*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769011 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1106 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 03:59:54 μμ »
Εννοείται ότι πρέπει να είμαστε και εμείς προσεκτικοί Μagda.  Εγώ έχω μια ανησυχία φέτος γιατί μας έβαλαν να κάνουμε την αίτηση "ηλεκτρονικά" και παρόλο που είμαι υπέρ της τεχνολογίας έχω μια ανησυχία 1) γιατί μετά την υποβολή της αίτησης με αυτό τον τρόπο δεν "πήραμε" κάποιο αποδεικτικό ότι την καταθέσαμε, 2) δεν έχει έρθει ακόμη κανένα email με την καταχωρημένη αίτηση. (Να σημειώσεις ότι πέρυσι με το που την έστειλα με φαξ το πρωί μέχρι το μεσημέρι είχα με email το αντίγραφο που έπρεπε να υπογράψω). Όχι τίποτα άλλο αλλά, φοβάμαι  μη τρέχουμε τελευταία στιγμή με φαξ και τέτοια....
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:48:38 »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1107 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 04:02:49 μμ »
Εμένα mat ήταν στα ανεπιθύμητα, όχι στα νορμάλ εισερχόμενα !!!!! Εντελώς κατά τύχη το είδα σήμερα, αν και το είχαν στείλει πριν 3 μέρες.Τα νεύρα μου λέμε!!!!!!!!!! Αν είχα μπερδεμένη προυπηρεσία θα το καταλάβαινα...αν την έκανα τελευταία στιγμή πάλι θα το καταλάβαινα!!!!!Αλλά τώρα???? Με ένα σχολείο 30 μόρια λάθος????????? Ε αει σιχτιρ πια!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1108 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 04:40:33 μμ »
Εννοείται ότι πρέπει να είμαστε και εμείς προσεκτικοί Μagda.  Εγώ έχω μια ανησυχία φέτος γιατί μας έβαλαν να κάνουμε την αίτηση "ηλεκτρονικά" και παρόλο που είμαι υπέρ της τεχνολογίας έχω μια ανησυχία 1) γιατί μετά την υποβολή της αίτησης με αυτό τον τρόπο δεν "πήραμε" κάποιο αποδεικτικό ότι την καταθέσαμε, 2) δεν έχει έρθει ακόμη κανένα email με την καταχωρημένη αίτηση. (Να σημειώσεις ότι πέρυσι με το που την έστειλα με φαξ το πρωί μέχρι το μεσημέρι είχα με email το αντίγραφο που έπρεπε να υπογράψω). Όχι τίποτα άλλο αλλά, φοβάμαι  μη τρέχουμε τελευταία στιγμή με φαξ και τέτοια....

αν και εξαρτάται πάντα απο τον άνθρωπο που κάνει την καταχώριση των αιτήσεων, πάντως, επειδή κι  εμείς ηλεκτρονική υποβολή ζητήσαμε, σε βεβαιώ ότι είναι απείρως απλούστερη και πιο σίγουρη απο τον παλιο παραδοσιακό τρόπο του φαξ. Εγώ έχω ήδη λάβει καμιά κατοσταριά αιτήσεις ( μετάθεσης και οριστικής/ βελτίωσης) έχω ήδη καταχωρίσει τα 2/3 ,έχω κάνει παραλαβή για τις μισές και για τις υπόλοιπες που ειναι σε εκκρεμότητα απλά περιμενω κάποια αυτεπάγγελτα.
Αντίστοιχη περίοδο πέρισυ , περίμενα να μου έρθουν με το ταχυδρομείο και μετά την ληξη της προθεσμίας οποτε και έπεφταν όοοοολες μαζι, τρέχαμε σαν τους τρελούς να προλάβουμε.
αν βάλεις και το ότι φέτος δεν υπάρχουν γραφεια αλλά μία ΔΔΕ τότε φαντάσου να ερχόταν εδώ 2500 κόσμος!!! της παλαβής!!

Ο λόγος που δεν φαίνεται ακόμα η ηλεκτρονικά καταχωρισμένη αίτηση είναι πως τα αρχεία "σηκώνονται" ομαδικά στο personal info και επομένως η μηχανογράφηση θα περιμένει πχ να ανεβάσει τις 150 πρώτες και μετά άλλες τόσες κτλ.

Προσοχή στον διπλασιασμό των μορίων του 2010 ( να περαστεί σωστά )
και ΠΡΟΣΟΧΗ όσοι είστε αποσπασμένοι σε ΚΥ και ΔΔΕ που λαμβάνετε +2 μόρια διότι άλλαξε απο σήμερα ο τρόπος καταχώρισης ( θέλει και την ΥΑ) οπότε όταν παραλάβετε αιτήσεις να σιγουρευτείτε ότι μπήκαν σωστά τα μόρια.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1109 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 04:47:33 μμ »
σχετικά με τον υπολογισμό των προύπηρεσιών των φετινών νεοδιόριστων υπάρχει τρελό μπλέξιμο.
Ας τα πάρουμε με τη σειρά:
το ΠΔ50 που μνημονεύεται στην διευκρινιστική αναφέρει ότι αναγνωρίζεται προύπηρεσια σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεια της ημεδαπής , της α/θμιας και β/θμιας εκπ/σης.
επισης προυπηρεσία σε δημόσια σχολεία της Αλλοδαπης και της Κυπρου,
προυπηρεσία ως ωρομισθιος και τέλος
προϋπηρεσία σε ανώτατα ιδρύματα ΑΕΙ/ΤΕΙ και στρατιωτικές σχολές η οποια μάλιστα αναγνωρίζεται και για μισθολογική εξέλιξη.

πάμε τώρα στον 4024 που επισης μνημονεύεται στην διευκρινιστική. Το επιμαχο άρθρο αναφέρει μεταξύ άλλων ότι δημοσιος υπάλληλος δύναται να αναγνωρίσει μσιθολογικά προϋπηρεσία στον δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, ως 7 έτη , αφού όμως πρώτα έχει μονιμοποιηθεί.

πάμε τώρα να δουμε και τα δύο : για να αναγωρισθεί προϋπηρεσία πρέπει να συνεδριασει το ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, να κρίνει ότι εμπιπτει στη σχετική νομοθεσία και να την αναγνωρίσει βαθμολογικά και μισθολογικά.
Απο τη στιγμή όμως που βάσει του 4024 δεν μπορει να γινει τέτοια αναγνώριση πριν τη μονιμοποίηση του νεοδιόριστου, προφανώς δεν έχει γίνει και καμία άλλη αναγνώριση.

Επιπρόσθετα, το έγγραφο του υπουργείου αναφέρει ότι αυτή η προϋπηρεσία τέλος πάντων υπολογίζεται για μορια συνολικής υπηρεσίας. Αυτό έτσι όπως ειναι γραμμένο σημαινει οτι αυτές οι προϋπηρεσίες δεν λαμβάνουν μόρια ΜΣΔ ( δυσμενών συνθηκών) παρά υπολογίζονται ( αν υπολογίζονται) για μορια συνολικής υπηρεσίας ( τα 2.5 καθ' ετος).

Επειδή λοιπόν, η διατύπωση ειναι διφορούμενη και η διαδιακσία  του ΠΕ50 είναι αντίθετη με αυτή του 4024, αναμένουμε τα νεώτερα απο Δευτέρα οπότε και θα αποφανθει ο Προϊστάμενος του Τμήματος.  :)

Επιστρέφω στην καταχώριση!!

Για να καταλαβω...τελικα παιζει να εχουμε προβλημα με τις προυπηρεσιες μας εμεις οι νεοδιοριστοι; Απο το υπουργειο μου ειπαν οτι το ζητημα θεωρειται ληξαν.

Ειναι ουσιαστικο το ζητημα η προκειται απλα για μια τεχνικης φυσης δυσκολια η οποια θα λυθει απο Δευτερα;

Σε ρωτω, μηπως και εχεις καποια παραπανω ενημερωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:48:38 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1110 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 04:57:29 μμ »
σχετικά με τον υπολογισμό των προύπηρεσιών των φετινών νεοδιόριστων υπάρχει τρελό μπλέξιμο.
Ας τα πάρουμε με τη σειρά:
το ΠΔ50 που μνημονεύεται στην διευκρινιστική αναφέρει ότι αναγνωρίζεται προύπηρεσια σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεια της ημεδαπής , της α/θμιας και β/θμιας εκπ/σης.
επισης προυπηρεσία σε δημόσια σχολεία της Αλλοδαπης και της Κυπρου,
προυπηρεσία ως ωρομισθιος και τέλος
προϋπηρεσία σε ανώτατα ιδρύματα ΑΕΙ/ΤΕΙ και στρατιωτικές σχολές η οποια μάλιστα αναγνωρίζεται και για μισθολογική εξέλιξη.

πάμε τώρα στον 4024 που επισης μνημονεύεται στην διευκρινιστική. Το επιμαχο άρθρο αναφέρει μεταξύ άλλων ότι δημοσιος υπάλληλος δύναται να αναγνωρίσει μσιθολογικά προϋπηρεσία στον δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, ως 7 έτη , αφού όμως πρώτα έχει μονιμοποιηθεί.

πάμε τώρα να δουμε και τα δύο : για να αναγωρισθεί προϋπηρεσία πρέπει να συνεδριασει το ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, να κρίνει ότι εμπιπτει στη σχετική νομοθεσία και να την αναγνωρίσει βαθμολογικά και μισθολογικά.
Απο τη στιγμή όμως που βάσει του 4024 δεν μπορει να γινει τέτοια αναγνώριση πριν τη μονιμοποίηση του νεοδιόριστου, προφανώς δεν έχει γίνει και καμία άλλη αναγνώριση.

Επιπρόσθετα, το έγγραφο του υπουργείου αναφέρει ότι αυτή η προϋπηρεσία τέλος πάντων υπολογίζεται για μορια συνολικής υπηρεσίας. Αυτό έτσι όπως ειναι γραμμένο σημαινει οτι αυτές οι προϋπηρεσίες δεν λαμβάνουν μόρια ΜΣΔ ( δυσμενών συνθηκών) παρά υπολογίζονται ( αν υπολογίζονται) για μορια συνολικής υπηρεσίας ( τα 2.5 καθ' ετος).

Επειδή λοιπόν, η διατύπωση ειναι διφορούμενη και η διαδιακσία  του ΠΕ50 είναι αντίθετη με αυτή του 4024, αναμένουμε τα νεώτερα απο Δευτέρα οπότε και θα αποφανθει ο Προϊστάμενος του Τμήματος.  :)

Επιστρέφω στην καταχώριση!!

Για να καταλαβω...τελικα παιζει να εχουμε προβλημα με τις προυπηρεσιες μας εμεις οι νεοδιοριστοι; Απο το υπουργειο μου ειπαν οτι το ζητημα θεωρειται ληξαν.

Ειναι ουσιαστικο το ζητημα η προκειται απλα για μια τεχνικης φυσης δυσκολια η οποια θα λυθει απο Δευτερα;

Σε ρωτω, μηπως και εχεις καποια παραπανω ενημερωση.

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα, σύμφωνα με όσα αναφέρετε.

Δεν θα περαστούν για τις μεταθέσεις προϋπηρεσίες όσων διορίστηκαν το 2012 γιατί δεν έχουν ακόμα απόφαση μονιμοποίησης ή απλά, όπως κάθε χρόνο υπάρχει πρόβλημα με τις παρακάτω προϋπηρεσίες, όπως αναφέρονται στην σελ.9 της εγκυκλίου μεταθέσεων;

3. ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΨΗ ΓΙΑ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ
(ούτε συνολικής υπηρεσίας ούτε συνθηκών διαβίωσης)

α) Ο χρόνος που ο εκπαιδευτικός υπηρέτησε σε νοσοκομεία, σε ΝΕΛΕ, Σχολές Μαθητείας/ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, σε Ιδιωτικά Ι.Ε.Κ., ΚΕΚ, ΠΕΚ, Σχολή Ευελπίδων, Σχολή Ναυτικών Δοκίμων, Σχολή Ικάρων, Σχολές Υπαξιωματικών Στρατού, Ναυτικού και Αεροπορίας, Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ. και Αστυφυλάκων και λοιπών στρατιωτικών σχολών και σε σχολές ή σχολεία που δεν υπάγονται στην αρμοδιότητα του Υπουργείου Παιδείας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2013, 05:00:02 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1111 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 04:59:10 μμ »
βασικά η διατύπωση είναι εντελώς λάθος - μόρια συνολικής  υπηρεσίας σημαίνει 2.5 μορια το χρόνο και τίποτα άλλο.
Όμως προϋπηρεσία σε πχ γυμνάσια/λύκεια/ ιδιωτικά τα καταχωρείς στην καρτέλα Υπηρετήσεις ( οπότε και λαμβάνουν ΚΑΙ μόρια δυσμενών συνθηκών) τα οποία όμως βάσει του εγγράφου που μιλαει για μορια συνολικής μόνο, ΔΕΝ  πρέπει να τα καταχωρίσεις.
Και αν πουν να τα καταχωρίσουμε στην αναγνωρισμένη υπηρεσία, πώς , αφού εκεί βάζουμε ΙΕΚ/ΑΕΙ/ΤΕΙ και με διαφορετικό τρόπο απο ό,τι τα ΜΣΔ; ο ε ο ;

Το σκεπτικό ειναι βεβαίως να πάρουν οι νεοδιόριστοι μορια για την προϋπηρεσία τους ( ως προς αυτό το θέμα ειναι όντως λήξαν) αλλά το θέμα ειναι πώς και να διατυπωθεί σωστά. Απο Δευτέρα τα σπουδαία....θα δούμε!!

sapore  το θέμα δεν έχει να κάνει καθόλου με ό,τι δεν υπολογίζεται για συνολική γενικότερα. Ό,τι έχει παρασχεθεί ως διδακτική υπηρεσία σε εκτός υπουργείου παιδείας φορείες ούτως  ή άλλως δεν λάμβανε ποτέ μόρια.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1112 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 05:02:09 μμ »
Σ' ευχαριστω για την απαντηση και ελπιζω ολα να πανε καλα.

Μια ερωτηση ακομα. Πρεπει να κανω αιτηση και για οριστικη τοποθετηση τωρα στις μεταθεσεις. Και με ποιο τροπο;


Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1113 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 05:03:44 μμ »
αν δεν έχεις οργανική, ναι  πρέπει ,γιατί σε διαφορετική περίπτωση κρίνεσαι τελευταιος στη σειρά και σε πάνε όπου έχει κενό ανεξάρτητα απο το τι εσύ έχεις δηλώσει.

για το πώς θα την υποβάλεις, εξαρτάται απο το πώς ζητάει τις αιτήσεις η ΔΔΕ σου - ηλεκτρονικά μέσω συστήματος ; μέσω μέιλ; με ταχυδρομείο;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1114 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 05:05:51 μμ »
αν δεν έχεις οργανική, ναι  πρέπει ,γιατί σε διαφορετική περίπτωση κρίνεσαι τελευταιος στη σειρά και σε πάνε όπου έχει κενό ανεξάρτητα απο το τι εσύ έχεις δηλώσει.

για το πώς θα την υποβάλεις, εξαρτάται απο το πώς ζητάει τις αιτήσεις η ΔΔΕ σου - ηλεκτρονικά μέσω συστήματος ; μέσω μέιλ; με ταχυδρομείο;

Εννουσα αν πρεπει να συμπληρωσω και αλλη αιτηση η να γραψω πανω σε αυτη για τις μεταθεσεις "αιτηση οριστικης τοποθετησης" με κοκκινο στυλο, οπως κανουν και για βελτιωση.


Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1115 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 05:17:37 μμ »
αυτο ακριβώς σου λέω:

όσοι ζητάμε ηλεκτρονικά μέσω συστήματος πρεπει να υποβληθούν δύο ξεχωριστές αιτήσεις
το ίδιο καιμέσω μέιλ

όσοι ζητάν ηλεκτρονικά με πολλαπλή επιλογή (πχ θέλω αίτηση μετάθεσης και οριστικής ) επιλέγουν τα πεδία

όσοι τα στέλνουν με ταχυδρομειο θέλει μία αίτηση και γράφεις επάνω ΚΑΙ για οριστική τοποθέτηση με κόκκινο στυλό.
Ωστόσο, κάπου άκουσα ότι η α/θμια θέλει δυο χειρόγραφες αιτησεις, ξεχωριστά!!

γιαυτο σου λέω, ρώτα καλύτερα!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1116 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 05:21:50 μμ »
αυτο ακριβώς σου λέω:

όσοι ζητάμε ηλεκτρονικά μέσω συστήματος πρεπει να υποβληθούν δύο ξεχωριστές αιτήσεις
το ίδιο καιμέσω μέιλ

όσοι ζητάν ηλεκτρονικά με πολλαπλή επιλογή (πχ θέλω αίτηση μετάθεσης και οριστικής ) επιλέγουν τα πεδία

όσοι τα στέλνουν με ταχυδρομειο θέλει μία αίτηση και γράφεις επάνω ΚΑΙ για οριστική τοποθέτηση με κόκκινο στυλό.
Ωστόσο, κάπου άκουσα ότι η α/θμια θέλει δυο χειρόγραφες αιτησεις, ξεχωριστά!!

γιαυτο σου λέω, ρώτα καλύτερα!!!

Καταλαβα. Θα το ψαξω απο Δευτερα.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1117 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 05:27:33 μμ »
βασικά η διατύπωση είναι εντελώς λάθος - μόρια συνολικής  υπηρεσίας σημαίνει 2.5 μορια το χρόνο και τίποτα άλλο.
Όμως προϋπηρεσία σε πχ γυμνάσια/λύκεια/ ιδιωτικά τα καταχωρείς στην καρτέλα Υπηρετήσεις ( οπότε και λαμβάνουν ΚΑΙ μόρια δυσμενών συνθηκών) τα οποία όμως βάσει του εγγράφου που μιλαει για μορια συνολικής μόνο, ΔΕΝ  πρέπει να τα καταχωρίσεις.
Και αν πουν να τα καταχωρίσουμε στην αναγνωρισμένη υπηρεσία, πώς , αφού εκεί βάζουμε ΙΕΚ/ΑΕΙ/ΤΕΙ και με διαφορετικό τρόπο απο ό,τι τα ΜΣΔ; ο ε ο ;

Το σκεπτικό ειναι βεβαίως να πάρουν οι νεοδιόριστοι μορια για την προϋπηρεσία τους ( ως προς αυτό το θέμα ειναι όντως λήξαν) αλλά το θέμα ειναι πώς και να διατυπωθεί σωστά. Απο Δευτέρα τα σπουδαία....θα δούμε!!

sapore  το θέμα δεν έχει να κάνει καθόλου με ό,τι δεν υπολογίζεται για συνολική γενικότερα. Ό,τι έχει παρασχεθεί ως διδακτική υπηρεσία σε εκτός υπουργείου παιδείας φορείες ούτως  ή άλλως δεν λάμβανε ποτέ μόρια.

Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι, όσον αφορά τη μοριοδότηση για τις μεταθέσεις, υπάρχουν στο σύστημα 2 καρτέλες:
1) Αυτή των Υπηρετήσεων, όπου δίνονται μόρια και για τη συνολική υπηρεσία (2,5/έτος) και ΜΣΔ και
2) Αυτή της αναγνωρισμένης υπηρεσίας, όπου δίνονται μόρια μόνο για τη συνολική υπηρεσία.
και η διατύπωση της εγκυκλίου προβλέπει μόνο μόρια συνολικής υπηρεσίας για τις προϋπηρεσίες που πρέπει να μπουν στην καρτέλα 1, και όχι ΜΣΔ, άρα πρέπει να μπουν στην καρτέλα 2.

Αυτό είναι το πρόβλημα; Και γιατί το έχουν μόνο οι νεοδιόριστοι; Μόνο για τη δικιά τους προϋπηρεσία υπάρχει πρόβλημα ; Μπορείς να μου πεις σε ποιό σημείο της εγκυκλίου υπάρχει αυτή η λάθος διατύπωση;

Για τις προϋπηρεσίες που ανέφερα παραπάνω δεν υπάρχει πρόβλημα για το αν θα αναγνωριστούν;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2013, 05:30:34 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1118 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 05:32:08 μμ »
το πρόβλημα ειναι διπλό :
εν πρώτοις ειναι το τεχνικό του θέματος οπως σωστά κατάλαβες. (σε ποιά καρτέλα να δηλωθούν και πώς)

εν δευτέροις βάσει του 4024 δεν έχει προηγηθει καμία πράξη ΠΥΣΔΕ για αναγνώριση προϋπηρεσιας των νεοδιοριστων -εφόσον αυτοί ακομα δεν έχουν μονιμοποιηθεί.

Η διευκρινιστική λέει μεταξύ άλλων να προσμετρηθούν οι Προϋπηρεσίες για τις οποίες δεν απαιτείται μισθολογική αναγνώριση.
Αλλά στην εκπαίδευση, ΟΛΕΣ οι προϋπηρεσίες που αναγνωρίζονται συνεπάγονται ΚΑΙ μισθολογική αναγνώριση - δλδ δε γινεται ανεξάρτητα η μισθολογική απο την βαθμολογική ή άλλη αναγνώριση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1119 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 05:37:12 μμ »
αυτο ακριβώς σου λέω:

όσοι ζητάμε ηλεκτρονικά μέσω συστήματος πρεπει να υποβληθούν δύο ξεχωριστές αιτήσεις
το ίδιο καιμέσω μέιλ

όσοι ζητάν ηλεκτρονικά με πολλαπλή επιλογή (πχ θέλω αίτηση μετάθεσης και οριστικής ) επιλέγουν τα πεδία

όσοι τα στέλνουν με ταχυδρομειο θέλει μία αίτηση και γράφεις επάνω ΚΑΙ για οριστική τοποθέτηση με κόκκινο στυλό.
Ωστόσο, κάπου άκουσα ότι η α/θμια θέλει δυο χειρόγραφες αιτησεις, ξεχωριστά!!

γιαυτο σου λέω, ρώτα καλύτερα!!!

Συγνώμη αλλά επειδή είμαι εκτός σχολείου φέτος, δεν είναι στάνταρ ότι στέλνουμε ταχυδρομικά τις αιτήσεις; μπορεί η δδε να τις θέλει με mail; ευχαριστώ!
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160683
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.