*

Αποστολέας Θέμα: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη  (Αναγνώστηκε 11703 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 27, 2014, 02:49:49 μμ »
Λογικά, αφού δεν αναφέρει κάτι συγκεκριμένο (ότι οι αποσπασμένοι παραμένουν στο πυσδε απόσπασης) επιστρέφουν στην οργανική στις 30/6, όπως αναφέρει και η απόφαση της απόσπασης. Εξ άλλου αυτό που απομένει στα ΓΕΛ είναι η έκδοση αποτελεσμάτων για τις πανελλήνιες και τα απολυτήρια της Γ΄Λυκείου. Αυτά μπορεί να τα κάνει ο σύλλογος χωρίς την απαραίτητη παρουσία των αποσπασμένων.
Aυτό που είναι εκπληκτικό είναι ότι στους αποσπασμένους έδειξαν κατανόηση και τους επιτρέπουν να στείλουν φαξ αντί να παρουσιαστούν τη Δευτερα για πράξη ανάληψης, αλλά από την Τρίτη ως την Παρασκευή θα πρέπει να υπηρετήσουν στην οργανική τους θέση! Όχι τίποτα άλλο, αλλά θα είμαστε και υποχρεωμένοι απέναντί τους για τέτοια "εξυπηρέτηση". Ελλάς το μεγαλείο σουουυουουουουου!!!! :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:39:26 »

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 27, 2014, 03:05:08 μμ »
Το χαρτί της απόσπασης λέει: "μέχρι την λήξη του διδακτικού έτους", όχι "μέχρι 30/06"
Πήρε σήμερα μια συνάδελφος στο υπουργείο και το επιβεβαίωσαν αυτό.
Καθόμαστε δηλαδή στο σχολείο απόσπασης μέχρι 03/07 (εφ'όσον είναι Λύκειο) και στις 04/07 στέλνουμε την υπεύθυνη δήλωση με φαξ.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 27, 2014, 03:30:32 μμ »
Επιβεβαιωνω κ γω αυτην την πληροφορια.τελικα αυτες τις διευκρινησεις εδωσαν.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 27, 2014, 04:18:24 μμ »
http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/prosuetes-apodoxes-gia-tis-hmeres-poy-parateinetai-to-didaktiko-etos-zhta-h-olme

οχι οτι δεν τα δικαιουμαστε εννοειται, αλλα αντε παλι να βγαινουν οι δημοσιογραφοι να κατηγορουν που δεν θελουμε να δουλεψουμε για 4 μερες παραπανω. σιγα μην ξερουν βεβαια τις ιδιαιτεροτητες οπως τα ενοικια σε απομακρυσμενα μερη κτλ...
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:39:26 »

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 27, 2014, 04:24:57 μμ »
έχω μια απορία. Όσοι είναι αποσπασμένοι και εργάζονται σε Λύκειο θα δουλεύουν ως τις 4/7, όπως φαίνεται.  Στο πρακτικό που θα γραφεί στις 30 Ιουνίου στο σχολείο της οργανικής τους πρέπει να γραφεί  κάτι για αυτούς; Πιθανώς ότι
 είναι απόντες δικαιολογημένα λόγω αυτής της Υ.Α,; ή κάτι άλλο;
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 27, 2014, 04:41:10 μμ »
Τελικά πάλι "θα τα βρούμε μεταξύ μας" ως εξής: (πραγματικός διάλογος)

Δ/ντης Λυκειου: "Έχουμε 1 απόφαση του υπουργού για παράταση του διδ. έτους. Θα πρέπει να είμαστε εδώ ως την Παρασκευή 4/7. Την επόμενη Δευτέρα θα πάτε στις οργανικές σας".
Καθ.1: "Μα εγώ έχω κλείσει εισιτήρια για αύριο"
Καθ.2: "Κι εγώ ξενοίκιασα το σπίτι"
Καθ.3: "Εγώ έχω κλείσει διακοπές με την οικογένεια"

Δ/ντης Λυκείου: "Λοιπόν,
επειδή δε σας βλέπω να συμφωνούμε:
Θα αποφασίσω εγώ:
Επειδή κι εγώ έχω να πάω διακοπές.
Θα κάτσουν εδώ όσοι ΔΕΝ είναι βύσματα και κολλητοί.
Οι άλλοι μπορούν να φύγουν".

Ωραία,
για άλλη 1 φορά "τα βρήκαμε μεταξύ μας"!

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 27, 2014, 05:08:01 μμ »
Οι τεχνικές ειδικότητες,όσοι έχουν οργανικές σε λύκεια ή σε γυμνάσια με λυτ υποχρεωτικά μέχρι 4/7!Προσέξτε γιατί τα πράγματα είναι επικίνδυνα για εδε.Μην ακούτε τι λένε προφορικά οι διευθυντές και πολύ περισσότερο μην τα βρήτε μεταξύ σας.Μόνο αν σας δώσουν γραπτή άδεια να φύγετε.Διαφορετικά θα έχετε σοβαρό πρόβλημα!

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 27, 2014, 05:30:43 μμ »
έχω μια απορία. Όσοι είναι αποσπασμένοι και εργάζονται σε Λύκειο θα δουλεύουν ως τις 4/7, όπως φαίνεται.  Στο πρακτικό που θα γραφεί στις 30 Ιουνίου στο σχολείο της οργανικής τους πρέπει να γραφεί  κάτι για αυτούς; Πιθανώς ότι
 είναι απόντες δικαιολογημένα λόγω αυτής της Υ.Α,; ή κάτι άλλο;
Δείτε αυτό: http://dide.koz.sch.gr/cms/index.php/the-news/2009-03-17-09-24-08/534-analipsi-ypiresias-kai-therines-ypiresies-ekpaideftikon-tis-dieythynsis-tou-d-thmias-ekp-sis-kozanis                                              

ΘΕΜΑ «Ανάληψη υπηρεσίας και θερινές υπηρεσίες εκπαιδευτικών της Διεύθυνσης του  Δ/θμιας Εκπ/σης Κοζάνης».
   Ενημερώνουμε τους εκπαιδευτικούς της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Κοζάνης  ότι με τη λήξη του διδακτικού έτους (30/6/2014 για τα Γυμνάσια και 4/7/2014 για Λύκεια και ΕΠΑΛ) οφείλουν:
1.   Όσοι έχουν διατεθεί σε σχολικές μονάδες για συμπλήρωση ωραρίου, να επιστρέψουν  στην μονάδα προσωρινής ή οργανικής τους τοποθέτησης
2.   Όσοι είναι προσωρινά τοποθετημένοι σε σχολικές μονάδες της Διεύθυνσης, να παραμείνουν στη μονάδα της τελευταίας τοποθέτησής τους.
3.   Όσοι έχουν αποσπαστεί σε άλλα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ να αναλάβουν υπηρεσία στη μονάδα που ανήκουν οργανικά ή προσωρινά.   
Οι Θερινές υπηρεσίες θα πραγματοποιηθούν στην σχολική μονάδα προσωρινής ή οριστικής τοποθέτησης.




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2014, 05:32:25 μμ από anyname »
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 27, 2014, 05:38:36 μμ »
Δείτε αυτό: http://dide.koz.sch.gr/cms/index.php/the-news/2009-03-17-09-24-08/534-analipsi-ypiresias-kai-therines-ypiresies-ekpaideftikon-tis-dieythynsis-tou-d-thmias-ekp-sis-kozanis                                              

ΘΕΜΑ «Ανάληψη υπηρεσίας και θερινές υπηρεσίες εκπαιδευτικών της Διεύθυνσης του  Δ/θμιας Εκπ/σης Κοζάνης».
   Ενημερώνουμε τους εκπαιδευτικούς της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Κοζάνης  ότι με τη λήξη του διδακτικού έτους (30/6/2014 για τα Γυμνάσια και 4/7/2014 για Λύκεια και ΕΠΑΛ) οφείλουν:
1.   Όσοι έχουν διατεθεί σε σχολικές μονάδες για συμπλήρωση ωραρίου, να επιστρέψουν  στην μονάδα προσωρινής ή οργανικής τους τοποθέτησης
2.   Όσοι είναι προσωρινά τοποθετημένοι σε σχολικές μονάδες της Διεύθυνσης, να παραμείνουν στη μονάδα της τελευταίας τοποθέτησής τους.
3.   Όσοι έχουν αποσπαστεί σε άλλα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ να αναλάβουν υπηρεσία στη μονάδα που ανήκουν οργανικά ή προσωρινά.   
Οι Θερινές υπηρεσίες θα πραγματοποιηθούν στην σχολική μονάδα προσωρινής ή οριστικής τοποθέτησης.
Τι εννοει ο ποιητης?

οσοι δηλαδη ειναι αποσπασμενοι στον τοπο κατοικιας τους πρεπει να ξενιτευθουν παλι κατακαλοκαιρο?

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 27, 2014, 05:44:18 μμ »
Το χαρτί της απόσπασης λέει: "μέχρι την λήξη του διδακτικού έτους", όχι "μέχρι 30/06"
Πήρε σήμερα μια συνάδελφος στο υπουργείο και το επιβεβαίωσαν αυτό.
Καθόμαστε δηλαδή στο σχολείο απόσπασης μέχρι 03/07 (εφ'όσον είναι Λύκειο) και στις 04/07 στέλνουμε την υπεύθυνη δήλωση με φαξ.
Έχεις δίκιο. Αυτά ακριβώς μου είπε σήμερα κι ο λυκειάρχης στο σχολείο που πηγαίνω. ΑΠΟΡΙΑ : εάν στείλουμε το φαξ στις 30/06 αντί για τις 4/07, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα ? Ξέρει κανείς ?

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 27, 2014, 05:47:54 μμ »
Δείτε αυτό: http://dide.koz.sch.gr/cms/index.php/the-news/2009-03-17-09-24-08/534-analipsi-ypiresias-kai-therines-ypiresies-ekpaideftikon-tis-dieythynsis-tou-d-thmias-ekp-sis-kozanis                                              

ΘΕΜΑ «Ανάληψη υπηρεσίας και θερινές υπηρεσίες εκπαιδευτικών της Διεύθυνσης του  Δ/θμιας Εκπ/σης Κοζάνης».
   Ενημερώνουμε τους εκπαιδευτικούς της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Κοζάνης  ότι με τη λήξη του διδακτικού έτους (30/6/2014 για τα Γυμνάσια και 4/7/2014 για Λύκεια και ΕΠΑΛ) οφείλουν:
1.   Όσοι έχουν διατεθεί σε σχολικές μονάδες για συμπλήρωση ωραρίου, να επιστρέψουν  στην μονάδα προσωρινής ή οργανικής τους τοποθέτησης
2.   Όσοι είναι προσωρινά τοποθετημένοι σε σχολικές μονάδες της Διεύθυνσης, να παραμείνουν στη μονάδα της τελευταίας τοποθέτησής τους.
3.   Όσοι έχουν αποσπαστεί σε άλλα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ να αναλάβουν υπηρεσία στη μονάδα που ανήκουν οργανικά ή προσωρινά.   
Οι Θερινές υπηρεσίες θα πραγματοποιηθούν στην σχολική μονάδα προσωρινής ή οριστικής τοποθέτησης.

Eμένα με έχουν αποσπάσει για τις ανάγκες της υπηρεσίας και χωρίς αίτησή μου σε λύκειο διπλανής πόλης (έχω οργανική σε λύκειο και με έστελναν με διάθεση από το λύκειο απόσπασης στην οργανική μου για 6 ώρες). Τους ρωτάω πού παρουσιάζομαι τη Δευτέρα και τα 2 λύκεια ισχυρίζονται το καθένα σε αυτό. Λογικά, όμως, στην οργανική πρέπι να πάω μόνο την τελευταία μέρα, αφού οι αποσπάσεις λήγουν με τη λήξη του διδακτικού έτους κι αυτό παρατείνεται.. Λέω?
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1713
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 27, 2014, 05:48:15 μμ »
Συγχαρητήρια για την παράταση. Κλασσικό οριζόντιο μέτρο. Πάμε να δούμε την αναστάτωση που προκαλεί:
1. Όσοι παραιτήθηκαν πρέπει να πληρωθούν μέχρι και 4/7 ή μπορεί και 6/7. Τα περαστικά μου στους υπαλλήλους στις ΔΔΕ
2. Από 1/7 αλλάζουν τα ποσοστά ΙΚΑ. Και πάλι τα περαστικά μου στους υπαλλήλους στις ΔΔΕ
3. Πολύς κόσμος έχει κλείσει αεροπορικά εισιτήρια από νησιά
4. Πολύς κόσμος στα νησιά υποχρεώνεται να φύγει από το σπίτι στις 30/06

Θα ήταν προτιμότερο να πλήρωναν μη χρήση θερινής άδειας όπου έπρεπε. Τέλος πάντων.

Για την ανάληψη υπηρεσίας έχει σταλεί διευκρίνιση το μεσημέρι από το Υπουργείο:
Μετά την υπ’ αριθμ. 99555/Γ2/26-6-2014 Υ.Α. με θέμα «Παράταση διδακτικού έτους στα Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια για το σχολικό έτος 2013-2014» και σε συνέχεια του υπ’ αριθμ. 95431/Δ2/20-6-2014 εγγράφου μας σχετικά με την ανάληψη υπηρεσίας των εκπαιδευτικών που  είναι αποσπασμένοι ή βρίσκονται σε υπηρεσιακή άδεια, σας ενημερώνουμε τα εξής:
Εκπαιδευτικός αποσπασμένος που υπηρετεί σε σχολείο για το οποίο έχει παραταθεί το διδακτικό έτος, παραμένει στο σχολείο της απόσπασής του μέχρι 4/7 και την ίδια μέρα κάνει ανάληψη υπηρεσίας μέσω φαξ στο σχολείο της οργανικής του.
Εκπαιδευτικός αποσπασμένος που υπηρετεί σε σχολείο για το οποίο δενέχει παραταθεί το διδακτικό έτος, κάνει ανάληψη υπηρεσίας σύμφωνα με το υπ’ αριθμ. 95431/Δ2/20-6-2014 έγγραφό μας στις 30/6. Αν στο σχολείο οργανικής έχει παραταθεί το διδακτικό έτος, δεν υποχρεούται να υπηρετήσει αυτό το διάστημα στο σχολείο, καθώς οι ανάγκες θα καλυφθούν από τους υπηρετούντες σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 27, 2014, 05:52:42 μμ »
Τι εννοει ο ποιητης?

οσοι δηλαδη ειναι αποσπασμενοι στον τοπο κατοικιας τους πρεπει να ξενιτευθουν παλι κατακαλοκαιρο?

Aυτό που, κατ' αρχήν, καταλαβαίνω εγώ, είναι ότι η "πράξη ανάληψης υπηρεσίας'' (με/χωρίς φαξ), αντί για τις 30 Ιουνίου, θα γίνει στις 4 Ιουλίου (για τους εκπαιδευτικούς ΕΠΑΛ και ΓΕΛ),
και μέχρι τότε ( 3 ή 4) όλοι (αποσπασμένοι ή μη) θα βρίσκονται στα σχολεία που είναι τώρα.
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: ληξη διδακτικου ετους στις 4 ιουλη
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 27, 2014, 05:57:08 μμ »
Τι εννοει ο ποιητης?

οσοι δηλαδη ειναι αποσπασμενοι στον τοπο κατοικιας τους πρεπει να ξενιτευθουν παλι κατακαλοκαιρο?

Eμένα με έχουν αποσπάσει για τις ανάγκες της υπηρεσίας και χωρίς αίτησή μου σε λύκειο διπλανής πόλης (έχω οργανική σε λύκειο και με έστελναν με διάθεση από το λύκειο απόσπασης στην οργανική μου για 6 ώρες). Τους ρωτάω πού παρουσιάζομαι τη Δευτέρα και τα 2 λύκεια ισχυρίζονται το καθένα σε αυτό. Λογικά, όμως, στην οργανική πρέπι να πάω μόνο την τελευταία μέρα, αφού οι αποσπάσεις λήγουν με τη λήξη του διδακτικού έτους κι αυτό παρατείνεται.. Λέω?

Aυτό που, κατ' αρχήν, καταλαβαίνω εγώ, είναι ότι η "πράξη ανάληψης υπηρεσίας'' (με/χωρίς φαξ), αντί για τις 30 Ιουνίου, θα γίνει στις 4 Ιουλίου (για τους εκπαιδευτικούς ΕΠΑΛ και ΓΕΛ),
και μέχρι τότε όλοι (αποσπασμένοι ή μη) θα βρίσκονται στα σχολεία που είναι τώρα.

Αυτά, βέβαια, για ΔΙΔΕ Κοζάνης, αλλά εύλογα υποθέτω ότι θα ισχύσουν σε όλες τις ΔΙΔΕ.
(Πιο πάνω ένα άλλος συνάδελφος επαλήθευσε αυτά, με παράθεση ανακοίνωσης του Υπ.Π.Θ. -ή όπως αλλιώς λέγεται-.)
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160026
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.