*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769313 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1050 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 09:15:21 μμ »

οι αιτήσεις καταχωρούνται ηλεκτρονικά οπότε ούτως ή άλλως δεν θα τους βγάζει την "λάθος' επιλογή. Για να είσαι σίγουρος πάντως, βάλε μια αίτηση -υπευθυνη δήλωση σ ένα φαξάκι και γράψε " παρακαλώ να μην συμπεριλάβετε την τάδε επιλογή μου καθώς την έγραψα εκ παραδρομής και παρακαλώ να επισυνάψετε την παρούσα αίτηση στα έγγραφα που θα αποστείλετε στο Υπουργείο". Οπότε όλα καλά.
Εναλλακτικά γράφεις μια νέα αίτηση , την στέλνεις και τους λες να αντικαταστήσουν την παλιά.



Οκ ξαναευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!
(ελπιζώ να μην έγραψα κάτι που να μου βγάζει το όνομα  ???  )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:36:46 »

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1051 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 09:42:28 μμ »
Μπορείτε να αναφέρετε άλλη μία φορά τα δικαιολογητικά που χρειάζονται;
Ευχαριστώ.
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος panmek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1052 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 09:46:11 μμ »
καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν στις επιλογές περιοχών συνεξέτασης, μπορεί να μην είναι όλες οι περιοχές που δηλώνουν οι σύζυγοι απαραίτητα οι ίδιες. Αυτή η δυνατότητα νομίζω ίσχυε το καλοκαίρι για τις αποσπάσεις...ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1053 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 10:44:20 μμ »
ηθελα΄να  ρωτήσω κάτι ακόμη
η εγκύκλιος λεει οτι η αιτηση υποβάλεται υπηρεσιακά μέσω του σχολειου  οπου υπηρετούμε,  δίνει ως εναλλακτικη την ταχυδρομική αποστολή
στο σχολειο ο διευθυντης μου ειπε να τη στειλω ταχυδρομικως,
δε θα μπορούσε να σταλεί και απο το σχολείο με το φαξ; γνωρίζει κανεις τη διαδικασία;μου είπαν οτι έτσι ελεγχεται επι τόπου και παιρνω αμεσα τον αριθμό πρωτοκόλλου
σας ευχαριστώ και για τις αλλες απαντήσεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:36:46 »

Αποσυνδεδεμένος panmek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1054 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:11:40 πμ »
καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν στις επιλογές περιοχών συνεξέτασης, μπορεί να μην είναι όλες οι περιοχές που δηλώνουν οι σύζυγοι απαραίτητα οι ίδιες. Αυτή η δυνατότητα νομίζω ίσχυε το καλοκαίρι για τις αποσπάσεις...ευχαριστώ!

κάποιος που να το γνωρίζει ή είναι πολυ εξειδικευμένο;

Αποσυνδεδεμένος Christos_crt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1055 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:50:30 μμ »
Παράθεση από: Christos_crt στις Ιανουάριος 22, 2013, 12:42:47 μμ

    Χρειάζομαι και εγώ βοήθεια, είμαι με άδεια άνευ αποδοχών από το φθινόπωρο μέχρι τον Ιούνιο. Τι χαρτιά συνολικά πρέπει να παρουσιάσω και τι πρέπει να γράψω, επίσης το χαρτί της εντοπιότητας το βγάζουμε όπως πέρσι, σωστά; Είμαι στο ίδιο σχολείο εδω και 3 χρόνια και έχω κάνει και πέρσι αίτηση για μετάθεση. Ευχαριστώ.


για τις άδειες άνευ αποδοχών θα γράψεις το εξής ( υποθέτω ότι δεν έχεις λάβει άλλη άδεια άνευ αποδοχών εντός του 2012 διότι τότε αλλάζει )
1/9/2012 έως 30/9/2012 άδεια άνευ αποδοχών
1/1/2013 έως 30/1/2013 άδεια άνευ αποδοχών
αν η άδειά σου τελειώνει 30/6/2013 γράφεις επισης
1/7/2013 έως 31/8/2013  και αναγράφεις τοσχολείο οργανικής σου ή προσωρινής τοποθέτησης.



Ευχαριστώ για την απάντηση bitch, αν γράψω από 1/9/2012 έως 30/6/2013 άδεια άνευ αποδοχών είναι λάθος; Σε περίπτωση που διακόψω την άδεια π.χ. το Μάρτιο, θα ληφθεί υπόψη για την μετάθεση και πώς; Αφού κάνω κανονικά αίτηση μετάθεσης, μπορώ να κάνω και αίτηση αμοιβαίας μετά από λίγες μέρες;

Αποσυνδεδεμένος boukitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1056 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:58:55 μμ »
Καλησπέρα. Σε περίπτωση που πάρω οργανική σε διαπολιτισμικό σχολείο κι αυτό κλείσει, μετά πού ανήκω; Ρωτάω, γιατί για να πας απ'ο διαπολιτισμικό σε άλλο σχολείο της περιοχής, χρειάζεται μετάθεση. Αλλά αν το σχολείο κλείσει , τότε;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1057 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:03:39 μμ »
καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν στις επιλογές περιοχών συνεξέτασης, μπορεί να μην είναι όλες οι περιοχές που δηλώνουν οι σύζυγοι απαραίτητα οι ίδιες. Αυτή η δυνατότητα νομίζω ίσχυε το καλοκαίρι για τις αποσπάσεις...ευχαριστώ!

κάποιος που να το γνωρίζει ή είναι πολυ εξειδικευμένο;

Συνάδελφε, είναι αρκετά εξειδικευμένο αυτό που ρωτάς, γι`αυτό και δεν υπάρχει στην εγκύκλιο. Με βάση τη λογική όμως, πώς θα συνεξεταστεί μια αίτηση με μια άλλη αν δεν υπάρχει και στη δεύτερη η ίδια περιοχή; Διότι στην περίπτωση που ζητείται συνεξέταση, αν δεν έχουν τα απαραίτητα μόρια για μετάθεση και οι δύο δεν παίρνει κανένας. Γι`αυτό χρειάζεται μεγάλη προσοχή το θέμα της συνεξέτασης.

gmtn3etiams ο Freud λέει και για την ατέρμονη επίθεση; ::)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1058 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:04:33 μμ »
Δεν μου πεφτει λόγος ουδείς, αλλά Παναγία μου, τι κόλλημα τρωνε κάποιοι εδω μεσα ώρες ωρες. Εμενα δεν με παιρνει ο υπνος λόγω αγωνίας, μπαινω να δω κατι σχετικο...κ πεφτω σε καποιους με παραθεση στην παραθεση. Τι να υποθέσω...
Πάντως bitch νασαι καλα για τις απαντησεις που δίνεις, κ όποιος άλλος βοηθαει επίσης. Οσο για την ατερμονη κριτικη....μονο μεσω Φρουντ μπορω να την κατανοησω.(λες; ;)) :P
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ν΄αγιάσει το στόμα σου!Ακόμα και στον Φρόυντ,μέσα έπεσες!Λίγο Σίγκμουντ να έχει διαβάσει κάποιος και είναι εύκολο να καταλάβεις πολλά πράγματα  ;)
Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι εκτόνωσης...Ε Λ Ε Ο Σ

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1059 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:09:48 μμ »

Καλά να σε προκαλούν και να πρέπει να απαντήσεις... Να εκτονώνεσαι όμως χωρίς λόγο μόνο και μόνο για να κρίνεις είναι ακόμα χειρότερο.  ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1060 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 02:31:02 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση;

Αυτά έγραφε χθες ο κ.Μπράτης:
"ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ Η ΔΙΕΤΙΕ ΚΑΙ ΣΕ ΣΜΕΑΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΕΔΔΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΜΕΛΙΩΝΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΣΟΙ ΕΙΧΑΝ ΕΙΣΑΧΘΕΙ ΣΤΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ ΤΟ 2010.ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΒΓΕΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΙΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!"

Υπάρχει κάτι επίσημο για όσους είχαν αποσπασθεί σε Διδασκαλείο;
Θεωρείται ή όχι ως υπηρέτηση οργανικής όταν τη χρωστάς;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1061 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 03:06:28 μμ »
  ΠΡΟΣ:

τον Υπ. Παιδείας

κ. Κων. Αρβανιτόπουλο

τον Υφυπουργό Παιδείας

κ. Θεόδ. Παπαθεοδώρου

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ:

Δ/νση Προσωπικού Δ.Ε.

ΚΥΣΔΕ

ΘΕΜΑ: “Εγκύκλιος μεταθέσεων σχολικού έτους 2012-2013”

Κύριε Υπουργέ,

Κύριε Υφυπουργέ,

Με την δημοσιοποίηση και ανακοίνωση της νέας εγκυκλίου μεταθέσεων για το σχολικό έτος 2012-2013 ανακύπτουν κάποια ζητήματα για κατηγορίες εκπαιδευτικών. Συγκεκριμένα στην εγκύκλιο με αρ. πρωτ.:7653/Δ2 της 18-01-2013 δεν αναφέρεται η αναγνώριση και μοριοδότηση της προϋπηρεσίας των νεοδιοριζόμενων εκπαιδευτικών ως αναπληρωτών σε δημόσια σχολεία. Επίσης με τις συνοδευτικές αιτήσεις της εγκυκλίου οι μεταθέσεις σε ΣΜΕΑΕ για πρώτη φορά θα γίνουν ανά περιοχή μετάθεσης και όχι ανά σχολική μονάδα όπως ίσχυε μέχρι πέρσι.

 Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ ζητά από την ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας με συμπληρωματική εγκύκλιο τα εξής:

    Να αναγνωριστεί σε όλους τους νεοδιοριζόμενους συναδέλφους  και να μοριοδοτηθεί κατά την κείμενη νομοθεσία η προϋπηρεσία τους ως αναπληρωτών σε δημόσια σχολεία για τις μεταθέσεις σχολικού έτους 2012-2013 και έπειτα.
    Οι μεταθέσεις στις σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής (ΣΜΕΑΕ) να πραγματοποιηθούν όπως τις προηγούμενες χρονιές, και ανά σχολική μονάδα, όπως η κείμενη νομοθεσία ρητά προβλέπει (π.δ.100/97, άρθρο 10 περ.Β παρ.2), αφού προκηρυχτούν οι οργανικές θέσεις των ΣΜΕΑΕ (πδ 100/97 άρθρο 4).



Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1062 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 03:08:38 μμ »
Η ΟΛΜΕ εβγαλε την παραπανω ανακοινωση πριν απο λιγο εξαιτιας του οτι καποιες Διδε δεν αναγνωριζουν την προυπηρεσια των συναδελφων που διοριστηκαν τελευταια λογω του οτι δεν τους εχει ακομα αναγνωριστει η προυπηρεσια μισθολογικα!!

Συνεβη σε καποιον κατι τετοιο. Γιατι πραγματικα ειναι πολυ σοβαρο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 03:35:40 μμ από turtle »

Αποσυνδεδεμένος ΛΙΖΑΚΙ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1063 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 03:52:30 μμ »
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση κι αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει...Τον Σεπτέμβριο του 2012 πήρα μετάθεση στν Πειραιά και πήρα οργανική στην οπία υπηρετώ κανονικά. Μέχρι τότε ίσχυε οτι εχω δικαίωμα μετάθεσης εφόσον υπηρετήσω δύο χρόνια στην οργανική μου. Τώρα που αυτό έχει αλλάξει κι έχει γίνει ένας χρόνος, εγώ έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση για να πάρω οργανική σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 341

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.