*

Αποστολέας Θέμα: Aναγνώριση προηγούμενου χρόνου ασφάλισης  (Αναγνώστηκε 27897 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 15, 2008, 12:43:10 μμ »
Λόγω των καταλήψεων μπόρεσα να μεταβώ στην Αθήνα και να επισκεφτώ όλα τα ταμεία διαθέτοντας ένα ολόκληρο πρωινό. Συμπληρώνω και διορθώνω τα εξής:

ΤΠΔΥ
Πρέπει να πάτε στον 7ο όροφο στο γραφείο 7.
Μου είπαν ότι υπάρχει προθεσμία 2 ετών από την ημερομηνία διορισμού που αναγράφεται στο ΦΕΚ διορισμού. Μετά δεν μπορούμε να τα κάνουμε.
Ισχύει αυτό που ανέφρα και σε προηγούμενό μου μήνυμα, ότι αναγνωρίζουμε μόνο χρόνια ΙΚΑ που προσφέρθηκαν στο δημόσιο (πχ ως αναπληρωτές)
Μου έδωσαν αίτηση όπου αναφέρει όλα τα δικαιολογητικά τα οποία τα ζητάμε όλα από την Δευτεροβάθμια.
Όλα τα καταθέτουμε μόνοι μας. Δεν γίνεται τίποτα υπηρεσιακά.

ΑΡΩΓΗΣ
Μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε απολύτως τίποτα. Όταν θα έρθει η στιγμή της συνταξιοδότησης τα χρόνια που είμασταν στο ΙΚΑ θα προσμετρηθούν τότε στο δημόσιο.
Επειδή, όπως είναι γνωστό, στο δημόσιο εξαρτάται σε ποιόν υπάλληλο θα πεσεις, αυτό μου φάνηκε λίγο άστοχο. Πως είναι δυνατόν να μην χρειάζεται να κάνουμε τίποτα ενώ στα άλλα να πρέπει να κάνουμε; Πιστεύω ότι αν πάνε 10 άτομα και ρωτήσουν 10 διαφορετικές χρονικές στιγμές θα πάρουν και 10 διαφορετικές απαντήσεις.

Μετοχικό (ΜΤΠΥ)
Πάτε στον 1ο όροφο στο 4ο γραφείο (Λυκούργου 12)
Εδώ είναι το μπέρδεμα. Μου έδωσαν την αίτηση που αναγράφει τα δικαιολογητικά. Όπως αναφέρω και σε προηγούμενό μου μήνυμα, εδώ μπορούμε να αναγνωρίσουμε όλα τα χρόνια που είχαμε ΙΚΑ ανεξάρτητα αν ήταν σε δημόσιο φορέα ή όχι. Το θέμα είναι ότι μου είπαν ότι πρέπει να περάσω πρώτα από Γενικό Λογιστήριο του Κράτους (στην κάνιγγος) για να ρωτήσω αν θα αναγνωριστούν τα χρόνια του ιδιωτικού τομέα και αν θα πρέπει να τα αναγνωρίσω στο ΜΤΠΥ ή αν θα ισχύσει τελικά η διαδοχική ασφάλιση... και κάτι τέτοια μπερδεμένα. Πήγα στο ΓΛΚ και μου είπαν να περάσω μετά τις 12 στον 6ο όροφο. Δεν μπορούσα όμως να περιμένω (ήταν 10 το πρωι), και έφυγα. Ίσως πάω αύριο.

Θα βγάλουμε άκρη πιστεύω διασταυρώνοντας πληροφορίες.
Από όλα, μόνο το ΤΠΔΥ φαίνεται ξεκάθαρο του τι πρέπει να κάνουμε. Στα άλλα ο καθένας λέει τα δικά του



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 03:58:49 μμ »
Στα τηλέφωνα που δώσανε δεν βγαίνει κανείς,θα δοκιμάαω και αύριο αλλά αν είναι κάποιος από επαρχία όπως είμαι και εγω πώς θα κάνει όλες αυτές τις τις ενέργειες?
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 11:23:00 μμ »
Οτιδήποτε πληροφορία μαθεις στο ΓΕΝΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ενημέρωσε μας.
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 08:56:54 μμ »
Κατέθεσα όλα τα δικαιολογητικά και θα το κυνηγήσω το θεμα.Να το κάνετε και σεις αυτό!!!!!!!!
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος chrisanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 10:49:42 μμ »
Δηλαδή η προϋπηρεσία από ιδιωτικό σχολείο δεν αναγνωρίζεται από το ΤΠΔΥ;Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για την αναγνώριση;
:-ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 03:43:28 μμ »
Πάρε στο τηλέφωνο που έδωσαν πιο πάνω και βγαίνει τηλεφωνητής που αναφέρει τα δικαιολογητικά ένα προς ένα.
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος chrisanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 06:46:13 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! :)
:-ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος REX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 08:34:32 μμ »
Ας μας ενημερώσει κάποιος που γνωρίζει, τι ισχύει στις περιπτώσεις εκπαιδευτικών που διορίζονται με καθυστέρηση (ας πούμε στα 40), ενώ έχουν προδιαγράψει μια προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα (σε μη εκπαιδευτικό επάγγελμα, ας πούμε, επί 15ετία):

* Πως γίνεται (?) σ' αυτή τη περίπτωση η αναγνώριση της προϋπηρεσίας ως συντάξιμης;

- θα πρέπει να γίνει ο εκπ/κός 65 ετών, οπότε έχοντας κλείσει 25ετία στην εκπαίδευση θα παίρνει μια σύνταξη απ' το υπ΄Παιδείας και μια απ' το άλλο Ταμείο, ή

- γίνεται μεταφορά των ενσήμων κλπ.  απ' το προηγούμενο Ταμείο σύνταξης (του ιδιωτικό τομέα, της προηγούμενης εργασίας), στο συνταξιοδοτικό φορέα του ΥΠΕΠΘ, μέσω κάποιας διαδιδικασίας;



θα παέι διαδοχική σύνταξη τόσο στην κύρια σύνταξη όσο και στα επικουρικά ταμεία πχ αν είχες ΙΚΑ-ΤΕΑΜ ή κάποιο άλλο επικουρικό ταμείο που σίγουρα κάποιο θα είχες. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι τώρα  πχ εξαγορά. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να εξαγοράσεις τα χρόνια του ιδιωτικού τομέα στο ΜΤΠΥ ώστε να πάρεις μέρισμα και για αυτά τα χρόνια πχ έχεις 20 χρόνια στο δημόσιο και 15 στον ιδιωτικό τομέα, για να πάρεις μέρισμα για 35 χρόνια αντί για τα 20, δεν ξέρω όμως αν συμφέρει, αν τα χρήματα της εξαγοράς θα τα αποσβέσεις και θά χεις και κέρδος, αυτό θέλει ψάξιμο όχι χωρίς κέρδος κέρατα, γιατί αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να πληρώσεις το 4% επί του βασικού που είχες κατά την αίτηση εξαγοράς για κάθε μήνα που αναγνωρίζεις .

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 03:44:28 μμ »
Από το 2000, δούλευα υπάλληλος σε ιδιωτικές εταιρείες, στη συνέχεια σε φροντιστήρια, μετά αναπληρωτής καθηγητής σε δημόσιο σχολείο και τώρα μονιμοποιήθηκα (Αύγουστος 2008).

Θέλω να ρωτήσω τα εξής όσον αφορά κάποια από τα δικαιολογητικά που ζητάει το ΜΤΠΥ:

1)θέλει πιστοιποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών που να προκύπτει η προυπηρεσία, η σχέση εργασίας, οι διατάξεις που προσφέρθηκαν οι προυπηρεσίες κλπ.

2) θέλει Βεβαίωση αρμόδιας αρχής που να δείχνει αν για τα χρόνια που ζητάω αναγνώριση έγιναν κρατήσεις για το ΜΤΠΥ.
Ερώτηση: Αυτά από που θα τα ζητήσω;
             
3) Πιστοιποιητικό από το ΙΚΑ που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης για την υπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα.
Ερώτηση: Άρα να μην συμπεριλαμβάνονται τα χρόνια μου ως αναπληρωτής σε δημόσιο σχολείο;

Ας απαντήσει κάποιος που έκανε την διαδικασία

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 08:52:44 μμ »
Από το 2000, δούλευα υπάλληλος σε ιδιωτικές εταιρείες, στη συνέχεια σε φροντιστήρια, μετά αναπληρωτής καθηγητής σε δημόσιο σχολείο και τώρα μονιμοποιήθηκα (Αύγουστος 2008).

Θέλω να ρωτήσω τα εξής όσον αφορά κάποια από τα δικαιολογητικά που ζητάει το ΜΤΠΥ:

1)θέλει πιστοιποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών που να προκύπτει η προυπηρεσία, η σχέση εργασίας, οι διατάξεις που προσφέρθηκαν οι προυπηρεσίες κλπ.

2) θέλει Βεβαίωση αρμόδιας αρχής που να δείχνει αν για τα χρόνια που ζητάω αναγνώριση έγιναν κρατήσεις για το ΜΤΠΥ.
Ερώτηση: Αυτά από που θα τα ζητήσω; Η Π.Ε. σε κάθε αρχή της σχολικής χρονιάς σου έδινε να υπογράψεις ΣΥΜΒΑΣΗ,αυτήν θα βγάλεις φωτοτυπία και να την επικυρώσεις.   
          
3) Πιστοιποιητικό από το ΙΚΑ που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης για την υπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα.
Ερώτηση: Άρα να μην συμπεριλαμβάνονται τα χρόνια μου ως αναπληρωτής σε δημόσιο σχολείο;

Ας απαντήσει κάποιος που έκανε την διαδικασία
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 09:20:30 μμ »

το ΜΤΠΥ:
1)θέλει πιστοιποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών που να προκύπτει η προυπηρεσία, η σχέση εργασίας, οι διατάξεις που προσφέρθηκαν οι προυπηρεσίες κλπ.

Ερώτηση: Αυτά από που θα τα ζητήσω; Η Π.Ε. σε κάθε αρχή της σχολικής χρονιάς σου έδινε να υπογράψεις ΣΥΜΒΑΣΗ,αυτήν θα βγάλεις φωτοτυπία και να την επικυρώσεις.         

Και πως θα φαίνονται εκεί οι προυπηρεσίες από τον ιδιωτικό τομέα και τα φροντιστήρια που δούλευα πριν από 8 χρόνια; Που ξέρει η δευτεροβάθμια τι δουλειές έκανα πριν από 8 χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 08:05:13 πμ »
Μιλούσα μόνο για αναπληρωτές,δεν έχω δουλέψει σε ιδιωτικό φροντηστήριο για να ξέρω,τις συμβάσεις που έχουμε υπογράψει σαν αναπληρωτές, θέλουν ,όσο για τα φροντηστήρια ρώτα στο ΜΤΠΥ.
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 10:36:59 πμ »
Από που θα ζητήσω:

α) βεβαίωση ημερομηνίας έναρξης των υπέρ ΜΤΠΥ κρατήσεων
β)βεβαίωση έναρξης τακτικής κράτησης υπέρ ΤΠΔΥ
γ) Βεβαίωση αν κατά το χρόνο της υπηρεσίας γηα την οποία ζητείται η αναγνώριση έγιναν κρατήσεις υπέρ ΜΤΠΥ

και  κάτι ακόμα

ΧΡΥΣΩ: ζήτησες από το ΙΚΑ πιστοποιητικό που να προκύπτειο χρόνος ασφάλισης σε έτη, μήνες ημέρες; γιατί στα δικαιολογητικά αυτό το αναφέρει για την υπηρεσία που προσφέρθηκε στον ιδιωτικό τομέα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2008, 10:48:29 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Aναγνώριση προϋπηρεσίας από ιδιωτικό τομέα (ως συντάξιμης)
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 11:40:57 πμ »
Από που θα ζητήσω:

α) βεβαίωση ημερομηνίας έναρξης των υπέρ ΜΤΠΥ κρατήσεων
β)βεβαίωση έναρξης τακτικής κράτησης υπέρ ΤΠΔΥ
γ) Βεβαίωση αν κατά το χρόνο της υπηρεσίας γηα την οποία ζητείται η αναγνώριση έγιναν κρατήσεις υπέρ ΜΤΠΥ

και  κάτι ακόμα

ΧΡΥΣΩ: ζήτησες από το ΙΚΑ πιστοποιητικό που να προκύπτειο χρόνος ασφάλισης σε έτη, μήνες ημέρες; γιατί στα δικαιολογητικά αυτό το αναφέρει για την υπηρεσία που προσφέρθηκε στον ιδιωτικό τομέα.

Για το α) και β) από τον εκκαθαριστή που διορίστηκες φέτος και σου βγάζει την μισθοδοσία, για το γ) από το γραφείο που άνηκες όταν ήσουν αναπληρωτής.
ΟΧΙ δεν ζήτησα από το ΙΚΑ κάτι γιατί δεν έχω δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα.
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160361
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.