*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1513614 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11508 στις: Ιούλιος 13, 2022, 10:20:33 πμ »
Η βθμια είναι κερδισμένη με 100% κάλυψη των κενών της πάλι.

Το έχω εξηγήσει και άλλες φορές δεν μπορούν να συγκρίνονται κλαδοι μεταξύ τους. Όπως είναι φυσιολογικό να παίρνουν περισσότερους μαθηματικούς και φιλολόγους σε σχέση με χημικούς για παράδειγμα η γεωλόγους, έτσι είναι φυσιολογικό να χρειάζονται και περισσότερους δασκάλους και νηπιαγωγούς. Μου προξενεί φοβερή εντύπωση ότι μορφωμένοι άνθρωποι δεν μπορούν να αντιληφθούν κάτι τόσο απλό.



 Αν καλυφθούν όλα τα κενά των δασκάλων φέτος  Και του χρόνου δεν γίνουν πολλές συνταξιοδοτήσεις στον κλάδο των δασκάλων,  δεν είναι φυσιολογικό οι δάσκαλοι να πάρουν ένα μικρό αριθμό διορισμών? Καθόλου δεν ευνοήθηκε η πρωτοβάθμια ίσα-ίσα που πάλι το υπουργείο απέδειξε ότι προτεραιότητα της έχει την κάλυψη των κενών της δευτεροβάθμιας.


Όποιος σας λέει ότι οι δάσκαλοι σας κόψανε κενά απλά σας παραπληροφόρει για ιδιοτελείς σκοπούς. Αρκετοί έχουν βλέψεις για συνδικαλιστιλίκι. Βάλτε το μυαλό να δουλέψει και μην γίνεστε χαπατα στις ανοησίες κάθε κουτοπόνηρος/ης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2022, 10:22:18 πμ από ΤΚ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:26:54 »

Αποσυνδεδεμένος Πυθία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11509 στις: Ιούλιος 13, 2022, 10:25:01 πμ »
Γιατί ενδεχομένως δεν μπορέσει να πάρει μετάθεση από κει
Άρα είναι αυτό που είπα και πριν ότι δεν θέλει να φύγει και να πάει αναπληρωτής στη θέση εκεί
το ότι το έχετε δεδομένο οι νεοδιοριστοι οτι μετά τα δυο χρόνια θα παρετε μετάθεση δεν ξέρω από που πηγαζει???? Στους πε70 θέλουν 3000 άτομα από τους 3700 να παρουν μετάθεση σε αστικές περιοχες δεν νομίζω ότι θα γίνει αυτό. Όποτε να προσεχουμε τι δηλώνουμε!!!! Και αν δεν θέλουμε ας αφήσουμε κανένα άλλον που θέλει και μπορεί.

Αποσυνδεδεμένος Πυθία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11510 στις: Ιούλιος 13, 2022, 10:27:31 πμ »
Η βθμια είναι κερδισμένη με 100% κάλυψη των κενών της πάλι.

Το έχω εξηγήσει και άλλες φορές δεν μπορούν να συγκρίνονται κλαδοι μεταξύ τους. Όπως είναι φυσιολογικό να παίρνουν περισσότερους μαθηματικούς και φιλολόγους σε σχέση με χημικούς για παράδειγμα η γεωλόγους, έτσι είναι φυσιολογικό να χρειάζονται και περισσότερους δασκάλους και νηπιαγωγούς. Μου προξενεί φοβερή εντύπωση ότι μορφωμένοι άνθρωποι δεν μπορούν να αντιληφθούν κάτι τόσο απλό.



 Αν καλυφθούν όλα τα κενά των δασκάλων φέτος  Και του χρόνου δεν γίνουν πολλές συνταξιοδοτήσεις στον κλάδο των δασκάλων,  δεν είναι φυσιολογικό οι δάσκαλοι να πάρουν ένα μικρό αριθμό διορισμών? Καθόλου δεν ευνοήθηκε η πρωτοβάθμια ίσα-ίσα που πάλι το υπουργείο απέδειξε ότι προτεραιότητα της έχει την κάλυψη των κενών της δευτεροβάθμιας.


Όποιος σας λέει ότι οι δάσκαλοι σας κόψανε κενά απλά σας παραπληροφόρει για ιδιοτελείς σκοπούς. Αρκετοί έχουν βλέψεις για συνδικαλιστιλίκι. Βάλτε το μυαλό να δουλέψει και μην γίνεστε χαπατα στις ανοησίες κάθε κουτοπόνηρος/ης.
πες τα χρυσόστομε/η!!!!! Πάλι δεν έχουμε 100% κάλυψη. Και ν μην ακουσω για πλασματικα κενά γιατί σχολείο έχει και στο Καστελόριζο και στα Αντικύθηρα ενώ γυμνάσιο λυκειο έχει λιγότερα οπότε λιγότερο προσωπικό.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11511 στις: Ιούλιος 13, 2022, 10:30:58 πμ »
Μα αλήθεια τώρα.....δεν βαρεθήκατε να μαλώνετε για ποιος (κλάδος) την έχει μεγαλύτερη την κάλυψη και ποιος μικρότερη; :)
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:26:54 »

Αποσυνδεδεμένος skx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11512 στις: Ιούλιος 13, 2022, 10:32:58 πμ »
το ότι το έχετε δεδομένο οι νεοδιοριστοι οτι μετά τα δυο χρόνια θα παρετε μετάθεση δεν ξέρω από που πηγαζει???? Στους πε70 θέλουν 3000 άτομα από τους 3700 να παρουν μετάθεση σε αστικές περιοχες δεν νομίζω ότι θα γίνει αυτό. Όποτε να προσεχουμε τι δηλώνουμε!!!! Και αν δεν θέλουμε ας αφήσουμε κανένα άλλον που θέλει και μπορεί.
Η κατοχύρωση δικαιώματος υπηρεσιακής μεταβολής δεν σημαίνει αναγκάστηκα ότι κάποιος θα πάρει μετάθεση ή απόσπαση... Δηλώνω όπου μπορώ να πάω... Χωρίς να θεωρώ δεδομένη την μετάθεση ή την απόσπαση σε 2 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11513 στις: Ιούλιος 13, 2022, 10:33:59 πμ »

Πω πω το λες κ ρόμπα. Για τα νούμερα που κατά καιρούς δίνει η Κίρκη λέω....Γιατί έτσι?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2022, 10:35:42 πμ από zamanfou78 »

Αποσυνδεδεμένος john35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11514 στις: Ιούλιος 13, 2022, 10:40:14 πμ »
Κλειδώστε το νήμα!!!Κάντε καινούργια με τίτλους: Γενική vs Ειδική, αναπληρωτές vs Μόνιμοι, πρωτοβάθμιοι vs δευτεροβάθμιοι , νεοδιόριστοι vs ανερχόμενοι διορισμένοι
ΕΛΕΟΣ

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11515 στις: Ιούλιος 13, 2022, 10:44:39 πμ »
Δίκαιο είναι να αλλάζουν εκ των υστέρων αυτό που ίσχυε όταν διορίστηκε κανείς? Όταν έγιναν οι περυσινοι διορισμοί ίσχυε η απαγόρευση για τρία χρόνια? Όχι...
Τότε γιατί ήταν άδικο και παράνομο να δώσει μεταθέσεις στους περυσινους νεοδιοριστους?  Το επιχείρημα δεν ήταν ότι δεν μπορεί να αλλάζουν τα δεδομένα εκ των υστέρων?
Αυτή η απαγόρευση για 3 χρόνια που αποτελεί μια εκ των υστέρων αλλαγή των δεδομένων γιατί δεν είναι κατακριτέα?
Ίσως για να προλάβουν δεθούν κ λίγο με τα παιδιά που τους έχουν ανάγκη κ για τα οποία κόπιασαν να αγοράσουν ένα μεταπτυχιακό? Τι? Όχι? Δεν θέλουν δεθούν με τα παιδιά κ θέλουν να τα αφήσουν σε έναν χρόνο? Με έχετε μπερδέψει λίγο!

Αποσυνδεδεμένος alice86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • ΠΕ79.01
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11516 στις: Ιούλιος 13, 2022, 10:59:40 πμ »
Γιατί τέτοια φαγωμάρα; Μπαίνουμε να διαβάσουμε κάνα νέο, καμια καινούρια πληροφορία για την ειδικότητα που μας αφορά και βλέπουμε ένα σωρό μηνύματα άσχετα με το θέμα... Έχει κουράσει όλο αυτό...

Αποσυνδεδεμένος Ruby

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11517 στις: Ιούλιος 13, 2022, 11:05:22 πμ »
Η βθμια είναι κερδισμένη με 100% κάλυψη των κενών της πάλι.

Το έχω εξηγήσει και άλλες φορές δεν μπορούν να συγκρίνονται κλαδοι μεταξύ τους. Όπως είναι φυσιολογικό να παίρνουν περισσότερους μαθηματικούς και φιλολόγους σε σχέση με χημικούς για παράδειγμα η γεωλόγους, έτσι είναι φυσιολογικό να χρειάζονται και περισσότερους δασκάλους και νηπιαγωγούς. Μου προξενεί φοβερή εντύπωση ότι μορφωμένοι άνθρωποι δεν μπορούν να αντιληφθούν κάτι τόσο απλό.



 Αν καλυφθούν όλα τα κενά των δασκάλων φέτος  Και του χρόνου δεν γίνουν πολλές συνταξιοδοτήσεις στον κλάδο των δασκάλων,  δεν είναι φυσιολογικό οι δάσκαλοι να πάρουν ένα μικρό αριθμό διορισμών? Καθόλου δεν ευνοήθηκε η πρωτοβάθμια ίσα-ίσα που πάλι το υπουργείο απέδειξε ότι προτεραιότητα της έχει την κάλυψη των κενών της δευτεροβάθμιας.


Όποιος σας λέει ότι οι δάσκαλοι σας κόψανε κενά απλά σας παραπληροφόρει για ιδιοτελείς σκοπούς. Αρκετοί έχουν βλέψεις για συνδικαλιστιλίκι. Βάλτε το μυαλό να δουλέψει και μην γίνεστε χαπατα στις ανοησίες κάθε κουτοπόνηρος/ης.
[/quot

Γιατί το λες αυτό για τη Β/βάθμια; Εάν ισχύουν τα νούμερα που ακούστηκαν χτες πχ στους γεωλόγους αντιστοιχούν σε 76% κάλυψη. (61 αντί για 80).
Στους Βιολόγους ακόμα λιγότερο.
Έχεις ακούσει αλλά νούμερα και το υποστηρίζεις;

Αποσυνδεδεμένος than11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11518 στις: Ιούλιος 13, 2022, 11:12:10 πμ »
Η βθμια είναι κερδισμένη με 100% κάλυψη των κενών της πάλι.

Το έχω εξηγήσει και άλλες φορές δεν μπορούν να συγκρίνονται κλαδοι μεταξύ τους. Όπως είναι φυσιολογικό να παίρνουν περισσότερους μαθηματικούς και φιλολόγους σε σχέση με χημικούς για παράδειγμα η γεωλόγους, έτσι είναι φυσιολογικό να χρειάζονται και περισσότερους δασκάλους και νηπιαγωγούς. Μου προξενεί φοβερή εντύπωση ότι μορφωμένοι άνθρωποι δεν μπορούν να αντιληφθούν κάτι τόσο απλό.



 Αν καλυφθούν όλα τα κενά των δασκάλων φέτος  Και του χρόνου δεν γίνουν πολλές συνταξιοδοτήσεις στον κλάδο των δασκάλων,  δεν είναι φυσιολογικό οι δάσκαλοι να πάρουν ένα μικρό αριθμό διορισμών? Καθόλου δεν ευνοήθηκε η πρωτοβάθμια ίσα-ίσα που πάλι το υπουργείο απέδειξε ότι προτεραιότητα της έχει την κάλυψη των κενών της δευτεροβάθμιας.


Όποιος σας λέει ότι οι δάσκαλοι σας κόψανε κενά απλά σας παραπληροφόρει για ιδιοτελείς σκοπούς. Αρκετοί έχουν βλέψεις για συνδικαλιστιλίκι. Βάλτε το μυαλό να δουλέψει και μην γίνεστε χαπατα στις ανοησίες κάθε κουτοπόνηρος/ης.

Μα δεν θα έχει 100% κάλυψη λέμε!!!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11519 στις: Ιούλιος 13, 2022, 11:17:49 πμ »
Οπως το 3ετες κλειδωμα των πινακων εγινε 2ετες, ετσι βγξκε και η χθεσινη 3ετια για αιτηση νεου διορισμου..απλα τα πραγνατα

Το τριετές κλείδωμα είχε αλλάξει πριιν διοριστεί ο κόσμος. Οχι κατοπιν εορτής ,αφού υπέγραψε ο κόσμος.
Αν είναι έτσι να αλλάξει κ η διετής παραμονή κατόπιν εορτής.
Ή θέλουμε να τηρούνται οι νόμοι ή οχι.Όχι όπως μας βολεύει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2022, 11:57:44 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11520 στις: Ιούλιος 13, 2022, 11:19:43 πμ »
Ίσως για να προλάβουν δεθούν κ λίγο με τα παιδιά που τους έχουν ανάγκη κ για τα οποία κόπιασαν να αγοράσουν ένα μεταπτυχιακό? Τι? Όχι? Δεν θέλουν δεθούν με τα παιδιά κ θέλουν να τα αφήσουν σε έναν χρόνο? Με έχετε μπερδέψει λίγο!

Προφανώς δεν έχεις διαβάσει τη συζήτηση που προηγηθηκε  για αυτό και έχεις μπερδευτεί.
Έχω εξηγήσει εκτενέστατα το σκεπτικό μου με πολύ συγκεκριμένα δεδομένα και εγώ πει 100 φορές ότι ΔΕΝ έχω σχέση με την ειδική. Προτού λοιπόν σχολιάσετε διαβάστε τη συζήτηση που προηγηθηκε. Κάπου έλεος δλδ. Ειρωνευεστε χωρίς καν να έχετε διαβάσει τη συζήτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2022, 11:58:27 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος Mimika89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11521 στις: Ιούλιος 13, 2022, 11:27:39 πμ »
Γιατί τέτοια φαγωμάρα; Μπαίνουμε να διαβάσουμε κάνα νέο, καμια καινούρια πληροφορία για την ειδικότητα που μας αφορά και βλέπουμε ένα σωρό μηνύματα άσχετα με το θέμα... Έχει κουράσει όλο αυτό...
Πες τα, χρυσόστομη! Τόλμησα να ρωτήσω κάτι τις προάλλες για την άδεια ανατροφής νεοδιοριστων και κάποιοι έπεσαν να με φάνε, διότι ήταν άσχετο με το νήμα... Η φαγωμαρα και το ξεκατινιασμα από ενήλικες εκπαιδευτικους είναι σχετικά.Μπαινουμε να δούμε κανένα νεότερο και βλέπουμε όλο τσακωμους για θέματα που αν κάποιοι διοριζονταν δε θα τα έβλεπαν καν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159945
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 618
Σύνολο: 627

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.