*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1385422 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1302 στις: Μάιος 20, 2012, 01:19:49 μμ »
Γνωριζετε αν τα ενσημα που πρεπει να υποβαλλουμε για το επιδομα μπορουμε να τα εκτυπωσουμε μονοι μας; Τα δεχονται ετσι απο τον ΟΑΕΔ; (γιατι αν πρεπει να παω στο ΙΚΑ να μου τα σφραγισουν, δεν εχει κανενα νοημα να τα εκτυπωσω εγω...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:12 »

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1303 στις: Μάιος 20, 2012, 02:21:22 μμ »
Το ικα της περιοχής που εργάζεσαι μπορεί να σου απαντήσει αν φαίνονται όλα στο σύστημα, οπότε και δεν χρειάζεται σφραγίδα! Συνήθως το σχολείο (ή φέτος η δευτεροβάθμια) έδινε τα ένσημα των 2 τελευταίων μηνών διότι δεν φαίνονται στο σύστημα, οπότε έπρεπε να πάς στο ικα της περιοχής του σχολείου να τα σφραγίσουν και κατόπιν στον οαεδ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1304 στις: Μάιος 21, 2012, 02:05:53 μμ »
Γνωριζετε αν τα ενσημα που πρεπει να υποβαλλουμε για το επιδομα μπορουμε να τα εκτυπωσουμε μονοι μας; Τα δεχονται ετσι απο τον ΟΑΕΔ; (γιατι αν πρεπει να παω στο ΙΚΑ να μου τα σφραγισουν, δεν εχει κανενα νοημα να τα εκτυπωσω εγω...)
Εγώ μπορώ να τα τυπώσω μόνος μου επειδή έχω κάνει εγγραφή και είμαι πιστοποιημένος στο δίκτυο ermis.gov.gr.
Η πιστοποίηση γίνεται με μια επίσκεψη σε οποιοδήποτε ΚΕΠ. Κατόπιν δε χρειάζεται να πας στο ΙΚΑ, απλά τυπώνεις τα ένσημα που σε ενδιαφέρουν και πηγαίνεις στο τοπικό ΚΕΠ για σφραγίδα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1305 στις: Μάιος 21, 2012, 02:23:03 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.Με πρόσληψη το Σεπτέμβρη μέχρι ποιους μήνες λέτε να έχουν περαστεί τα ένσημα στο σύστημα του ΙΚΑ;Δηλαδή για ποιους μήνες πρέπει να συμπληρώσουμε τη βεβαίωση των ενσήμων από το σχολείο;Σε περίπτωση που δεν το κάνω θα χάσω το επίδομα;Εργάστηκα και πέρσι από Σεπτέμβρη μέχρι Ιούνιο.Επίσης, αυτές οι χειρόγραφες βεβαιώσεις ενσήμων θέλουν σφραγίδα μόνο από σχολείο, ή από Δευτεροβάθμια;Επειδή στο σχολείο μου δεν υπάρχει κάποιος να ασχολείται θα χρειαστεί να κάνω εγώ τη δήλωση αυτή.Μπορώ να βρω τα στοιχεία κάπου ή θα το αναλάβει η Δευτεροβάθμια που έχει τα μισθολογικά μου;Πέρσι δεν ήταν απαραίτητη η σφραγίδα του ΟΑΕΔ σε αυτή τη βεβαίωση, για φέτος τι ισχύει;Ευχαριστώ.
Αντιγόνη συνήθως τα ένσημα δεν είναι καταχωρημένα για το τελευταίο τρίμηνο της σύμβασης (4ος-5ος-6ος/2012).
Το επίδομα δεν το χάνεις, αλλά τη θέλουν την ΑΠΔ στον ΟΑΕΔ. Η δευτεροβάθμια τις εκδίδει αν δεν απατώμαι.
Ρώτησε καλύτερα εκεί να σου πούνε πώς μπορείς να την ετοιμάσεις (αν χρειαστεί) για να βάλουν εκείνοι σφραγίδα.
Δεν άλλαξε κάτι φέτος από όσο ξέρω...εξακολουθεί να είναι απαραίτητη η σφραγίδα από το τοπικό ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:12 »

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1306 στις: Μάιος 21, 2012, 04:47:43 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι και απο μένα , προσπαθώ να βγάλω άκρη διαβάζοντας το θέμα και έχει γίνει το μυαλό σούπα με όλα αυτά... δεδομένου το οτι αλλάζουν οι προυποθέσεις απο 1/7/2012 για την χορήγηση του επιδόματος αν μπορείτε διαφωτίστε με και εμένα.. Πέρυσι δούλεψα ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου απο 9-9-2010 εως 21-6-2011, το επίδομα δεν το δικαιουμουν γιατι ηταν η πρωτη μου χρονια. Φέτος προσλήφθηκα 28/11/2011 δεδομένου οτι θα απολυθω 21/6/2012 δικαιούμαι το επίδομα ή το χανω για καποια ενσημα?  να σημειωσω οτι θα προσπαθησω νακαταθεσω τα δικαιολογητικα πριν το νεο συστημα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2012, 05:14:35 μμ από vivaki »
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1307 στις: Μάιος 21, 2012, 05:27:02 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.Με πρόσληψη το Σεπτέμβρη μέχρι ποιους μήνες λέτε να έχουν περαστεί τα ένσημα στο σύστημα του ΙΚΑ;Δηλαδή για ποιους μήνες πρέπει να συμπληρώσουμε τη βεβαίωση των ενσήμων από το σχολείο;Σε περίπτωση που δεν το κάνω θα χάσω το επίδομα;Εργάστηκα και πέρσι από Σεπτέμβρη μέχρι Ιούνιο.Επίσης, αυτές οι χειρόγραφες βεβαιώσεις ενσήμων θέλουν σφραγίδα μόνο από σχολείο, ή από Δευτεροβάθμια;Επειδή στο σχολείο μου δεν υπάρχει κάποιος να ασχολείται θα χρειαστεί να κάνω εγώ τη δήλωση αυτή.Μπορώ να βρω τα στοιχεία κάπου ή θα το αναλάβει η Δευτεροβάθμια που έχει τα μισθολογικά μου;Πέρσι δεν ήταν απαραίτητη η σφραγίδα του ΟΑΕΔ σε αυτή τη βεβαίωση, για φέτος τι ισχύει;Ευχαριστώ.
Αντιγόνη συνήθως τα ένσημα δεν είναι καταχωρημένα για το τελευταίο τρίμηνο της σύμβασης (4ος-5ος-6ος/2012).
Το επίδομα δεν το χάνεις, αλλά τη θέλουν την ΑΠΔ στον ΟΑΕΔ. Η δευτεροβάθμια τις εκδίδει αν δεν απατώμαι.
Ρώτησε καλύτερα εκεί να σου πούνε πώς μπορείς να την ετοιμάσεις (αν χρειαστεί) για να βάλουν εκείνοι σφραγίδα.
Δεν άλλαξε κάτι φέτος από όσο ξέρω...εξακολουθεί να είναι απαραίτητη η σφραγίδα από το τοπικό ΙΚΑ.


Σε υπερευχαριστώ :)Τοπικό ΙΚΑ εννοείς αυτό στο οποίο ανήκει το σχολείο ή η Δευτεροβάθμια απ' την οποία πληρώνομαι;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1308 στις: Μάιος 21, 2012, 08:18:53 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι και απο μένα , προσπαθώ να βγάλω άκρη διαβάζοντας το θέμα και έχει γίνει το μυαλό σούπα με όλα αυτά... δεδομένου το οτι αλλάζουν οι προυποθέσεις απο 1/7/2012 για την χορήγηση του επιδόματος αν μπορείτε διαφωτίστε με και εμένα.. Πέρυσι δούλεψα ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου απο 9-9-2010 εως 21-6-2011, το επίδομα δεν το δικαιουμουν γιατι ηταν η πρωτη μου χρονια. Φέτος προσλήφθηκα 28/11/2011 δεδομένου οτι θα απολυθω 21/6/2012 δικαιούμαι το επίδομα ή το χανω για καποια ενσημα?  να σημειωσω οτι θα προσπαθησω νακαταθεσω τα δικαιολογητικα πριν το νεο συστημα
Μια χαρά είσαι vivaki. Με την προϋπόθεση ότι θα καταθέσεις την αίτησή σου στον ΟΑΕΔ πριν την 1-7-2012 που αρχίζει η εφαρμογή του νέου νόμου, έχεις πάνω από 80 ένσημα κατά έτος και πάνω από 200 ένσημα στην τελευταία διετία. Είσαι από τις τελευταίες και τυχερές...ίσα που προλαβαίνεις να μη σε πιάσει η αλλαγή!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1309 στις: Μάιος 21, 2012, 08:28:32 μμ »
Το επίδομα δεν το χάνεις, αλλά τη θέλουν την ΑΠΔ στον ΟΑΕΔ. Η δευτεροβάθμια τις εκδίδει αν δεν απατώμαι.
Ρώτησε καλύτερα εκεί να σου πούνε πώς μπορείς να την ετοιμάσεις (αν χρειαστεί) για να βάλουν εκείνοι σφραγίδα.
Δεν άλλαξε κάτι φέτος από όσο ξέρω...εξακολουθεί να είναι απαραίτητη η σφραγίδα από το τοπικό ΙΚΑ.
Σε υπερευχαριστώ :)Τοπικό ΙΚΑ εννοείς αυτό στο οποίο ανήκει το σχολείο ή η Δευτεροβάθμια απ' την οποία πληρώνομαι;
Έχει χρόνια που ήμουν σε σχολείο του υπουργείου παιδείας και δε θυμάμαι καλά.
Αν είναι να πας εσύ για τη σφραγίδα στο ΙΚΑ, σίγουρα μιλάμε για το ΙΚΑ που ανήκει το σχολείο.
Πάντως δε θα χρειαστεί να τρέχεις στο ΙΚΑ που ανήκει η δευτεροβάθμια. Σε αυτήν την περίπτωση πιστεύω ότι αυτό θα το κάνουν αυτόματα από τη δευτεροβάθμια και η ΑΠΔ θα φτάσει σε σένα σφραγισμένη. Καλού κακού ρώτησέ τους.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1310 στις: Μάιος 21, 2012, 09:52:01 μμ »
Lasid, τι αλλαγές γίνονται από 1/7; Μπορεί να έχεις ξανααναφερθεί σε αυτές..... Εγώ απολύομαι 30/6. Να υποθέσω ότι με πιάνουν, ε; Θα'χει πλάκα να το χάσω το επίδομα!!! :o :o :o Αν σου είναι εύκολο, παρέπεμψέ με κάπου να ξεστραβωθώ. Thanks.

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1311 στις: Μάιος 21, 2012, 09:53:25 μμ »
ικα της ΔΔΕ πας....
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1312 στις: Μάιος 21, 2012, 10:00:45 μμ »
ικα της ΔΔΕ πας....
Δεν κατάλαβα.....

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1313 στις: Μάιος 21, 2012, 10:28:03 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι και απο μένα , προσπαθώ να βγάλω άκρη διαβάζοντας το θέμα και έχει γίνει το μυαλό σούπα με όλα αυτά... δεδομένου το οτι αλλάζουν οι προυποθέσεις απο 1/7/2012 για την χορήγηση του επιδόματος αν μπορείτε διαφωτίστε με και εμένα.. Πέρυσι δούλεψα ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου απο 9-9-2010 εως 21-6-2011, το επίδομα δεν το δικαιουμουν γιατι ηταν η πρωτη μου χρονια. Φέτος προσλήφθηκα 28/11/2011 δεδομένου οτι θα απολυθω 21/6/2012 δικαιούμαι το επίδομα ή το χανω για καποια ενσημα?  να σημειωσω οτι θα προσπαθησω νακαταθεσω τα δικαιολογητικα πριν το νεο συστημα
Μια χαρά είσαι vivaki. Με την προϋπόθεση ότι θα καταθέσεις την αίτησή σου στον ΟΑΕΔ πριν την 1-7-2012 που αρχίζει η εφαρμογή του νέου νόμου, έχεις πάνω από 80 ένσημα κατά έτος και πάνω από 200 ένσημα στην τελευταία διετία. Είσαι από τις τελευταίες και τυχερές...ίσα που προλαβαίνεις να μη σε πιάσει η αλλαγή!



σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση απο το στομα σου και στου θεου το αυτι μμακαρι να προλαβω και να μου δωσει η πρωτοβαθμια τα χαρτια εγκυρα για να μην την πατησω!
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1314 στις: Μάιος 21, 2012, 10:32:10 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι και απο μένα , προσπαθώ να βγάλω άκρη διαβάζοντας το θέμα και έχει γίνει το μυαλό σούπα με όλα αυτά... δεδομένου το οτι αλλάζουν οι προυποθέσεις απο 1/7/2012 για την χορήγηση του επιδόματος αν μπορείτε διαφωτίστε με και εμένα.. Πέρυσι δούλεψα ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου απο 9-9-2010 εως 21-6-2011, το επίδομα δεν το δικαιουμουν γιατι ηταν η πρωτη μου χρονια. Φέτος προσλήφθηκα 28/11/2011 δεδομένου οτι θα απολυθω 21/6/2012 δικαιούμαι το επίδομα ή το χανω για καποια ενσημα?  να σημειωσω οτι θα προσπαθησω νακαταθεσω τα δικαιολογητικα πριν το νεο συστημα
Μια χαρά είσαι vivaki. Με την προϋπόθεση ότι θα καταθέσεις την αίτησή σου στον ΟΑΕΔ πριν την 1-7-2012 που αρχίζει η εφαρμογή του νέου νόμου, έχεις πάνω από 80 ένσημα κατά έτος και πάνω από 200 ένσημα στην τελευταία διετία. Είσαι από τις τελευταίες και τυχερές...ίσα που προλαβαίνεις να μη σε πιάσει η αλλαγή!


αρα αγαπητε lasid με το που παιρνω απολυση παω ικα για ενσημα και κατευθειαν οαεδ ετσι? μου διαφευγει κατι ?΄:)
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1315 στις: Μάιος 22, 2012, 12:07:44 πμ »
Το επίδομα δεν το χάνεις, αλλά τη θέλουν την ΑΠΔ στον ΟΑΕΔ. Η δευτεροβάθμια τις εκδίδει αν δεν απατώμαι.
Ρώτησε καλύτερα εκεί να σου πούνε πώς μπορείς να την ετοιμάσεις (αν χρειαστεί) για να βάλουν εκείνοι σφραγίδα.
Δεν άλλαξε κάτι φέτος από όσο ξέρω...εξακολουθεί να είναι απαραίτητη η σφραγίδα από το τοπικό ΙΚΑ.
Σε υπερευχαριστώ :) Τοπικό ΙΚΑ εννοείς αυτό στο οποίο ανήκει το σχολείο ή η Δευτεροβάθμια απ' την οποία πληρώνομαι;
Έχει χρόνια που ήμουν σε σχολείο του υπουργείου παιδείας και δε θυμάμαι καλά.
Αν είναι να πας εσύ για τη σφραγίδα στο ΙΚΑ, σίγουρα μιλάμε για το ΙΚΑ που ανήκει το σχολείο.
Πάντως δε θα χρειαστεί να τρέχεις στο ΙΚΑ που ανήκει η δευτεροβάθμια. Σε αυτήν την περίπτωση πιστεύω ότι αυτό θα το κάνουν αυτόματα από τη δευτεροβάθμια και η ΑΠΔ θα φτάσει σε σένα σφραγισμένη. Καλού κακού ρώτησέ τους.

Το αρμόδιο υποκατάστημα ΙΚΑ είναι αυτό που δέχεται τις ΑΠΔ του εργοδότη, δηλαδή της περιοχής της διεύθυνσης, στην περίπτωση μας. Ο λόγος είναι γιατί οι τα ένσημα των τελευταίων μηνών πιθανότατα να μην έχουν καταχωριστεί στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΙΚΑ και να τα βλέπει μόνο το συγκεκριμένο υποκατάστημα.
Όσο για το "αυτόματο" από τη διεύθυνση, ας μην είμαστε τόσο σίγουροι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160629
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.