεύεις ότι όσα λέω τα λέω από προσωπικό συμφέρον, μάλλον δε με έχεις καταλάβει σωστά... Αν κοιτούσα το προσωπικό μου συμφέρον, θα είχα πάψει να μιλάω για γραπτό ΑΣΕΠ εδώ και πολύ καιρό...

Ελα ελα κοντοζυγωνει η ωρα!
Οχι δεν υποννοουσα κατι ,παρεξηγησες, απλα για να μην χαλας τη ζαχαρενια σου ...απολαυσε τη διοριστεια σου!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4010
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Ελα ελα κοντοζυγωνει η ωρα!
Οχι δεν υποννοουσα κατι ,παρεξηγησες, απλα για να μην χαλας τη ζαχαρενια σου ...απολαυσε τη διοριστεια σου!

Α δε χαλάω καμία ζαχαρένια...

πολύς μαζοχισμος αφού μάλιστα τεκμηριώνεται και με βορειοκορεάτικες αναφορές ...εδώ μιλάμε για χώρες μέλη της ευρωπαϊκής ένωσης (Ιταλά και Κύπρος) ,ευρωπαϊκό δίκαιο εργασιακά δικαιώματα κι εσύ...

Οτιδήποτε αλτρουιστικό για σένα είναι μαζοχιστικό. Πρώτα πρέπει να ικανοποιείται το προσωπικό ενδιαφέρον και αν υπάρχει περιθώριο να βοηθήσουμε και κανέναν άλλον, καλώς. Αλλιώς ας πρόσεχε. Τα εργασιακά δικαιώματα καταπατούνται βάναυσα με τις καταχρηστικές ανανεώσεις συμβάσεων των αναπληρωτών. Και είναι πλήρως ορισμένα τα μέτρα που πρέπει να παρθούν για αυτή την κατάχρηση, στο Π.Δ. Παυλόπουλου. Θα πρέπει να τιμωρηθούν παραδειγματικά όλα τα στελέχη του υπουργείου που έχουν ευθύνες και να βρεθεί άμεσα ένας τρόπος διορισμού, που να συμβαδίζει με τα νομικά δεδομένα, δηλαδή την 527. Και κάπου εκεί αρχίζουν και χαλάνε τα πράγματα για σένα (και όχι μόνο για σένα δηλαδή, 2.5 χρόνια στην εξουσία ο ΣΥΡΙΖΑ, αυτό παλεύει να βρει ο εκάστοτε υπουργός Παιδείας. Και θα παλεύει καιρό ακόμα).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Α δε χαλάω καμία ζαχαρένια...

Οτιδήποτε αλτρουιστικό για σένα είναι μαζοχιστικό. Πρώτα πρέπει να ικανοποιείται το προσωπικό ενδιαφέρον και αν υπάρχει περιθώριο να βοηθήσουμε και κανέναν άλλον, καλώς. Αλλιώς ας πρόσεχε. Τα εργασιακά δικαιώματα καταπατούνται βάναυσα με τις καταχρηστικές ανανεώσεις συμβάσεων των αναπληρωτών. Και είναι πλήρως ορισμένα τα μέτρα που πρέπει να παρθούν για αυτή την κατάχρηση, στο Π.Δ. Παυλόπουλου. Θα πρέπει να τιμωρηθούν παραδειγματικά όλα τα στελέχη του υπουργείου που έχουν ευθύνες και να βρεθεί άμεσα ένας τρόπος διορισμού, που να συμβαδίζει με τα νομικά δεδομένα, δηλαδή την 527. Και κάπου εκεί αρχίζουν και χαλάνε τα πράγματα για σένα (και όχι μόνο για σένα δηλαδή, 2.5 χρόνια στην εξουσία ο ΣΥΡΙΖΑ, αυτό παλεύει να βρει ο εκάστοτε υπουργός Παιδείας. Και θα παλεύει καιρό ακόμα).
η λύση στην κατάχρηση δεν ειναι η 527 αλλά αυτό που έγινε στην Ιταλία και θα γίνει με τις 15000 μονιμοποιήσεις και όχι μόνο, των συμβασιούχων αλλά και με ότι θα γίνει στην Κύπρο...15.000 Iταλοί αναπληρωτές που μονιμοποιούνται τι είναι; παρτάκιδες κατά τη δική σου ανάγνωση; τι θα έπρεπε να πουν δεν διορίζομαι αλλά για να δώσω ευκαιρία στους νέους ξαναναδίνω μαζί τους ασεπ;θα μας τρελάνεις; η αλληλεγγύη  απανεναντι σε συναδέλφους σου εργαζόμενους που τρέχουν σε όλη την Ελλάδα χρόνια τώρα ποια είναι;  η 527; ;D ;D ;D ;D ;D ;D τά άλλη διάσταση και στην Ελλάδα η ΔΟΕ ετοιμάζει πρoσφυγή https://xenesglosses.eu/2017/05/dikastiki-prosfygi-gia-tous-anaplirotes-sta-evropaika-dikastiria-apo-doe/

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Ο Παυλόπουλος πάντως, τον προηγούμενο μήνα, πήρε θέση στο ποια νομοθεσία και σύνταγμα υπερισχύει στην Ελλάδα:

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=706669

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο Παυλόπουλος πάντως, τον προηγούμενο μήνα, πήρε θέση στο ποια νομοθεσία και σύνταγμα υπερισχύει στην Ελλάδα:

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=706669

Παράθεση
όσο το δυνατόν πιο σύμφωνη με το ευρωπαϊκό δίκαιο ερμηνεία των εθνικών συνταγματικών κανόνων».
και για να μην ξεχνάμε
Παράθεση
Μάλιστα αξιοσημείωτο και ουσιαστικά κρίσιμο είναι ότι στο Δικαστήριο παρενέβη και η Ελλάδα υποβάλλοντας γραπτές παρατηρήσεις (C418/13) με στόχο να μην εκδοθεί θετική απόφαση. Η Ελληνική Κυβέρνηση προέβαλε ότι δεν θα ήταν σκόπιμη η υπαγωγή της εκπαίδευσης στις διατάξεις της συμφωνίας-πλαισίου σχετικά με την καταχρηστική σύναψη διαδοχικών συμβάσεων εργασίας ορισμένου χρόνου.
Το Δικαστήριο απέρριψε τον ισχυρισμό αυτό και έκρινε δεσμευτικά και για την Ελλάδα ότι η συμφωνία-πλαίσιο δεν αποκλείει κανένα συγκεκριμένο κλάδο από το πεδίο εφαρμογής της και, συνεπώς, έχει εφαρμογή στο προσωπικό που προσλαμβάνεται στον κλάδο της εκπαίδευσης.
Συνεπώς, η απόφαση αυτή δεσμεύει τα όργανα της Ελλάδος συμπεριλαμβανομένης και της εκτελεστικής (ΥΠΑΙΘ) και της δικαστικής εξουσίας (βλ. αντί πολλών: απόφαση Ολομέλειας ΑΠ 16/2013: «η δεσμευτικότητα της απόφασης αυτής (του ΔΕΕ εννοείται) ….. είναι όμως αναμφίβολη, αφού μόνον έτσι εξυπηρετείται ο σκοπός της ενιαίας και ομοιόμορφης εφαρμογής του ενωσιακού δικαίου»).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2017, 09:23:01 πμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Τη στιγμή που σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες διορίζονται άνθρωποι με μεγάλες προϋπηρεσίες, εδω ακόμα συζητάμε αν είναι πιο ικανός εκπαιδευτικός ο προϋπηρεσιάκιας, ετών 40έως 50+, ή ο νέος εκπαιδευτικός. Και εγώ μπορώ να δεχτώ ότι ο νέος απομνημονεύει περισσότερα ονόματα και περισσότερες ημερομηνίες, πράγματα που ζητιούνται σε έναν ΑΣΕΠ, τουλάχιστον σε κάποιες ειδικότητες. Αυτό τον κάνει εξ ορισμού καλύτερο εκπαιδευτικό; Όλοι ξέρουμε πως όχι, πόσω μάλλον σήμερα που ο τρόπος διδασκαλίας είναι πολύ διαφορετικός απ΄ότι παλιότερα. Βέβαια, όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της χρόνιας αδιοριστίας αλλά βρε παιδιά, ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, όλοι έχουμε δει συναδέλφους "κοράκια" που διέπρεψαν στον ΑΣΕΠ, οι μαθητές όμως δεν ήθελαν ούτε να τους δουν ούτε να τους ακούσουν. Δεν είναι εκεί η ουσία...
υ.γ. δεν είμαι κατά του ΑΣΕΠ, θεωρώ ότι είναι ο πιο δίκαιος τρόπος διορισμού, αλλά ας σκεφτούμε ότι ένας σαραντάρης με παιδιά, υποχρεώσεις, αγώνα για το μεροκάματο, άρρωστους γονείς και άλλα πολλά, δεν είναι και τόσο εύκολο να κάτσει να διαβάσει οχτώ ώρες τη μέρα. Ας μην παραβλέπουμε τον ανθρώπινο παράγοντα

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τη στιγμή που σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες διορίζονται άνθρωποι με μεγάλες προϋπηρεσίες, εδω ακόμα συζητάμε αν είναι πιο ικανός εκπαιδευτικός ο προϋπηρεσιάκιας, ετών 40έως 50+, ή ο νέος εκπαιδευτικός. Και εγώ μπορώ να δεχτώ ότι ο νέος απομνημονεύει περισσότερα ονόματα και περισσότερες ημερομηνίες, πράγματα που ζητιούνται σε έναν ΑΣΕΠ, τουλάχιστον σε κάποιες ειδικότητες. Αυτό τον κάνει εξ ορισμού καλύτερο εκπαιδευτικό; Όλοι ξέρουμε πως όχι, πόσω μάλλον σήμερα που ο τρόπος διδασκαλίας είναι πολύ διαφορετικός απ΄ότι παλιότερα. Βέβαια, όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της χρόνιας αδιοριστίας αλλά βρε παιδιά, ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, όλοι έχουμε δει συναδέλφους "κοράκια" που διέπρεψαν στον ΑΣΕΠ, οι μαθητές όμως δεν ήθελαν ούτε να τους δουν ούτε να τους ακούσουν. Δεν είναι εκεί η ουσία...
υ.γ. δεν είμαι κατά του ΑΣΕΠ, θεωρώ ότι είναι ο πιο δίκαιος τρόπος διορισμού, αλλά ας σκεφτούμε ότι ένας σαραντάρης με παιδιά, υποχρεώσεις, αγώνα για το μεροκάματο, άρρωστους γονείς και άλλα πολλά, δεν είναι και τόσο εύκολο να κάτσει να διαβάσει οχτώ ώρες τη μέρα. Ας μην παραβλέπουμε τον ανθρώπινο παράγοντα
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τη στιγμή που σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες διορίζονται άνθρωποι με μεγάλες προϋπηρεσίες, εδω ακόμα συζητάμε αν είναι πιο ικανός εκπαιδευτικός ο προϋπηρεσιάκιας, ετών 40έως 50+, ή ο νέος εκπαιδευτικός. Και εγώ μπορώ να δεχτώ ότι ο νέος απομνημονεύει περισσότερα ονόματα και περισσότερες ημερομηνίες, πράγματα που ζητιούνται σε έναν ΑΣΕΠ, τουλάχιστον σε κάποιες ειδικότητες. Αυτό τον κάνει εξ ορισμού καλύτερο εκπαιδευτικό; Όλοι ξέρουμε πως όχι, πόσω μάλλον σήμερα που ο τρόπος διδασκαλίας είναι πολύ διαφορετικός απ΄ότι παλιότερα. Βέβαια, όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της χρόνιας αδιοριστίας αλλά βρε παιδιά, ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, όλοι έχουμε δει συναδέλφους "κοράκια" που διέπρεψαν στον ΑΣΕΠ, οι μαθητές όμως δεν ήθελαν ούτε να τους δουν ούτε να τους ακούσουν. Δεν είναι εκεί η ουσία...
υ.γ. δεν είμαι κατά του ΑΣΕΠ, θεωρώ ότι είναι ο πιο δίκαιος τρόπος διορισμού, αλλά ας σκεφτούμε ότι ένας σαραντάρης με παιδιά, υποχρεώσεις, αγώνα για το μεροκάματο, άρρωστους γονείς και άλλα πολλά, δεν είναι και τόσο εύκολο να κάτσει να διαβάσει οχτώ ώρες τη μέρα. Ας μην παραβλέπουμε τον ανθρώπινο παράγοντα
Πολύ σωστή η παρατήρηση συνάδελφε. Το σημαντικότερο είναι ο εκπαιδευτικός να αρέσει στα παιδιά. Έτσι κι αλλιώς κανένας δεν περιμένει τα παιδιά του να μάθουν τίποτα στο σχολείο, τουλάχιστον ας περνάνε καλά. η αλήθεια όμως είναι ότι και οι ταλαιπωρημένοι σαραντάρηδες αιώνιοι αναπληρωτές δεν είναι και οι πιο διασκεδαστικοί άνθρωποι. ίΜήπως πρέπει να βρούμε άλλες δεξαμενές εκπαιδευτικών;

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Οι περισσότεροι συνάδελφοι νομίζουν ότι όντας ανεπαρκείς στο μάθημα και κάνοντας χαβαλέ, θα γίνουν αρεστοί στα παιδιά. Πράγματι τα παιδιά χρειάζονται ξεκούραση στο σχολείο, εξαιτίας του ότι είναι πολύ κουρασμένα από τα φροντιστήρια τους. Ας συνειδιτοποιήσουμε όμως ότι αυτό δεν σημαίνει ότι αρέσουν στα παιδιά ως εκπαιδευτικοί, τους αρέσει όπως όλους μας να τους κάνουν τα χατίρια. Αναγκαστικά ένας σαραντάρης που έχει αποτύχει σε τουλάχιστον δύο ΑΣΕΠ είναι ανεπαρκής, πρέπει να γίνει αυτό κατανοητό και να μην κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Νομίζω ότι παρεξηγήσατε τα λεγόμενά μου. Δεν εννοώ ότι ο καθηγητής πρέπει να είναι χαλαρός στο μάθημα και να μη διδασκει τίποτα ελλείψει γνωστικού υπόβαθρου. Εννοούσα ότι χρειάζονται και άλλες τεχνικές για να προσεγγίσεις τα παιδιά και ότι κανείς δε μαθαίνει από κάποιον τον οποίο δεν μπορεί να παρακολουθήσει. Υπάρχουν και τέτοιοι "διοριστέοι"

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν έχουν κανένα νόημα τέτοιου είδους κατηγοριοποιήσεις. Εγώ έχω παρατηρήσει ότι οι εκπαιδευτικοί που είναι κοντοί και δεν έχουν δυνατή φωνή δεν τους ακούνε τα παιδιά. Τί να κάνουμε, χωρίς συγκεκριμένο δείγμα, χωρίς συλλογή δεδομένων κ.ο.κ. τέτοιου είδους παρατηρήσεις δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα. Το μόνο στο οποίο μπορούμε να είμαστε σίγουροι είναι ότι κάποιος που αποτυγχάνει συνεχώς σε εξετάσεις στο γνωστικό του αντικείμενο είναι ανεπαρκής για τη διδασκαλία τους. Είναι μια απαραίτητη προϋπόθεση.
Νομίζω ότι παρεξηγήσατε τα λεγόμενά μου. Δεν εννοώ ότι ο καθηγητής πρέπει να είναι χαλαρός στο μάθημα και να μη διδασκει τίποτα ελλείψει γνωστικού υπόβαθρου. Εννοούσα ότι χρειάζονται και άλλες τεχνικές για να προσεγγίσεις τα παιδιά και ότι κανείς δε μαθαίνει από κάποιον τον οποίο δεν μπορεί να παρακολουθήσει. Υπάρχουν και τέτοιοι "διοριστέοι"

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Δεν έχουν κανένα νόημα τέτοιου είδους κατηγοριοποιήσεις. Εγώ έχω παρατηρήσει ότι οι εκπαιδευτικοί που είναι κοντοί και δεν έχουν δυνατή φωνή δεν τους ακούνε τα παιδιά. Τί να κάνουμε, χωρίς συγκεκριμένο δείγμα, χωρίς συλλογή δεδομένων κ.ο.κ. τέτοιου είδους παρατηρήσεις δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα. Το μόνο στο οποίο μπορούμε να είμαστε σίγουροι είναι ότι κάποιος που αποτυγχάνει συνεχώς σε εξετάσεις στο γνωστικό του αντικείμενο είναι ανεπαρκής για τη διδασκαλία τους. Είναι μια απαραίτητη προϋπόθεση.
Συμφωνώ. Γι αυτό κάποιος που επανειλημμένα έχει αξιολογηθεί και έχει επιτύχει στο γνωστικό στη διδακτική και με αυτό τον τρόπο έχει μαζέψει προϋπηρεσία, θεωρώ ότι δικαιούται μία θέση μέσα στο δημόσιο σχολείο. Είμαι κατά του διορισμού χωρίς αξιολόγηση από ανεξάρτητη αρχή, όπως είναι ο ΑΣΕΠ. Νομίζω το δήλωσα από την πρώτη μου τοποθέτηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159988
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.155 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.