*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2828 στις: Ιούνιος 13, 2013, 02:06:43 μμ »
@Sostak

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι κάποιοι δεν μπορούν να πάρουν οργανική με 12 ώρες τώρα και τον Σεπτέμβρη οι ώρες να γίνουν 9 ή 10 ή ότι άλλο θες με επίκληση ότι τα παιδιά δεν εγγράφηκαν στο σχολείο ή πήραν μεταγγραφή ή δεν δήλωσαν το επιλογής που έλεγαν;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:46:13 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2829 στις: Ιούνιος 13, 2013, 02:07:35 μμ »
Γιατί τόσο μπέρδεμα ρε παιδιά? Αρκεί μία καταγγελία στο σώμα επιθεωρητών δημόσιας διοίκησης... (αναφέρομαι στον Γυμναστή με αίτηση μετάθεσης υπό μορφή "υδατογραφήματος")... Θα πάνε και θα κάνουν φύλο και φτερό το εν λόγω ΠΥΣΔΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2013, 02:10:30 μμ από alexandr75math »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2830 στις: Ιούνιος 13, 2013, 02:09:28 μμ »
@alexandr75math

Eλα τώρα παραδέξου το πλάκα κάνεις έτσι; (χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω το προηγούμενο μήνυμα).

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2831 στις: Ιούνιος 13, 2013, 02:11:13 μμ »
Γνωρίζει κάποιος για αίτηση θεραπείας ή ένσταση κατά των μεταθέσεων? Φαντάζομαι ότι δικαιούμαι να κάνω ένσταση κατά αυτού που εμφανίζεται ξαφνικά στις μεταθέσεις χωρίς να φαίνεται στον κατάλογο των αιτήσεων.

Συνήθως, οι ενστάσεις γίνονται αν έχει γίνει λάθος στα δικά σου δικαιολογητικά και όχι των άλλων.  ;)
Μια χαρά γίνεται και στον άλλων. Έχει ξαναγίνει και έχει γίνει ανάκληση μετάθεσης κάποιας "έξυπνης" κυρίας αλλά μέχρι εκεί. Κανονικά θέλουνε κυνήγι μέχρι τα άκρα, να πέσουν κεφάλια, όχι να ξεμπερδεύουν με ένα συγνώμη κάναμε λάθος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:46:13 »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2832 στις: Ιούνιος 13, 2013, 02:14:31 μμ »
Συνάδελφοι, όπου βρίσκετε παρανομίες κάντε καταγγελία. Δεν μπορεί εμείς να είμαστε οι χαζοί και κάποιοι εξυπνάκηδες βυσματίες να τη βγάζουν πάντα λάδι. Γίνονται πάρα πολλά, έχουν κατά καιρούς πιαστεί κάποιοι αλλά φαντάζομαι θα είναι ένα μικρό ποσοστό μπροστά σε αυτά που γίνονται συνολικά.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2833 στις: Ιούνιος 13, 2013, 02:22:42 μμ »
Εδώ χρόνια τώρα κάποια ΠΥΣΔΕ ανοίγανε κενά για ειδικότητες που δεν υφίσταντο για να φέρουν σε περιοχές μετάθεσης άτομα που έπρεπε να βολευτούν... Κανείς δεν μίλαγε... Χρόνια τώρα κάποια ΠΥΣΔΕ δίνανε οργανικές με 6 και 8 ώρες... Πάλι κανείς δεν μίλαγε... Έστελνε ο προϊστάμενος τον εκπαιδευτικό στο μικρονήσι της Δ΄περιοχής με τα 12 μόρια και του ξαναέκανε απόσπαση στην Α΄" δια τας ανάγκας της υπηρεσίας"... Αλλά έπαιρνε τα μόρια της βραχονησίδας και βρέθηκε Αθήνα "μια ώρα νωρίτερα" και χωρίς να υπηρετήσει... Πάλι κανείς δεν μίλαγε... Καθώς και τόοοσα άλλα. Ε φτάνει πια. Δια της σιωπής και της μουγκαμάρας δεν συμμορφώνεται κανείς...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2834 στις: Ιούνιος 13, 2013, 02:27:38 μμ »
Συνάδερφοι ειναι επιτακτική ανάγκη να απαιτήσουμε από το υπουργείο Παιδείας να δημοσιεύσει τις προσεχείς ημέρες  και αφου γίνουν οι τοποθετήσεις - πίνακα με τις οργανικές θέσεις  που κατέλαβαν οι 600 τυχεροί μετατιθέμενοι (σε ποια δηλαδή σχολεία τοποθετήθηκαν οργανικά).

Πρέπει να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας! Πάρτε τηλέφωνα στην ΟΛΜΕ αλλά και τους αιρετούς του ΠΥΣΔΕ σας και ζητήστε να το υποβάλουν σαν αίτημα. Το σημαντικότερο: Καταθέστε επώνυμα (ως εκπαιδευτικοί με έννομο συμφέρον) αυτοπροσώπως ή ταχυδρομικά το παραπάνω αίτημα [u]εγγράφως [/u] στο υπουργείο Παιδείας . Σε αυτή την περίπτωση το Υπουργείο είναι υποχρεωμένο να μας απαντήσει.

οι εκτιμήσεις των ΠΥΣΔΕ και η διαφορά τους από την εκτίμηση του αλγόριθμου οφείλεται κυρίως στην πρόθεση των υσ να καλύψουν τα ήδη γνωστά λειτουργικά κενά (οργανικές θέσεις διευθυντών, προθέσεις παραίτησης, μακροχρόνιες άδειες κλπ) και ενδεχομένως σε κάποιες περιπτώσεις να καβατζώσουν (αν τους το επιτρέψουν) κόσμο για Σεπτέμβρη, πάντως το υπουργείο φαίνεται ότι δεν τους έκανε τη χάρη, μπορεί κάποιες περιπτώσεις (π χ Μεσσηνία) να βγάζουν μάτι αλλά σε πολλές άλλες περιπτώσεις δόθηκαν μεταθέσεις στο 1/3 των προτεινόμενων κενών από τα πυσδε.
έχουμε πει πολλοί εδώ μέσα ότι τα ρουσφέτια θα προστατευτούν όσο παίρνει.
Υ Γ : Είναι σχεδόν βέβαιο ότι πολλοί από τους 600 που πήραν μετάθεση δεν θα πάρουν οργανική (αν στην ειδικότητά τους υπάρχουν και διαθεσίτες)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2835 στις: Ιούνιος 13, 2013, 02:31:59 μμ »
Νομίζετε πως τα μέλη της task force αδίκως ζήτησαν από τα σχολεία να παρουσιάζουν την κατάσταση τους κάθε 15ήμερο στο survey? Δηλαδή τα κατά τόπους ΠΥΣΔΕ με τους αιρετούς αποτελούσαν κόσμους αγγελικά πλασμένους και δεν μπορούσαν να εξακολουθήσουν να αρκούνται στις εκτιμήσεις τους?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2836 στις: Ιούνιος 13, 2013, 02:34:29 μμ »
Ο έλεγχος πάντα σταματάει ως εκεί που έχει πέσει τηλέφωνο από το Γραφείο του Πρωθυπουργού...  ;)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2837 στις: Ιούνιος 13, 2013, 02:34:40 μμ »
@Sostak
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι κάποιοι δεν μπορούν να πάρουν οργανική με 12 ώρες τώρα και τον Σεπτέμβρη οι ώρες να γίνουν 9 ή 10 ή ότι άλλο θες με επίκληση ότι τα παιδιά δεν εγγράφηκαν στο σχολείο ή πήραν μεταγγραφή ή δεν δήλωσαν το επιλογής που έλεγαν;;;
σαφώς ισχύει,τουλάχιστον μέχρι πέρσι που έδιναν τα σχολεία κενά και πλεονάσματα, πολλοί δ/ντες έβγαζαν οργανικές ολίγων ωρών τεντομένες στο διπλάσιο σχεδόν για να καβατζώσουν κόσμο,αδιαφορώντας για τους συναδέλφους και επικαλούμενοι το συμφέρον της σχολικής τους μονάδας (που να περιμένω το Σεπτέμβρη να δω τι θα μου στείλουν κλπ κλπ ), γνωστά σε όλους, ελπίζω φέτος που θα βγουν από το σύστημα να μαζευτούν κάποιες ακραίες τουλάχιστον καταστάσεις.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2838 στις: Ιούνιος 13, 2013, 02:40:47 μμ »
@silkcut

Οι οργανικές θα δοθούν τώρα. Το πραγματικό ωράριο θα φανεί τον Σεπτέμβρη - Οκτώβρη (μιλάω κυρίως για Λύκεια και ΕΠΑΛ).
Ασε που οι μεταθέσεις έγιναν πριν την κατάργηση σχολείων και το νέο ωράριο των Λυκείων-ΕΠΑΛ.
Αν λοιπόν οι τοποθετήσεις γίνουν τώρα και μετά έχουμε αλλαγές των σχολείων;
Να κάνω μια χαζή ερώτηση. Αν σήμερα - αύριο πέσει η Κυβέρνηση (που το θεωρώ δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις) δεν παύουν οι υπηρεσιακές μεταβολές άρα και οι μεταθέσεις;
Καταλάβαίνετε φαντάζομαι το άγχος να παρουσιαστούν και της ΒΒθμιας χτες μαζί με της Αβθμιας για ππρώτη φορά στα χρονικά...

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2839 στις: Ιούνιος 13, 2013, 02:47:03 μμ »
Ο έλεγχος πάντα σταματάει ως εκεί που έχει πέσει τηλέφωνο από το Γραφείο του Πρωθυπουργού...  ;)
... Δοκίμασε το και αν δεις ότι δεν βγει τίποτε, τότε το ξανασυζητάμε. Άλλωστε δεν μπορεί να μου κάνουν "ντου" στο σχολείο μου για να δουν αν είμαι συνεπής στο ωράριο μου και εκεί όπου γίνεται το έλα να δεις να μην έχει συμβεί τίποτε έως τώρα. Νομίζω πως την ίδια συνέπεια και την αίσθηση ευθύνης που έχω έγώ στην τάξη, έτσι ώστε να είμαι σωστός στα καθήκοντα μου και απέναντι στους μαθητές μου, την ίδια αίσθηση ευθύνης πρέπει να έχουν και αυτοί που βρίσκονται στις διοικητικές θέσεις. Απλά μέχρι τώρα είχαν να κάνουν με παιδάκια που αισθάνονταν φοβισμένα... "Αχ... ας μην μιλήσω γιατί μπορεί να με βγάλουν υπεράριθμο και να ξεβολευτώ"... "Αχ... ας μην μιλήσω γιατί είμαι στην διάθεση και δεν θα δω οργανική ποτέ" (μιας και ξέρω ότι ορισμένες οργανικές είναι και αυτές υπό μορφή υδατογραφήματος και εμφανίζονται στο φάσμα του ορατού όταν πρόκειται να βολέψουν κάποιον δικό τους). Ε... αυτό κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει. Δεν ΖΗΤΑΜΕ και δεν ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ. Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΑ τα ΠΥΣΔΕ (και το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ) να εμφανίζουν με πλήρη διαφάνεια αυτά τα οποία ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ. Όπως και εγώ ΥΠΟΧΡΕΟΥΜΑΙ να είμαι σωστός απέναντι στα ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ μου στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος Sostak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2840 στις: Ιούνιος 13, 2013, 02:56:36 μμ »
@Sostak

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι κάποιοι δεν μπορούν να πάρουν οργανική με 12 ώρες τώρα και τον Σεπτέμβρη οι ώρες να γίνουν 9 ή 10 ή ότι άλλο θες με επίκληση ότι τα παιδιά δεν εγγράφηκαν στο σχολείο ή πήραν μεταγγραφή ή δεν δήλωσαν το επιλογής που έλεγαν;;;

Μα οι μεταθέσεις φέτος δεν έγιναν με βάση τις προβλέψεις των Διευθυντών των σχολείων, αλλά με βάση συγκεκριμένο αλγόριθμο που έδωσε το υπουργείο..

Όπως και να'χει πάντως guestteacher πιστεύω ότι αξίζει να προσπαθήσουμε..Εγώ από την πλευρά μου θα κάνω την προσπάθεια που μου αναλογεί. Αν μάλιστα αυτή η κίνηση αποκτήσει μαζικότητα, το υπουργείο θα αναγκαστεί να πάρει επίσημα θέση και μάλιστα σύντομα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #2841 στις: Ιούνιος 13, 2013, 02:58:20 μμ »
@Sostak και alexandr...

Δεν καταλαβαίνουν τίποτα.
Εχεις καταλάβει ότι υπηρετείς ένα σύστημα που τους νόμους τους βγάζουν χωρίς να σε ρωτάνε;;; Εκεί που θα τους πεις ότι έχουν αδικο σου πασάρουν τροπολογία φίλε μου ή παραθυράκι...τι δεν καταλαβαίνεις; Να στο πω καθαρά...
Μιλάνε παραπάνω για την Μεσσηνία....ωραία όλοι στείλανε κενά από τα ΠΥΣΔΕ, για κάποιους πιάστηκε το plan και για κάποιους το ΠΥΣΔΕ και αν φωνάξεις;;; τι;;; μαζί με 5 ή 10 βύμστα που ήταν πάνω πάνω πήραν και 7 φουκαράδες από κάτω που θα πei είστε υπεραριθμοι φυγέτε με απόσπαση σε λειτουργικά κενά αλλού (μιας και θα υπάρχουν και κάποιοι με περισσότερα μόρια στο ΠΥΣΔΕ ήδη...)
Σιγά μην ασχοληθούν με τον κάθε καθηγητή (μην το πάρεις προσωπικά).
Ξέρεις πόσοι πριν από σένα έχουν βαρέσει μπουνιές σε τραπέζια και έχουν πιάσει άτομα από το λαιμό;;;
Εντελώς φιλικά στο λέω βαρέθηκα να γυρνάω σπίτι μου κάθε Σεπτέμβρη και να προσπαθώ να ηρεμήσω μην πάθω καρδιά ή εγκεφαλικό...
Μετά από μια ηλικία δεν κάνεις το χατήρι του κάθε πα....ρα να πεθάνεις κιόλας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160683
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.